İç parazit etken maddelerini tartışalım

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Hakkı E.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Hakkı E.

Forum Sakini
Bildiğiniz üzere Sitraks şurubu artık eczanelerde bulmak imkansız oldu. Üretimi durdukları için ya depolarda ya da senden kilometrelerce uzak eczanelerde bulabiliyorsunuz. Biraz araştırınca Paraks ilacının Sitraks'la aynı etkin maddeye sahip olduğunu gördüm. Eczacılar genelde Sitraks'a yakın Kontil şurubunu veriyorlar. İkisi farklı etkin maddelere sahip. Sitraks'ın etkin maddesi levamizol, Kontil'in ise pirantel pamoat. Baktığım iki farklı kaynaktan birinde kanatlılarda yuvarlak kurtlara önerilen etkin madde levamizol, diğerinde önerilen ise pirantel pamoat. Bu durumda Kontil kullanılabilir mi? Yoksa Sitraks'la aynı etken maddeye sahip Paraks mı kullanılmalı? Ayrıca ivermectin'inde kurtlara etkisi var ama yalnızca ikisi(Ascaridia galli,capillaria obsignata). Normalde bunları sormazdım ama kanatlılar için kullanılan iç parazit ilaçları da epey pahalı oldu :rolleyes:
Buyurun tartışıp konuşalım, ben levamizole biraz daha yakın kaldım.

Kaynaklar: ankara edu (sayfa 104), Dr. Kaya DEMİRÖZÜ

normal şartlarda önce sitraks, ilerleyen günlerde de kontil kullanılarak süreç götürülmesi gerekiyordu. Lavamizol etken maddesi gerekli olduğundan Paraks alıp kullanmak daha uygun olacaktır.

normal şartlarda önce sitraks, ilerleyen günlerde de kontil kullanılarak süreç götürülmesi gerekiyordu. Lavamizol etken maddesi gerekli olduğundan Paraks alıp kullanmak daha uygun olacaktır.
Kontil şu an elimde var. Paraksın eğer üretimi durmamışsa onu da temin ederim. İlk gün paraks 10 gün sonra kontil şeklinde mi uygulanıyor?

Andazol'da var.Etken maddesi Albendazol,Benzimidazol sınıfından bir antihelmintik.Ama bence Levamizol kadar etkili değil...

Ayhan Otçuoğlu'da bir videosunda iç parazit için Sulfamidin/Sulfakinoksalin Sodyum etken maddeli sülfonamid türevi antibakteriyel ve antikoksidiyal ilaçlar kullandığını söylemişti...

Andazol'da var.Etken maddesi Albendazol,Benzimidazol sınıfından bir antihelmintik.Ama bence Levamizol kadar etkili değil...

Ayhan Otçuoğlu'da bir videosunda iç parazit için Sulfamidin/Sulfakinoksalin Sodyum etken maddeli sülfonamid türevi antibakteriyel ve antikoksidiyal ilaçlar kullandığını söylemişti...
İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi 2016 yayınından bir alıntı:
"Nikotinik agonist antelmentikler etki gücü yönünden; morantel = pirantel > levamizol > astilkolin olarak sıralanabilmektedir."
Yani levamizolün etki gücünü bu şekilde ifade edebiliriz.

Kuşlarda tek etkili olan etken madde levamizol diğerleri işe yaramıyor ben çokça tecrübe ettim...

Grpet worm mix'in bölünmüşünü satıyordu bir ara hala varsa oradan alınabilir eğer ucuz arıyorsanız..

@Ümit T. ye katılıyorum. Çok ufak ama kritik bir ayrıntı paylaşayım. Bu özellikle üretim yapan arkadaşlar için önemli :

Worm-mix küçük kuşlar için ve üretim esnasında yavru bakan kuşlara kullanılması tavsiye edilmiyor hatta 14 günlükten küçük yavrular için de sakıncalı diye ikaz ediyor prospektüsünde

Worm-care ise güvercinler için ancak yavru bakan kuşlar için kullanılabilir diyor. Unutmayalım güvercinler büyük kuşlar ve dozları ona göre ayarlanmış. Küçük kuşlar için dozajı düşürmek kaydı ile acil durumlarda yavru bakan takımlarda da kulananlar var. Sorumluluk ve riski kullanana ait olmak üzere çok acil durumlarda değerlendirmenize bırakıyorum.

İncelemek isterseniz Dutch Care 4 Birds linkini aşağıa kopyalıyorum:

İlaveten:

Worm-Stop'da Güvercinlerde yavruları büyütürken ya da ana tüy dökme esnasında kurt giderme gerçekleştirilmemelidir.

Son düzenleme:
@Ümit T. ye katılıyorum. Çok ufak ama kritik bir ayrıntı paylaşayım. Bu özellikle üretim yapan arkadaşlar için önemli :

Worm-mix küçük kuşlar için ve üretim esnasında yavru bakan kuşlara kullanılması tavsiye edilmiyor hatta 14 günlükten küçük yavrular için de sakıncalı diye ikaz ediyor prospektüsünde

Worm-care ise güvercinler için ancak yavru bakan kuşlar için kullanılabilir diyor. Unutmayalım güvercinler büyük kuşlar ve dozları ona göre ayarlanmış. Küçük kuşlar için dozajı düşürmek kaydı ile acil durumlarda yavru bakan takımlarda da kulananlar var. Sorumluluk ve riski kullanana ait olmak üzere çok acil durumlarda değerlendirmenize bırakıyorum.

İncelemek isterseniz Dutch Care 4 Birds linkini aşağıa kopyalıyorum:

1614692936831.png

1614690263727.png

Türkçe açıklamasında ifade farklı bir anlam taşıyor.
Orijinalinde besleme esnasında kullanılabilir ancak güvercinlerin gençleri yetiştirmesi ve tüye girdikleri süreçte kurtlardan temizlenmesi için (kür uygulaması) için kullanmayın dediğini anlıyorum.

Mesaj attım ne cevap gelecek merak ediyorum çünkü kafa karıştırıcı bir durum var.
Worm Care : Levamisole HCI 16% (besleme dönemi ok)
Worm Mix : Levamisole HCI 2 % (besleme dönemi sakıncalı)

Muhtemel büyük kuş küçük kuş farkından dolayı değerlendirilmiş diye düşünüyor ve muhabbet kuşu için yavru bakımında kullanılmasının sakıncalı olacağını değerlendiriyorum.

Az önce Care4Birds'ün Türkiye distrübütörü Tolga Bey ile görüştüm.Yüksek dozajlı ürün besleme döneminde sakıncalı değil ama ondan 8 kat az dozajlı bir ürün besleme döneminde sakıncalı olarak nitelendiriliyor bu nasıl oluyor dedim ''Yok kardeşim onlar bizim kuşlar için geçerli değil'' dedi ne alakaysa artık.:)
Muhtemel büyük kuş küçük kuş farkından dolayı değerlendirilmiş diye düşünüyor ve muhabbet kuşu için yavru bakımında kullanılmasının sakıncalı olacağını değerlendiriyorum.
(y)

İlk gün Worm-Mix'i kullan,akşamdan sulukları çekersin sabah da geri koyarsın lıkır lıkır içerler ama 1 gün sonra da K vitamini takviyesini yapmayı ihmal etme dedi.Sonrasında ise verdikten sonraki 13. gün bu işlemi yenilemen lazım dedi.

Son düzenleme:
ivermectin, yuvarlak solucanlar ve ektoparazitler için etkiliymiş. topikal olarak kullanıldığında da iç parazitler için etkili olduğunu okudum. suda çözünürlüğünün düşük olduğu yazıyor ancak hala kuşlara suda karıştırarak veriliyor.

ayrıca praziquantel ve oxfendazole karışımı bir antiparazit jelle karşılaştım: Wormout Gel | Vetafarm sanırım Türkiye'de karşılığı yok.

Merhaba,
Mevcut iki disi kusumun yanina 2 erkek kus aldim.
Birinin kakalarda bir sorun yok kendi kuslarimda zaten yoktu bir sorun bildigim kadariyla. fakat son getirdigim kus nispeten biraz bakimsiz bir salmanin icinden aldim ve kakalari hafif ince ve kahverengi formda.
Worm stop urununu 4 kus icin de kullanmayi dusundum.
Musadenizle sorularim olacak,
1- kafeslerden birinde yuvalik takili. disi kusu bugun ilk kez iceri girerken gordum yuvaliga ve "tik tik" yapmaya baslamisti. Yavas yavas da hafif bir opusme yem kusma ve erkek kusta kafa sallama baslamis. Bu surecte urunu kullanabilir miyim?
2- urunu kullanim icin su siralama uygun mu?
Iki gun pespese ilacli su. 3. gun entrobac. Dorduncu gun su. 5. Gun gerwit. 6. Gun gerwit. 7. 8. 9. 10. Gun su ve sonra tekrar ayni sira.
Tesekkurler.

Geri