Forpus Papağanı Görsellerle Forpus Papağanı Mutasyonları

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi

Görsellerle Forpus Papağanı Mutasyonları

Forpus papağanları son zamanların favori evcilleri olma yolunda ilerleyen bir türdür. Hala tam anlamıyla mutasyon çeşitliliği net olmasa da belli başlı mutasyonlar sıkça rastlanmaktadır. Bunları size görsellerle sunmaya çalışacağım.

Yeşil Forpuslar (Orijinal Renk)

Tıpkı muhabbet kuşları gibi forpus papağanlarının da orijinal halleri yeşillerdir. Vahşi yaşamlarında yeşil baskın haldedir. Çalışılmış bir mutasyon değildir.
klasikyesilforpus.png

Mavi Seri Forpus Mutasyonu

1980'lerde mavi seriler yetiştirilmeye başlanmıştır. Mavi renk mutasyon, tüylerdeki psittasinin tamamen azalmasına neden olur. Tıpkı diğer muhabbet kuşu türlerinde olduğu gibi, mavi mutasyon karanlık faktör ile kolayca birleştirilebilir. Mavi gri sırtlı bir muhabbet kuşunun karanlık bir faktörü yoksa, forpuslarda bu yansıma mavi olacaktır.
maviforpus.png

Gri Yeşil / Gri Mavi Forpus Papağanları​

Gri-yeşil mutasyon, kofulların etrafındaki melaninin farklı bir konumuna dayanmaktadır. Melanin ile çevrili kofulların merkezi konumu karakteristiktir. Mavi ışığın saçılması yoktur çünkü boşluklar mavi ışığın dalga boyundan daha büyüktür. Gri, gri-yeşil ve mavinin birleşimidir tam olarak. Orijinal renklerin üzerine ilave bir görünümleri vardır. Erkeklerini ve dişilerini ayırt etmesi kolaydır. Erkeklerin gövde kısmından kanatlarına doğru, daha baskın grileşen bir ton alır.
griyesilforpus.png
Gri serinin mavisi;
griforpus.png

Forpus Papağanlarında Tarçın Etkisi

Tarçın mutasyonunun kalıtımı cinsiyete bağlı çekiniktir. Melaninin eksik oksidasyonu nedeniyle siyaha değil kahverengiye dönüşür. Vücut rengi puslu kahverengiye döner. Muhabbet kuşlarında ki cinsiyete bağlı tarçınilikten farkı yoktur. Ortaya çıkan renk, tarçın faktörünün etkisine ve melanin konsantrasyonuna bağlıdır. CINAMON BLUE, tarçın ve mavinin mutasyon kombinasyonudur.
tarciniforpus.png
mavitarcinforpus.png

DF Misty​

Puslu olarak dilimize çevriliyor yalnız Misty kullanımı daha uygundur. Oldukça yeni bir mutasyondur, yaklaşık 10-15 yıl önce kimse bu mutasyonu duymamıştı, ilk önce Hollanda'da soluk yeşil ve soluk mavi olarak anılıyordu. Misty, uluslararası bir isim haline geldi. Puslu faktör, melaninin yaklaşık %20 oranında azalmasını sağlar ve bu da mavi yapıyı daha açık hale getirir. Yalnızca pus faktörünü tanımak zordur, özellikle de vahşi bir renkle karşılaştırma yapılamadığında. Bir Misty, açık bir şekilde beyazlatılmış bir yeşil veya mavi renge sahip olmalıdır, mavi çok daha açıktır ve orijinal siyah tüy alanları, değiştirilmemiş kuşa göre biraz daha açık, optik olarak siyah kalır. DF puslu mavi DF puslu ve mavinin bir mutasyon kombinasyonudur.
mistyforpus.png
mavimistyforpus.png

Marbled Forpuslar​

Marbled mutasyon, nicel bir ömelanin azalmasına neden olur. Bu azalma çok değişkendir. İdeal görünümünde, bu %50 Marbled MAVİ, marbled ve mavinin bir mutasyon kombinasyonudur. Bir miktar daha parlak ve keskin hatları onları ayırmamızı kolaylaştırır.

Amerikan Sarı ve Beyaz Mutasyon Forpuslar​

İsim açısından sıkışıp kaldığımız bir mutasyondur. Sözde Amerikan sarısı ve Amerikan beyazı mutantıdır. Kalıtımın çekinik olduğunu biliyoruz, ancak bu mutantın tüylerde tam olarak ne yaptığını henüz tam olarak bilmiyoruz. Görünüşünde de stabil kalan çok güzel ve zıt bir mutant olduğunu söyleyebiliriz. Zaten birkaç denemeden elde edilen sonuçlar; marbled x Amerikan sarısı yeşil kuşlar ve Lutino x Amerikan sarısı kombinasyonu da yeşil kuşlar verir. Bu, mutantın marbled ve lutino ve mavinin bir mutasyon kombinasyonuyla aynı alelde olmadığı anlamına gelir .
Bu kuşlar limon sarısı ve siyah gözlüdürler. Koyu sarı maskelidirler. Sırt ve kanatları açık sarıdır. Amerikan Sarı Forpus papağanı erkeklerinin göz çevresinde/kanatlarında/sırtlarında soluk mavi bir iz olurken dişilerde beyaz bir iz bulunur.
amerikansari.png
amerikanwhiteforpus.png

Faded Denilen Soluk Renkli Mutasyonlar​

Soluk mutasyon, melanin azalmasına neden olur. Bu mutasyonla göze çarpan, renkteki oldukça büyük tekdüzelik ve düzgünlüktür (pastellerin aksine). Soluk gri sırtlı kuşlar otozomal resesif kalıtıma sahiptir. FADED BLUE, soluk ve mavinin mutasyon kombinasyonudur. Bu soluk mutasyonun bir özelliği cinsiyete bağlı kalıtımdır (sl - ino ile mm serisi). Muhabbet kuşlarında ki albino/lutinolar gibi.
fadedforpus.png
fadedmaviforpus.png

Fallow Forpus Papağanları​

Fallow mutasyonu, melaninin eksik oksidasyonuna neden olur. Sonuç olarak, pigment granülleri artık siyah yerine kahverengidir. Ek olarak, pigment granülleri de daha küçüktür, böylece genel renk daha açık hale gelir. Fallow mutasyonunun bir başka özelliği de gözlerin parlak kırmızı renkte olmasıdır. FALLOW BLUE, fallow ve mavinin mutasyon birleşimidir. Erkeklerin gözlerinden boyunlarına koyu maviden griye çalan göz çizgileri vardır. Dişilerde bu ya yoktur ya da belirgin değildir.
fallowforpus.png
falllowmaviseri.png

İNOLAR / Albino ve Lutino Forpuslar

Lutino Mutasyonu, tüm melaninlerde tam bir azalmaya (inhibisyon) neden olur. ALBINO, mavi ve lutino'nun bir mutasyon kombinasyonudur. Tüm melanin ve psittasinin önlenmesi sonucu görünür. Erkeklerin kanadında, sırtında veya gözlerinin etrafında soluk beyaz renk tüyler bulunur. Dişilerde bu beyaz tüyler yoktur. Vücutları tamamen sarı tüylerle kaplıdır.
lutinoforpus.png
albinoforpus.png

Parçalı / Pied Forpus Papağanları​

Görselde gördüğünüz gibi alacalı, dağınık geçişlerde, parçalı görünüme sahiptirler. Ayırt etmesi en kolay mutasyondur.
piedforpus.png
mavipied.png

Baskın (Tek ya da Çift Siyah faktörlü) Mutasyonlar yani D ve DD Yeşil ve Mavi Seri Forpuslar​

Koyu faktör ya da siyah faktörler kuşların renk tonunu belirlemektedir. Örneğin tek faktörlüler cobalt, çift faktörlüler mauve dediğimiz türlerde olabilirler. Bunlar kendi içlerinde de değişkenlik gösterebilmektedir.
dyesilforpus.png
ddyesil.png
kobaltforpus.png
mauveforpus.png

Başta söylediğim gibi forpuslar hala mutasyon üretebilen papağan türlerinden. Bu nedenle kayıt altında olmayan bir çok farklı görünüme sahip kuşlara rastlayabilirsiniz. Üstteki temel kombinasyonlar en sık rastlananlardır.

Muhabbetlerden çok iyiler tavsiye ederim :)
Mesela yuvalıklarını kendileri mi temizliyor?

Ya da kafese pislemiyorlar da kendi içlerinde mi özütüyorlar dışkı ve idrarlarını?

Tüy saçmaz , hasta olmaz yapıdalar mı, yediklerini 10 gr yem 1 ay gider mi?

Gaga tokuşturarak bakım, karşı cinse ihtiyaç duymadan yavrulama, siz eve gelmeden yemek hazırlama, börek açma falan:p

Yok yok... Ne açıdan daha iyi olduğunu düşünüyorsunuz?

Ya da kafese pislemiyorlar da kendi içlerinde mi özütüyorlar dışkı ve idrarlarını?

Gaga tokuşturarak bakım, karşı cinse ihtiyaç duymadan yavrulama, siz eve gelmeden yemek hazırlama, börek açma falan:p

Evet şuana gördüğüm en mantıklı soruydu. Ama tabii zevk meselesi.

Muhabbetlere göre daha dayanıklılar. Kelime ezberleme dağarcıkları daha geniş. Tüy az saçarlar, muhabbet kuşlarına göre sesleri daha az çıkar. Tek olumsuz yanı kişi sahiplenirler ve ona daha iyi davranırlar. Yavruyken alıştırılabilir bir tek. Agresif kuşlar değiller ama sürü içinde yaşamayı sevmezler. Yani sosyal değiller. Sadece eşiyle olması daha uygundur. Çeşitli tohumları tüketmeyi seviyorlar. Boyutuna göre biraz oburlar (aç gözlü). Diğer tüm özellikler muhabbet kuşlarıyla aynı. İnanılmaz oyuncular ve boyutu muhabbet kuşu kadar :)

Ben dün forpus almaya gittim. Alacaktım da aslında ama sonra kendimi frenledim. Ankara da olsaydınız harika uygun fiyata çift (kobalt ve mauve) birde erkek fallow sarı tabanlı vardı.

:D İleride Jako, Kakadu falan düşünür müsün?

Aldın mı cevabını. Hahahah
Ben o soruyu cidden sormuştum deli:)

Ayrıca "muhabbet kuşlarından daha iyiler" gibi birşeyin yanıtı olamaz bu. Bunlar farklılıklardır. İyi kötü dediğimiz şey ise özneldir.

Peki şimdi sen aldın mı cevabını? :D

Ben o soruyu cidden sormuştum deli:)

Ayrıca "muhabbet kuşlarından daha iyiler" gibi birşeyin yanıtı olamaz bu. Bunlar farklılıklardır. İyi kötü dediğimiz şey ise özneldir.

Peki şimdi sen aldın mı cevabını? :D
Ne anlıyorsunuz bu küçük kuşlardan anlamıyorum hiç. Ufacık ufacık yaratıklar. Ah ah, bir Macaw alamadın be Kaan! Ben de muhabbet besliyorum da öylesine besliyorum işte. Çok keyif alınacak bir şey değil.

güzelim forpus konumu ne hale getirdiniz :D
Hocam, "eğlenmek, iyi vakit geçirmek" evet çok öznel bir durumdur. Fakat genel geçer haliyle aslında evlilik dahil tüm ilişkilerimizin temelini oluşturur. Endorfin salınımına katkı sağlar. Bu da olaylara daha pozitif yaklaşmamıza neden olur. Pozitif yaklaştığımız şeyler daha fazla önem kazanabilir, önem kazanan şeyler yaşamımızın bşr parçası haline dönğşebilir. Yaşamımızın bşr parçasına dönüşen şeyler benliklerimize işleyebilir ve bizi biz yapan parçacıklardır :D vsvs...

Sonuç olarak, mutlu olduğumuz ortam bizi besler ve o alanda varolmak isteriz. :D

Varlığımızı mı sorguluyorsun hocam :p

Hocam, "eğlenmek, iyi vakit geçirmek" evet çok öznel bir durumdur. Fakat genel geçer haliyle aslında evlilik dahil tüm ilişkilerimizin temelini oluşturur. Endorfin salınımına katkı sağlar. Bu da olaylara daha pozitif yaklaşmamıza neden olur. Pozitif yaklaştığımız şeyler daha fazla önem kazanabilir, önem kazanan şeyler yaşamımızın bşr parçası haline dönğşebilir. Yaşamımızın bşr parçasına dönüşen şeyler benliklerimize işleyebilir ve bizi biz yapan parçacıklardır :D vsvs...
Konu elden gidiyeah...

Forpus papağanları, jakolar benim de fazla ilgimi çeken türler. Mevcut alanım da 39 canlının varlığına ne zaman eklenirler bilemem ama vazgeçmeye niyetim yok...

Ne anlıyorsunuz bu küçük kuşlardan anlamıyorum hiç. Ufacık ufacık yaratıklar. Ah ah, bir Macaw alamadın be Kaan! Ben de muhabbet besliyorum da öylesine besliyorum işte. Çok keyif alınacak bir şey değil.
Madem birşey anlamıyordun sen niye aldın ben böyle konularda hassasım şuan kuşlar arası karşılaştırma ve muhabbet kuşlarını aşağılama oldu kullandığın kelimeler. Hoş değil bu. Her canlının kendine özel yetenekleri var. Belki ironiydi değildi bilemem ama hoş değil kullandığın kelimeler.

Madem birşey anlamıyordun sen niye aldın ben böyle konularda hassasım şuan kuşlar arası karşılaştırma ve muhabbet kuşlarını aşağılama oldu kullandığın kelimeler. Hoş değil bu. Her canlının kendine özel yetenekleri var. Belki ironiydi değildi bilemem ama hoş değil kullandığın kelimeler.
Demek istediğim şey: Eğer bir kuş alacaksam daha büyük papağanlar güzel oluyor. Bu ufak kuşları alıyoruz da bir atraksiyon yok. Muhabbet beslemek çok güzel bir şey de bana pek zevk vermiyor. Böyle eline alıp mıncıklayamıyorsun, dışarı çıkıp gezdiremiyorsun. Büyük papağan aldığın zaman koy şöyle omzuna, dışarıda gez ne güzel. Yoksa hayvan beslemek çok güzel bir şey de bana muhabbet mi papağan mı dersen papağanı tercih ederim.

Demek istediğim şey: Eğer bir kuş alacaksam daha büyük papağanlar güzel oluyor. Bu ufak kuşları alıyoruz da bir atraksiyon yok. Muhabbet beslemek çok güzel bir şey de bana pek zevk vermiyor. Böyle eline alıp mıncıklayamıyorsun, dışarı çıkıp gezdiremiyorsun. Büyük papağan aldığın zaman koy şöyle omzuna, dışarıda gez ne güzel. Yoksa hayvan beslemek çok güzel bir şey de bana muhabbet mi papağan mı dersen papağanı tercih ederim.
Böyle söylemek çok daha doğru bir seçim olmuş bence diğer dediğinde daha yanlış kelime seçimi yapmıştın bana kalırsa. Evet mıncıklamak veya gezdirmek güzel olabilirdi ancak onlarda kırılgan hayvanlar maalesef yapamıyoruz ama olsun.