Muhabbet Kuşları K vitamini Deposu Kıvırcık ve Salatalık :)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Umit.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Umit.

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar bu konuda salatalık ve kıvırcıktan bahsedicem biraz. Sebebide bir çok kuş besleyen kişiler bu iki sebzeyi kuşlara vermiyorlar, gerekçe olarakta kuşlara bir faydasının olmadığını besin değerleri açısından yetersiz olduğunu söylüyorlar. Halbuki hem besin değerleri açısından hemde kuşlara faydaları açısından gayet yeterlidir ve faydalıdır. Her sebzede kendine özel fayda vardır arkadaşlar bunu bilin birkere. Aşağıda besin değerlerinide yazıcam. Ben bu iki sebzeyi şiddetle vermenizi tavsiye ediyorum. Ancak abartmadan ödül olarak verin. Ödül olarak vermek nedir? derseniz ara ara yani çok sık değil ama mutlaka verin. Çok sık verdiğinizde kuşlar ishal olabilir. Kuşlarınızı bu sebzelerden mahrum bırakmayın arkadaşlar. Ben mesela kuşlara verdiğimde gözlerindeki sevinci mutluluğu görebiliyorum. Yemekten okadar çok zevk ve keyif alıyorlarki kesinlikle verilmesi taraftarıyım. Fazlası ishal yapması dışında bir zararıda yok. Ee ozaman ölçülü olduktan sonra neden vermiyelim ki?

oP34hI.jpg

Salatalık

Kuşlarımızın çıtır çıtır kemirerek yemekten keyif aldığı bir sebzedir. Salatalığın %90'ı sudan oluşur. Salatalık bazik su özelliğine sahip nadir besinlerdendir. Bazik su içerdiği antioksidan sayesinle bakterileri yok eder. Salatalık çok iyi bir pantotenik asit kaynağı olmakla birlikte iyi bir K vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda içeriğinde bakır, potasyum, manganez, c vitamini, biotin, b1 vitamini, fosfor, magnezyum bulunur.

Salatalığın faydaları;
  • Yaz aylarında vücudu serinletir, Vücut ısısını dengede tutar,
  • Sindirim sistemine katkı sağlayarak hazımsızlığı önler ve kabızlığa çok iyi gelir,
  • Tüy ve tırnak yapısını kuvvetlendirir, Tırnakların kolay kırılmasını önler,
  • Karaciğer, böbrek, pankreas için iyi bir temizleyicidir,
  • İdrar söktürücü özelliği vardır,
  • Mide rahatsızlığına iyi gelir,
  • Lif açısından zengindir,
  • Dolaşım sistemine yarar sağlar,
  • Kas esnekliğini arttırır.
XtgSzk.jpg

Kıvırcık

Kuşlarımızın oldukça severek tükettiği bir sebze olan kıvırcık, tam bir şifa deposudur. Kıvırcık iyi bir A,C,K kaynağıdır ve bol miktarda demir, potasyum, kalsiyum, folat, fosfor, magnezyum içerir. Besin maddeleri açısından son derece zengin ve sağlıklı olan kıvırcığın pek çok faydası da vardır.

İşte kıvırcığın faydaları;
  • Sindirim sistemini destekler,
  • İltihaplı hastalıklara karşı koruyucudur,
  • Kemik sağlığına yardımcıdır, Kemik ve kas hastalıklarına karşı korur,
  • Sinir sisteminin desteklenmesinde etkilidir,
  • Vücuttaki enflamasyonun önlenmesine yardımcıdır,
  • Göz sağlığında etkilidir,
  • Karaciğer sağlığında etkilidir,
  • Tokluk hissi verir,
  • Uykuya dalmayı kolaylaştırır,

Not: Arkadaşlar her sebzede meyvede olduğu gibi kıvırcığıda karbonatlı suda mutlaka bekletip ardından bol suyla yıkadıktan sonra vermeyi unutmayalım. Ve kıvırcığı alırken en körpe olanlarından seçin mutlaka. Salatalığınızda eğer köy salatalığı olursa çok daha iyi olur :)

Marul ve salatalık K vitaminince zengin gıdalardan. Tabi yeşil çay, şalgam, brokoli kadar içermeseler de K vitamini bulunur. Aynı şekilde tohum olan yulafta da K vitamini vardır. Kuşların vücudu k vitaminini üretebiliyor ama zaman zaman destek gerekiyor.

Genelde K vitamini eksikliği pek bulgu vermez. Genellikle uzun süre antibiyotik kullanımı sonucu K vitamini eksikliği geliştiği bilinmektedir. Bu nedenle ilaç sonrası K vitamini kullanmayı ihmal etmemek lazım.

Teşekkürler güzel konu için. Tabi bu ürünleri vermeden önce iyi yıkayıp, üzerinde kalan su tanelerinden arındırılarak verilmelidir. Tüm sebzeler için geçerlidir bu.

Kuşlara salatalık verilmez kıvırcık verilmez diyenleri gördüğüm için böyle bir konu hazırladım. Ben yıllardır veriyorum hiç bir sıkıntı olmadı şimdiye kadar :)

Bende veriyorum ama diğer sebzelere göre daha az veriyorum.