İç parazit mi kuruma mı?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kevserak
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

kevserak

iyikus.com Üyesi
Merhaba, 1 aydır geçmeyen ishal vardı ve sol ayak felç olmuştu. Dr izindeydi, Bactril yazdıramadım, veterinerden eşdeğer istedim, o da nilverm verdi. Bugün 4. gün. Dışkı artık ishal değil, katı ve yapışık halde. Tüylerine yapışıyor. Çok zayıfladı, yiyor ama zayıf.

Son durumunun fotoğraflarını paylaşıyorum, göğüs kemiğini görünce kuruma da olabileceğini düşündüm. Evde triflucan var, acaba nilverm'i kesip triflucan'a mı başlasam? Yoksa mutlaka bactril mi dersiniz? Lütfen, yardımcı olursanız çok sevinirim. @Malkoçoğlu @Doğanay Y. @neanderthalensis

Ekli dosyalar

• 9DF06CAD-C188-4542-B4CF-7CD7B5367084.jpeg
    9DF06CAD-C188-4542-B4CF-7CD7B5367084.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 35
  • BB20E7B5-C8B3-4FB9-8A9D-50BB127105A3.jpeg
    BB20E7B5-C8B3-4FB9-8A9D-50BB127105A3.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 22
  • 41706E98-A037-4188-9C8C-6998388E6EB9.jpeg
    41706E98-A037-4188-9C8C-6998388E6EB9.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 27
Ben konuya hakim değilim ancak nilverm öyle arka arkaya kullanılmaz.. Hafif zehirlenme yaşıyor olabilir kuş. İlacı acilen kesin! Nilverm gibi ilaçalr sadece tek kullanımlık ilaçlardır. Yani tek kullanımda iç parazitleri döker. Bir gün kullanılır, ardından bir hafta sonra bir gün daha kullanılır (kalan parazit yumurtaları için).. 4 gün arka arkaya kullanmak kesinlikle yanlış bir uygulama!..

@neanderthalensis @Malkoçoğlu teşekkür ederim, veteriner cehaletine maruz kalıyorum,,, öyle üzgünüm ki... zaten dediği dozda vermiş olsaydım...kuş ölürdü herhalde. 100 ml suya çay kaşığı ucu demişti. :/

doktor bulup da yazdıramadım bactrim'i de... sanırım artık kanlı ishale döndü. dışkısı daha katı ama çok daha topak halde poposuna yapışıyor. ben parazit görmüyorum.

ayak hala felçli. d vitamini damlatıyorum. aspur vardı, sevmediği için kaldırdım bu akşam, vitacraft yem verdim. suluğunda da 1 damla zeytinyağlı a vitamini var. durum böyle.

Ekli dosyalar

• 16CC49FF-700C-4815-B45F-D95564EEBD89.jpeg
    16CC49FF-700C-4815-B45F-D95564EEBD89.jpeg
    1,001.4 KB · Görüntüleme: 32
Şu süreçte basit bir petshop ürünü olan divitsol gibi bir yem premiksi dışkı ishalini toparlamaya katkı sağlayacaktır. Alamazsanız eğer prebiyotikler, probiyotikler, elektrolitler süreci olumlu destekleyeceklerdir. D vitaminini haftada en fazla 2 kez kullanmanız gerekir.

Şu süreçte basit bir petshop ürünü olan divitsol gibi bir yem premiksi dışkı ishalini toparlamaya katkı sağlayacaktır. Alamazsanız eğer prebiyotikler, probiyotikler, elektrolitler süreci olumlu destekleyeceklerdir. D vitaminini haftada en fazla 2 kez kullanmanız gerekir.

Teşekkür ederim, evet onlardan alacaktım ama sanırım içeriğinde d vitamini vs. falan vardı. Ben de onları bizzat vereyim diye düşündüm, bir süredir 1 damla d vitaminini (devit 3- 50.000 damla) muz kabuğuna damlatıyorum, damlattığım yeri de yiyor. Ayrı bir sulukta da entrobac ve a vitamini verdim. Bir gün de Tollyamin forte verdim. Galiba kuşu ayakta tutan bunlar.

Bu arada ilk hafta mikostatinin iyi geldiğini düşününce dün akşam triflucan'a başladım. Bir de ağzında garip bir koku duydum. Suluğuna 5 damla damlattım. Bu akşam daha iyi. Dışkısı gün içerisinde giderek katılaştı ama yine de yapışıyor. Bu akşam keyifliydi, yaramazlıklara başladı. Ayak aynı tabi. İyileşir mi acaba bu ayak?

divitsol önerme sebebim pektim içermesi. Etkili ishal önleyicilerden. Elma tüketmeyi seviyorsa bir dilim çekirdeği alınmış elma da yakın bir işlevi görebilir (kabuklu). Koku genelde ilerlemiş kursak enfeksiyonlarının belirtilerinden. Triflucan bulabildiyseniz ne güzel. 5 gün devam ediniz

@Doğanay Y. kusma hiç olmadı ve yeme içmeden kesilmedi. çok yem yiyor, bu yüzden hiç mantar'dan şüphelenmedim, dışkısı da artık oldukça kalın. şimdi de kabız mı oldu anlamadım hatta, fotoğrafını ekliyorum, son yaptığını işaretledim. beyaz kısmı oldukça parçalı.

entrobac'ı da burada gördüm aldım ama diğer suluktaydı ondan hiç içmedi. onu triflucan'ın olduğu suluğa eklesem olur mu? divitsol bu durumda daha katılaştırmasın?

Ekli dosyalar

• F06D7A0D-FB30-4D89-B143-4684042CBD9E.jpeg
    F06D7A0D-FB30-4D89-B143-4684042CBD9E.jpeg
    483.1 KB · Görüntüleme: 22
Probiyotikleri ilaçlarla karıştırmasanız daha sağlıklı olur. Hatta ilaç sonrası kullanımı daha uygun olacaktır. Dışkı genel anlamda bozuk. Bu parçalanmalarda gözlemlenebilir süreçte. Her kuş her hastalığı benzer etkiyle göstermiyor. Koku var dediğiniz için olabilecek ve akla ilk gelen durumu söyledim.

buraya yazdığım 1 ay oldu, toplamda 2 ay oldu ve kuş aynı... veteriner iç parazit dedi, nilverm yaramadı, @GülşahKandemir ile konuşuyoruz, kuşlarımız aynı durumda. o bactrim kullandı, ben nilverm, andazol, kontil, triflucan kullandım ama kuşlar aynı, yaramadı. tahlil de yaptıramadık. yapışkan dışkıyla bir ayakları felç kaldılar ve her gün kötüye gidiyorlar resmen.

ben antibiyotik kullanmadım henüz, sarımsaklı su vermiştim sadece, o da yaramadı. seçenek olarak geriye sadece elimde salmostop var, ağır olduğu için ve bir sürü ilaç kullandığım için çekindim. bir de amoklavin süspansiyon yazdırmayı düşünüyorum. ne yapacağımı bilmiyorum.

@GülşahKandemir ile bir aydır konuşuyoruz. ikimizin de kuşlarıda aynı sorunlar oldu. ayak tutulması ve yapışkan, sümüksü dışkı belirtileriyle bu kadar uzun süreli bir hastalığa çare bulamamamıza çok üzülüyorum...

konunuzu okudum gecmiş olsun. biteral 3 gün (3 × 24 saat) sonunda fayda etmezse kesebilirsiniz

ardindan "kuşun durumuna göre" sulphamezathine veya bactrim şurup gibi sulpha grubu bir antibiyotik kullanılabilir. @Doğanay Y. hoca yazmış özetlemiş

hazirandaki görüşüm geçerli

artık sulphamezathine değil direkt bactrim şurup öneriyorum.

geçmiş olsun

not: daha önce de yazdım ve son kez hatırlatma amaçlı yaziyorum, dozunda kullanılan hic bir antibiyotik sizin daha once uyguladığıniz tedaviden daha ağir olamaz. sosyal medyadaki empoze edilen bu ilaç düsmanlığı hastaliklardan daha tehlikeli inanın

Son düzenleme:
@neanderthalensis gülşah'ın kuşunda bactrim işe yaramayınca ben de kullanmaya çekindim. çünkü dışkılar, ayak felci semptomlar birebir aynı. sadece benimki artık kafesin dibine indi. çünkü diğer ayak da felç oluyor. o yüzden amoksisilin yazdırsam mı diye düşündüm.

Bir kaç dahil olduğum yabancı derneklere göre inanılmaz e-coli ve türevi salgın mevcut. Bu salgının yem kaynaklı olduğunu gözlemlemişler. Kullandığınız yemi de değerlendirmenizi ve bu yönde bir tedavi uygulamanızı öneririm. @neanderthalensis katılıyorum

Arkadaşlar kuşum nerdeyse iki aydır aynı durumda. Öncelikle sulphamazatine kullandım etki etmeyince veteriner hekime götürdüm. Onbeş gün boyunca onların verdiği ilaçları takviyeleri kullandım yüksek ihtimal geçecek dedi veteriner hekim. Hiç bir işe yaramadı verdikleri şeyler. Bende Kevser hanımla irtibata geçtim parazit olduğunu düşündüğümüz için kontil'e başladım o da fayda etmedi. Kevser Hanım parazit ilaçları kullandı onlarda fayda etmedi. Bende bactrim'i kullandım üç gün boyunca. pek bir etkisini görmediğim için erken bıraktım ilacı. Kevser Hanım'ın kuşu iyice kötüleşti iki ayağı birden felç oldu. Bu durumla ilgili pek konu falanda yok açıkçası. Kuşu felç olanların genelde vitamin takviyesinden sonra iyilestigini gözlemledim. Benim kuşumda aynı hâlâ dışkı yemyeşil beyaz kısmı ise dağınık parçalı ayrıca mukuslu. Cıvık kıvamı yüzünden yapıştığıni düşünüyorum zaten. Ne olacak bu hayvanların hali hiç bilmiyoruz elimizden bir şey de gelmiyor. Belki böyle birşey daha önce yaşayan biri olur çözüm önerisinde bulunur diye yazıyorum.

@neanderthalensis @Doğanay Y. ilaç düşmanlığı yaptığım yok. Aksine antiparazitlerle yordum kuşu. Bactrim'i başta yazdıramadım izin ve bayram dolayısıyla sonra da birebir aynı durumda olan kuşa işe yaramadığı için kullanmadım. @neanderthalensis siz bu durumda yine de bactrim'de ısrarcı mısınız?

Yeme gelince, ishali gördüğümde eski yemleri bırakmıştım, @Doğanay Y. siz uyarmıştınız, dal darıyı da attım. Yeni paket vitakraft almıştım. Sonra gardenmix aldım, karıştırdım, şu anda sadece gardenmix yem ve gardenmix dal darısı ve yerli, güzel bir kızıl darı buldum onları veriyorum. İshali azaldığı için hemen her gün yumurta beyazı veriyorum, avicare acelora multi vitamin, a vitamini, tollyamin forte, entrobac'ı ayrı ayrı günlere bölerek verdim hep. Gervit, belgasol elektrolit, amino asit, versele b14 yem de aldım, hala gelecek...

D vit de vermiştim 4-5 gün, sizce devam edeyim mi tekrar? iki ayağın gitmesi kötü oldu, dal darıya yakınlaştırıyorum ama yemiyor. kuş 28 gr. Hemen versele laga a21 mama ve enjektör aldım...

Yarın bir antibiyotiğe başlamam gerekiyor artık ama hangisi bilmiyorum...

00336708-EA6A-43DC-9264-01867D22B0A6.jpeg

Elimdeki salmo stop için e-coli'de etkili olduğu yazıyor. İçeriği şu şekilde: Furaltadone HCI 12,5%, Chlortetracyline HCl 12,5%, Chloramphenicol 8%. Inactive ingredients q.s. to 100 g

Fmt Dac allround mix diye bir ilaç varmış, onun da içeriği Furaltadone HCI 12%, Metrazidanol %20, Chlortetracyline HCl 10%, Inactive ingredients q.s. to 100 g.

Bir de amoksisilin seçeneğim var, hatta ona yoğunlaşmıştım en son. Tabii onu da yazdırmam gerekiyor. Dışkı da görseldeki gibi.

Ağırlığı ciddi anlamda düşmüş. İlaç şu aşamada riskli olabilir. İki ayağını kullanamaması da ne yazık ki kötü giden durumun iyiye gitmesini oldukça olumsuz etkileyecektir. Özellikle popo bölgesine dışkıların yapışması, bol sürtünmesinden kaynaklı kelleşme ve ufak yaralar olabilir. Açık konuşmak gerekirse iki ayağını da kullanamayan kuşlar için yaşam süreci oldukça kısalıyor :(
D vitamini elbette gerekli fakat 4 gün üst üste değil de haftada 2 gün e yaymanız yeterli olacaktır. Salmo stop aşırı ilerlememiş vakalarda e coli ve salmonella için yeterli geliyor ancak kimi zaman tek başına yeterli olmuyor. Şu aşamada kullanılması doğru olabilir (ağırlığından dolayı diyorum). Bir de tam tahlil yapılmalı kuşa. Duyarlı / Dirençli olduğu bakterileri bilmek gerekiyor. Belki de önerilen ilaçların etkenine dirençli olabilir.

@neanderthalensis @Doğanay Y. ilaç düşmanlığı yaptığım yok. Aksine antiparazitlerle yordum kuşu. Bactrim'i başta yazdıramadım izin ve bayram dolayısıyla sonra da birebir aynı durumda olan kuşa işe yaramadığı için kullanmadım. @neanderthalensis siz bu durumda yine de bactrim'de ısrarcı mısınız?

Yeme gelince, ishali gördüğümde eski yemleri bırakmıştım, @Doğanay Y. siz uyarmıştınız, dal darıyı da attım. Yeni paket vitakraft almıştım. Sonra gardenmix aldım, karıştırdım, şu anda sadece gardenmix yem ve gardenmix dal darısı ve yerli, güzel bir kızıl darı buldum onları veriyorum. İshali azaldığı için hemen her gün yumurta beyazı veriyorum, avicare acelora multi vitamin, a vitamini, tollyamin forte, entrobac'ı ayrı ayrı günlere bölerek verdim hep. Gervit, belgasol elektrolit, amino asit, versele b14 yem de aldım, hala gelecek...

D vit de vermiştim 4-5 gün, sizce devam edeyim mi tekrar? iki ayağın gitmesi kötü oldu, dal darıya yakınlaştırıyorum ama yemiyor. kuş 28 gr. Hemen versele laga a21 mama ve enjektör aldım...

Yarın bir antibiyotiğe başlamam gerekiyor artık ama hangisi bilmiyorum...

Ekli dosyayı görüntüle 25140

Elimdeki salmo stop için e-coli'de etkili olduğu yazıyor. İçeriği şu şekilde: Furaltadone HCI 12,5%, Chlortetracyline HCl 12,5%, Chloramphenicol 8%. Inactive ingredients q.s. to 100 g

Fmt Dac allround mix diye bir ilaç varmış, onun da içeriği Furaltadone HCI 12%, Metrazidanol %20, Chlortetracyline HCl 10%, Inactive ingredients q.s. to 100 g.

Bir de amoksisilin seçeneğim var, hatta ona yoğunlaşmıştım en son. Tabii onu da yazdırmam gerekiyor. Dışkı da görseldeki gibi.

ben ilaç konusunda ısrarcı olmam, sadece kendi uygulayacağim yontemi yazarim. hangi ilacin hangi enfeksiyona iyi geleceğini denemeden kimse bilemez

bu surecte hastalik cok ilerlemis maalesef , artik tedaviye yanıt alamayabilirsiniz

baska bir tavsiyem olmadıği için konuyu takipten cikiyorum, gecmis olsun

Öncelikle şu kaynattim. Ilıyınca dumanın popo kuyruk tüyleri dışkı olduğu için sileyim dedim. Popo kısmında şişlik var ayriyetten göğüs kemiği çıkmış hayvanın 😔
IMG_20220808_084619.jpg

Sağlıklı dışkılayamıyor belli ki. Arkadaşlarla kendi aramızda bağırsak yapmış diyoruz bu tip durumlarda. Genelde bu sertlikler için tylosin tartrat gibi bir ürün kullanılabilir ancak kullanım süresinden dolayı kuşunuza uygun olmayabilir. Bağırsak düzenleyici takviyeleri denemek lazım. Kemik görünümü o bölge için normal sayılabilir. Tek emin olamadığım aslında Genel vücudu yağlı mı yoksa popo kısmı mı sadece öyle şiş?

Sağlıklı dışkılayamıyor belli ki. Arkadaşlarla kendi aramızda bağırsak yapmış diyoruz bu tip durumlarda. Genelde bu sertlikler için tylosin tartrat gibi bir ürün kullanılabilir ancak kullanım süresinden dolayı kuşunuza uygun olmayabilir. Bağırsak düzenleyici takviyeleri denemek lazım. Kemik görünümü o bölge için normal sayılabilir. Tek emin olamadığım aslında Genel vücudu yağlı mı yoksa popo kısmı mı sadece öyle şiş?
Vücudu yağlı değil bu hastalıktan ötürü biraz zayıfladı. Bağırsak düzenleyici olarak ne kullanabilirim?

Ayriyetten versela laganin ürünü var bağırsak duzenliyicisi. Rohnfried in de sedochol diye bır ürünü var alayım mı bu ikisini etki eder mi?

Son düzenleme: