Hasta olan bir muhabbet kuşu hakkında

GülşahKandemir

Forum Sakini
Merhaba arkadaşlar. Az önce bir tanıdığıma gittim. Muhabbet kuşu beslediklerini gördüm ama çok kötü şartlarda bakılıyor. Hayvan yaklaşık 2 haftadır hastaymış fakat bunlar kedi saldırdı geçer diye hiç ilgilenmiyorlar.Kedinin saldırdığını görmemişler ama gördüklerinde kedi kuşun kafesinin yanındaymış ve kuş sadece kafesin içinde çırpınıyormuş. Kuşta gördüğüm şeyleri anlatıyorum. Kuşun burnundan sarımsı bir sıvı çıkıyor ve kusma hareketi yapıyor. Burnu tıkanmış durumda o çıkan sıvı kafasının etrafına bulanmış. Ben e coliden şüpheleniyorum çünkü ben mavişimi geçen yıl bu hastalıktan ötürü kaybettim ve aynı burnundan o şekilde bir sıvı geliyordu. Tabi durum ilerledikçe daha da kötüleşti. Yaklaşık 4 ay boyunca acı çekmişti mavişim. Hayvanın bulunduğu ortamda sigara içiliyor. Kuyruğunun attığını gördüm. Kafes deseniz içi çok pis suluk falan her şey pis. 4 yıldır besliyorlarmış kuşu. Daha önce hiç hastalanmamış. Kuşun ötmesi, konuşması iyi ama hasta olduğu bariz. Ben onlara nasıl bakmaları gerektiğini söyledim orası artık onlara kalmış bir şey ama bari hastalığını iyileştireyim diyorum. Elimde baytril var. Ben mavişim de bu hastalık varken baytril bulamadığım için o zaman kullanamamıştım. Bu tür hastalıklara iyi geldiğini biliyorum bu ilacın. Veterineri arayıp soracağım son kullanma tarihini. Bu yıl Nisan ayından beri buzdolabında duruyor baytril. Ben bu hayvana bunu versem vitamin ve probiyotik takviyeside yapsam olur mu arkadaşlar sorum bu sizlere. Elimden gelen bu kadar o hayvan için. İstedim ben bakayım dedim vermediler. Çok üzüldüm onun o haline :( Fotoğraf ve videoda ekleyeceğim.

Bir anlık özenti ile alınan bir kuşun öylesine kötü şartlarda yaşatılmasına karşılık sizin yaptığınız pansuman tedavileri sonucu büyük ihtimalle uzun soluklu olarak değiştirmeyecektir. O sorumluluğu alamayacak insanların evinde o garibanı yaşatmaya çalışmanız da tamamen basit bir durum iyileştirmesinden ibaret. Görünce içim acıdı. Bence alabiliyorsanız alın çünkü yaşam ortamı değişmedikçe durum hep başa dönecektir.

Haklısınız ama en azından sahiplerinde belki bir bilinç oluşur. @GülşahKandemir 'in vesilesiyle belki kuşlarına daha iyi bakmaya özen gösterirler. Zaten kuşu vermiyorlarmış.

Oyla 0
Bir anlık özenti ile alınan bir kuşun öylesine kötü şartlarda yaşatılmasına karşılık sizin yaptığınız pansuman tedavileri sonucu büyük ihtimalle uzun soluklu olarak değiştirmeyecektir. O sorumluluğu alamayacak insanların evinde o garibanı yaşatmaya çalışmanız da tamamen basit bir durum iyileştirmesinden ibaret. Görünce içim acıdı. Bence alabiliyorsanız alın çünkü yaşam ortamı değişmedikçe durum hep başa dönecektir.
Kuşlarını vermiyorlar. Veterinere dahi götüreyim dedim olmaz diyorlar. Ben kendimi kötü hissediyorum gerçekten onu oracıkta bıraktığım için. 4 yıl öyle bir ortamda nasıl yaşadığına hayret ediyorum en çok. Keşke alabilsem ama vermiyorlar zorla da alacak halim yok. Arayıp soruyorum kuşun durumunu ilgilenip ilgilenmediklerini sürekli.

Oyla 0
Probiyotikte önemli ama bence şuanda vitamin takviyesi daha önemli. Eczaneden bir tane polivit şurup alıp verin, zaten ucuz bişey 7 veya 8 lira bişeydi. En azından bunu kullansınlar faydası olur mutlaka. Tam dolu suluğa 4-5 damla damlatılır ve günde 2 kez tazelenir. Şuan için kuşun toparlaması açısından 3 gün üst üste kullansınlar. Daha sonra haftada bir gün düzenli kullansınlar.
Poliviti hemen söyleyeceğim. İnşallah iyi gelir. 1 hafta sonra o hayvan hala aynı olursa ne yapacağım bilmiyorum :/

Oyla 0
Yok ya ben kafayı yiyeceğim parası neyse vereyim bakayım diyorum hayvana açık açık siz kötü bakıyosunuz daha doğrusu bakamıyosunuz diyorum yok o zaamn biz napıcaz, eceli varsa ölür aptal aptal sözler ne değişik insanlar bunlar çok moralim bozuldu. Söyledim veterinere gitmesi gerekiyor diye bin defa öleceği varsa ölür diyolar. Sonra gelde bunun gibi insanlara küfür etme :D ben poliviti söyledim burnuna tuzlu su yaparsa iyi gelceğinide söyledim. İnşallah hayvan hastalıktan ölüp gitmez çok üzülüyorum hayvanlar için :(

Oyla 0
Yok ya ben kafayı yiyeceğim parası neyse vereyim bakayım diyorum hayvana açık açık siz kötü bakıyosunuz daha doğrusu bakamıyosunuz diyorum yok o zaamn biz napıcaz, eceli varsa ölür aptal aptal sözler ne değişik insanlar bunlar çok moralim bozuldu. Söyledim veterinere gitmesi gerekiyor diye bin defa öleceği varsa ölür diyolar. Sonra gelde bunun gibi insanlara küfür etme :D ben poliviti söyledim burnuna tuzlu su yaparsa iyi gelceğinide söyledim. İnşallah hayvan hastalıktan ölüp gitmez çok üzülüyorum hayvanlar için :(
Gerçekten okudukça bana sinir bastı yaptıklarından,amaç ne anlamış değilim.Göz göre ölüme gitmesini mi seyretmek istiyorlar nedir.Siz gene sabırlısınız valla o kadar uğraşıp güzel güzel ikna etmeye çalıştınız.Ölmesini asla istemem tabi ama öyle insanların elinde acı çekecekse hayvanlar kurtulsun daha iyi bence.İçim acıdı halini gördükçe :(

Oyla 0
Gerçekten okudukça bana sinir bastı yaptıklarından,amaç ne anlamış değilim.Göz göre ölüme gitmesini mi seyretmek istiyorlar nedir.Siz gene sabırlısınız valla o kadar uğraşıp güzel güzel ikna etmeye çalıştınız.Ölmesini asla istemem tabi ama öyle insanların elinde acı çekecekse hayvanlar kurtulsun daha iyi bence.İçim acıdı halini gördükçe :(
ben tekrarlayarak nasıl bakacaklarını anlattım. 4 yıl nasıl yaşadığına hayret ediyorum şahsen. şu dünyada tek üzüldüğüm hayvanlar :( daha bilmediğimiz yüzlerce hayvan bu şekilde bakılıyor. keşke elimizden bir şeyler gelse

Oyla 0
ben tekrarlayarak nasıl bakacaklarını anlattım. 4 yıl nasıl yaşadığına hayret ediyorum şahsen. şu dünyada tek üzüldüğüm hayvanlar :( daha bilmediğimiz yüzlerce hayvan bu şekilde bakılıyor. keşke elimizden bir şeyler gelse
Keşke kurtarabilseydiniz ellerinden,sanki çok sevip çok iyi bakıyorlarda vermek istemiyorlar.Nasıl bir zihniyet çözemiyorum.Fazla dayanabileceğini sanmıyorum o şartlarda ama inşallah iyileşir diyeyim genede.Böyle insanlara! da akıl,vicdan ve merhamet diliyorum :(

Oyla 0
Keşke kurtarabilseydiniz ellerinden,sanki çok sevip çok iyi bakıyorlarda vermek istemiyorlar.Nasıl bir zihniyet çözemiyorum.Fazla dayanabileceğini sanmıyorum o şartlarda ama inşallah iyileşir diyeyim genede.Böyle insanlara! da akıl,vicdan ve merhamet diliyorum :(
kurtaramadım :( inatla vermem diyorlar başka bir şey demiyorlar. ah yavrum benim inşallah iyileşir

Oyla 0