Hasta olmayan kuşlara ilaç kürü uygulanması hakkında;

Atilla Algansoy

Veteran
Merhaba.Hasta olmayan kuşlara her ihtimale karşılık ilaç kürü uygulanması hasta olmayan,her şeyi yolunda giden kuşların ölümlerine bile yol açabiliyor. Bu nedenle hasta olmayan kuşlara önleyici tedavi adı altında bir ilaç kürü uygulanmasını doğru bulmuyorum.
Bunun yerine vitamin,mineral,kuş kumu,kuş toprağı,kaliteli mama,kaliteli yem ve temiz su hastalıklara karşı en güzel önlem olacaktır.
Aynı zamanda kuştan anlayan bir veteriner ile irtibatta olup hastalanma,kabarma,iştahsızlık,kötü dışkılama evresinin başında kuşu veterinere götürüp,işi ehline vermek en doğrusu olacaktır diye düşünüyorum.
Siz ne düşünüyorsunuz?

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
Kür konusu biraz karışık...

Evet bende gereksiz ilaç veya kür uygulamalarına karşıyım. Lakin bazı hastalıklar istisna... En basitinden Karabenek. Bana kalırsa sezona başlamadan önce oksitetrasiklin ya da tylosin kürü yapılması lazım.. Birde şöyle bir şey var. Evde 2-3 kuşu olanla yada 15-20 takım kuş besleyenle, 90-100 çifti olan üreticiyi aynı kefeye koymamak gerekir...

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Merhaba.Hasta olmayan kuşlara her ihtimale karşılık ilaç kürü uygulanması hasta olmayan,her şeyi yolunda giden kuşların ölümlerine bile yol açabiliyor. Bu nedenle hasta olmayan kuşlara önleyici tedavi adı altında bir ilaç kürü uygulanmasını doğru bulmuyorum.
Bunun yerine vitamin,mineral,kuş kumu,kuş toprağı,kaliteli mama,kaliteli yem ve temiz su hastalıklara karşı en güzel önlem olacaktır.
Aynı zamanda kuştan anlayan bir veteriner ile irtibatta olup hastalanma,kabarma,iştahsızlık,kötü dışkılama evresinin başında kuşu veterinere götürüp,işi ehline vermek en doğrusu olacaktır diye düşünüyorum.
Siz ne düşünüyorsunuz?

Kuş kumu ve kuş toprağı kısmı hariç aynen katılıyorum :)

Oyla 0

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Siz ne düşünüyorsunuz?

ilaç kürü kişisel tercih birşey diyemem, ancak iç-dış parazit kürünü en azından 6 ayda 1 yapmanızı öneririm, veteriner tavsiyesidir

Oyla 0

Rusalka

iyikus.com Üyesi
ilaç kürü kişisel tercih birşey diyemem, ancak iç-dış parazit kürünü en azından 6 ayda 1 yapmanızı öneririm, veteriner tavsiyesidir
İç dış parazit kürü için veterinere gitmeli miyiz yoksa kendimiz uygulayabilir miyiz? Ve kuşa herhangi bir zararı olur mu?
Bu konuda kafam karışıkda yanıtlarsanız sevinirim. Kuşum 4 aylık henüz hiçbir kür uygulamadım.

Oyla 0

Atahan Derman

Forum Sakini
Eczaneden Sitraks şurub var İç parazitler için forumda tercih edilendir.Günde 1 kere ağızdan 1 damla şeklinde uygulayabilirisin.Bende uygulayacaktım ama Sitraks bulması zor /:

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Hatırlatma;
Parazit ilaçlarını kullanırken dozaj ve su oranına çok edilmesi gerekiyor.
Dikkatli kullanması gereken bir ilaç Sitraks..

Oyla -1

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
İç dış parazit kürü için veterinere gitmeli miyiz yoksa kendimiz uygulayabilir miyiz? Ve kuşa herhangi bir zararı olur mu?
Bu konuda kafam karışıkda yanıtlarsanız sevinirim. Kuşum 4 aylık henüz hiçbir kür uygulamadım.

veterinere de yaptırabilirsiniz kendiniz de dozuna dikkat ederek yapabilirsiniz. normal şartlarda kuşa zarar vermesi beklenmez rutin kullanılan ürünlerdir, ama neticede ilaçtır

Oyla 0