Hastalıklara Kullanılan İlaçların Etken Maddeleri!!

Taha Aktaş

Yönetici
Moderatör
Merhaba arkadaşlar.Bugün sizlere hastalıklarda kullandığımız ilaçların etken maddelerini söyleyeceğim.Biliyorsunuz ki yüzlerce ilaç var.Ama tek etken madde var.Eğer etken madde bilinirse çok daha fazla ilaca ulaşılabilir.Umarım faydalı olur.

Hastalık.PNG

Ellerine Sağlık. İyi bir derleme olmuş ama bazen bir den çok etken madde ya da farkı etken maddeleri işin içine girebiliyor. Temel olarak yazdığınız gibi.

Kuruma diye bir hastalık maalesef yok :) tabloda ki cogu hastalik etkeni kuruma denen olayi yapar.

Halk dilinde kuruma olarak nitelendirilen bu hastalığın adı megabakteriosis yani megabakter denmektedir. Fakat kurumanın sebebi tam olarak bakteriler değil, bir çeşit mantar durumudur.
Eğer erken teşhis edilirse düzelme imkanı sunan bu hastalık için kesinleşmiş bir tedavi yöntemi maalesef yoktur. Önlem için bir çok yöntem uygulanabilir ama ilerlemiş vakalarda sonuç almakta güçleşecektir ve kuşunuz kısa sürede hayata gözlerini yumacaktır. Kuruma belirtileri gözlemlediğinizde geç kalınmadan veterinere götürmeniz gerekir.
Esasında bu bahsettiğimiz megabakter her kuşta bulunmakta. Hastalık oluşmadan belirli bir oranda bulunmaktadır. Bu oranın artması ve yetersiz bakım kurumaya sebep olmaktadır.

Patoloji:Bu fungus sindirim sistemine ağız yoluyla girmekte, mide ve bağırsakların proventrikül olarak adlandırılan (kursak) bölümlerine yerleşmektedir. Burada bağırsağın üstündeki hücrelere zarar vermekte ve sindirimi yok ederek kuşun besinlerden faydalanmasına engel olmaktadır. Gıdalardan yeterli düzeyde fayda göremeyen kuş ilk olarak yağ dokusunu kayıp etmekte, zayıflatmakta son aşamada da, elektrolit dengesi bozulup, kas dokusunu da kaybederek yaşamına son vermektedir.

Bulgular:Akut ve kronik form olarak iki şekilde ilerleme kaydetmektedir. Akut formda hasta kuş günler içinde hayata veda etmekte, kronik formda ise haftalar-aylar (3-8 ay) içinde zayıflayarak hayata veda etmektedir. Bu hastalığın spesifik bulgusu bulunmamaktadır, birçok hastalıkta rastlanan bulgular ile bu hastalığın bulguları birbirine karışır.
En önemli bulgusu “KURUMA SENDROMU” farz edilmektedir.

Kuruma Hasatlığı Bulguları

1. Zayıflama;Çoğunlukla çok geç fark edilir, kuşun zayıfladığını ancak elimize aldığımızda hissederiz. İlk başlarda kuş yağ dokusunu kaybeder, karın ve göğüs yağ dokuları görülmez. İleriki aşamada kas doku kaybıyla, jilet göğüs olur, ölüme yaklaşıldığının ipucudur.

2. İştah Kaybı:Çok fazla belirgin olmamakla beraber akut formlarında iştah hızla azalmaktadır.
3. Hareketsizlik: Geç dönem bulgusudur, kuş tünekte kabarmış ve hareketsiz, sabit olarak kalır..
4. Antibiyotiklere Direnç:Hangi tür antibiyotik verirseniz verin, fayda sağlanmaz.
Diğer bulguları biraz daha spesifiktir, fakat yinede tam teşhis koydurucu bulgular değildir.

Belirtileri;
1. İshal:Hasta kuş ilerleyen zamanlarda bağırsaklarda gıdalar ve su emilemediğinden ve bağırsaktan dışarı su atıldığından ishal olur. Hatta bazen kanlı ishalde görülebilmektedir. Fakat çoğunlukla geç dönem bulgusudur. Dışkı, koyu yeşil, kahverengi ve siyah olabilir.
2. Sindirilmemiş Gıda:Bu bulgu biraz daha spesifiktir, dışkıda iyi sindirilememiş yem parçaları görülür. Ama fark etmek genelde oldukça zordur.
3. Kusma:Fark etmek oldukça zordur. Bazı durumlarda kanlı da olabilir. Kusmayı anlamanın en etkili metodu kuşun yem yedikten veya su içtikten sonra başını sık sık sallaması ve kafesin yan duvarlarına yapışmış kırık yem parçalarıdır.

Teşhis:Çoğunlukla çok geç fark ediliyor. Jilet göğüsü genellikle görülür.. Bununla beraber karnın şiş olması, karına bakıldığında göğüs kafesinden daha yukarıda gözükmesi, karın içinde bağırsakların yumak gibi gözükmesi en çok rastlanılan bulgular arasındadır. Ek olarak bu kuşların ağızlarına doğru bakıldığında dilleri ve diğer pembemsi görülen yerlerin renkleri açık renk olmakta, hatta beyazlaşmaktadır. Fakat özel merakı, mikroskoba ve mikrop boyama tekniklerini bilen profesyonelere ihtiyaç vardır.

Tedavi:Oldukça zordur, klasik antibiyotiklere cevap vermez iyileşme göstermez. Penisilin, ve diğer grup antibakteriyeller (tylan, pulmotil, ampicillin, flagyl, nifkolvb) bu hastalıkta etkisi yoktur. Şayet ki, bu tarz antibiyotiklerle iyileşiyorsa bu megabakteriosis değildir. Ancak Sayın Ruhi Saruhan’ın yön gösterdiği bir reçete bulunmaktadır ki bunun etkinliğini ben test edemediğim için bilemiyorum, ama özellikle asitleştirici ve probiyotik kullanması iyileşmeyi başarmada bu metodun göz atılması gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Tedavi için kullanılacak ilaçlar aşağıdadır (Veterinere danışmadan kullanmayınız);
1. Amphoterecin B ;
Bu ilaç damardan verilir bu sebepten dolayı minik kuşlar için uygun görülmemektedir. Ancak bazı ilaçlar damardan verilen sıvı formu ağızdan verilince de etki göstermektedir, ilacın üreticilerine sordum ama hala yanıt vermediler. Olduça pahalıdır, bir şişesi yaklaşık 250 tl. Abelcet, Fungizone, Amphocil piyasa isimleriyle eczanelerde bulma imkanınız vardır. Yurtdışında ağızdan alınan formlarıda bulunmaktadır. Ancak çok pahalıdır.
2. Nystatin:
Bu ilaç literatürde kullanıldığı ifade edilmekte ancak etkisi konusunda şüpheler vardır. Korunma amaçlı verilebileceği ifade edilmektedir. Fungostatin,Niosta ve Mikostatin adıyla eczanelerde şurup formuna ulaşabilirsiniz. Fiyatı yaklaşık 10 TL’dir.
Kullanımı; günde 4 defa kuşun ağzına 2 damla damlatılır, peşinden 1-2 damla su verilir, başını sallayıp dışarı atmasına engel olmak için boğazı aşağıya doğru hafifçe sıvazlanır, ek olarak suyuna (100ml) 1 kaşık konur. Suluğun koyu renk plastikten yapılmış olmasına dikkat edilir.
3. Fluconazol:
Hem şurup hemde kapsül formu bulunmaktadır. Kapsül formunu suluk içinde veya iştahı olan kuş için mama içerisinde, şurup ise ağız yolundan damlatılarak verilebilir. Oldukça etkisi vardır, fiyatı da uygundur. Piyasada birçok adla kapsül formları vardır; Candidin, Kandizol, Zolax, Flurit bunlardan bir kaç tanesidir, ben Flucan Dermatolojik tableti kullanıyorum, içinde iki kapsül çıkmakta fiyatı yaklaşık 20 TL .
Kullanımı: Bir kapsül 100 ml suda eritilir ve 100 ml’lik suluklara 1 ml hazırlamış olduğumuz eriyikten konulur.
Ağızdan şurup formu ise Triflucan şurup ismiyle satılmaktadır. Bunun da kullanımı, günde 1 defa 3 damla kuşun ağzına damlatılır, ve yutma manevrası uygulanır.
Tedavi süresi hasta kuşlarda minimum 30 gün olmaktadır.
DESTEKLEYİCİ TEDAVİ
1.Hasta kuş ayrılır, ılıman bir ortama konulur,
2.Suluğu ve yemliği her gün taze tutulur,
3.Kafesin altı her gün değiştirlir,
4.Suyu asitleştirlir, bunun için elma sirkesi, normal sirke, greyfurt suyu kullanılabilir. Turnusol kağıdı (akvaryumcularda vardır) ile pH kontrol edilir, pH’ın 5’e kadar indirilmesi sağlanır, suyun mümkün oldukça yumuşak su olmasına özen gösterilir,
5.Arada bir suyuna C vitamini eklenir, bu bağırsak epitelinin gelişimine yardımcı olur, multi vit de kullanılmalıdır,
6.Lactobacillus gibi probiyotik mayalar kuşlara verilmeye çalışılır, bu bağırsak florasını düzenler, asiditeyi dengeler.

Asinda “kuruma” cok da yanlis bir tabir degil. Sadece ota .oka cokca kullanilir oldugu icin manasi biraz kaymis ve yanlis anlamalara sebebiyet veren bir form almis. Yurtdisinda da ayni hastaligin 4-5 farkli ismi var, onlarda da ayni kafa karisikligi yine hakim. Hatta onlar da kuruma diyor farkli bir sekilde “wasting disease” olarak.

tablo güzelleşiyor, ben de bilgim dahilinde ufak 1-2 katkı yapmak isterim,

koksidiyoz tedavisi: nitrofurazone'yi son sıraya alabilirsiniz

kara benek: oksitetrasiklin'i çıkarabilirsiniz , hafif durumlar dışında kanatlılara pek etkisi kalmadı maalesef

protozoa : metronidazol ekleyebilirsiniz

aslında belirli bir sıraya göre yapmamıştım nitrofuran gruplar koksidyoz da gayet etkili neden son sıraya al dediniz anlamadım
kara benek: oksitetrasiklin'i çıkarabilirsiniz , hafif durumlar dışında kanatlılara pek etkisi kalmadı maalesef
evet olabilir ama yinede etki ettiğini bilmenin iyi olacağını düşünüyorum
bunu ekledim teşekkür ederim

tablo güzelleşiyor, ben de bilgim dahilinde ufak 1-2 katkı yapmak isterim,

Koksidiyozda nitrofurazonu tek geçerim ben :) Koksidiyozda %100 başarı aldığım etken maddedir. Eğer teşhis doğruysa nitrofurazonun etki etmemesi çok düşük bir ihtimal...

Oksitetrasiklin ve metronidazol konusunda hemfikiriz..

Bir zamanlar sebil gibi kullanılan Vitaform ve Neo-terramycin’e direnç geliştiğini düşünüyorum ben de(oksitetrasiklin diye hatırlıyorum) çok hafif durumlarda belki işe yarıyordur.Enroflaksasin de çok reçete ediliyor hekimler tarafından,onda da benzer bir durum oluştu mu acaba merak ediyorum.

Bir zamanlar sebil gibi kullanılan Vitaform ve Neo-terramycin’e direnç geliştiğini düşünüyorum ben de(oksitetrasiklin diye hatırlıyorum) çok hafif durumlarda belki işe yarıyordur.Enroflaksasin de çok reçete ediliyor hekimler tarafından,onda da benzer bir durum oluştu mu acaba merak ediyorum.

Oluşmadıysada bir süre sonra oluşur bu gidişle :)