GülşahM.

Merhaba ben 15 yaşımdan beri kuşlar ile ilgileniyorum daha çok Zebra Finch/hint bülbülü baktım ama ilk defa bir muhabbet kuşum oldu o güne kadar. Abimin mavi bir cennet papağanı vardı adı Zazu biraz ürkek bir kuştu ve kendi cinsleri tarafından sürekli saldırıya uğruyordu, abim bundan rahatsız olup muhabbet kuşu almaya karar verdi ve o gün benim kızımla tanışma hikayem başladı abim tam da o gün şehir dışına çıkacaktı, eve küçük beyaz bir muhabbet kuşu getirdi, o zamanlar sanırım 3 veya 4 aylık falandı yaş konusunda pek iyi değilim :)
IMG_20211020_100942_480x640.jpg
Zazu 'ya yeni arkadaş gelmişti. Abim görür görmez beğenmiş, hemen almış petshopcu erkek olduğunu dile getirmiş, bu yüzden abim erkek dedi, ben biraz tuhaf buldum çünkü inanılmaz dişil bir enerji vardı daha önceden muhabbet kuşu beslemediğim için bilgim de yoktu fazla düşünmedim erkektir herhalde dedim :) Ama erkek olduğunu bildiğim halde adına Bal Sultan koydum, o gün oturmuş Barış Manço'nun Bal Sultan şarkısını dinliyordum ve ismi Bal Sultan oldu, içimden bir ses bu dişi olabilir mi demiyor değildi :) Bana alışsın diye kafese elimi koyup yem yedirmeye çalışırdım, Bal sultan bazen elime gelirdi bazen gelmiyordu.
IMG_20211218_144101_480x640.jpg
Bal Sultan'ın çok ilginç bir uyuma şekli vardı kafesin en tepesine gidip uyuyordu.
Yaramaz bebek Bal Sultan ile Zazu hemen kaynaştı, açıkçası ben biraz şaşırmıştım, iki ayrı cins kuş arkadaş olmuştu. Bal Sultan belki de Zazu' yu ebevyni olarak da görmüş olabilirdi, 6 ay beraber yaşadılar.
IMG_20220125_203000_480x640.jpgama sonra maalesef Zazu'yu akciğer hastalığından ötürü kaybettik :( Bal Sultan 'ın bağırma sesine odaya daldığımda Zazu' muzun yerde yattığını Bal Sultan'ın ise başında bağırdığını gördüm, Bal Sultan adeta başında ağlıyor gibiydi bunu kalben hissettim. Sonra Zazu son yolculuğuna uğurlandı, Bal Sultan tek başına kaldı. Bu zaman diliminde Bal Sultan ile daha fazla ilgilendim çünkü kuşum strese girmişti, ben başka odaya gittiğim sırada ciyak ciyak bağırmaya başlıyordu ben odaya geldiğimde susuyordu. Zazu'nun ölümünden sonra Bal Sultan' a bakmakta zorlandım hem de çok, dışarı çıktığım zaman bana trip atıyordu, eve geldiğimde kafasını gömüp uyuyordu, ben evdeykende bir neşeli oluyordu. Bu sırada Bal Sultan' ın dişi olduğu kafamda soru kalmıştı ve internetten araştırdım, dişi yavrulara benziyordu, erkek mi dişi mi o günlerde diyerek kafası yavaş yavaş sarıya döndü ismi gibi bal oldu, çeresi de yavaş yavaş kahveye dönünce artık kafamda soru işareti kalmamıştı, kesin dişi olduğu anlaşıldı sonuç olarak haklıydım ama kendime güvenmedim :) Bu foruma cinsiyet ile ilgili konu açtım mı hatırlamıyorum çünkü çoğu kişiye danıştım onaylamak adına.
IMG_20220502_173057_480x640.jpg
Bal Sultan tek kalınca bana daha çok yakınlaşmaya başladı, kafama omzuma konmaya başladı çok sevinmiştim. Zazu'nun ardından yasa giren Bal Sultan' a erkek kuş almaya karar verdim, annem alma sana gelmez, konmaz artık dese de bencillik yapmayayım muhabbet kuşları sürü hayvanlarıdır diyerek erkek kuş eve getirdim.
IMG_20220630_153244_480x640.jpg
Sultan mutlu olacak diye düşünürken tam tersi oldu erkek kuşu yerden yere vurdu hırpaladı. Kuş en fazla 3 gün bizde kaldı onun da bir canı var diyerek aldığım yere geri verdim. Bal Sultan'ın kavgacı halleri hoşuma gitmiyor ne kadar sevsemde.. Tam tamına 3 erkek getirdim, hepsini dövdü. En son üretimciye gittim orada oğlumu görünce çok beğendim, farklı yeşil bir tondaydı ve yaşı büyüktü, baba olup salmadan ayrılmış bir kuşmuş, olgun olduğu için almak istedim ve aldım Bal Sultan umarım dövmez diyerek yanına koydum dövmese de kafa tutar gibi hareketler yapmaya başladı benim kız. İkisi alışsın diye ayrı ayrı kafeslerde tutmaya başladım.
IMG_20220702_141157_480x640.jpg
Oğlum ben cips yerken cips paketinin içine düşmesi ile adını Pringles' dan aldı. Pringles, Bal Sultanı sevmişti ama Bal Sultan Pringles' ı sevemedi. Bal Sultan' a eş aramayı artık bıraktım kimseyi istemiyordu çünkü bazen Zazu' yu özlediğini düşünürüm.

Bir gün İstanbul'a 3 günlüğüne gitmek zorunda kaldım, kuşlarımı anneme emanet ettim, geri geldiğimde Bal Sultan'ın uçamadığını fark ettim telaşlandım ve bu foruma konu açıp yardım istedim. Sağolsun herkes çok ilgilendi, yarın olunca hemen veterinere götürdüm. Veteriner kliniğindekiler isminin Bal Sultan olmasına çok şaşırmıştı, ne kadar güzel bir ismi var dediler :) Kızıma röntgen çektirdik her şeyi tertemiz çıktı çok şükür. Veteriner kanat eksikliği olduğunu söyledi ve bir kaç tane kanadını kopardı uzar merak etmeyin ama biraz beklersin diyerek doktorumuzla vedalaşıp eve geldik.
IMG_20230101_210050_480x640.jpgÇocuklarım konusunda fazla evhamlı olduğum için gördüğüm her üreticiden tavsiye istedim. Bu forumdan Doğanay hocam ve diğerleri sağolsun Bt amin forte vitaminin çok iyi olduğunu söyledikleri için onu aldım ve 2 hafta sonra etkisini gösterip Bal Sultan'ım hemen uçmaya başladı.
IMG_20230127_162125_480x640.jpg
Bu zamana kadar Bal Sultan'a yuvarlak kafeste bakmıştım, Pringles ile Bal Sultan'a yeni kafes almaya karar verdim çünkü bir kuş sahibi kuşumu yuvarlak kafesten dolayı kaybettim demişti bende telaşlandım ve onlara geniş bir kafes aldım. İkisini artık aynı kafeste besliyorum. Pringles ile Bal Sultan pek anlaşamıyorlar, ama ikisine de çok alıştığım için onlardan ayrılamıyorum.
IMG_20230127_164650_480x640.jpg
Bazen kavga ederler bazen de öpüşürler aralarındaki ilişkiyi bir an olsun hiç bir zaman anlamadım ve anlayamayacağım sanırım. Doğanay hocamın tavsiyesi ile Bal Sultan 'ın yeni kafeste rahat uyuması için tüneği kafesin en üstüne koydum ve uyudu, bunu gören Pringles orada uyumak istedi aralarında uyku yeri için savaş çıktı, bende oğlum için kafesin öbür tarafına yüksekte bir tane daha küçük tünek koydum ve sorunu çözdüm. Şimdilik bu kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.

GülşahM.

Forum Sakini
Bugün kuşuma aspur verdim ishali var. IMG_20230415_180748_480x640.jpg
Bir de gözlemlediğim şu sanki dişi kuşum da yağlanma varmış gibi hissediyorum ya da ishal den dolayı şişti mi kilo mu aldı bilmiyorum moralim bozuldu 🥺
IMG_20230415_180807_480x640.jpg

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Hocam elektrolit konusunda aklıma takılan bir konu var şeker ve tuz kuşlara zararlı değil midir. Üzüm şekeri bulamadım yarın onu bulmak için başka bir yere daha bakacağım da şeker kuşlara verilir mi ilk defa böyle bir şey duydum :)
Aşırısı zarar ama bir miktar sorun değil. Şeker yerine pekmez tercih edilebilir. Ge oral da alabilirsiniz eczaneden.
Kuşu elinize alıp göğüs tüylerini üfler misiniz? Kremsi bir yaglanma tabakası var mı kontrol ediniz

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
yaglanma.png

GülşahM.

Forum Sakini
Hocam kuşum yine uçamıyor 🥺önceki gibi vitamini de eksiltmedim hiç neden böyle oluyo kanadı da normal geldi banaIMG_20230417_142435_480x640.jpg
IMG_20230417_143048_480x640.jpg
Bir de bunu ishal için aldım miktar olarak ne kadar vereyim
IMG_20230417_142539_480x640.jpg

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuşunuzun ağırlığını tartar mısınız hocam?
Normal standartlarının üzerinde ise uçuş kalitesi düşer, tembelleşir

GülşahM.

Forum Sakini
Kuşunuzun ağırlığını tartar mısınız hocam?
Normal standartlarının üzerinde ise uçuş kalitesi düşer, tembelleşir
Hocam akşam üzeri uçtu kuşum, bazen uçtuğu zaman yere iniyor yükseğe uçamıyor, bazen de uçuyor tepeye çıkıyor, anlamadım çok garip. Bizde tartı yok yarın birinden rica edip bakabilirim

Hobici

Forum Sakini
@Doğanay Y. Hocam elektrolit evde yapılması çok çok daha iyi değilmi şeker yerine doğal pekmez tuz yerinede himalaya tuzu olsa çok daha iyi hazır üründe sodyum içerikli tuz var malesef şeker yerinede glikoz var