Japon darılı versele laga yem hakkında soru

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Forpus
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Forpus

iyikus.com Üyesi
Merhaba, forpus papağanım için benelux aspurlu yem kullanıyordum ama şu an stoklarda yok. Petmarketburda da versele laganın japon darılı versiyonunun geldiğini gördüm. Bu yemin içeriği hakkında düşünceleriniz neler? Yemin içeriğini aşağıya bıraktım. Bir de acaba devamlı gelir mi bu yem. Sürekli yem değiştirmenin doğru olmadığını düşünüyorum ve sabit olarak kullanabileceğim bir yem arıyorum. Umarım devamlı stoklarda olur bu yem

Ekran Resmi 2021-12-09 13.39.44.png

Merhaba, Türkiye piyasasını tahmin etmek çok zor. Genel anlamda alıcı bulabilirse gelir diye düşünüyorum. Örneğin son 5 yıldır daima gelen markalar belli; natural, king, versele laga, benelux. Bunun haricinde ki yemler gelirse sürpriz oluyor. Sorun aslında gelmemesi değil de az yem aldığımızda stoksuz kalmamız. Her yıl bu saydığım markaların ithal yemleri geçte olsa giriş yapıyor. Bu nedenle 1 kg almak yerine alabileceğiniz en fazla yemi stoklamanızı tavsiye ederim. Örneğin 10 kuş yaklaşık 20 kg ı 3 ayda bitirebiliyor.

Forpus için bu içerik iyi ancak ek olarak çedene ve biraz çekirdek eklemek gerekiyor.

Oyla 0
Merhaba,

Benelux'un yemini forumda uzunca bir süre önerdik ve çok tercih eden oldu, geri dönüşler de oldukça olumluydu. Lakin gelin görün ki yem stoklarda kalmadı. Şuan da Benelux'u önerme şansımız olmadığı için Jo Mannes'e yöneldik. Karışımı oldukça iyi bir yem, tercih edebilirsiniz. Fakat devamlılık konusuna kimse net bir cevap veremez. Dün Benelux, yarın Jo Mannes, başka zaman da farklı bir markanın yemi bitebilir. İthal geldikleri için maalesef işleyiş böyle. Şahsi görüşümü soracak olursanız; Benelux kadar bile dayanmayabilir fiyatından ötürü...

Edit: Buna da bakabilirsiniz..

Oyla 0
Merhaba, Türkiye piyasasını tahmin etmek çok zor. Genel anlamda alıcı bulabilirse gelir diye düşünüyorum. Örneğin son 5 yıldır daima gelen markalar belli; natural, king, versele laga, benelux. Bunun haricinde ki yemler gelirse sürpriz oluyor. Sorun aslında gelmemesi değil de az yem aldığımızda stoksuz kalmamız. Her yıl bu saydığım markaların ithal yemleri geçte olsa giriş yapıyor. Bu nedenle 1 kg almak yerine alabileceğiniz en fazla yemi stoklamanızı tavsiye ederim. Örneğin 10 kuş yaklaşık 20 kg ı 3 ayda bitirebiliyor.

Forpus için bu içerik iyi ancak ek olarak çedene ve biraz çekirdek eklemek gerekiyor.
Teşekkür ederim cevabınız için. Kuşuma çedeneli yem verdiğimde sadece çedene yiyor ve diğer tohumları yemiyor. Çekirdeği de sevmiyor yemiyor. Bu sebeple çedene ve çekirdek olmayan yem kullanıyorum. Yağ oranı da tamamlansın diye yüksek aspurlu yem tercih ediyorum.

Oyla 0
Merhaba,

Benelux'un yemini forumda uzunca bir süre önerdik ve çok tercih eden oldu, geri dönüşler de oldukça olumluydu. Lakin gelin görün ki yem stoklarda kalmadı. Şuan da Benelux'u önerme şansımız olmadığı için Jo Mannes'e yöneldik. Karışımı oldukça iyi bir yem, tercih edebilirsiniz. Fakat devamlılık konusuna kimse net bir cevap veremez. Dün Benelux, yarın Jo Mannes, başka zaman da farklı bir markanın yemi bitebilir. İthal geldikleri için maalesef işleyiş böyle. Şahsi görüşümü soracak olursanız; Benelux kadar bile dayanmayabilir fiyatından ötürü...

Edit: Buna da bir bakabilirsiniz..
Evet fiyatı bir tık daha pahalı ama içeriğini ben de beğendim. Hem aspurun fazla olması hem de japon darısı içermesi hoşuma gitti. Bu yemle devam edeceğim sanırım. Artık stoğu kalmazsa g1 in aspurlu yemine japon darısı karıştırarak devam ederim, napalım.

Oyla 0

peki bu yemi stok yaparsam bozulma ihtimali var mı? tohum yemler bozulur mu, kaç ay dayanır? daha önce hiç stok yapmadım hep taze aldım 1kg falan.

Oyla 0

Bunu da ogrenmis oldum demek kus basi ortalama aylik yarim kilo ??

Oyla 0
Ülkeye yeni geldi. Uygun koşullarda saklanırsa bozulacağını zannetmiyorum. Bu arada forpuslarin temel tohumlarindan biri çedene. Bu nedenle ihmal etmemekte yarar var bence. Benim forpuslar da öyle dediğiniz gibi secerdi. Azar azar ilave ederek sunardim

Oyla 0
Ülkeye yeni geldi. Uygun koşullarda saklanırsa bozulacağını zannetmiyorum. Bu arada forpuslarin temel tohumlarindan biri çedene. Bu nedenle ihmal etmemekte yarar var bence. Benim forpuslar da öyle dediğiniz gibi secerdi. Azar azar ilave ederek sunardim
anladım. ben de veriyim o zaman. Oran olarak ne tavsiye edersiniz. mesela başlıkta bahsettiğim yemin 1 kg sinin içine kaç g çedene ekliyim

Oyla 0
150 g çedene 50g çekirdek, 50 g aspir ekliyordum ben. Siz kendinize göre yaklaşık bu oranlarda ekleyebilirsiniz.

Oyla 0
Bende Natural ve king yem vardı forpus beslediğimde. Diğer bu üçlüyü açık alıyordum forpuslar için.

Oyla 0
Forpuslar çok hareketli ve metebolizmaları hızlı kuşlardır. Kolay kolay şişmanlatamazsınız bu nedenle rahatlıkla yağlı tohumlardan yükleme yapabilirsiniz.
Ben forpuslarıma;
%50 kenevir (ana yem)
%25 Aspur
%25 Kızıl darı sabit olarak veriyorum.
Ayrıca;
-Her gün mama hazırlıyorum ve önlerinde devamlı C15 granül yem her zaman bulunuyor.
-Zaman zaman haşhaş tohumu ve iç yulaf veriyorum.
-Mamalarının içeriğinde formplus oil, kuş toprağı, probiyotik, multivitamini eksik etmiyorum.

Son düzenleme:
Oyla 0
Bende Natural ve king yem vardı forpus beslediğimde. Diğer bu üçlüyü açık alıyordum forpuslar için.
Genel olarak forum icinde yer alan yem incelemelerine baktigimda mutlaka tohumlari eksik veya oranlari az. Bazi tohumlarin ilave edilmesi gerektigi yazilmis.
(Aspur keten ak dari kenevir chia v.s.)
Ve @Forpus un bahsettigi gibi duzenli bir sekilde bulmak da zor. Hem bulmasi zor hem icerik yetersizse;
Internetten veya marketlerden alacagimiz guvenilir tohumlarla kendi yemimizi yapmak mumkun mu? Bir risk olusturur mu? (Mesela toplam karisim 3-4 kg olacak ve 4-5 ayda tuketilecek)

Oyla 0
Genel olarak forum icinde yer alan yem incelemelerine baktigimda mutlaka tohumlari eksik veya oranlari az. Bazi tohumlarin ilave edilmesi gerektigi yazilmis.
(Aspur keten ak dari kenevir chia v.s.)
Ve @Forpus un bahsettigi gibi duzenli bir sekilde bulmak da zor. Hem bulmasi zor hem icerik yetersizse;
Internetten veya marketlerden alacagimiz guvenilir tohumlarla kendi yemimizi yapmak mumkun mu? Bir risk olusturur mu? (Mesela toplam karisim 3-4 kg olacak ve 4-5 ayda tuketilecek)
Ben kendi karışımımı kendim yapıyorum, şu ana kadar hazır yem hiç kullanmadım.
Güvendiğinize inandığınız bir toptancıdan yem alıp karışım yaparsanız daha uygun olur.

Oyla 0
Forpuslar çok hareketli ve metebolizmaları hızlı kuşlardır. Kolay kolay şişmanlatamazsınız bu nedenle rahatlıkla yağlı tohumlardan yükleme yapabilirsiniz.
Ben forpuslarıma;
%50 kenevir (ana yem)
%25 Aspur
%25 Kızıl darı sabit olarak veriyorum.
Ayrıca;
-Her gün mama hazırlıyorum ve önlerinde devamlı C15 granül mama her zaman bulunuyor.
-Zaman zaman haşhaş tohumu ve iç yulaf veriyorum.
-Mamalarının içeriğinde formplus oil, kuş toprağı, probiyotik, multivitamini eksik etmiyorum.
Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. O zaman ben yeniden kenevir ağırlıklı yeme geçiyim. Zaten uzun zamandır aspur ve darılı yem yiyor ve alıştı. Kenevirli yemde hepsini yer diye tahmin ediyorum. Peki başlıkta bahsettiğim yemin 1 kilogramına, 750 gram yada 1kg kenevir eklersem güzel bir karışım elde etmiş olur muyum. O yemde kızıl darı yok ama japon darısı var.
Eğer bu yemin 1 kg sine, 1 kg kenevir eklersem:
%50 kenevir,
%25 aspur,
%10 japon darısı,
%10 ak darı,
%2,5 sarı darı,
%2,5 sarı panicium
Oran böyle oluyor. Nasıl sizce?

Oyla 0
Rica ederim.
Olur.
Gayet iyi bir oran.
Yem oranlarını ve aldığınız yeri sabit tutarsanız kafanız rahat olur.
Değişim ve diğer katkıları mama ve su içerisinde uygularsınız.

Oyla 0
not;
Ben keneviri ayrı, aspur ve kızıldarıyı birleştirip ayrı bir kapta veriyorum, hepsini karıştırmıyorum.
Kaplar dibine kadar bitince yeni yem koyuyorum, israf olmuyor.Takibi daha rahat yapılıyor.

Oyla 0
not;
Ben keneviri ayrı, aspur ve darıyı ayrı bir kapta veriyorum, karıştırmıyorum.
Kaplar dibine kadar bitince yeni yem koyuyorum, israf olmuyor.
Rica ederim.
Olur.
Gayet iyi bir oran.
Yem oranlarını ve aldığınız yeri sabit tutarsanız kafanız rahat olur.
Değişim ve diğer katkıları mama ve su içerisinde uygularsınız.
Tamamdır teşekkür edeiyorum. Ben akıllı yemlik kullandığım için karıştırıyorum. Eğer yemi seçerse sizin dediğiniz yöntemi uygularım. Bir de kullandığım vitamin ve probiyotik bitti. Opti-breed, probi-zyme ve oro digest almayı planlıyorum. Bunlar mamaya katıldığı için de mama olarak orlux frutti patee almayı düşünüyorum. Bu 4 lü kombinasyon nasıl? tavsiye eder misiniz? Vitamin ve probiyotiği mamayla verip, suyuna da avidress plus kullanmayı planlıyorum. Frutti patee nin içinde vitamin olduğu için opti-breed i tavsiye edilen ölçünün yarısını kullanarak eklerim dedim.

Oyla 0