Irkı ve yaşı ile ilgili yardımcı olabilir misiniz?

İlkan AYBERK

Yeni Üye
Herkese merhaba. Muhabbet kuşumun yaşı ve ırkı ile ilgili yardımcı olabilir misiniz? Ayrıca kızışma döneminde ve kaç yaşında bir eş seçmeliyim ve hangi tür olduğu, seçerken önemli mi? Şimdiden teşekkürler
4478IMG_20191204_014630.jpg

Irk hakkinda ustadlarimiz daha bilgili yardımcı olurlar. Çekinik diye biliyorum ben bu ırkı. Kuşunuz erkek ve hazır durumda çiftleşmek için. Eş seçme konusunda kendisi seçerse daha iyi olur ama renk bazinda sormuşsanız her kuşun rengi özeldir :)

Oyla 0
Herkese merhaba. Muhabbet kuşumun yaşı ve ırkı ile ilgili yardımcı olabilir misiniz? Ayrıca kızışma döneminde ve kaç yaşında bir eş seçmeliyim ve hangi tür olduğu, seçerken önemli mi? Şimdiden teşekkürler
Ekli dosyayı görüntüle 4478Ekli dosyayı görüntüle 4478
Merhaba. Maşallah baskın parçalı dedikleri türden bir mutasyon. 8 aydan büyük. Buradan kırık diye tabir ettiğimiz ara kuşlardan gibi görünüyor. Yerliden iri. Çek dediklerinden kuyruğu kısa gövdesi bir tık daha büyük. Eş seçimi size kalmış. Eğer ele kola alışıksa Kendisinden ufak bir dişi bulun üstünlük sağlaması kolay olur. Yavru için en az 2 ay beklersiniz ki bu minimum. İyi günler

Oyla 0
Merhaba. Maşallah baskın parçalı dedikleri türden bir mutasyon. 8 aydan büyük. Buradan kırık diye tabir ettiğimiz ara kuşlardan gibi görünüyor. Yerliden iri. Çek dediklerinden kuyruğu kısa gövdesi bir tık daha büyük. Eş seçimi size kalmış. Eğer ele kola alışıksa Kendisinden ufak bir dişi bulun üstünlük sağlaması kolay olur. Yavru için en az 2 ay beklersiniz ki bu minimum. İyi günler
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Ufak olduğunu düşündüğüm için Pakistan kuşu olduğunu düşünmüştüm..Petshoptan aldım ve genelde Pakistan kuşunu sattıklarını duydum ve bu kuşların daha dayanıksız olduğunu öğrendim.. Bu yüzden cevabınız beni rahatlattı. Peki eş seçiminde ırk tercihi önemli mi yoksa önemli olan eşleşme sağlanması mı?

Oyla 0
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Ufak olduğunu düşündüğüm için Pakistan kuşu olduğunu düşünmüştüm..Petshoptan aldım ve genelde Pakistan kuşunu sattıklarını duydum ve bu kuşların daha dayanıksız olduğunu öğrendim.. Bu yüzden cevabınız beni rahatlattı. Peki eş seçiminde ırk tercihi önemli mi yoksa önemli olan eşleşme sağlanması mı?
Fotoğraftan iri gelmişte olabilir ama bana gördüğüm kadarıyla kırık gibi geldi. Pakistan dediğimiz muhabbetler boyut olarak yerliden bir tık daha ufaktır ben hiç beslemedim açıkçası görmekte nasip olmadı ama serçeden hallice derler :) sağlığı konusunda yorum yapamayacağım o yüzden. Irk içinde erkeğin boyutuna yakın yerli yada çek denen ara boylar uygundur. Üstü kalıptaki kuşlarda dişi eşini beğenmeyebilir, erkeğin baskınlık kurma olayı sekteye uğrayabilir vs. :)

Oyla 0
Fotoğraftan iri gelmişte olabilir ama bana gördüğüm kadarıyla kırık gibi geldi. Pakistan dediğimiz muhabbetler boyut olarak yerliden bir tık daha ufaktır ben hiç beslemedim açıkçası görmekte nasip olmadı ama serçeden hallice derler :) sağlığı konusunda yorum yapamayacağım o yüzden. Irk içinde erkeğin boyutuna yakın yerli yada çek denen ara boylar uygundur. Üstü kalıptaki kuşlarda dişi eşini beğenmeyebilir, erkeğin baskınlık kurma olayı sekteye uğrayabilir vs. :)
Evet fotoğraf da biraz iri çıkmış Geçen ay aldığım yerden bir dişi alıp koydum yanına..Ama dişi çok daha heybetli ve iri durdu yanında..ki kuşçunun seçimiydi ilk başta anlaştılar öpüştüler vs ama.. Sonra dişi çok baskın çıkmaya başlayınca geri vermek zorunda kaldım. Bu yüzden ırkına ve yaşına emin olamadım.. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim:)

Oyla 0
Irk hakkinda ustadlarimiz daha bilgili yardımcı olurlar. Çekinik diye biliyorum ben bu ırkı. Kuşunuz erkek ve hazır durumda çiftleşmek için. Eş seçme konusunda kendisi seçerse daha iyi olur ama renk bazinda sormuşsanız her kuşun rengi özeldir :)
Petshoplar genelde pek yanaşmıyor bu duruma..Yani salma kafesin içine koyup eş seçmelerine izin vermiyorlar maalesef. Sürekli bir kuş alıp eşleşme olmayınca geri getirmek te sıkıntı oluyor. Sanırım en mantıklısı üreticiden almak

Oyla 0
Saçmalık bizim burada öyle birşey olsa kimse kuş bile almaz sizde almayın güven vermez öyle yerler bencede üretici den almaniz hem daha iyi olur

Oyla 0
Petshoplar genelde pek yanaşmıyor bu duruma..Yani salma kafesin içine koyup eş seçmelerine izin vermiyorlar maalesef. Sürekli bir kuş alıp eşleşme olmayınca geri getirmek te sıkıntı oluyor. Sanırım en mantıklısı üreticiden almak
Yani saçmalığın daniskası. Tersi olur genelde kuş sahibi petshopa bırakmak istemez sizin petshoplar ilginçmiş. Bir üretici bulursanız yardımcı olacaktır muhakkak

Oyla 0
Maşallah kuşunuz benim en sevdiğim renk ve mutasyonlardan birine sahip. leylak rengi baskın parçalı bir erkek kuş. 1 yaşına yakın gibi görünüyor. 1 yaş civarı bir dişi almanız sağlıklı olacaktır. Fotoğrafa göre baktığımızda iriliği çek ayarında ya da daha iri bir kuşla kırılmış gibi geldi. Bu nedenle çek bir dişi almanızı öneririm. Parçalı mutasyonlar yarı baskın bir mutasyon olduğu için yanına alacağınız kuş özellikleri ya çekinik olmalı ya da kendisi gibi bir parçalı ile eşlenmesi daha iyi olacaktır.
Sitemizde mutasyon bölümünden çekinik olan ya da olmayan, daha doğrusu mutasyon bilgileri hakkında bir çok bilgi edinebilirsiniz:
Mutasyonlar ve Genetik

Oyla 0
Merhaba konu ile alakalı olduğunu görünce bende yeni aldığım kuşum ile ilgili sormak istediklerim olacak sizlere hangi mutasyon olduğu yaşı ve jumbo sınıfına ne kadar uygun olduğu hakkında bilgi verirmisiniz IMG-20200531-WA0002.jpgIMG-20200531-WA0002.jpgIMG-20200531-WA0001.jpg

Ekli dosyalar

• IMG-20200531-WA0000.jpg
    IMG-20200531-WA0000.jpg
    194.8 KB · Görüntüleme: 1
Oyla 0
Kuşunuz gök mavi spangle. Yaşı için gözünü rahat görebileceğin bir fotoğraf gerekiyor. Kuş vücut olarak iriliği fena değil ama küçük bir kuşla eşleştirildiğinden ufalmış biraz sanki. Kırma gibi.

Oyla 0