Hiç gücü yok, ölecek gibi

Beyzagül G.

Çevirmen
Merhabalar. Cidden başlığa ne yazsam bilemedim eve geldiğimde bu yavruyu buldum. Annemin arkadaşınınmış ve 45 gündür onlardaymış ama 2 aylık kuşa hiç benzemiyor. Olması gerektiğinden aşırı hafif. Kabarık geziyor ve günlerdir yemek yememiş dedikelri kadarıyla - aldıklarından beri zerre büyümemiş-. Kafesindeki dışkısını ve demin yaptığı dışkıyı ekliyorum. Bize geldiğinde ölecek gibiymiş. Annem zar zor ısıtmış, ben geldiğimde hafif hafif yürüyebilmeye başlamıştı. Ne vereceklerini bilmediklerinden biraz havuçlu kek vermişler. Sorunu ne bilemedim. Şu anda elimde yalnızca mikostatin var diye ağzına damlattım 2 damla. Sonrasında azcık kuşlarımı gösterdim bir canlandı. Biraz uyuklayıp dinlendi, daldarı yedi durmaksızın -15 dakika-; biraz muz da yedi. Ben ne verebilirim başka ya da sizce hastalığı nedir? Nasıl kurtaracağım bu kuşu? Neyle besleyeyim? Bu geceyi atlatsa halledebilirim gibi hissediyorum elime böyle gelince panik oldum. Elime geldi uyuyor şimdide uyumak için sıcaklık araması çok korkutuyor.
Son üç dışkısının şekli normal ve fazla sulu değiller. Ayrıca renkleri yeşil. Kafesteki dışkıları kokuyor gibi ama altındaki eski kağıt da olabilir emin olamadım o yüzden.

Fotoğraflar;
Uyukluyor
Yiyor
kafesteki dışkıları
mevcut dışkısı
eve geldiğimdeki hali, tüylerinde mikostatin var

merhaba, yavru kuş gibi görünüyor @Beyzagül G. Dışkısı beslenme değişikliği ve bozukluklarında gözlemlediğimiz türden. Aynı zamanda iç parazit sorunlarında rastlanan dışkı modelleriyle de uyumlu. Bakteriyel enfeksiyonlarda da renkler kahveleşir.

Yarın sitraks alayım. Şu an ne yapmalıyım? Elimde uyuyor, kafesine koyayım mı? Özel bi ışığım vs olmadan nasıl ısıtabilirim. Elimde uyuması zararlı mı? Uyurken kafasını arkaya da döndürmüyor, yüz üstü uyuyor gibi...

Yarın sitraks alayım. Şu an ne yapmalıyım? Elimde uyuyor, kafesine koyayım mı? Özel bi ışığım vs olmadan nasıl ısıtabilirim. Elimde uyuması zararlı mı? Uyurken kafasını arkaya da döndürmüyor, yüz üstü uyuyor gibi...
@Doğanay Y. hoca daha iyi bilir. Acizane bizim de tavsiyemiz iyi bir multi vit. le takviye edin. Daha yavru çok tatlı acil bir durum yok gibi toparlamassa ilaç kullansanız daha iyi olabilir...

Elinizde uyuyabilir ancak stres yapabilir gece :( Kafesine koyabilirsiniz, varsa uyku yatağı yapılabilir ya da asılabilir.

ben olsam sulfadiazin + trimetoprim içeren antibiyotik (ör:bactrim) ve mikostatin aynı anda kullanırım
Şu an iştahı yerinde gibi; uyuyor uyanıp su içiyor yemek yiyor tünekte de durabiliyor isterse. Bactrim alayım dediğiniz gibi ama bir iki gün düzgün yemeğini yesin vitaminini içsin sonra ilaç başlıyayım diye düşünüyorum.

Elinizde uyuyabilir ancak stres yapabilir gece :( Kafesine koyabilirsiniz, varsa uyku yatağı yapılabilir ya da asılabilir.
O stres yapmasa da ben yaparım içim geçer de ezerim diye :( Civciv misali sardım biraz kafesin tabanında; nefes alacak yeri var, isterse çıkabilirde. Bakalım bu gece başındayım. Teşekkür ederimm

Tekrar merhaba. Şu an iyiyiz çok şükür. Dün geceden beri sürekli bi yemek yiyoruz bi uyuyoruz diyerek günü kararttık yine. Gün içinde vitamin verdim. Ayrıca bol bol yem ve biraz cicibebe yedi. İshali var gibiydi, ek besin olarak azıcık patates verdim dışkıları şu an hafif şeklini de topladı. Kirli olduğu için banyosunu yaptırıp güneşin altına da koydum, azcık keyif yaptı. Kuşum Minnoşla çok iyi anlaştı yerde peşinde koşturdu durdu tüm gün. Demin de öyle canlandı ki üzerimizdeyken yakınındaki çiçeği fark etti içine daldı. Orada tepindi biraz sonra bize geri döndü, meğer minnoşun ağzımızdan yemek yediğini fark etmiş ona koşmuş. Yavrumuz aşırı zayıf ama kendine gelip yemek peşinde koşabilmeye başladığı için çok mutluyum cidden. Etrafına tepki vermeye başladı. Dilinden de anlamaya başladım. Yalnız yürürken kendi ayağına basıp düşüyor sürekli, çarpıklık var galiba. Buna müdahele edebilir miyim?

Tekrar merhaba. Şu an iyiyiz çok şükür. Dün geceden beri sürekli bi yemek yiyoruz bi uyuyoruz diyerek günü kararttık yine. Gün içinde vitamin verdim. Ayrıca bol bol yem ve biraz cicibebe yedi. İshali var gibiydi, ek besin olarak azıcık patates verdim dışkıları şu an hafif şeklini de topladı. Kirli olduğu için banyosunu yaptırıp güneşin altına da koydum, azcık keyif yaptı. Kuşum Minnoşla çok iyi anlaştı yerde peşinde koşturdu durdu tüm gün. Demin de öyle canlandı ki üzerimizdeyken yakınındaki çiçeği fark etti içine daldı. Orada tepindi biraz sonra bize geri döndü, meğer minnoşun ağzımızdan yemek yediğini fark etmiş ona koşmuş. Yavrumuz aşırı zayıf ama kendine gelip yemek peşinde koşabilmeye başladığı için çok mutluyum cidden. Etrafına tepki vermeye başladı. Dilinden de anlamaya başladım. Yalnız yürürken kendi ayağına basıp düşüyor sürekli, çarpıklık var galiba. Buna müdahele edebilir miyim?

Maşallah toparlamış bayağı ?

iyileşmeyi tamamladığında yürümesi de kuvvetlenecektir diye umut ediyorum. Belli ki yuvadan erken ayrılmış ve iyi beslenememiş bebek :(
Muhtemelen ya. Hadi alan bilmediği için alıyor da satan niye böyle satıyor bu yavruyu anlamadım.

Bugün tüm gün uyudu, hala uyuyor miniğim. Arada uyanıp biraz yaramazlık yaptı. Kendi istemese de yemek yesin diye uyandırıyorum arada bir. Genelde fotoğraftaki gibi takılıp uyumak istiyor. Muhtemelen sıcak geliyorum diye. Bebek olsa bile yavru kuşların bu kadar uyuması normal mi? Gün içinde uyanık geçirdiği vakit çok az ve enerjisi yok gibi geliyor.

WhatsApp Image 2022-01-05 at 17.46.24.jpeg

Bu şekilde sulu. Rengi bugün kızıl darı ve azcık havuç yediği için turuncu olabilir yarın tekrar dikkat ederim düzelecek mi diye. Hala emin olamıyorum ama dışkısında kötü bir koku var bence. Sanırım ilaç kullanmam gerekecek. Hala kabarık geziniyor evde (sağlıklıyken nasıl gözüküyordu bilmiyorum). Kuyruğu bazen düşük bazen normal duruyor. Günde toplasak 15 20 dk aşırı aktif oluyor ve yavaş yavaş ötüp etrafına tepki vermeye başlasa da dediğim gibi sürekli uyukluyor ya da uyuyor.

Emin olamıyorum ama kursağı doldu gibi geliyor. Yemek yemeye başladığı için şu raddeden itibaren neye nasıl mudahele ederim hiçbir fikrim yok. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Ayrıca kilo almasını hızlandırmak içim yapabileceğim bir şey var mı?

WhatsApp Image 2022-01-05 at 21.17.50.jpeg

Hızlı ağırlaşması için yoğun mamalı takviye girmek lazım. Tüketiyorsa her gün mama sununuz. İlaç olarak ise elinizde sulphamazethine varsa onu 3 gün kullanabilirsiniz.

Elimde yok maalesef. Buradaki veterinere sorarım olmadı elinde olabilecek bir iki kuşçu var onlara danışırım. Yem hariç yararlı hiçbir şeyi yemiyor. İnsanların yediğini gördüğü şeyleri yiyor. Uçamamasına rağmen yemek masasına gelmek için can çekişecek derecede hemde xd. Yarın hazır mama almayı planlıyorum, ayrıca normal yemindeki aspur ve yulaf oranını biraz arttıracağım. Gerek var mı bilmiyorum ama iç ve dış parazit uygulaması da yapmayı planlıyorum. Biraz kendine geldikten sonra tabii.

Mutlaka ihmal etmeyin parazit olayını. Şuan çok kırılgan göründüğü için fazla ağır olmayan bir ürünle başlamak uygun olur diye düşündüm. Bilmem arkadaşlar ne der. Sulphamazethine için diyorum

Aşırı ağır bir ürüne de gerek duyacağını sanmıyorum. Yavaş da olsa toparlıyor tek sorunumuz halsizliği işte.

Geçen öğrendiğime göre alındığında bakım şartları çok kötüymüş. Kaldığı ev hem çok soğukmuş hem güneş görmüyormuş. Sahipleri de sabah 8 de evden çıkıp akşam 8 9'a kadar gitmeyen insanlarmış. Muhtemelen aldılar yavruyu öylece kafese koyup kendi hallerine bıraktılar. Akşamları ele geliyor diye iki sevdiler konuşmadılar bile... Başka bir muhabbetleri var koymadık diyolar ama onun yanına koymuş olabilirler; kafasındaki tüylerinin yoluk olduğu bir bölge var.

Dün gece daha kesintisiz uyuduk. Sabah uyanıp yemeğimizi yedikten sonra yine uyuduk. Sonra biraz gezindik çok uyumasından rahatsız olduğum için ama naparsa yapsın uyumaya çalışıyor sürekli ondan kendi haline bıraktım uyuyor yine şu an. Bugünki planlarımız banyo yapmak çünkü hala kötü kokuyoruz. Bu sefer suyuna sirke katacağım. Bu arada şu anki dışkıları daha iyi. Daha koyu, sululuğu gitti. Şeklinin bozuk olması harici normal dışkıya benziyorlar. Kokuları da hafiflemiş. Ümit var. Kursağımız dolu. Halsizliğimiz geçmiyor işte bir türlü, o kadar da kesintisiz uyuyoruz.

WhatsApp Image 2022-01-06 at 11.52.12.jpeg

Favori takılma mekanımız. Yem kırmayı öğrenirken alışkanlık yapmış herhalde her seferinde içine girmek istiyor.

Geri