İlk Yardım Malzemeleri❗️

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
1622807758170.png

Evinizde papağanınız için bulundurmanız gereken bazı ilk yardım malzemeleri var. Bunların bazısı insanlar için evinizde bulundurduğunuz alet edevat ve ilaçtan farklı. Bunları neden elimizin altında, hali hazırda bulundurmalıyız? Çünkü inanın, bir papağanın ne zaman, nasıl kendisini yaralayacağı, ne zaman nasıl başına bir şey geleceği kestirilemez. Yaşayabileceğiniz şeyler bilhassa şunlar olacaktır: kanlı/kansız yaralanma, kan tüyü kırılması, incinme, morluk, gözlerde mikroplanma. Bu tip şeyler dünyanın en dikkatli ve süper ebeveyni dahi olsanız başınıza gelebilir. Çünkü bu tip sorunlar sizden çok papağanınızın sarsak ve yaramaz doğasından kaynaklanır.

Örneğin kan tüyü kırılmasını ele alalım. Kan tüyü, yeni çıkmakta olan, içinde kan bulunan tüyler ve kanat/kuyruktaki ana, kalın tüylerdir. Papağanınız yaramazlık yaparken pat diye düşüp bu tüylerden birini çok rahat kırabilir. (benim kuşumun da başına geldi, bilhassa tüy çıkarma dönemlerine dikkat etmek gerekli) Ve kan tüyleri, içlerinde damar gibi kan barındırdığından ötürü, kırıldıklarında "çok fazla kanar" ve kanı durdurmak oldukça zor olabilir. Üstelik her yeni sürtünmeyle yara tekrardan, kolayca açılabilir. Böyle bir durumda serinkanlı olup, "sizin" acil müdahaleniz gerekecek. Bu konuda veterinerlere güvenmeyin, kuşunuzu en iyi tanıyan, onun yarasına bakabilecek ve müdahale edebilecek kişi sizsiniz..

Yada kuşunuz ortalıkta dolaşırken tozlu ve kuytu bir yere giriverdi. Bir saat sonra bir bakıyorsunuz gözünde kızarma ve sulanma var. Göz mikrop kapmış yani. Veteriner sebebi bilemez, hatta bazıları gayet saçmalar. Gider gereksiz ve saçma bir antibiyotik verir dünyanın parasına. Sonra kuş şansınıza kendi kendine iyileşir siz de zannedersiniz ki antibiyotik işe yaradı. Halbuki siz sebebi biliyorsunuz, tozdan ötürü gözde mikroplanma! Elinizin altında bu duruma karşı bir ilk yardım malzemesi varsa, hemen müdahalede bulunursunuz, ve sorundan kolayca kurtulursunuz.

Daha ötesi, ciddi rahatsızlıklar kısmına girer; kırılma, ishal, solunum yolu enfeksiyonu gibi. Her ne durumda olursa olsun, "hemen" müdahale edeceğiniz ilk yardım malzemeleriniz halihazırda elinizin altında bulunmak "zorunda". Çünkü "yarın veterinere götürürüm" diyemeyeceğiniz türde "çabuk ciddileşen" sorunlara sahip hayvanlardır papağanlar. Bir problem gördüyseniz kuşunuzda, yarın çok geç olabilir. Hatta üç beş saat bile! Bu nedenle ilk yardım malzemelerinin kuşunuz neredeyse orada olmasına dikkat edin..

Yani bununla şunu demek istiyorum; tatile mi çıkıyorsunuz? Kuşunuz "ve" ilk yardım malzemeleriyle birlikte tatile çıkacaksınız. İki üç günlüğüne kuşunuzla birlikte ananızın babanızın evinde mi kalacaksınız, ilk yardım malzemeleri de yakınlarınızda bulunacak. Çünkü bir papağan sizin iki üç gününüzden anlamaz. O iki üç gün içinde pekala başına bir şey gelebilir ve sizin acil müdahalenize ihtiyaç duyabilir. Sürekli papağanınız ve sizinle gezinen bir ilk yardım malzemeleri kutunuz olursa, hem papağanınız daha güvende olur, hem de sizin içiniz daha rahat. Peki nedir bu malzemeler? İlk yardım kutunuzda neler olmalı?

Temiz Pamuk : Tabii ki gereklidir.
Aynısefa Otu: Zedelenme, yaralanma, kanamanın durması sonrası da yaranın daha hızlı iyileşmesi için çayı yapılıp yaraya kompres yapılır, yada spreyle sık sık ıslatılır.
Rezene: Gözde görülen her tür sulanma, kızarıklık, yani mikrop kapma ihtimaline karşın, rezene çayı ılık ılık doğrudan göze uygulanır, sık sık damlatılır.
Pirinç Unu: ishal durumlarında ilk önce kullanılması gereken şey. Bir torbaya koyun, buzdolabında sürekli bulunsun. Su ile lapa haline getirilip papağana verilir.
Avidiare yada Seradiropur Türü Bir İshal İlacı: Doğal tedavilerin fayda etmemesi durumlarına karşın ve ağır/kanlı ishal durumlarına karşın evde bulundurulmalı.
Ekinezya Ekstresi Hapları: Doğal antibiyotik. Eczanelerinde %100 doğalları satılıyor. İçeriğinde "sadece ekinezya" bulunmasına dikkat edin. Bazılarının içinde başka bitkiler de oluyor. Kapsülün içini açıp lapa mamasına yada suyuna katacaksınız.
Üzüm Çekirdeği Ekstresi Hapları: Kan kaybı durumları sonrası kan yapıcı olarak suyuna yada lapa mamasına katılarak verilir. Hapın içeriğinde sadece üzüm çekirdeği olmasına dikkat edilmelidir. Kapsülün içini açıp lapa mamasına yada suyuna böyle katacaksınız.
%100 Doğal Aleovera Jeli yada Spreyi: Yaralanmış bölgeye sürülür yada sıkılır. Yaranın çabuk iyileşmesini sağlar ve dezenfekte eder. Ayrıca her tür enfeksiyon, mantar ve sinüs sorunlarına karşıda kullanılabilir. Ancak %100 doğal bir ürün kullanılması önemlidir.
Şırınga: Ağzına ilaç vermek gerekirse diye.
Göz Damlalığı (Boş): Gözüne yada belli bir yerine hazırlanan ilacı/çayı damlatmak için gerekebilir.
Göz Teramisini: Açık/derin yaralara sürmek için.
Aspirin: Ağrıya karşı kuşun boyutuna göre aspirinin küçük bir parçası suyuna katılabilir. Mesela ayağı incindiği için uykuya çekilmiş, sıkıntı içindeki kuşlarda kullanılabilir. Kullanmadan önce dozu için bir bilene sorun!
Oksijenli Su: Yaraları dezenfekte etmek için kullanılabilir.
İsveç Şurubu: Kanamayı durdurmak ve bölgeyi dezenfekte etmek için. Bilhassa kan tüyü kırılması vakalarında akan aşırı kanı bir an önce kesmek için birebir. İsveç şurubu dışındaki alkollerin hiçbirini kuşlar için tavsiye etmiyorum. Çünkü alkolün kendisi kuşlara zehirlidir. Bunun dışında isveç şurubu morluklara ve incinmelere karşı da kompres yapmak suretiyle kullanılabilir. Ancak hiçbir zaman ağızdan verilmez, içirilmez, göze sürülmez.
Aviastım yada Türevi: Bitkisel tedavilerin fayda etmemesi durumlarına karşın evde bulunmalı.
Caniverm (kediler için satılanı): 350-450 gram arası bir kuşa Caniverm'in 1/10'u verilirse tenya döktürür. İçeriğinde tenya öldüren paraziquantel vardır. Daha fazlası zararlı olur, bu nedenle doz ayarı çok iyi yapılmalıdır.
Levamin-10: Tenyalara karşı işe yaramaz ama diğer akciğer ve bağırsak kurtlarına karşı gerekli bir ilaçtır. Dozu kuşun ağırlığına göre ayarlanmalıdır.
Kuşunuza Özel Tahsis Edilmiş, Temiz Bir Havlu: Bu havlu kuşunuzla önceden tanıştırılmış, onun korkmayacağı, sevdiği renkte bir havlu olmalıdır. Yaralı yada hasta kuşu tutmak gerektiğinde nazikçe havluyla sarmak ve onunla/yarasıyla bu şekilde ilgilenmek hem sizin güvenliğiniz, hem de onu daha sabit tutabilmeniz için gereklidir.
Plastik, Cerrahi Eldiven: Kuşların yaraları çok çabuk mikrop kapabilir. Çıplak elle değil, bu steril eldivenlerle yaraya dokunmanız önemlidir.
Kulak Çubuğu: Göz çevresi ve ince ilgi gerektiren yerlere ilaç sürmek gerektiğinde kulak pamukları çok işe yarar.
Doğal Sabun: Gaga kanamalarını durdurmak için sürmek gerekebilir.
Güvenilir Bir Veterinerin Adres ve Telefonu: İlk yardım çantasında mutlaka bulunmalıdır. Sizin müdahale edemeyeceğiniz türde cerrahi sorunlarda ve ilaç dozlarıyla ilgili dozaj ayarlamalarında bu veterinere danışmanız yerinde olacaktır.

Bunun dışında evinizde kuşunuz için bulunması gerekeli alet edevatlar:

Hassas Tartı: Bir kuşun ağırlığı en fazla 10 günde bir ölçülmelidir. Kilo alması yada kilo vermesi durumu kontrol altında olmalıdır. Kuşunuz kilo alıyorsa sürekli, besinindeki yağlı gıdaları azaltmanız gerekir. Eğer kuşunuz kilo veriyorsa hastalıktan şüphelenilmeli, yemek alışkanlıkları gözden geçirilmeli ve gerekirse ekstra besin verilmelidir. (Yağlı gıda değil, daha fazla besin.)

İnfrared Lamba: 100 wattlık. Hasta kuşları 5-10 dakika infrared lamba ışığına tutmak ve bunu ara ara tekrarlamak iyileşme sürecini hızlandırır. Bir çok hastalıkta yardımcı olacak bir tedavi aletidir. Kuş, lamba ışığına sürekli ve yakından maruz bırakılmamalıdır..

Elektronik Ateş Ölçer: Ateşi daha hızlı ölçtükleri için gereklidir. Klasik ateş ölçerleri 3 dakika sabit tutmak gerektiği için kuşlarda çok kullanışlı değildir. Kuşunuzun ateşini hasta olduğunda yada yaralandığında kontrol altında tutmanız acil müdahaleler için gereklidir. (Bir kuşun ortalama vücut ısısı 40 derece civarı olmalıdır.) Ateşini ölçmek için kuşunuzun kanadının altına dereceyi koyarsınız ve gerekli süre boyunca kuşunuzu sabit tutarsınız. Elektronikler kısa süre içinde sonucu verir. Klasik ateş ölçerlerle elektronikler arasında 2-3 derecelik oynama olduğunu ve esas doğru ölçenin klasik civalı ölçerler olduğunu da unutmayalım.

Küçük Işık/Fener: Kalem şeklinde olan fenerlerden bahsediyorum. Kuşunuzun yarasına, gagasının içine, yada tüyleri arasına gizlenmiş problemli bir yerine dikkatli bakmanız gerektiğinde bu küçük fenerler çok işe yaramaktadır. Yaralı kuş daha çok karanlık ortamda tutulacağı için sizin önünüzü görmeniz içinde gerekir.

Taşıma Çantası: Kediler için satılan taşıma çantaları idealdir. Kuşunuzu bir yere götürmeniz gerektiğinde yada veteriner ziyaretleri gerektiğinde bu çantaları kullanabilirsiniz..

1622807947971.png

Yaralanmalarda İlk Yardım;

Papağanınızın başına bir şey geldiğinde ilk yapmanız gerekenlerin neler olduğunu da burada listeleyelim:

- Sakin olun. Ortada dövünüp çığlık atarak kuşunuzu daha çok korkutursunuz.

- Kuşu sessiz, sakin ve yarı karanlık bir ortama alın, yada bulunduğu ortamı böyle bir yere çevirin.

- Acil müdahale için gerekli alet edevatı, ilacı getirip hazırlayın. Kalem ışık, pamuk, isveç şurubu, yada gerekli çayları vs.

- Kuşu karanlık ortamda havluyla nazikçe sarın, yada başını hafifçe havluyla örtün. (Karanlıkta kuşlar daha sakin ve savunmasız olur) Onunla güzelce konuşmayı ihmal etmeyin.

- Kanaması varsa pamuk ve kan durdurucu ilaçla (isveç şurubu gibi) yaraya kompres yapın. Kan durana kadar bu kompresleri yenileyerek devam edin.

- İncinmesi varsa yine isveç şuruplu suyla bu bölgeyi ıslatın ancak fazla bastırmayın. Kırık varsa yani kuş parmaklarını, kanadını hiçbir şekilde oynatamıyorsa, kuşu özenle taşıma çantasına yerleştirin ve güvenilir veterinerinize "ben geliyorum hazır olun" diye telefon edin. Uyuyorsa da uyansın, efendim...

Hastalıklarda İlk Yardım;

- Papağanınızın dışkısının rengini, şeklini kontrol edin. Mümkünse fotoğrafını çekin. Hastalığın belirtilerini gözlemleyin. Popoda kirlenme var mı? Nefes alıp verirken ses geliyor mu? Nefes alış veriş sırasında kuyruk oynuyor mu? Kanatlar açık mı kapalı mı? Tüylerin durumu ne? vs.

- Kuşunuzu sakin, sessiz, loş bir ortamda "sıcak tutun".

- Belirtilere dayanarak koyduğunuz teşhise (yada belirtileri söyleyerek yardım aldıysanız, konabilecek teşhislere) göre gerekli ilaçları/besinleri hazırlayın.

- Kuşunuzla sakin ve rahat bir iletişimde (panik yapmadan) bu ilaçları/besinleri ona verin.

- Yemek yemesini ve su içmesini kontrol altında tutun. En sevdiği yemekleri öncelikle verin. Yemek yemiyorsa, şırıngayla lapa hazırlayıp beslemeniz gerekebilir.

- Bilenlere danışın.

Arkadaşlar, ilk müdahaleler can kurtarıyor. Lütfen bu konuda biraz daha hassas olalım. Umarım faydalı olmuştur..

Son düzenleme:

Savas S.

Forum Sakini
cok güzel bir anlatim olmusta cogu ürün benim burada bulunmuyor :D

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
hemen hemen çoğu büyük şehirlerde bulunabilir diye düşünüyorum.