hayatıma hoşgeldin ciciko

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Canan S.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Canan S.

iyikus.com Üyesi
Merhaba, tahmini 6-7 aylık olduğunu tahmin ettiğim çok açık mavi renginde bir muhabbet kuşu aldım,alırken erkek kuş olduğu belirtildi ancak şu an anlıyorumki dişi bir kuş. Aşırı hareketli bi kuş kafes dışına o kadar çok alıştı ki sadece gece uyuması için kafese koyabiliyorum, siz uzman arakdaşlara sormak istediğim çok soru var anacak bir özet geçemye çalışcağım,

1-sağlıklı bir kuş olması için nelere dikkat etmeliyim , yem markası ve ya suyunun nasıl olması gerektiğine dair bilgiye ihtiyacım var
2-yem dışında hiçbirşey yemiyor kıvırcık , yumurta haşlaması, meyve vs denedim , kesinlikle yemiyor.
3-İki gündür ishaldi , kanarya yemi verdim bugün biraz daha iyi.
4-göğüsü birkaç gün önce daha etliyfi ancak şimdilerde kontrol ettğimde sanki göğüs üstünde hafif bi çıkıntı var gibi,bu kötü bir haber mi?

yeni kuş sahibi bir olarak sağlıklı bi kuş bakımında neler yapılmalı, tüm tavsiyelerinizi dinlemek isterim, şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• ciciko.jpg
    ciciko.jpg
    343.1 KB · Görüntüleme: 15
Aramıza hoş geldiniz :)
1-sağlıklı bir kuş olması için nelere dikkat etmeliyim , yem markası ve ya suyunun nasıl olması gerektiğine dair bilgiye ihtiyacım var
-Bunun için kısa bir cevap vereyim. Forum içinde bakım ve beslenme konularını müsait olduğunuzda incelemenizi öneririm.
Suyu her gün tazelenmeli ve arıtılmış yahut paketli sular kullanılmalıdır. Multivitamin almak gerekiyor (röhnfried gervit-w öneririm), iyi bir b vitamini de öncelikle olması gerekenler (tollyamin forte olabilir.). Bu ürünler verildikten 8 saat sonrası su tazelenmelidir.
2-yem dışında hiçbirşey yemiyor kıvırcık , yumurta haşlaması, meyve vs denedim , kesinlikle yemiyor.
-Alıştırılması gerekiyor ama bu süreç biraz sancılı olabiliyor.
Kanarya yemi kuşların yeminin minimum %20 sini oluşturmalı bana göre. Bu nedenle yem seçimlerini bu yönde yapmak gerekiyor. -Genelde üretici yemi olarak satılan ürünlerde bu oranda aspur yer almaktadır. Örneğin king üretici yemi gibi.
4-göğüsü birkaç gün önce daha etliyfi ancak şimdilerde kontrol ettğimde sanki göğüs üstünde hafif bi çıkıntı var gibi,bu kötü bir haber mi?
- Ortama ve yeni besinlere alışma sürecinde biraz formdan düşebiliyorlar. Telaş edilecek bir durum yok şuan için. Tüy döneminde olduğundan keyifsiz de olabilir bir kaç gün. B kompleks vitamin veriniz ve banyo yapması için bacağının yarısını geçmeyecek şekilde ılık su dolu bir banyoluk takınız.

Aramıza hoş geldiniz :)
-Bunun için kısa bir cevap vereyim. Forum içinde bakım ve beslenme konularını müsait olduğunuzda incelemenizi öneririm.
Suyu her gün tazelenmeli ve arıtılmış yahut paketli sular kullanılmalıdır. Multivitamin almak gerekiyor (röhnfried gervit-w öneririm), iyi bir b vitamini de öncelikle olması gerekenler (tollyamin forte olabilir.). Bu ürünler verildikten 8 saat sonrası su tazelenmelidir.
-Alıştırılması gerekiyor ama bu süreç biraz sancılı olabiliyor.
Kanarya yemi kuşların yeminin minimum %20 sini oluşturmalı bana göre. Bu nedenle yem seçimlerini bu yönde yapmak gerekiyor. -Genelde üretici yemi olarak satılan ürünlerde bu oranda aspur yer almaktadır. Örneğin king üretici yemi gibi.
- Ortama ve yeni besinlere alışma sürecinde biraz formdan düşebiliyorlar. Telaş edilecek bir durum yok şuan için. Tüy döneminde olduğundan keyifsiz de olabilir bir kaç gün. B kompleks vitamin veriniz ve banyo yapması için bacağının yarısını geçmeyecek şekilde ılık su dolu bir banyoluk takınız.
öncelikle detaylı açıklamalarınız için çok teşekkür ederim,sizi çok yormadan birkaç sorumdaha olacak
1-Tollyamin forte olarak önderdiğiniz vitamini olarak karşımzıa çok çeşit çıkıyor, daha detaylı bilgi rica ediyorum.
2-kanarya yemini öderdiğiniz gibi %20 oranı koruyarak sürekli vermemde sakınca var mı?
3-kuşumu sürekli dışarı çıkarmaya alıştırdım, sadece gece uyuması için kafesine koyuyorum o mutlu olsun diye sürekli dışarda olmasını izin verdim. iyilik yaparken kötülük mü yaptım bilemiyorum,Kafeste olunca çok hareketlenio sanki beni dışarı çıkarın mesajı veryor bende dayanamayp çıkarıyorum .Ama dışarda oluncada sıklıkla uçuyor bu da onu ekstra yoruyor olabilir mi?bu konuda hatalı davranıyor olabilir miyim?
4-normalde çok uysal bir kuş ama elimde telefon veya bir kitap gördüğünde sürekli ellerimi gagalıyor hatta baya acıtıyor, bununun nedeni bana zarar vermek değil ama neden bunu yapıyor?
5-Bu arada ishali geçti gibi düşünürken gün içinde ara ara sıvı dışkı yapıyor, bende ishal oldu diye hemen endişelenmeye başlıyorum.siz yem olarak King üretici yemi mi öneriyorusunuz?Aspur derken neyi kastediyorsunuz.Benim ilk kuşum olduğu için bu konularda çok bilgisizim,lütfen affedin beni:(
6-son olarak ta kuşum ara sıra kaşınıyor bu normal mi yoksa bunun içinde birşey almalıyım.

sizi meşgul ettğim için lütfen kusura bakmayın, sağlıklı ve uzun ömürlü ve en önemlisi mutlu bir kuş olmasını istiyorum.

şimdiden çok teşekkürler

Merhaba,

☑️Tollyamin Forte bir tür B kompleks vitamin markası. Tam adı; Vet-Schroeder Tollisan Med Tollyamin Forte. Bunun gibi birçok B kompleks vitamin var. Versele Laga Mutavit, Med Tollyamin Forte ve Röhnfried Bt-Amin Forte. Bunlar en bilinen ve güvenilir markalar. Akyol kardeşler, petmarketburada ya da grpetürünleri gibi sitelerden bu ürünleri güvenli bir şekilde temin edebilirsiniz. Aynı sitelerden başka tür vitamin, probiyotik, takviye gibi ürünlere ulaşabilir; ihtiyacınıza göre karar verebilirsiniz.

☑️Kanarya yemi (yani aspur) hem kırılması kolay bir tohum olduğu için kuşlar sever, hem de dünyanın en önde gelen kuş üreticileri bu tohumun bol oranda sürekli kullanılmasının iyi olduğunu söylüyorlar çoğunlukla. Hem de kuşlara gerçekten kullandıktan sonra iyi geldiğini gözlemleyebiliyorsunuz. O yüzden aspur - kanarya yemi oranı minimum %20'sini kapsayan yemler kullanmak çok daha iyi kuşlarımız için. Yeminizin içinde bu kadar aspur yoksa bile, saydığım sitelerden alıp ekleyebilirsiniz.

☑️ Kendini bir yerlere çarpmadığı sürece kuşların uçması iyi bir şey bence. Hem fiziksel hem de mental sağlığı için. Aynı tünekte oturup sıkılmasındansa, ya da bütün gün aynalı bir oyuncağa yem kusmasındansa uçması, yorulması sonra da gece mışıl mışıl uyuması sağlıklı olur o yorgunlukla. Çok yorulduğunda rüzgarda kalmasın, hava değişimi olmasın çok, yeter bence.

☑️ Dişi kuşlar ısırma ve gagalamaya daha yatkın oluyorlar erkeklere göre. Özellikle kızgınlık dönemine girdikçe bazen bilerek ısırıyorlar. Isırdığında canınızın acıdığını belli etmeyin ve ısırmasına da izin vermeyin, alışkanlık haline getirmesin. Önüne oyalanabileceği oyuncaklar koyun, oyuncakların içine yem saklayın vs onlarla oyalansın sizi ısırmak yerine.

@Behlül'ün Annesi arkadaşımız ilk dört soruya oldukça yeterli yanıt vermiş. Diğer ikisine de ben değineyim
5- Devamlı tekrar eden bir ishal durumunuz varsa bir kaç sorun söz konusu olabilir. Böbrek problemleri, tedavi gerektiren bakteriyel durumlar, sık sık üşütme, tüy değişimi ya da beslenme düzeninde ki hareketlilik. Bir miktar sıvısı yoğun dışkı kabul edilebilir. Yine de görsel eklerseniz sevinirim.

Aspur kanarya yemi dediğiniz tohumdur. King üretici veya versele laga'nın jo mannes paketini öneriyorum.
6-son olarak ta kuşum ara sıra kaşınıyor bu normal mi yoksa bunun içinde birşey almalıyım.
- Gündelik kaşıntıları normaldir. Dış parazitlerden kaynaklanan kaşınmalar için ilaçlar kullanmak gerekiyor. Muhtemelen bit sorununuz yoktur.
Haftada 1 kez ılık su ile banyo yapması için banyoluk takınız

Merhaba,

☑️Tollyamin Forte bir tür B kompleks vitamin markası. Tam adı; Vet-Schroeder Tollisan Med Tollyamin Forte. Bunun gibi birçok B kompleks vitamin var. Versele Laga Mutavit, Med Tollyamin Forte ve Röhnfried Bt-Amin Forte. Bunlar en bilinen ve güvenilir markalar. Akyol kardeşler, petmarketburada ya da grpetürünleri gibi sitelerden bu ürünleri güvenli bir şekilde temin edebilirsiniz. Aynı sitelerden başka tür vitamin, probiyotik, takviye gibi ürünlere ulaşabilir; ihtiyacınıza göre karar verebilirsiniz.

☑️Kanarya yemi (yani aspur) hem kırılması kolay bir tohum olduğu için kuşlar sever, hem de dünyanın en önde gelen kuş üreticileri bu tohumun bol oranda sürekli kullanılmasının iyi olduğunu söylüyorlar çoğunlukla. Hem de kuşlara gerçekten kullandıktan sonra iyi geldiğini gözlemleyebiliyorsunuz. O yüzden aspur - kanarya yemi oranı minimum %20'sini kapsayan yemler kullanmak çok daha iyi kuşlarımız için. Yeminizin içinde bu kadar aspur yoksa bile, saydığım sitelerden alıp ekleyebilirsiniz.

☑️ Kendini bir yerlere çarpmadığı sürece kuşların uçması iyi bir şey bence. Hem fiziksel hem de mental sağlığı için. Aynı tünekte oturup sıkılmasındansa, ya da bütün gün aynalı bir oyuncağa yem kusmasındansa uçması, yorulması sonra da gece mışıl mışıl uyuması sağlıklı olur o yorgunlukla. Çok yorulduğunda rüzgarda kalmasın, hava değişimi olmasın çok, yeter bence.

☑️ Dişi kuşlar ısırma ve gagalamaya daha yatkın oluyorlar erkeklere göre. Özellikle kızgınlık dönemine girdikçe bazen bilerek ısırıyorlar. Isırdığında canınızın acıdığını belli etmeyin ve ısırmasına da izin vermeyin, alışkanlık haline getirmesin. Önüne oyalanabileceği oyuncaklar koyun, oyuncakların içine yem saklayın vs onlarla oyalansın sizi ısırmak yerine.
Tum bilgiler icin cok tesekkur ederim,Maalesef vitaminleri bulmakta gucluk cekiyorum, deneme olmasi acisindan 100 ml lik olmasini istedim, fotografini paylastigim urunleri trendyoldan siparis vericegim , sizin bahsettiginiz sitelerde bulamadim, trendyol sayicisindsn umarim orjinal urunler gelir, urunler dogru degil mi? Ayni tur vitaminleri almamak icin teyit verirseniz cok sevinirim,💐

Jo mannes olan bu hocam
1 kg olanı da vardır bu sitede
Gerwit doğru ürün
Tolyamin de doğrudur

bir tanede probiyotik almanızı öneririm. Entrobac gibi
Maalesef orda sadece 5 kg lik var
Jo mannes olan bu hocam
1 kg olanı da vardır bu sitede
Gerwit doğru ürün
Tolyamin de doğrudur

bir tanede probiyotik almanızı öneririm. Entrobac gibi
maalesef orda 5 kg lik var bana o kadari cok fazla 1 kgluk bilmam lazim, entrobac icinde bunu aliyorum.

Vitaminler ve entrobac icin kullanim bilgiside rica ediyorum, gervit + tolyamin +entribac ayni anda kullanimi sakincali mi birde onu ogrenmek isterim.

Maalesef orda sadece 5 kg lik var

maalesef orda 5 kg lik var bana o kadari cok fazla 1 kgluk bilmam lazim, entrobac icinde bunu aliyorum.

Vitaminler ve entrobac icin kullanim bilgiside rica ediyorum, gervit + tolyamin +entribac ayni anda kullanimi sakincali mi birde onu ogrenmek isterim.
Hepsini aynı anda kullanmak yanlış !!!!
Entrobac: haftada bir defa tam Suluga bir mercimek tanesi Kadar
Gerwit; haftada bir defa tam Suluga 6 Damla

Tollayamin Forte : haftada iki defa tam Suluga 8 Damla

Tum bilgiler icin cok tesekkur ederim,Maalesef vitaminleri bulmakta gucluk cekiyorum, deneme olmasi acisindan 100 ml lik olmasini istedim, fotografini paylastigim urunleri trendyoldan siparis vericegim , sizin bahsettiginiz sitelerde bulamadim, trendyol sayicisindsn umarim orjinal urunler gelir, urunler dogru degil mi? Ayni tur vitaminleri almamak icin teyit verirseniz cok sevinirim,💐

Buradan link paylaşmak olur mu bilmiyorum ama, ben de yakın zamanda aldım, yeni bir kuş sahiplendiğim için. Bahsettiğim ürünler mesela şu sitede, bu şekilde bölünmüşleri satılıyor. Hepsinin de üstünde nasıl kullanılacağı yazıyor. Haftanın belirli günlerine birer ürün ayırarak bir program oluşturabilirsiniz.

https://www.grpeturunleri.com/urun/...-amino-asit-b-vitamini-ve-elektrolit-karisimi

https://www.grpeturunleri.com/urun/...karaciger-kas-ve-tuy-duzenleyici-amino-asit-2

https://www.grpeturunleri.com/urun/100ml-powermax-probiyotic-birds

https://www.grpeturunleri.com/urun/25gr-rohnfried-entrobac-bagirsak-guclendirici-probiyotik-katkisi

https://www.grpeturunleri.com/urun/...vitamin-gervit-kalitsine-en-yakin-multivtamin

Bunlar sadece bazıları. Bağışıklık güçlendiriciden elektrolitlere, kalsiyum odaklı ürünlerden bira mayası gibi ürünlere bir sürü daha başka ürün var. İhtiyacınıza göre ya da kuşun durumuna göre alım yapabilirsiniz. Tabii çok fazla da abartmamak gerekiyor. Bunların yanında doğal meyve ve sebzelerden de faydalanmaları gerekiyor.

merhaba,

Ekli listede yeralan vitmaninlerle ilgili bilgi rica ediyorum

kuşumun sağlığı için hepsini mi kullanmalıyım, hangisi vitamin , hangisi ilaç vs . Olmazsa olmaz bunu kesinlikle kullanmalısınız dedğiniz ürünleri almak isterim. Gereksiz bir şey kullanıp fazla yükleme yapmak istemem.
Tek isteğim sağlıklı ve mutlu bir kuş olması,
beni yönlendirirseniz çok seviniirm.

Ekli dosyalar

Listelenen ürünler güzel. 2 tane b kompleks vitamin eklenmis. 1 ve 3. Ürün aynılar. Bana sorarsanız 3. Tollyamin alınmali diğeri çıkarılmalı. Bulunamaz ise ilk sirada ki b vitamini de alınabilir, farketmez. Bu üç ürün mutlaka elinizde bulunmalıdır.

entrobac toz olarak geldi,satıcı mama içine dökün gibi birşey söyledi.Doğru bilgi hangisi?

Gerwit ve Tollayamini kullanımını şu şekilde yapıyorum doğru mu, akşamdan suluğu alıyorum sabah su içine damlatıyorum ve akşama kadar kafesinde kalıyor ve akşam suyu temizliyorum, bu doğru bir kullanım mı, yani gündüz ne kadar içtiyse artık.

entrobac toz olarak geldi,satıcı mama içine dökün gibi birşey söyledi.Doğru bilgi hangisi?

Gerwit ve Tollayamini kullanımını şu şekilde yapıyorum doğru mu, akşamdan suluğu alıyorum sabah su içine damlatıyorum ve akşama kadar kafesinde kalıyor ve akşam suyu temizliyorum, bu doğru bir kullanım mı, yani gündüz ne kadar içtiyse artık.
Entrobac tam dolu suluğa yarım gram civarı eklemelisiniz. Mercimek oranı doğru değil bu ürün için. Mamaya da eklenebilir.
Gervit kullanımı ise tam dolu suluk için 15-20 damlaya yakın olmalı fakat kuşların su tüketimini etkilediğinden bir kaç damla eksiltilebilir.
Tollyamin kullanımı 8-10 damla yeterli olur haftada 2 gün.

Ürünleri hazırlarken hazır su veya kaynatılmış su kullanmalısınız (arıtma da olur). Daima taze, temiz su ve suluğa eklenmeli takviyeler. Akşamdan su çekmeye gerek yok eğer erken kalkma sorununuz yoksa. Örneğin 7 gibi uyanıyorum ve sabah vitaminli su veriyorum. 12 saat sonra temiz su ile değiştiriyorum. Tüm gün vitaminli su kalmasına gerek yok ki kalmamalı da.

Entrobac tam dolu suluğa yarım gram civarı eklemelisiniz. Mercimek oranı doğru değil bu ürün için. Mamaya da eklenebilir.
Gervit kullanımı ise tam dolu suluk için 15-20 damlaya yakın olmalı fakat kuşların su tüketimini etkilediğinden bir kaç damla eksiltilebilir.
Tollyamin kullanımı 8-10 damla yeterli olur haftada 2 gün.

Ürünleri hazırlarken hazır su veya kaynatılmış su kullanmalısınız (arıtma da olur). Daima taze, temiz su ve suluğa eklenmeli takviyeler. Akşamdan su çekmeye gerek yok eğer erken kalkma sorununuz yoksa. Örneğin 7 gibi uyanıyorum ve sabah vitaminli su veriyorum. 12 saat sonra temiz su ile değiştiriyorum. Tüm gün vitaminli su kalmasına gerek yok ki kalmamalı da.
tüm ayrıntılı açıklamalar için çok teşekkür ediyorum.bu vitaminin kullanımıyla ilgili son kez birşey daha sormak istiyorum,hepsinin aynı anda kullanmanın sakıncalı olduğunu belirtmiştiniz, bende örneğin bu hafta Tollyamin veriyorum örneğin bugün ve pazar günü, gelecek hafta salı , perşembede Gerwit vereceğim ve sonraki haftada iki gün için entrobac vereceğim. Bu düzendeki uygulama yeterli değil mi?

Birde ben bir türlü sebze yediremiyorum, asla yemiyor , kıvırcık,salatalık, havuç,ıspanak herşeyi denedim., geceden yem kabını aldım ertesi gün denedim yine yemedim, bu durumu nasıl aşacağım.Tüm sebzelerden vitamin alsın istiyorum ama yemiyor, yumurta haşlayıp , içine semiz otu ekliyorum yine olmuyor, bu konuda çok üzgünüm:(

Farklı besinler tuketmemesi üzücü ama bir şekilde kirilabilir zamanla. Hafta içinde farklı günlerde farklı takviyeler kullanımının sakıncası olmaz