İvermektin Etken Maddesi ve Zararları

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi

İvermektin Etken Maddesi ve Zararları​

Bu konu başlığı kendi içinde bir ürünler bağdaş götürülmüştür. İvermectin etkin maddeli bir ürün olan vilmectin kullanımı ve dozajına değinilmiş, sonuç kısmında ise ürünün yanlış kullanımından dolayı doğabilecek zararlar dile getirilmiştir.

Vilmectin Kullanımı ve Zararları​

vilmectin.jpgAslında vilmectinle ilgili bir konum daha mevcut.
Orada nasıl kullanılması gerektiğinden bahsettim lakin 2. doz tekrarını 3 gün sonra olması gerektiğini yazmıştım. Bazı kaynaklarda 3 gün belirtilirker bazılarında 2. doza gerek olmadığını yazmaktadır. Gerek duyulursa 10 gün sonra tekrar 2. doz uygulanabileceğinden bahsedilmektedir.
muhabbet kuşu hariç egzotik kuşlarda (kanarya, ispinozlar gibi) 10 gün sonra dozajın tekrarlanması gerektiğinden bahsedilmiştir.
Bu önbilgiyi verdikten sonra ürünü tekrar inceleyelim.

Bildiğiniz gibi Vilmectin kuşlarda ve diğer hayvanlarda iç/dış parazit ilacı olarak kullanılır. Etken maddesi ivermectindir. Ürün ismi olarak vilmectin dedim ama ivermectin içerikli diğer ürünlerde hemen hemen aynı etkidedir.

İvermektin damlasının güvenliğini ve etkinliğini test etmek için deneysel protokoller geliştirilmiştir (Avustralya Böcek İlaçları ve Veterinerlik Kurumu (APVMA)). Altta çok kısa buna değineceğim.

Kuşlar için ivermektin Kullanımı

Küçük papağanlar ya da pareket grubu için yapılmış bir deney söz konusu. Ağırlıklı olarak muhabbet kuşları deney için kullanılmış.

Çalışma, Vetafarm Araştırma Merkezi'nde gerçekleştirilmiştir. Kuşlar olması gerektiği gibi bakımları yapıldı ve bulundukları ortama alışmaları sağlanmış.
Gerekli prosedörler yapılmış ve doz ve uygulanma yöntemleri üzerinde çalışılmıştır.

Tedavi formülasyonu ve dozu
% 0,1 (1000 µg / ml) içeren Ivermectin "damla" sıvı solüsyonu ve % 0.01 (100 ug / ml) w / v ivermektin solüsyonu test ilacı olarak kullanılmıştır. Avimec
damla olarak topikal uygulama için tasarlanmıştır ve her damla 0.05 mL ivermektin solüsyonu sağlar. Her damlanın doğru şekilde verilmesi için bir ml normal şırınga kullanıldı.

Kuşlar, her grupta üç kuş olmak üzere 5 farklı gruba ayrıldı:
Grup A'ya Ivermektin olmadan 2 damla taşıyıcı solüsyon verildi,
Grup B'ye 30 g'dan hafif kanatlılara 1 damla % 0.01 Ivermektin verildi,
Grup C'ye 30 g'dan hafif kanatlılara 1 damla % 0.1 Ivermectin,
Grup D'ye 30 gr -100 gr ağırlığındaki kanatlılara 2 damla % 0.01 Ivermektin verildi,
Grup E'ye 30 gr -100 gr ağırlığındaki kanatlılara 2 damla % 0.1 Ivermektin verildi.
Tedavinin etkinliği, akar görünümündeki azalma temelinde belirlendi.
İvermectin uygulama sonrası
Tedaviden sonraki 7, 14 ve 21. günlerde kuşlar enfeksiyon kanıtı açısından değerlendirildi.

ee Sonuçları Nasıl oldu?
%0.1 ivermektin damlası, iki hafta içinde akarların giderilmesinde etkiliydi.

Gruplarda ki etkiler:
Grup B ve C'de akar görünümünde önemli düşüş kaydedildi.
Grup A Ivermectin "damla" sıvısı tek bir doz yeterli oldu.

Bu tezde karmaşık formüller ve tablolar olduğundan bizim işimize yarar bilgileri yazmak gerekiyor. Deneylere göre enseden 1 damla vilmectin kullanımı yaklaşık 3 aya kadar koruma sağlayabiliyor. 1 damla oranı vücut ağırlıklarına göre hesaplanmış. 30-100g arası kuşlar için 1 damlanın yeterli olduğu gözlemlenmiş. Fazlası verildiğinde bazı zararları ve yan etkileri olabileceğinden bahsedilmiş. Bunlara biraz altta değineceğim.

Çoğu kuş türü ivermectinin fazla verilmesini tolere edebilirken, bazı kuşlar (muhabbet kuşları, papağanlar, kanaryalar, ispinozlar vb.) İvermektine tolerans göstermez. Bu nedenle dozaja çok dikkat etmek gerekir.

Dikkat edilmezse yan etkileri, zararları ne olur?
Eğer kuşunuz ivermectinden olumsuz etkilenmiş ise bunun en belirgin toksik belirtileri: kuşlarda letarji ve iştahsızlık durumlarıdır.

Zehirlenme sonucunda alttaki belirtilerde gözlemlenebilir:
İvermektin zehirlemesi semptomları, Merkezi Sinir Sistemini etkilemektedir. Ivermektin, presinaptik nöronlarda GABA nörotransmiterinin (gama-Aminobutirik asit) salınmasını uyarır ve reseptörlerine postsinaptik bağlanmasını güçlendirir. Bu, hücre zarlarının hiperpolarizasyonuna neden olan nöronlardaki klorür iyonlarının akışını arttırır. Bu da normal sinir fonksiyonlarını bozar ve uyarı mekanizmalarında genel bir tıkanmaya neden olur.
  • Ataksi (koordine olmayan hareketler)
  • Hipermetri (aşırı veya orantısız hareketler)
  • Yönelim bozukluğu
  • Hiperestezi ( dokunsal uyaranlara aşırı tepki )
  • Titreme (koordine olmayan titreme veya titreme hareketleri)
  • Midriyazis (miyoz)
  • Baygınlık halleri, bir köşede uyuklama ( kalkamama )
  • Depresyon
  • Körlük
  • Koma (kalıcı bilinç kaybı)

Son düzenleme:

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Bu deneylerde ivermectine tolerans gösteremeyen kuşlar olmuşmu? Yoksa olabilir gibisindenmi bu yan etkileri yazmışlar?

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
ivermectin'in olası yan etkileri hakkında bir makaleyi veritabanı amaçlı paylaşıyorum. kanatlılarla ilgili özet 42. sayfada paragraf halinde yer almakta

Ekli dosyalar

• VERMEKTNZEHRLL-1.pdf
    751.6 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:

bahare

iyikus.com Üyesi

İvermektin Etken Maddesi ve Zararları​

Bu konu başlığı kendi içinde bir ürünler bağdaş götürülmüştür. İvermectin etkin maddeli bir ürün olan vilmectin kullanımı ve dozajına değinilmiş, sonuç kısmında ise ürünün yanlış kullanımından dolayı doğabilecek zararlar dile getirilmiştir.

Vilmectin Kullanımı ve Zararları​

Ekli dosyayı görüntüle 8805Aslında vilmectinle ilgili bir konum daha mevcut.
Orada nasıl kullanılması gerektiğinden bahsettim lakin 2. doz tekrarını 3 gün sonra olması gerektiğini yazmıştım. Bazı kaynaklarda 3 gün belirtilirker bazılarında 2. doza gerek olmadığını yazmaktadır. Gerek duyulursa 10 gün sonra tekrar 2. doz uygulanabileceğinden bahsedilmektedir.
muhabbet kuşu hariç egzotik kuşlarda (kanarya, ispinozlar gibi) 10 gün sonra dozajın tekrarlanması gerektiğinden bahsedilmiştir.
Bu önbilgiyi verdikten sonra ürünü tekrar inceleyelim.

Bildiğiniz gibi Vilmectin kuşlarda ve diğer hayvanlarda iç/dış parazit ilacı olarak kullanılır. Etken maddesi ivermectindir. Ürün ismi olarak vilmectin dedim ama ivermectin içerikli diğer ürünlerde hemen hemen aynı etkidedir.

İvermektin damlasının güvenliğini ve etkinliğini test etmek için deneysel protokoller geliştirilmiştir (Avustralya Böcek İlaçları ve Veterinerlik Kurumu (APVMA)). Altta çok kısa buna değineceğim.

Kuşlar için ivermektin Kullanımı

Küçük papağanlar ya da pareket grubu için yapılmış bir deney söz konusu. Ağırlıklı olarak muhabbet kuşları deney için kullanılmış.

Çalışma, Vetafarm Araştırma Merkezi'nde gerçekleştirilmiştir. Kuşlar olması gerektiği gibi bakımları yapıldı ve bulundukları ortama alışmaları sağlanmış.
Gerekli prosedörler yapılmış ve doz ve uygulanma yöntemleri üzerinde çalışılmıştır.

Tedavi formülasyonu ve dozu
% 0,1 (1000 µg / ml) içeren Ivermectin "damla" sıvı solüsyonu ve % 0.01 (100 ug / ml) w / v ivermektin solüsyonu test ilacı olarak kullanılmıştır. Avimec
damla olarak topikal uygulama için tasarlanmıştır ve her damla 0.05 mL ivermektin solüsyonu sağlar. Her damlanın doğru şekilde verilmesi için bir ml normal şırınga kullanıldı.

Kuşlar, her grupta üç kuş olmak üzere 5 farklı gruba ayrıldı:
Grup A'ya Ivermektin olmadan 2 damla taşıyıcı solüsyon verildi,
Grup B'ye 30 g'dan hafif kanatlılara 1 damla % 0.01 Ivermektin verildi,
Grup C'ye 30 g'dan hafif kanatlılara 1 damla % 0.1 Ivermectin,
Grup D'ye 30 gr -100 gr ağırlığındaki kanatlılara 2 damla % 0.01 Ivermektin verildi,
Grup E'ye 30 gr -100 gr ağırlığındaki kanatlılara 2 damla % 0.1 Ivermektin verildi.
Tedavinin etkinliği, akar görünümündeki azalma temelinde belirlendi.
İvermectin uygulama sonrası
Tedaviden sonraki 7, 14 ve 21. günlerde kuşlar enfeksiyon kanıtı açısından değerlendirildi.

ee Sonuçları Nasıl oldu?
%0.1 ivermektin damlası, iki hafta içinde akarların giderilmesinde etkiliydi.

Gruplarda ki etkiler:
Grup B ve C'de akar görünümünde önemli düşüş kaydedildi.
Grup A Ivermectin "damla" sıvısı tek bir doz yeterli oldu.

Bu tezde karmaşık formüller ve tablolar olduğundan bizim işimize yarar bilgileri yazmak gerekiyor. Deneylere göre enseden 1 damla vilmectin kullanımı yaklaşık 3 aya kadar koruma sağlayabiliyor. 1 damla oranı vücut ağırlıklarına göre hesaplanmış. 30-100g arası kuşlar için 1 damlanın yeterli olduğu gözlemlenmiş. Fazlası verildiğinde bazı zararları ve yan etkileri olabileceğinden bahsedilmiş. Bunlara biraz altta değineceğim.

Çoğu kuş türü ivermectinin fazla verilmesini tolere edebilirken, bazı kuşlar (muhabbet kuşları, papağanlar, kanaryalar, ispinozlar vb.) İvermektine tolerans göstermez. Bu nedenle dozaja çok dikkat etmek gerekir.

Dikkat edilmezse yan etkileri, zararları ne olur?
Eğer kuşunuz ivermectinden olumsuz etkilenmiş ise bunun en belirgin toksik belirtileri: kuşlarda letarji ve iştahsızlık durumlarıdır.

Zehirlenme sonucunda alttaki belirtilerde gözlemlenebilir:
İvermektin zehirlemesi semptomları, Merkezi Sinir Sistemini etkilemektedir. Ivermektin, presinaptik nöronlarda GABA nörotransmiterinin (gama-Aminobutirik asit) salınmasını uyarır ve reseptörlerine postsinaptik bağlanmasını güçlendirir. Bu, hücre zarlarının hiperpolarizasyonuna neden olan nöronlardaki klorür iyonlarının akışını arttırır. Bu da normal sinir fonksiyonlarını bozar ve uyarı mekanizmalarında genel bir tıkanmaya neden olur.
  • Ataksi (koordine olmayan hareketler)
  • Hipermetri (aşırı veya orantısız hareketler)
  • Yönelim bozukluğu
  • Hiperestezi ( dokunsal uyaranlara aşırı tepki )
  • Titreme (koordine olmayan titreme veya titreme hareketleri)
  • Midriyazis (miyoz)
  • Baygınlık halleri, bir köşede uyuklama ( kalkamama )
  • Depresyon
  • Körlük
  • Koma (kalıcı bilinç kaybı)
Merhaba. Uzun zaman sonra tedbir amaçlı kullandım. Bir damla kadar ancak o zamandan beri dışkısı değişti, çok az yiyor, ne yapacağımı şaşırdım

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, genelde bu parazit ilacı sonrası belki 1-2 günlük bir bozulma normal kabul edilebilir ancak süreç uzadıysa farklı sorunlardan şüphelenmek lazım. Özellikle kursak enfeksiyonları ve sindirim problemlerini ele almak gerekiyor. Gözlem amaçlı elektrolit veriniz peş peşe 2 gün

bahare

iyikus.com Üyesi
Merhaba, genelde bu parazit ilacı sonrası belki 1-2 günlük bir bozulma normal kabul edilebilir ancak süreç uzadıysa farklı sorunlardan şüphelenmek lazım. Özellikle kursak enfeksiyonları ve sindirim problemlerini ele almak gerekiyor. Gözlem amaçlı elektrolit veriniz peş peşe 2 gün
Bir iki gün oldu zaten, keyfi yerinde, muzlu pirinç lapası veriyorum afiyetle yiyor, her tarafı da benzeterek. elektrolit yeni sipariş verdim, yarın gelir inş. Onun yerine verebileceğim birşey önerebilir misiniz 😬ya çok enteresan, cevap gelince moralim düzeldi acık😊

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
elektroliti evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.

bahare

iyikus.com Üyesi
elektroliti evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.
hocam, kargoda elektrolit ve probiyotik siparişim var ama yarına yetişmezse die bi koşu eczaneden ge-oral aldım. kendim riske girmek istemedim. daha evvel görmüştüm evde hazırlanış başlığını ama güvenemedim. eczane dönüşü baktım yem yemeye de başladı. dışkılar da toparlanacak inşallah. elektrolit de verdim :) keyfi de ii çok şükür. destek için çok teşekkür ederim.