Muhabbet Kuşları İno (albino/lutino) Muhabbet Kuşu Mutasyonlar

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
İno (albino/lutino) Muhabbet Kuşu Mutasyonları
lutinoalbino.jpg
Albino kuşlar beyaz, lutinolar ise sarı renktedirler. Bu türün gözleri pembemsi bir kırmızıdır.

Ino geni
hiçbir şekilde siyah faktör içermez. Siyah faktör taşınmadığında mavi kuşlardan albino, yeşil kuşlardan lutino elde edilir. Göz renkleri pembemsi kırmızı, yanak renkleri ise altın / krem rengi oluyor. Cere renklerinde pembe ve mor görünür. Koyu renk cereler görünmez.

Ino (Albino / Lutino) Eşleştirmesi sonucu doğabilecek yavrular;

Ino geni baskın bir gen değildir. Bu yüzden siyah faktör içeren kuşlarla eşleştiğinde renkleri maskelenir. Fakat bu genleri taşıdıkları için yavrulardan belki 1 tanesinde lutino yada albino alınabilir.

ino / ino eşleşmesinden
-100% ino doğacaktır.

ino erkek x normal gen ( mavi / yeşil )=
-50% normal/ino erkek
-50% ino dişi

normal erkek kuş ( mavi/yeşil ) x ino gen dişi =
-50% normal/ino erkek
-50% normal dişi

normal/ino erkek x normal gen dişi =
-25% normal erkek kuşlar
-25% normal/ino erkek kuşlar
-25% ino dişi kuşlar
-25% normal dişiler

Yavuz Keskin

iyikus.com Üyesi
Ben erkek albino muhabbet kuşu üretmek istiyorum elimde 3 tane dişi albino var . İlk çiftleştirmeyi normal bir mavi ile yapsam ve doğan normal/ino erkekle ,ino bir dişi çiftleştirsem ino erkek üretebilme şansım var mı ya da daha kolay şekilde erkek ino üretebilir miyim

Merve B.

Veteran
Ben erkek albino muhabbet kuşu üretmek istiyorum elimde 3 tane dişi albino var . İlk çiftleştirmeyi normal bir mavi ile yapsam ve doğan normal/ino erkekle ,ino bir dişi çiftleştirsem ino erkek üretebilme şansım var mı ya da daha kolay şekilde erkek ino üretebilir miyim
İki albino eşleştirildiğinde kör bebekler oluyor diye duymuştum.Araştırıp ondan sonra eşlemeniz iyi olur

Yavuz Keskin

iyikus.com Üyesi
ben ufak bir araştırma yaptım ama henüz kör bebekler ile alakalı şeyler bulamadım ,bulabilirseniz bana link atabilirmisiniz. Çünkü ben 3 yıllık bir plan yaptım 3 yılda saf albino üretimine geçicem evde ona göre plan değiştireyim

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, ino kuşlar saflaşmış genlere sahiplerdir. Taşıyıcılıkları çok düşüktür. Bu nedenle erkek elde etmek istiyorsanız öncelikle erkek bir ino kuş almanızı öneririm (malum cinsiyete bağlı). Eğer ino erkek bulunamaz ise tarçıni (cinnamon) gri bir kuşla eşlemek iyi olacaktır. Neden gri diye soracak olursanız kar beyaz görünümlü, ışıkta mavi olarak yansımayan albinolar standartlara daha uygundur.
Albinono ve normal eşlemeden gelecek olan taşıyıcı erkekleri (fenotipte değil) ino dişiyle eşlerseniz ino erkek gelebilir bir ihtimal. Fakat oran yüksek olmayacaktır. %35-40 gibi.

Tavsiyem erkek bir ino kuş bulmanız öncelikle ya da taşıyıcı bir erkek alarak başlamanız.

Yavuz Keskin

iyikus.com Üyesi
açıkcası %35 bile iyimser bir ihtimal gibi geliyor çünkü ben kendi yaptığım hesapla %12.5 gibi bir oranla kendi safkan albino erkeğimi üretebiliyorum buda 3 yıl gibi bir sürede yapabiliyorum anca

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
İno grubu kuşlar zor bulunabilen bir mutasyon grubu değil. Bu nedenle erkek bir kuşla başlamanızı öneririm. İhtimaller ne kadar artarsa, saf bir ino elde etmekte uzun bir süreye yayılacaktır.

Yavuz Keskin

iyikus.com Üyesi
Erkekleri bulmak birazcık zor ve cinsiyet ayrımı zor olduğundan birazcıkda sıkıntı yaşıyorum mesela benim 3 dişi albinomdan ikisi erkek olarak alındı sonradan dişi olduklarını fark ettim , çevremdeki petshoplardan hiçbiri cinsiyet ayrımı yapamıyor sen yap diyolar bana

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Eğer anlık denk gelebilirsek almadan fotoğraf atabilirseniz yardımcı olmaya çalışırım. Yahut facebook gruplarından albino erkek bulmanız mümkün.

Yavuz Keskin

iyikus.com Üyesi
güzel bir teklif ama muhtemel sizin müsait olmadığınız bir saate denk gelebilir , bu cinsiyet ayrımı için bir püf nokta var mı acaba yoksa fotolarla karşılaştırmam mı lazım illa anlamak için

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
2864
O tarz ortamlardan hareketlerini izleyerek anlayabilirsiniz ancak. Diğer türlü anlamanız zor olabilir. Cere rengine göre yetişkin bir ino kuşu anlamak kolaydır. Zaten dişiler içinden sıyrılacaktır. Tam mor ya da pembe oluyorlar.

Yavuz Keskin

iyikus.com Üyesi
Teşekkürler yardımlar için uzun zamandır böyle yardımsever bir forum görmedim , çoğaltabilirsem albinolarımı forumda paylaşırım resimlerini

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Dört gözle bekliyor olacağım. Umarım aradığınız gibi bir erkek ino bulabilirsiniz. Belki de forumumuzdan biri paylaşmak isteyebilir. Nerden bilelim ki...
Teşekkür ederim güzel yorumlarınız için.

Merve B.

Veteran
ben ufak bir araştırma yaptım ama henüz kör bebekler ile alakalı şeyler bulamadım ,bulabilirseniz bana link atabilirmisiniz. Çünkü ben 3 yıllık bir plan yaptım 3 yılda saf albino üretimine geçicem evde ona göre plan değiştireyim
Ben bir bakayım bilgi veririm.Belkide sadece hikayedir.İnşallah amacınıza ulaşırsınız kısa sürede