İspinozlardan Nasıl Yavru Alınır?

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,316
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
İspinozlardan yani Hint bülbüllerin den nasıl yavru alınır?
İspinozlar iyi koşullarda bakıldığı taktirde çok üretkendirler. İyi bakıcı kuşlara sahip olursanız işler oldukça kolaylaşır. Diğer türlü acemi çiftler ve kuluçka sorunları yaşayan kuşlar biraz sizleri uğraştırabilirler. Tüy dönemi haricinde devamlı kuluçka geçirebilir ispinozlar. Oldukça hareketli ve sevimli göründükleri için büyük salmalar da ve evlerinizde keyifle besleyebilir ve izleyebilirsiniz. Alttaki makale Çağrı Sipahi'ye, düzenleme ve ilaveler bana aittir.
ispinozlarr.jpg


Balıkçıların bir sözü vardır."Etrafta kan kokusu varsa ve etrafta bir tane bile büyük beyaz(En tehlikeli köpek balığı) yoksa tek bir sebebi vardır.Orada büyük beyaz yoktur.Zebralar da aynı buna benzer."Eğer yumurtlamayan veya yumurtlayıp içi boş çıkan yumurtalar varsa orada sağlıksız koşullar vardır."

1-Sağlıklı Zebra İspinozu Nasıl Seçilir?

 • AYNI TÜR ZEBRA ALMAYIN; Petshoplara gittiğiniz de eğer aynı tür(renk) zebra var ise yerli satıcıdan alınma yavrular dır. Kardeş olma olasılıkları kesinlikle çoktur.
 • GÖZLEM YAPIN; Hareketli ve cin göz olan kuşları alın. Zebralar heyecanlı hayvanlardır yerlerin de durmazlar. Alacağınız salmanın başında en az 10 dk gözlem yapın.
 • MÜMKÜN OLDUĞUNCA KALABALIK SALMALAR DAN ALIN; Üreticiler petshoplara sınır koyar bu sınır zebralar için 25 ila 50 arası değişir.Bu yüzden üreticiler ellerindekileri verir. Bu sebepten kuşların yavru olma olasılığı düşer.
 • EKSİKLERİ KONTROL EDİN; Zebralar da eksik hiç bir şey olmasın. Gaga,tırnak,tüy,parmak.
 • SATICILARA PEK FAZLA GÜVENMEYİN; Her satıcı bir değildir fakat eğer sizi amatör (kuştan anlamayan) olarak görürse en kötüyü kakalamak için elin den geleni yapacaktır. Eğer kuşlar dan siz anlamıyorsanız anlayan birisini yanınız da götürün yada güvendiğiniz birine gidin ve oradan alın. İNŞALLAH GÜVENİLİR DÜRÜST SATICILAR İLE KARŞILAŞIRSINIZ.
 • PETSHOP DAN ÇİFT ALMAYI UNUTUN Petshoplar çift vermez. (İnşallah dürüst satıcılar bulursunuz ama çoğunlukla çift bunlar derler ve çift değillerdir.) İnternetten almanızı daha çok tavsiye ederim en azından forum da pek düzenbaz çıkmaz.

2- KAFES VE KONUM ÖZELLİKLERİ

 • KAFES YÜKSEKTE OLSUN; Kafesimizin yüksek yerler de olması kuşlarımızın kendilerini güven de hissetmeleri açısın dan çok önemlidir.(Üretimhaneler de 4 5 katlı apartlar kullanıldığı ve fazla rahatsız edilmediklerinden sorun yoktur) UNUTMAYIN KENDİNİ GÜVENDE HİSSEDEN KUŞ YAVRU VERİR
 • 40*40*30 Kafes bir çift için yeterlidir.
 • KÜÇÜK KAFES/SALMALAR DA ÇOK KUŞ BARINDIRMAYIN; Zebralar özgürlüğü, sahiplenmeyi ve geniş alanı sever. Üretim için 60x40 lık çifthaneler yeterlidir.2 çift yetiştirebilirsiniz ama lütfen kuşlar küçük diye alanı daraltıp kuşları sık boğaz etmeyiniz. UNUTMAYIN KALABALIK ORTAM DA ZEBRALAR STRES OLUR VE YUMURTA VERMEZ
 • ONLARI EVLERİNDEYMİŞ GİBİ HİSSETTİRİN; Her canlı gibi zebralar da sevilmeyi sevgi ve şefkat istiyor.(hak ediyorlar da ) Kuşlarınız ile konuşun ne kadar çok olurlarsa olsunlar emin olun sizi daha çok sevecekler ve kendilerini güvende hissedeceklerdir.
DENKLEM
SEVGİ + ŞEFKAT = GÜVEN
GÜVEN + STRESSİZ ORTAM = BOL YAVRU

3- İSPİNOZ DİŞİLERİ
 • ÇİFTLEŞME MEVSİMİ YOKTUR; Zebralar da çiftleşme mevsimi yoktur.Yukarıda ki denklem oluşmuşsa dişimiz hazırdır. Dişimiz kalsiyum ve vitamin açısından çok iyi beslenmesi gerekir.
 • VİTAMİN VE KALSİYUM SAĞLAYAN BAZI YİYECEKLER; Yumurta maması herkesin bildiği gibi faydalı Yumurta da A,D,E,K,B1,B2,B3,B5,B6,B11,B12 vitaminleri bulunur. Bu yüzden sadece hint bülbülleri için değil bütün kuşlar için en önemli besindir. Maydanoz ise yaprakları A,C,K vitaminleri demir potasyum kükürt magnezyum klorin ve kalsiyum yönünden zengindir. Sirkeler çok iyi besinlerdir. Vücudu temizlemede yarar sağlar. A,B1,B2,B6,C vitaminlerine sahiptir.Hint bülbülleri sinirli ve heyecanlı kuşlardır. Bu siniri yatıştırmak için marulu öneririm. A,E,B11 vitaminleri kalsiyum açısından zengindir. Siniri yatıştırır. Maden suyu hazmı kolaylaştırır. Bizler gibi kuşlarımızın da rahatlamaya ihtiyacı vardır ve maden suyu gerçekten çok etkili bir içecektir. Limon sindirimi kolaylaştırır ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • SAĞLIKLI KUŞ SAĞLIKLI YAVRU; Ne kadar dişiyi sağlıklı durumda olsa da erkek de bir o kadar sağlıklı olması gerekir ki döllenebilsin. Aynı zaman da erkek ne kadar sağlıklı olursa dişinin bakmadığı zaman yavrulara ve dişiye bakabilsin.
 • DİŞİ KUŞUMUZU DİNLENDİRME; Çiftleşmeler den sonra dişinin yavrularını iyi beslemesi için hemen eşleşmemesi gerekir.Erkek çoğu zaman kızışmış olabilir hemen dişi ile çiftleşmek ister.Bunu gördüğünüz anda erkeği uzaklaştırın.Eğer tekrar yumurtlarsa dişi eski yavrular ile ilgilenemez.Çoğu zaman da eski yavruların ölümü ile sonuçlanır. Yavrular 35 günlük olup yem kırmaya başladıktan sonra tekrar eşe atabilirsiniz. Ama 2. kuluçka da bittikten sonra kesinlikle en az 15 gün dişi yi bol mama ile çiftleşmeden beslemeniz gerekir.(daha çok verim almanız için hemde dişinin sağlıklı olması için)
 
Üst