İkinci kuş sahiplenme

Duyguad

Yeni Üye
Merhaba, belki benzer bir konu açılmıştır ama ben forumda bulamadım.yaklaşıkk 1,5 sene önce 4-6 aylık olduğunu tahmin ettiğim bir dişi spangle sahiplendik ismi boncuk.şimdi yanına bir erkek kuş almak istiyorum ama çiftleşmek için değil hem ona arkadaş olsun hem de çocuklarım bir kuş daha istiyorlar ama boncuk kuşumuz bundan etkilenir mi kabullenme zorluğu Yaşar mı kıskanır mı? genel olarak kuşların bu durumda davranışı nasıl olur? Boncuk ele alışmadı bari bu aldığımı daha küçükken alıp ele alıştırmak istiyorum bu koşullarda boncuk etkilenir mi merak ediyorum D366644A-1C3F-4CD3-88BD-E0A449655656.jpeg

Bluefish

Forum Sakini
Merhaba
Kendinize alıştırmak için erkek ve yavru (30-40 gunlük) kuş tercih ederseniz daha kolay olur. Dişi kuş davranışları çok daha karmaşık.
O yavru kuşu da alıp bu dişi kuşunuzun yanına koyarsanız size alışması zor olacaktır. Ayrıca yaş farkından sorun da çıkabilir. (Didişme alışamama kafesi paylaşmak istememe)
Ele gelmeye alışık o yönde bakılmış bir erkek kuş alırsanız (1 yaş civarı veya biraz daha büyük) nispeten süreç daha kolay olabilir ama o ele alışmış ve tek bakılmış kuş bile dişi kuşunuzun yanına konduğunda ilgisinin çoğunu dişiye verecektir.
Tercih sizin.
Ama mutlaka yanına bir eş alın derim.
Yavru yaparlarsa da o süreç ev içinde çok heyecanlı ve meraklı oluyor.

Beyzagül G.

Çevirmen
Dişilerin huyları çeşit çeşit. İki dişi almıştım zamanında diğer minnaklarıma, ilki geldiği gibi alıştı erkek kuşlarımdan daha sevecendi. Diğerinin alışması 2 yıl sürdü; sadece canı isteyince püsküllü dantelli kıyafetlerimle oynamak için üzerime geliyordu, kafamı ona çevirsem veya hareket etsem direkt kaçıyordu. Diğer çiftim yavru yaptı (6 tane), onları nasıl sevdiğimi onların bana nasıl güvendiğini göre göre yeni benimle evde gezmeye başladı. Arada canı isterse öptürüyor bile kendini ama az buz değil 2 yıl uğraştım xd.

Uzun lafın kısası;
-Belki yanında arkadaş olursa size yüz vermeye başlayabilir ama yanına alacağınız kuşun sizle arasının harika olması gerekiyor.
-Yeni kuş erkek veya kız fark etmez aynı kafese koymayın, dişiler çok dövüyor. Yavru yapan dişim daha yuvadan yeni atlamış yavrusunu öldürüyordu az daha, şansa denk geldik de kurtardık :(
-Erkek kuş alırsanız da size alıştığından emin olana kadar görüştürmeyin, 3 aylıktan itibaren ilgileri kayıyor dişilere. Ki işini iyi yapan birinin daha küçük bir yavru vermemesi lazım bence.
-Erkek kuşunuz 7-8 aylık olunca birleştirmek isterseniz dişiyi erkeğin kafesine geçirin. Buna yönelik yeni kafesi alırken daha geniş alabilirsiniz.
- Bir de doğru görüyorsam kuşunuzun kafesinde ayna var. Size alışmama nedenlerinden biri de bu olabilir. Kafese ayna konulmamalı, gerçekten ayırt edemiyorlar belli bir yaşa kadar veya gerçek bir kuş eve gelene kadar.

Özet hikayemden daha uzun oldu :(

Duyguad

Yeni Üye
Çok teşekkür
Merhaba
Kendinize alıştırmak için erkek ve yavru (30-40 gunlük) kuş tercih ederseniz daha kolay olur. Dişi kuş davranışları çok daha karmaşık.
O yavru kuşu da alıp bu dişi kuşunuzun yanına koyarsanız size alışması zor olacaktır. Ayrıca yaş farkından sorun da çıkabilir. (Didişme alışamama kafesi paylaşmak istememe)
Ele gelmeye alışık o yönde bakılmış bir erkek kuş alırsanız (1 yaş civarı veya biraz daha büyük) nispeten süreç daha kolay olabilir ama o ele alışmış ve tek bakılmış kuş bile dişi kuşunuzun yanına konduğunda ilgisinin çoğunu dişiye verecektir.
Tercih sizin.
Ama mutlaka yanına bir eş alın derim.
Yavru yaparlarsa da o süreç ev içinde çok heyecanlı ve meraklı oluyor.
çok teşekkür ederim cevabınız için 🙏🏻 Yavru bakmak çok güzel ama bakabilir miyim becerebilir miyim gibi sorular var kafamda ☺😑 Bir de çocuklar yavruları da kimseye vermek istemez ve evimiz kuş cenneti olur diye korkuyorum açıkçası ☺️

Duyguad

Yeni Üye
Dişilerin huyları çeşit çeşit. İki dişi almıştım zamanında diğer minnaklarıma, ilki geldiği gibi alıştı erkek kuşlarımdan daha sevecendi. Diğerinin alışması 2 yıl sürdü; sadece canı isteyince püsküllü dantelli kıyafetlerimle oynamak için üzerime geliyordu, kafamı ona çevirsem veya hareket etsem direkt kaçıyordu. Diğer çiftim yavru yaptı (6 tane), onları nasıl sevdiğimi onların bana nasıl güvendiğini göre göre yeni benimle evde gezmeye başladı. Arada canı isterse öptürüyor bile kendini ama az buz değil 2 yıl uğraştım xd.

Uzun lafın kısası;
-Belki yanında arkadaş olursa size yüz vermeye başlayabilir ama yanına alacağınız kuşun sizle arasının harika olması gerekiyor.
-Yeni kuş erkek veya kız fark etmez aynı kafese koymayın, dişiler çok dövüyor. Yavru yapan dişim daha yuvadan yeni atlamış yavrusunu öldürüyordu az daha, şansa denk geldik de kurtardık :(
-Erkek kuş alırsanız da size alıştığından emin olana kadar görüştürmeyin, 3 aylıktan itibaren ilgileri kayıyor dişilere. Ki işini iyi yapan birinin daha küçük bir yavru vermemesi lazım bence.
-Erkek kuşunuz 7-8 aylık olunca birleştirmek isterseniz dişiyi erkeğin kafesine geçirin. Buna yönelik yeni kafesi alırken daha geniş alabilirsiniz.
- Bir de doğru görüyorsam kuşunuzun kafesinde ayna var. Size alışmama nedenlerinden biri de bu olabilir. Kafese ayna konulmamalı, gerçekten ayırt edemiyorlar belli bir yaşa kadar veya gerçek bir kuş eve gelene kadar.

Özet hikayemden daha uzun oldu :(
Cevabınız ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim ♥️ Gerçekten dişiler çok ilginç. boncuk eve geldikten 2-3 ay sonra kendiliğinden omzuma gelip konmaya başlamıştı ama sonra tatile götürmek zorunda kaldık ve huyu değişti bir daha asla omzuma gelmedi.sadece başımıza konuyor elimizde telefon varsa telefona ve telefonu tutarken elime de konuyor ama normalde ne ele ne omuza geliyor 🤷‍♀️ Kafesindeki Aynayı bir dönem çıkardım huyunda çok değişiklik olmadı ama tekrar deneyeceğim 👍🏼

Bluefish

Forum Sakini
Çok teşekkür

çok teşekkür ederim cevabınız için 🙏🏻 Yavru bakmak çok güzel ama bakabilir miyim becerebilir miyim gibi sorular var kafamda ☺😑 Bir de çocuklar yavruları da kimseye vermek istemez ve evimiz kuş cenneti olur diye korkuyorum açıkçası ☺️
İkiz çocuk büyütmüş bir anne-baba olarak açıkcası bize çok sıradışı bir süreç olmuştu kuluçka dönemi. Hatta eşim oğlanlar büyürken bu kadar stres olmadık demişti. 😀
Ama müthiş bişey yani evin içinde bir canlının varoluşuna tanıklık etmek.
Biraz dikkat ve ilgi ile sağolsun buradan arkadaşların da yardımı ile sorunsuz büyüttük.
Yavruları da 4 yavrunun 3 ünü oğlanlar sınıftan arkadaşlarına sahiplendirdiler. Sadece yumurtadan en son çıkan acaba yaşar mı diye korktuğumuz yavruyu vermeye kıyamadık.
Ellerinde kafesleri ile almaya geldiklerinde yüzlerindeki mutluluğu görmek ayrı sevindirmişti bizi.
Bir diğer yanı da bizim oğlanlar için sorumluluk almalarına neden oldu. Büyüyene kadar başlarından ayrılmadılar. Suyu yemi maması gün içinde aralıklarla kontrolleri v.s.
Ben muhabbet kuşu bakan herkesin bunu yaşamasını isterim. Kelimeler ile anlatmak güç.
Korkmayın yani alın yanına yetişkin bir erkek kuş derim.