Hint Bülbülü - Yavruları Ayırmalımıyım?

AdiL_K

iyikus.com Üyesi
Hint bübüllerimin 2adet yavrusu var büyüdüler ama kendilerinin yeme düştüklerini görmedin daha... 4adet yumurta yapmış dişi.. Yavruları ayırmalımıyım...
Yavruları ve babalarını ayırsam olurmu babaları onları besliyor anneleri kovalıyor..

Son düzenleme:

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
İspinoz beslemedim fakat muhabbet ile benzer mantıktadır diye tahmin ediyorum...

Yavrular için rahat yem tüketebilecekleri ve teşvik edici bir yem sunumu deneyebilirsiniz. Örneğin muhabbetlerde geniş taban kabında yem sunumu gibi...

Yavrulara ciddi zararlar verebilir annesi, dikkat edin. Eğer baba besliyorsa dediğiniz gibi; bşr müddet ayırabilirsiniz...

Yavruların yem kırdıklarından emin olduğunuz takdirde, yavru kafesine aktarabilirsiniz.

Oyla 0

AdiL_K

iyikus.com Üyesi
GEniş bir yere tabana yem koydum ama anne yavrular dışarı çıkınca kovalayıp tekrar içeri kaçmalarına sebep oluyor..

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Genelde yoğun saldırgan tutum izlemiyorlar ancak tüylerini yolabilirler. Yem yediklerinden emin olduktan sonra ayırınız en kısa zamanda.

Oyla 0

Mine girginer

iyikus.com Üyesi
GEniş bir yere tabana yem koydum ama anne yavrular dışarı çıkınca kovalayıp tekrar içeri kaçmalarına sebep oluyor..
Bende zebra ispinoz bakıyorum. Anne koruyucu olduğu için yavruları yuvaya sokuyor. Anne baba yavrular yem yemeye başladıktan sonra, yani yuvadan çıktıktan 20 gün-30 gün sonra kavgalar yavaş yavaş başlıyor, ama bazen yavrular babayı kovalıyor fln. Çok ciddi bir hırpalama hiç görmedim. Ama yavruları ayırmakta fayda var tabi.
Ben ayırmakta pek acele de etmiyorum. Çünkü bence anne babayla ne kadar fazla kalsa o kadar iyi sanki. Mesela erkek yavrular babanın şarkısını öğreniyor. İzliyorum onları bakıyorum hır gür iyice arttı o zaman ayırıyorum. Bir süre sonrada erkek ve dişi yavruları ayırmanız gerekiyor.
Çok keyifli ispinozlar

Oyla 0

AdiL_K

iyikus.com Üyesi
KAvga olayında sıkıntı yok birbirlerine zarar vermiyorlar... Sıkıntım yuvada 4 yumurta var, yumurtalara zararı olurmu...

Oyla 0

bengs

iyikus.com Üyesi
aynı sorunun cevabını ben de kanaryalarım için arıyorum. yavruların büyük ihtimal dişi o yüzden anne onları kovalıyor. bende de durum tam tersi, yavrum erkek olduğu için babadan dayak yiyor biraz hatta gagasında iki yerde kan gördüm. dişim bu sabah bir tane yumurtlamış bi daha çiftleşmesinler diye dua etmiştim ama yine çiftleşilmiş belli ki. yavru şu an tam 20 günlük yeme düşmedi. bende de babası besliyor sadece anne bir haftadır beslemiyor onun derdi yumurtlamak artık. yavrum yeni yavrulara zarar verir mi, erkek yavrum babasıyla aynı kafeste böyle ömür boyu anlaşır mı kafamda deli sorular düşünüyorum.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
aynı sorunun cevabını ben de kanaryalarım için arıyorum. yavruların büyük ihtimal dişi o yüzden anne onları kovalıyor. bende de durum tam tersi, yavrum erkek olduğu için babadan dayak yiyor biraz hatta gagasında iki yerde kan gördüm. dişim bu sabah bir tane yumurtlamış bi daha çiftleşmesinler diye dua etmiştim ama yine çiftleşilmiş belli ki. yavru şu an tam 20 günlük yeme düşmedi. bende de babası besliyor sadece anne bir haftadır beslemiyor onun derdi yumurtlamak artık. yavrum yeni yavrulara zarar verir mi, erkek yavrum babasıyla aynı kafeste böyle ömür boyu anlaşır mı kafamda deli sorular düşünüyorum.
Erkek kuş dönüyorsa neden hala erkek kuşla birlikte :(
Ayırmanızı öneririm, gerikirse elle besleme yapınız.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
yatmasına gerek kalmayacaktır. Yavrular muhtemelen ısıtıyordur lakin her halükarda gözetlemelisiniz. Bebekler bazen kırabiliyor yanlışlıkla.

Oyla 0

Mine girginer

iyikus.com Üyesi
Cumartesi evdeyken ayıracagım artık ... GArip olan bişey daha yavrlar yuvada oldugu için sanırım anne kuş geceleri yumurtanın üstüne yatmıyor... Yumurta sayısıda 6 olmuş...
Yumurtlaması bittikten sonra yatmaya başlıyorlar panik yapmayın. Bence yavrular öncelikli önemli. Yumurtada yatmak ve yem kusmak anne babayı çok yoruyor. Ben olsam o yumurtaları alırdım. Yuvayıda alırdım ki anne baba dinlensin.
Zaten bi süre sonra yumurtlayacaklar yine

Oyla 0

bengs

iyikus.com Üyesi
Erkek kuş dönüyorsa neden hala erkek kuşla birlikte :(
Ayırmanızı öneririm, gerikirse elle besleme yapınız.
Bugün ayırdım bir saat kadar, mama yapmıştım onu yemeye çalıştı beceremedi yem de koymuştum yanına gözlemledim yemi kıramadı ağzına aldı kırmaya çalıştı ama hep ağzından düşürdü yemleri:( sonra anne ve babasını yan kafeste görünce onlara doğru gitmeye çalıştı. sonra yine anne ve babasının yanına koyunca ağzını açarak onların kendisini beslemesini istedi. acıkmıştı baya. elle de beslemem imkansız artık korkuyor gözleri görmeyen yavru hali gibi değil. velhasıl gözümüz sürekli üzerlerinde, bir kavga dövüş olunca hemen müdahele ediyoruz ama bilemiyorum. yeni yavrular çıktığında zorunlu olarak ayırmamız gerekecek zaten çünkü kardeşlerine zarar verecektir eminim.

Oyla 0

AdiL_K

iyikus.com Üyesi
Yumurtlaması bittikten sonra yatmaya başlıyorlar panik yapmayın. Bence yavrular öncelikli önemli. Yumurtada yatmak ve yem kusmak anne babayı çok yoruyor. Ben olsam o yumurtaları alırdım. Yuvayıda alırdım ki anne baba dinlensin.
Zaten bi süre sonra yumurtlayacaklar yine
Zaten yavrulugu sökecektim kış oldugu için ... Ama olaylar hızlı gelisti... Anne yumurtlamış

Oyla 0