İyikus.com üyelerinden Mama Tarifleri..

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Umit.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Umit.

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar mama tariflerinizi paylaşmaya ne dersiniz? Bu konu altında kuşlarınıza yaptığınız mama tariflerini yazabilirsiniz ;)

Dün bir konuya yazmıştım aslında burayada ekliyeyim;

Malzemeler;
  • Bir tatlı kaşığı mısır unu yada hazır kuru mama,
  • Bir çay kaşığı buğday ruşeymi (buğday ruşeymi kesinlikle olmazsa olmaz. Özellikle yavru kuşların ve hasta kuşların mamasına ekleyin farkı görüceksiniz)
  • Bir adet havanda dövülmüş badem yada fındık (beslenmede çeşitlilik açısından bir adet kuruyemiş mutlaka tavsiye ederim)
  • Bir kaç tane havanda dövülmüş kabak çekirdeği (kabak çekirdeği hem besleyici hemde iç parazitler için doğal çözüm)
  • Bir kaç tane havanda dövülmüş arı poleni (arı poleni tek başına bile çok besleyicidir. Yavru ve hasta kuşların şırınga mamasınada ekleyebilirsiniz)
  • Bir parça havuç yada kırmızı pancar (Biliyorsunuz tohumlarda A vitamini yoktur o yüzden kesinlikle bir tane A vitamini içeren sebze meyve olması şart)
  • Bir parça elma yada muz ( prebiyotik ve sindirim enzimleri içerir)
  • Bir çimdik vanilya rendesi (vanilya kuşların sevdiği bir aromadır. Mama yemeyen kuşların yemesini sağlayabilir)
  • Birazda yeşillik (kıvırcık, maydanoz, taze nane, semiz otu vs.) (Yeşillikler olmazsa olmaz. Hem kuşlar sever hemde hepsinin ayrı ayrı kendine özel faydaları vardır)
Yapılışı;

Öncelikle kuru malzemeleri karıştıralım. Ardından sebze meyve ve yeşillikleri minik minik doğrayalım ve karışımımıza ekleyelim. Karışımı 10 dakika dinlendirelim. Üzerine vanilya rendemizide serpiştirelim ve sunuma hazır..

Malzemeler;
  • Bir çay kaşığı buğday ruşeymi (buğday ruşeymi kesinlikle olmazsa olmaz. Özellikle yavru kuşların ve hasta kuşların mamasına ekleyin farkı görüceksiniz)
  • Bir adet havanda dövülmüş badem yada fındık (beslenmede çeşitlilik açısından bir adet kuruyemiş mutlaka tavsiye ederim)
  • Bir kaç tane havanda dövülmüş kabak çekirdeği (kabak çekirdeği hem besleyici hemde iç parazitler için doğal çözüm)
  • Bir kaç tane havanda dövülmüş arı poleni (arı poleni tek başına bile çok besleyicidir. Yavru ve hasta kuşların şırınga mamasınada ekleyebilirsiniz)
  • Bir parça havuç yada kırmızı pancar (Biliyorsunuz tohumlarda A vitamini yoktur o yüzden kesinlikle bir tane A vitamini içeren sebze meyve olması şart)
  • Bir çimdik vanilya rendesi (vanilya kuşların sevdiği bir aromadır. Mama yemeyen kuşların yemesini sağlayabilir)
  • Birazda yeşillik (kıvırcık, maydanoz, taze nane, semiz otu vs.) (Yeşillikler olmazsa olmaz. Hem kuşlar sever hemde hepsinin ayrı ayrı kendine özel faydaları vardır)
Yapılışı;

Öncelikle kuru malzemeleri karıştıralım. Ardından sebze meyve ve yeşillikleri minik minik doğrayalım ve karışımımıza ekleyelim. Karışımı 10 dakika dinlendirelim. Üzerine vanilya rendemizide serpiştirelim ve sunuma hazır..
görselle de destekleyiniz hocam :D Daha etkili olur.
Tez zamanda bende paylaşırım.

Kuruyemislerin mutlaka tuzsuz kavrulmamis yani cig olanlardan mi olmasi gerekli?

Bu benim basit, hızlı mama tarifim
Aşama aşama çekmedim ancak az içerikli hızlı mamamın görüntüsünü ve içeriğini paylaşayım.
Şu sıralar ürün eksikliğimden dolayı yumurta haşlıyorum. Normalde bunu yapmıyorum hazır bir ürün kullandığım için.
  • 1 adet çok iyi haşlanmış yumurta ( kabuklarını kullanmıyorum, önermemde)
  • 1 adet küçük havuç
  • Yarım salatalık ( kokusu kuşlara en cazip gelen sebze olduğunu belirtmek isterim. Albenisine kapılıp mamayı sıyırıyorlar)
  • 3 elma dilim elma (kırmızı ya da yeşil fark etmez)
  • Evde hangi yeşillik varsa onlardan 4-5 parça ( bu mamada kuzu kulağı, roka var sadece)
  • B kompleks quiko toz vitamin, quiko e+s, breedmax ve vitaminaral katkısı ekliyorum (az oranda)
  • Son olarak quiko yumurta maması ilave ediyorum (3 çorba kaşığı ortalama)
Bu ürünleri mikserden geçiriyorum ve gerekli ise üzerine 1-2 kaşık daha kuru toz mamayı ilave ediyorum. 5-10 dk şişmesini bekleyip servise hazırlıyorum. Genelde bu tarifim evdeki malzemelere ve zamanıma göre değişiyor. Mesela pancar, mısır, zaman zaman iyi bir bal, pekmez, sağlık tohumları, çimlendirme buğday gibi aklıma ilk gelen ilavelerimi de yapıyorum.
WhatsApp Image 2022-04-13 at 20.05.50 (1).jpeg
WhatsApp Image 2022-04-13 at 20.05.50.jpeg

Son düzenleme:

Malzemeler;
Yapılışı;

Bunu bizde yiyebiliyomuyuz.?

@Doğanay Y. yumurta kabuğunu neden kullanmıyorsunuz ve yumurtayı yaklaşık kaç dakika haşlıyorsunuz?
Yumurta kabuklarını bildiğiniz gibi çok pis. Haşlama dahi olsa üzerinde ki lekeri tam arındıramıyoruz. Bu nedenle uygun kaynatma, fırınlama yapmadığım kabukları kullanmıyorum. Genelde de uğraşmadığım için ilave etmiyorum. Bir de ek olarak, renk değiştiren yumurta sayacıyla haşlıyorum bazen. Onu kullandığımda özellikle kabuğunu hiç düşünmeden çöpe yolluyorum. Ortalama 8-10 dk da tam haşlanıyor gibi görünüyor.

Yumurta kabuklarını bildiğiniz gibi çok pis. Haşlama dahi olsa üzerinde ki lekeri tam arındıramıyoruz. Bu nedenle uygun kaynatma, fırınlama yapmadığım kabukları kullanmıyorum. Genelde de uğraşmadığım için ilave etmiyorum. Bir de ek olarak, renk değiştiren yumurta sayacıyla haşlıyorum bazen. Onu kullandığımda özellikle kabuğunu hiç düşünmeden çöpe yolluyorum. Ortalama 8-10 dk da tam haşlanıyor gibi görünüyor.

teşekkürler

tarif değil de, mama demişken paylaşayim dedim. benim gibi ev ortamında az sayıda kuş bakanlar için meyve sebzeleri doğramak rendelemek vb zor iş . aşagıdaki manuel ipli aleti şiddetme tavsiye ederim migrosta falan var cok ucuz ve pratik. havuç, kabak, mor lahana vs içine atıp 15 sn çalıştır pratik mama oluyor. temizlenmesi de max 1 dk :)

Screenshot_20220413-223506_Photos.jpg

tarif değil de, mama demişken paylaşayim dedim. benim gibi ev ortamında az sayıda kuş bakanlar için meyve sebzeleri doğramak rendelemek vb zor iş . aşagıdaki manuel ipli aleti şiddetme tavsiye ederim migrosta falan var cok ucuz ve pratik. havuç, kabak, mor lahana vs içine atıp 15 sn çalıştır pratik mama oluyor. temizlenmesi de max 1 dk :)

Ekli dosyayı görüntüle 23529
bu üründen bende kullanıyordum. Çok işlevsel ancak çektiğim kısmı bozdum ve tamir edemedim :D

Yumurta kullanıyorsanız 0 (sıfır) numara yumurta alın kesinlikle.. Yumurta kabukları bence mermer tozundan iyidir @Doğanay Y. :) Yumurta kabuklarını güzelce yıkayıp bir kenarda biriktirin. Daha sonra kaynar suda 5 dakika haşlayın yeterli bence fırınlamaya gerek bile yok.. Ardından üstteki @neanderthalensis in attığı mikserdende geçirdinizmi mis gibi kalsiyum :) Sadece kalsiyumda değil diğer mineraller açısından da zengin diye hatırlıyorum.. Ve en önemlisi vücut tarafından emilimi çok kolay ;)