Hobi Aminovit-B ve Tollisan Med Tollyamin Forte Kısa Karşılaştırma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan VBZE433
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

VBZE433

Uzman Yetiştirici
1611910131933.png

Dikkatli gözlerden kaçmamıştır bu iki ürün. Amaçları tamamen aynı ve içerikleri ise oldukça yakın.
İkisini de kullanıyorum ve sonuç olarak ikisi de "Karaciğer Kas ve Tüy Düzenleyici Amino Asit" görevi görüyor.
Biri "yerli ve milli" diğeri ise şu an piyasada korkunç fiyatlara satılan "meşhur" olmuş/edilmiş bir ürün.
Aminovit-B içindeki koruyucular açık yazılmış ama Med Tollyamin içinde de ayrı ayrı yerlerde satır aralarında mevcut.
TOLLISAN özellikle güvercin üretim ve yarışma sektöründe ürünleri ile nam salmış bir marka. Milli olarak üretilen HOBİ Aminovit-B benzer kapsamda bence iyi iş çıkarmış. Düzenli kullanım sonuçlarına bakarak ikisinin de gayet net ve başarılı sonuçlarını gördüğümü söyleyebilirim.
Fiyat farkını çok bulup da özellikle kuşlarının performansı ve aminoasit ihtiyaçlarını düşünen yetiştirici, üretici ve kuş besleyenlerin ilgisine bu konuyu sunmak isterim.

Ürün çok benzer ama kullanmadım. Teşekkür ederim tanıtım için

Evet bu ikisinin içeriği birebir aynı. Benzer içerikte başka ürünlerde var poweryamin forte gibi :) Ama şahsen ben bu ürünlerin hiçbirini kullanmam. Kullanmama sebebim içeriklerinde yüksek oranda propilen glikol olması. Bir litre üründe 100 gram propilen glikol yani bu ürünün %10'u propilen glikol! Bu oran güvenli kabul edilen oranın çok üstünde bir oran. Ve uzun vadede kuşlara zarar verebileceğini düşünüyorum...

Ama tabi şimdi yılların ürünü diyebilirsiniz olurmu öyle şey diyebilirsiniz. Ama şöyle düşünün yıllarca bu ürünü kullandınız ve yıllar sonra kuşunuzda hastalık veya hastalıklar çıktı yada öldü. Kimse bunun sebebini bu ürüne bağlamaz. Sözde karaciğer koruyucu diye satıyorlar öyle değilmi? Ama propilen glikolün zararlarını ararştırırsanız en çok zararı karaciğer ve böbrekelre verdiğini görürüsünüz...

Demem o ki bu ürünlerin içeriğindeki katkı maddelerini dikkatlice incelemek ve araştırmak gerekiyor...

Evet bu ikisinin içeriği birebir aynı. Benzer içerikte başka ürünlerde var poweryamin forte gibi :) Ama şahsen ben bu ürünlerin hiçbirini kullanmam. Kullanmama sebebim içeriklerinde yüksek oranda propilen glikol olması. Bir litre üründe 100 gram propilen glikol yani bu ürünün %10'u propilen glikol! Bu oran güvenli kabul edilen oranın çok üstünde bir oran. Ve uzun vadede kuşlara zarar verebileceğini düşünüyorum...

Ama tabi şimdi yılların ürünü diyebilirsiniz olurmu öyle şey diyebilirsiniz. Ama şöyle düşünün yıllarca bu ürünü kullandınız ve yıllar sonra kuşunuzda hastalık veya hastalıklar çıktı yada öldü. Kimse bunun sebebini bu ürüne bağlamaz. Sözde karaciğer koruyucu diye satıyorlar öyle değilmi? Ama propilen glikolün zararlarını ararştırırsanız en çok zararı karaciğer ve böbrekelre verdiğini görürüsünüz...

Demem o ki bu ürünlerin içeriğindeki katkı maddelerini dikkatlice incelemek ve araştırmak gerekiyor...
Hocam şirketler ürün içerikleri ile başlıklar arasında bizden farklı bir bağlantı kuruyor heralde :).Örneğin adam karaciğer koruyucu diyor içerisinde kolin ve metiyonin yok.Garip biraz.Peki örneğin bir ürünün karaciğer koruyucu olması için içinde neleri barındırması gerekiyor?

Bir litre üründe 100 gram propilen glikol yani bu ürünün %10'u propilen glikol! Bu oran güvenli kabul edilen oranın çok üstünde bir oran. Ve uzun vadede kuşlara zarar verebileceğini düşünüyorum...
Peki güvenli kotası nedir hocam? Örneğin 50.000 mg/kg uygun mudur?

5953CDF4-4A4B-4FDB-9D01-CF125671D234.png
@Ümit T. hocam bu ürün nasıl? Multivitamin olarak kullanılabilir mi? Ayhan Otçuoğlu’ndan görmüştüm.

Ekli dosyayı görüntüle 12286
@Ümit T. hocam bu ürün nasıl? Multivitamin olarak kullanılabilir mi? Ayhan Otçuoğlu’ndan görmüştüm.

Güzel kullanılabilir tabiki. Amino asit içeriği eksiksiz. Multivitamin olarakta güzel ancak biotin yok. Bu ürün kullanılıcaksa ekstra biyotinde kullanmanız lazım. Ve ekstra mineral takviyesi tabiki :) Her üründe herşey bulunmuyor malesef. Ürünlerin içeriğine göre eksikler başka ürünlerle tamamlanmalıdır ;)

Güzel kullanılabilir tabiki. Amino asit içeriği eksiksiz. Multivitamin olarakta güzel ancak biotin yok. Bu ürün kullanılıcaksa ekstra biyotinde kullanmanız lazım. Ve ekstra mineral takviyesi tabiki :) Her üründe herşey bulunmuyor malesef. Ürünlerin içeriğine göre eksikler başka ürünlerle tamamlanmalıdır ;)
Yani bilemedim,kullanılabilir ama ortalama bir ürün anladığıma göre.Daha önceden bahsetmiştim ‘Daeron Energy Tonic’ diye bir ürün var.İçeriğinde propilen-glikol olmasa şahsen benim hoşuma gitmişti.Tekrardan içeriğini paylaşayım;
BBFA4F6A-0529-402C-B8A5-88B9281D0ADB.jpeg
Biotin var,elektrolit var,benim bildiğim neredeyse tüm aminoasitler var,mineral içeriyor daha ne olsun diyecek iken C vitaminini içermemesi ve propilen-glikol içermesi dezavantaj.

Yani bilemedim,kullanılabilir ama ortalama bir ürün anladığıma göre.Daha önceden bahsetmiştim ‘Daeron Energy Tonic’ diye bir ürün var.İçeriğinde propilen-glikol olmasa şahsen benim hoşuma gitmişti.Tekrardan içeriğini paylaşayım;
Ekli dosyayı görüntüle 12293
Biotin var,elektrolit var,benim bildiğim neredeyse tüm aminoasitler var,mineral içeriyor daha ne olsun diyecek iken C vitaminini içermemesi ve propilen-glikol içermesi dezavantaj.
Yanlış mı düşünüyorum hocam? Senin bu ürün hakkındaki düşüncelerin neler?

Unuttum tahacım baya oldu araştıralı. İnternetten araştır bulursun rakamları...
Forumda yazdığın bir yerde karşıma çıktı böylece tekrar hatırlatayım hocam;

Propilen glikol: Taşıyıcı, Emülgatör, Stabilizatör ve koyultma maddesi.

Propilen glikol; ticari endüstride birçok kullanım alanı olan petrol yağı türevi bir bileşiktir. Berrak ve renksiz bir solventtir, kokusuzdur ve belirli bir tat tarifi bulunmamaktadır. Propilen glikol düşük uçuculuğa sahiptir, suyla, alkolle ve eterle karışabilir. Nötral ve higroskopiktir. Propilen glikol, etanolle aşağı yukarı eşit güçte bir mikrop öldürücüdür. Solüsyonlarda mikroorganizmaların çoğalmasını durdurur. Gıda sektöründe kullanılan propilen glikolün kodu E1520 dir. Kabul edilebilir günlük alım miktarı 25 mg/kg vücut ağırlığı'dır.

Bu hesaba göre 30 gramlık muhabbet kuşlarının günlük sadece 1 mg falan alırsa sıkıntı olmayabilir. Ancak tollyamin ve muadillerinde propilen glikol oranı 100 gram, dikkat mg değil gram! Yani tollyamin ve muadillerinin %10'u propilen glikol. Kuşlar için güvenli dozaj ise 1 mg!

Belki kısa vadede bir sorun teşkil etmeyebilir. Ancak uzun vadeli düşünmek gerekir...

Bunun gibi daha çok yardımcı madde var. Açıkçası hepsini tek tek araştırmak gerekiyor. Ben bu konularda firmalara çok güvenmiyorum. Ne kadar büyük firma olurlarsa olsunlar, kuşlar konusunda bizler kadar hassas olucaklarını sanmıyorum. En nihayetinde firmalar kazanıcakları paraya bakıyorlar...