İlaç verme işlemi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Pastel
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhabalar
Kuşlara ilaç vermenin yöntemi konulu Veteriner Burak Uçar a ait internette okuduğum yazıyı sizlerle paylaşmak istedim. Umarım birilerinin işini kolaylaştırır.

İLAÇ NASIL VERİLİR?
Temelde bir çok kişi ilacı suya koyup içmesini bekler. Bizlerde de olduğu gibi onlarda hasta iken iştahsızlık gösterir. Bununla beraber suyu daha az içerler. Siz suya tadı ve kokusunu değiştiren ilaveler yapınca bu nedenlerden dolayı suyu daha da az içecektir.

Biz suya ilave yapıp beklemek yerine her gün saati saatine oral yoldan ilaçları kullanmanızı isteriz. Bu zor bir uygulama değildir. Gördüğünüz şekilde uygulanması idealdir. Ağız içine girilmez. Uygulama esnasında on saniye de işlemi bitirmeniz gereklidir. Bazen bağırma olunca insanlar duraksar ve süreyi uzatır. Aslında bu süreyi uzatmak tamamen hatalıdır. Daha soğukkanlı olup hızlıca işlem bitirilmelidir. Şöyle düşünebilirsiniz insanlar çocuklarında şurup verirken aynı dili konuşmasına rağmen, çocuklardan bu tepkileri alıyorlar.
-istemiyorum
-tadı berbat
-ben iyiyim
-benim birşeyim kalmadı
v.b. sayısız tepki gösteren çocuklar sizi anlayabiliyorken karşı çıkıyor. Kuşlarda uygulama esnasında size bağırıp çağırarak tepki gösterecektir. Hatta hiç elinize almadığınız bir kuşu ilaç uygulamak için alacaksanız. Minik dostumuz şaşkınlık ve korku içinde olabilir. Bu durumlarda havlu ile tutma uygulamasını kullanabilirsiniz. Fakat yine de bağırma durumu olacaktır panik yapmayıp on saniye de bitirmiş olmalısınız. Bu bağırma sadece sizin başınıza gelen bir durum değildir.

İlaç verenler için soruyorum. Minik dostumuzu avuç içine aldığınızda bağırma yada tepki göstermeyen kaç çocuğumuz var?

Sağlıklı günler ve kanat dolu mutluluklar dilerim.
Kuş Veteriner Kliniği
Veteriner Hekim
Burak UÇAR ??‍⚕️

İlaç konusunda katılıyorum. Oral uygulama daha etkili olabiliyor. Suluklardan ilaç kullaniliyorsa da o suluklar iyi dezenfekte edilmeli ya da ayri bir ilaç suluguyla veriniz