Himalaya Tuz Bloğu Zararlı mı ?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Mangoo
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Mangoo

Forum Sakini
Merhaba hocalarım;

Forumda konuşulan konulara ve kuşumun daha sağlıklı olacağını düşünerek virkon-s sipariş verirken yanında 1 tane de Himalaya tuz bloğu aldım. Biraz önce bir veterinerin tuz yasak videosunu gördüm. Kafam iyice karıştı. Kullanan var mı ? Herhangi bir zararı olur mu ?

Hocam tuz yasak derken normal sofra tuzunun fazla kullanılması kastediliyor. Kuşların da az da olsa tuza ihtiyacı vardır. Himalaya blok da ihtiyaç duydukça yemelerini sağlar. Korkmayın verin.

Hocam tuz yasak derken normal sofra tuzunun fazla kullanılması kastediliyor. Kuşların da az da olsa tuza ihtiyacı vardır. Himalaya blok da ihtiyaç duydukça yemelerini sağlar. Korkmayın verin.
Video da Himalaya blokda zararlı falan diyordu o yüzden kafam karıştı hocam. Teşekkür ederim.

Daha önce bir konuya yazmıştım burayada kopyalıyorum...

Slm arkadaşlar bu ürünü kullandım ve tecrübelerimi paylaşmak istiyorum; Şöyle gireyim konuya kuşlarıma yeni birşey verdiğim zaman iyi gözlemlerim. Enerjilerini, hal ve hareketlerini, dışkılarını vs. gözlemlerim. Bu ürünü kafese ilk koyduğumda deli gibi yalamaya başladılar. Dedim herhalde gerçekten ihtiyaçları var böyle birşeye. Fakat sonradan düşüncem değişti. 2. 3. günden sonra enerjilerinde bariz düşüş gözlemledim. Dışkılarda ishal gözlemledim. Gün içinde uyuklama istekleri arttı. Beni gördüklerinde kafesten çıkmak için deli olan kuşlar tepki vermez hale geldiler. Ben tüm bu olumsuzlukları bu tuz taşına bağlıyorum çünkü bakımlarında herhangi bir değişiklik yapmadım. Evet belki tuzada ihtiyaçları olabilir ancak ya bu tuz taşını çok fazla yalıyorlar yani aşırı doz aldıkları için olumsuz etkilendiler. Yada içeriğindeki mineraller yaramadı. Ben ilk ihtimal üzerinde duruyorum yani aşırı yaladıklarını düşünüyorum. Sonuç olarak bu tuz taşını kafesten çıkardım.

Eğer kuşların böyle bir ihtiyaçları var ise yani tuz ihtiyacı var ise benim önerim ayda veya 2-3 ayda bir kere suluklarına çok minik bir parça (toplu iğne başı kadar) kaya tuzu parçası atıp eritmek. Bu şekilde yeterli olucağını düşünüyorum. Birde tuzları araştırırken en sağlıklı tuzun doğal kristal kaya tuzu olduğunu öğrendim. Doğal kaya tuzu ülkemizde çankırı ilinde çıkmaktadır ve meşhurdur. Himalaya tuzu ile aynı mineral içeriğine sahiptir yani 84 mineral vardır ondada. Hatta analizlerde himalaya tuzundan daha kaliteli olduğu çıkmıştır. Yani kuşların suluğuna ekliyeceğiniz tuzun çankırı kristal kaya tuzu olmasını tavsiye ediyorum. İşlenmemiş ve doğaldır. Himalaya tuzuda aynı şekilde işlenmemiş ve doğaldır oda kullanılabilir tabi. Himalaya tuzunun pembe rengi içeriğindeki demir oranın fazla olmasından kaynaklıdır. Aralarındaki tek fark budur.

Bu konudaki tecrübemi paylaşmak istedim. İyi forumlar...

Ümit hocam bence onun sebebi kuşların uzun süre tuzsuz kalmalarından dolayı fazla tüketmiş olmaları. Acıktığımızda hızlı ve çok yeriz sonra da mide rahatsızlığı başlar. Aynen onun gibidir. Bana göre Şöyle yapılabilir ; Sizin dediğiniz gibi az miktar suda eritip verdikten sonra ertesi gün bloğu kafese asmak. O zaman kuş dengeli tüketmeye başlayacaktır diye düşünüyorum.

Ümit hocam bence onun sebebi kuşların uzun süre tuzsuz kalmalarından dolayı fazla tüketmiş olmaları. Acıktığımızda hızlı ve çok yeriz sonra da mide rahatsızlığı başlar. Aynen onun gibidir. Bana göre Şöyle yapılabilir ; Sizin dediğiniz gibi az miktar suda eritip verdikten sonra ertesi gün bloğu kafese asmak. O zaman kuş dengeli tüketmeye başlayacaktır diye düşünüyorum.

Olabilir evet ama bence elzem bir ürün değil olmasada olur. Tuz bu sonuçta kuşları böbrek hastası yapmaya gerek yok. Bu benim düşüncem tabi kullanan kullanabilir. Doğanay yıllardır kullandığını söylüyor mesela..

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim hocam ben normal zamanda da sabah akşam dışkı kontrolü yapıyorum tuz bloğunu koyduğum zamandan şuana kadar olumsuz birşey görmedim tabiki görürsem bende kaldırırım. Sadece çoğu kişi kullanırken veterinerin tuz kesinlikle yasak deyince kafam karıştı

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim hocam ben normal zamanda da sabah akşam dışkı kontrolü yapıyorum tuz bloğunu koyduğum zamandan şuana kadar olumsuz birşey görmedim tabiki görürsem bende kaldırırım. Sadece çoğu kişi kullanırken veterinerin tuz kesinlikle yasak deyince kafam karıştı
Tepkisi nasıldı saldırdı mı tuza

Sorun olmaz ben kullanıyorum. Çekinceniz varsa vermeyin ümit hoca vermiyor mesela.
Hocalarım tekrardan merhaba

Hergün kafes temizlememe rağmen sanırım pire sorunumuz var. Kafes masa üzerinde duruyor bugün kafesi temizlerken önce yem kabuğu sandım masaya dökülen 3-5 yem kabuğunu süpürürken baktım 1 tanesi yürüyor. Kırmızı birşeydi onu öldürdüm. Şimdi baktım masada 1 tane daha var onu öldürene kadar uçtu. Daha önce hiç bit pire görmediğim için emin değilim. Ama netten gördüğüm kadarıyla pire olduğunu düşünüyorum. Daha önceki kuşuma almış olduğum bir sprey vardı. Onu sıktım ama çok etkisi olacağını sanmıyorum. Dış parazit için bir damla vardı sanırım. Adını bilmiyorum ne yapmam lazım yardımcı olabilir misiniz

Dış parazit için İvermectin etken maddeli bir ense damlası alabilirsiniz. Neem yağı da kullanabilirsiniz. Neem yağı bir tık daha geç çözer sorunu ama doğal ve güvenilirdir.

Dış parazit için İvermectin etken maddeli bir ense damlası alabilirsiniz. Neem yağı da kullanabilirsiniz. Neem yağı bir tık daha geç çözer sorunu ama doğal ve güvenilirdir.
Hocam baktım şimdi pire uçamaz zıplar diyor bu bildiğin sinek gibi uçuyordu. Alacağımız şey sadece bit pire için değil demi ? Kuşun heryerine de baktım bişey göremedim

Geri