iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
13,310
Çözümler
70
Puanları
268
Yaş
30
Konum
Ankara
İdeal Sultan Papağanı Yemi Nasıl Olmalıdır?
Sağlıklı ve formunda kuşlar yetiştirmek istiyorsak, onlar için uygun yem ve ek besinleri sağlamamız gerekir. Bu konuda sizlere Sultan Papağanları için uygun olduğunu düşündüğüm Yemlerden bahsedeceğim.

sultanyemi.jpg
Sultan papağanları için temel gıda tohumlardır. Bu yemleri açık veya kapalı ambalajlı olarak satın alabilirsiniz. Eğer açık alacaksanız yemin taze olup olmadığına, içerisinde böceklenme olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor.(açık yem önermiyorum) Ambalajlı yemlerden birçoğunu önerebilirim. Fakat bizim önermemiz değil, kuşunuzun sevip sevmemesi daha önemli. Bu nedenle alacağınız yemleri kuşunuz severek mi yiyor, hangi tohumları ayırıyor ya da atıyor bunları gözlemleyip, içerisinde sevdiği tohumların fazla olduğu yemleri almalısınız ya da kendiniz bir kap içerisinde karışım yapmalısınız. Tavsiyem birden çok tohum ve farklı marka yemleri karıştırıp vermeniz.

Sultan Papağanları, muhabbet kuşlarının yediği tohumlardan oldukça hoşlanır. Fakat bu tohumlar yeterli kalmaz. Bu nedenle eğer muhabbet kuşu yemi aldıysanız ek olarak diğer ürünlerden de almanız gerekir. Örneğin; tuzsuz taze çekirdek ve parçalanmış fındık içi. Tuzsuz çekirdeği ne kadar çok severlerse sevsinler çok fazla yemeleri karaciğerlerinde yağlanmaya neden olur ve almaları gereken besinleri eksik alırlar. Eğer açık yem alıyorsanız ve içerisinde çok fazla çekirdek varsa muhabbet kuşu yemi ile takviye etmenizi tavsiye ederim. Böylece çekirdek oranı azalacaktır.

Farklı Tohumları Karıştırıp, Kuşunuz için en ideal Yemi Hazırlayın
Üstte belirttiğim gibi ambalajda ya da açık olarak yem olabilirsiniz. Tavsiyem ambalajlardan yana.
Kullandığınız ambalaj yeminin içeriğini okuyun ve kendiniz bu tohumları temin ederek karışımlar yapın. Ambalajlarda çekirdekler oldukça fazla ve yoğun tüketimi kuşlarınız için pek sağlıklı değil. Bu yüzden karışım yaparken bu ve bunun gibi durumlara dikkat etmelisiniz. Örneğin; 1 paket akdarı + 1 paket Sultan papağanı yemi alıp karıştırabilirsiniz.

İdeal Tohum Karışımı
Bir karışım şu şekilde olmalıdır:
%40 siyah –beyaz ay çekirdeği
%4 buğday
%10 yulaf
%5 mısır(yumuşak)
%3 kenevir
%5 kabuklu fıstık
%4 burçak
%4 pirinç
%8 aspur
%17 Ak, kızıl darı karışımları


Haftada 1 ya da 2 kez Dal darı verebilirsiniz. Çok severler.
millet-spray.jpg
Öyle ki dal darıya alışkın bir sultan papağanı gördüğünde direk ona yönelecektir. Eğitim amaçlı kullanılabilir. Bu konuda yem önerisinde bulunacağım için vitamin ve diğer besinlere farklı başlıkta yer vereceğim. Yem tek başına yeterli olmuyor ne yazık ki.


Tavsiye edeceğim yem markaları;
İçeriği bakımından uygun bulduğum bazı ambalaj yem önerilerim;
  • Versele Laga Paraket Yemi,
  • Witte Molen,
  • Bonnie,
  • Champions,
  • Vitakraft
 
Üst Alt