Kuşlarımızın Tohumları Hakkında

Bu makalede kuşlarımızın yemlerinde bulunan tohumlar ve çekirdekler incelenmiştir, haklarında bilgi ve görselli örnekler verilmiştir.

TOHUMLAR
1- ASPUR (KANARYA YEMİ VE İNCE YEM OLARAK DA BİLİNİR) :
Aspur ya da bilimsel adı olan “Phalaris canariensis” olarak bilinir. Buğdaygiller familyasına mensup olan bu bitkinin anavatanı aslında Akdeniz bölgesidir. Ancak şu anda dünyanın pek çok yerinde kuş yemlerinde kullanılmak üzere yetiştirilmektedir. Dik bir şekilde uzayan aspur bitkisinin dikey uzunluğu 61 santimetreden 183 santimetreye kadar ulaşabilir. Aspur sıcağı seven bir yaz bitkisidir. Verimli bir şekilde yetişmesi için sıcak bir iklim gereklidir.

Aspurun yemlerimizle olan bağlantısına gelecek olursak bir muhabbet kuşu yeminde %50’ye varan bir oranda bulunabilir. Bu oran yaz aylarında %35, kış aylarında ise %50 olarak çoğu üretici tarafından önerilmektedir. Aspurun besin değerlerine gelecek olursak %70 karbonhidrat, %12 su, %2 yağ, %1.8 mineral ve geri kalan kısım ise nişasta, B1, B2 vitaminleri ve az miktarda A vitamini olarak sıralanabilir. Çok besleyici bir tohumdur, kış aylarında kuşları ısıtmak için de kullanılır. Ayrıca sulanan dışkıları katılaştırmak ve ishal zamanlarında kullanılır. Kabuğu kolay soyulduğu için kuşların yem içindeki favori tohumlarıdır diyebiliriz. Hatta bazı yemlerde çok yüksek oranda bulunduğu için kuşlar sadece bu tohumu yer ve tohum seçmeye başlayabilir. Özet olarak kuşların en sevdikleri tohumlardan olduğunu ve yemlerde %50’ye kadar bulunabileceğini söyleyebiliriz.
F1648180-94F4-4D5C-872D-AF876D20DC0F.jpeg 231AAEF6-FBD9-4AE6-ADF7-D9235391E0B1.jpeg

2- YULAF (SOYULMUŞ İÇ YULAF OLARAK GEÇER) :
Yulaf ya da bilimsel adıyla “Avena Sativa” olarak bilinen İngilizce’de de “Oatseed” olarak geçen bir tahıl türüdür. Yulafın anavatanı ise Ortadoğu bölgesidir. Diğer tahıllara göre daha iyi bir sıcaklık ve su toleransına sahip olan yulafın verimli şekilde büyüyebilmesi için sıcak bir iklime ihtiyacı vardır. Yulafın beyaz, sarı, siyah, kırmızı ya da boz tohumlu olmak üzere birçok türü vardır. Hepsinin sıcaklık toleransı farklıdır ancak genel olarak sıcak iklim isterler.

Yulafın bizim için gerekli olan asıl kısmına gelecek olursak yulaf soyulmuş olarak muhabbet kuşlarımızın yemlerinde bulunur. Yemlerdeki oranları değişiklik gösterir. Kimi yemde ise yulaf bulunmaz. Çoğu üretici yulafın kuş yemlerinde bulunması gerektiğini savunur. Bence de yemlerde mutlaka bulunması gereken bir tohum. Kimi yemlerde %5 kimi yemlerdeyse %1 gibi oranlarda bulunur. Benim şahsi fikrim %5 yulaf oranının yemlerde ideal olduğu hakkındadır. Muhabbet kuşlarının yöneldiği, sevdiği tohumlardan biri olduğu için ödül yemi olarak da kullanılabilir. Benimkiler yulafa bayılıyor. Özellikle Boncuk Bey yulaf gördü mü hiç affetmiyor ama yulafı da dal darı gibi az miktarda vermek gerekiyor çünkü yağlı bir tohum olduğu için fazlası kuşlarda yağlanmaya yol açabilir. Bu yüzden kararında vermek çok önemlidir. İsterseniz haftada 1 defa kuşlarınıza yulaf ikram edebilirsiniz.

Yulafın faydalarına gelecek olursak bazı üreticiler ishali kestiğini söylüyor. Bazı üreticiler ise bu iddiayı reddediyor. Denemek lazım. Bir diğer faydası ise kuşları serinletmesi. Yaz aylarında kuşlarınızı serinletmek için yulaf miktarını artırabilirsiniz. Bu yulafın çok değişik etkilerinden birisidir. Ayrıca tüy dönemlerinde kuşlara vermek yararlıdır. Çoğu üretici bunu önerir. Kuşları tüyden kısa sürede çıkarır.
Besin değerlerine gelecek olursak tüm kuş tohumları içerisindeki en yüksek mineral oranına sahip tohumdur. Genel besin değerlerine gelecek olursak %67 karbonhidrat, %16 protein, %10 lif, %6,3 yağ, %8 su ve geri kalan kısımda kalsiyum, potasyum, fosfor, sodyum, demir, magnezyum ve çinko olarak sıralanabilir. Kısacası yemlerde %5’e kadar bulunması gerekir ve ödül olarak kuşlarınıza verebilirsiniz.
48451DEE-A906-430D-9FE7-AC2B1C0DEABB.jpeg509E446D-B242-4FB3-9AAF-9DA8A4872A3C.jpeg

3- NİJER TOHUMU (NYJER SEED): Nijer tohumu kuşlar için uyarıcı ve kuvvetlendirici etkiye sahip bir tohumdur. Nijer tohumunun kuşlar üzerindeki asıl kullanılma amacı kuşları kızıştırmalıdır. Çoğu üretici normal yemlerde %1 ya da %2 oranında bulunan Nijer tohumunun yemdeki miktarını üretim sezonlarında kuşları kızıştırmak için artırmaktadır. Kimisi de ayrı bir yemlikte Nijer tohumunu servis etmektedir. Benim düşüncem ise normal yemden ayrı olarak verilmesi yönündedir. Nijer tohumunun verilme oranı da çok önemlidir. Olması gerektiğinden fazla Nijer tohumu kullanımı kuşları zamansız olarak doğal döngülerinin dışında tüye sokmaktadır. Bu yüzden dozunu ayarlamak önem arz eder.

Nijer tohumunun besin değerlerine gelecek olursak %25 protein, %35 yağ, %10 su, %15 karbonhidrat ve %15 lif içerir. Protein bakımından diğer tohumlara göre oldukça zengin olan Nijer tohumu çok besleyicidir. Yağ oranı da yüksek olduğu için fazlası kuşlarda obeziteye yol açar. Fazla yağlı olduğu için kış mevsiminde kuşları ısıtmak için de kullanılır. Normalde %1 olarak önerdiğim yemdeki Nijer oranı kış aylarında %3’e kadar çıkabilir. Eğer istenirse ayrı bir yemlikte de servis edilebilir. Özete gelecek olursak Nijer tohumu yağ ve protein bakımından oldukça zengin bir tohum olduğu için yemlerde oranı iyi ayarlanmalıdır. Yoksa kötü sonuçlar doğabilir.
C5A0E70C-0219-439E-8EAA-6E1C6C8F97EE.jpeg4C75F135-90CA-42A3-95BB-4FA2F8DD7593.jpeg

4- KETEN TOHUMU (FLAXSEED): Keten tohumu ketengiller familyasından keten cinsinin en yaygın olarak yetiştirilen türüdür. Boyu türüne göre 15 illa 60 santimetre arasında değişen bir bitkidir. Neredeyse her çeşit toprakta yetiştirilebilir. Toprak ve iklim toleransı yüksek bir bitki olan keten tohumu oldukça yağlı bir tohumdur. Çoğu kuş yeminde keten tohumu bulunmaz. Keten tohumu bulunan yemlerdeyse ketenin oranı %1 ila %3 arasında değişir. %1 ya da %2 şahsi düşünceme göre yemde olması gereken keten oranıdır. Yağ oranı nedeniyle kış aylarında kuşları sıcak tutmak için ekstra olarak kullanılabilir. Besin değerlerine gelecek olursak:
  • %19 protein
  • %42,9 yağ
  • %28,6 karbonhidrat
  • %28,6 lif
  • %4,76 yağlı asitler
  • %0,286 kalsiyum
  • %0,00514 demir
  • %0,0024 sodyum olarak sıralanabilir.
Besin değerlerinden de anlaşılacağı üzere yağ oranı yüksek bir tohumdur, bu yüzden fazla tüketildiği takdirde kuşlarda obeziteye yol açabilir. Yemlerde % 2’nin üstüne çıkmaması gerekir. Protein olarak zengin bir tohum olan keten tohumu bana göre çok elzem bir tohum değildir. Kesinlikle kullanılması gereken bir tohum değildir. Ama proteini yüksek olduğundan 2 haftada bir kuşlarınıza ikram edebilirsiniz.
DFE0B1A6-11E2-4F21-9F4E-5B41C5F12845.jpeg60FBB08E-3D05-4C4B-A165-87D08B9790D1.jpeg

5- DARI TÜREVLERİ (PANICUM): Buğdaygiller familyasına mensup darılar, kuşlarımızın yemlerinde ana kısmı oluşturan en önemli tohumlardır. Darının birçok alt türü vardır. Bunlar ak darı, sarı darı, kızıl darı, siyah darı, Japon darısı, kızıl dal darı ve sarı dal darıdır. Şimdi bunları inceleyelim.

A) AK DARI (WHITE MILLET): Ak darı muhabbet kuşlarının ana besinidir. Sadece ak darı ile kuşlarını besleyen bazı üreticiler bile vardır. (Bkz: Ayhan Otçuoğlu). Şahsi fikrimi soracak olursanız bir yemde ak darı %40 oranında bulunmalıdır. Kolay sindirilebilir bir yapıda olduğu için kuşların yöneldikleri başlıca tohumlardan biridir. Çok yüksek karbonhidrat içerdiğinden dolayı kuşları doyuran ana besindir. Besin değerlerine gelecek olursak:
  • %72,8 karbonhidrat​
  • %4,22 yağ
  • %11,02 protein
  • %8,5 lif
  • B1, B3 ve B6 vitaminleri
  • Bakır, manganez, fosfor, demir ve magnezyum mineralleri olarak sıralanabilir.​
  • Yukarıda da görüldüğü üzere ak darının karbonhidrat oranı oldukça yüksektir ki az önce söylediğim gibi bazı üreticiler sadece ak darı kullanmaktadır. Tabi ne kadar sağlıklıdır orası ayrı konu. Çok doyurucu olduğundan dolayı kuşları her türlü doyurur ve düşük yağ oranı sebebiyle yağlanma da yapmaz. Üreticiler tarafından yaz aylarında %50 kış aylarındaysa %35-40 arasında bir oranda yemde bulunması gerektiği söylenmektedir. Benim önerim de aynı doğrultudadır. Özetle şunu söyleyebilirim ki ak darı kuşların ana tohumudur ve yemde en az %35 oranında bulunmalıdır.​
6BC2F9D7-C414-4CCE-9867-0CCD42E9DF3A.jpeg18149C40-EB40-49CB-8EC6-2004E7742F57.jpeg

B) SARI DARI (YELLOW MILLET): Sarı darı ak darıdan sonra kuşların tercih ettiği 2. darı çeşididir. Bunun sebebi sarı darının ak darıdan daha kalın kabuklu olup kuşlar tarafından daha zor soyulmasıdır. Ayrıca ak darıdan daha zor sindirilen bir tohumdur. Kimi yemlerde sarı darı ağırlıktadır, kimi yemlerdeyse sarı darı 2. ya da 3. ağırlıktaki tohum olarak kullanılır. Benim düşüncem 3. ağırlıkta olması yönündedir. Şimdi de besin değerlerini inceleyelim. Bakalım sarı darı nasıl bir tohummuş.

Son düzenleme:

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
Bir not düşeyim: Konuyu daha tamamlamadım. Bütün tohumları ve çekirdekleri teker teker inceleyeceğim. Bu tohum konusunu ben aldım. Benim yazdığım şeylerin aynısını 2-3 kelime değiştirerek tekrar yazmayın. Herkes özgün olsun lütfen.

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Konu güzel fakat beni tatmin etmedi.
Aspurun besin değerlerine gelecek olursak %70 karbonhidrat, %12 su, %2 yağ, %1.8 mineral ve geri kalan kısım ise nişasta, B1, B2 vitaminleri ve az miktarda A vitamini olarak sıralanabilir.

Bu nasıl bir besin değeridir? Hani bunun proteini? :) Hadi proteini geçtim. Besin değeri denildiğinde, ben ayrıntılı bir liste görmek isterim. Her vitaminin ve mineralin mg'larını yazıcaksın ;)

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
Konu güzel fakat beni tatmin etmedi.

Bu nasıl bir besin değeridir? Hani bunun proteini? :) Hadi proteini geçtim. Besin değeri denildiğinde, ben ayrıntılı bir liste görmek isterim. Her vitaminin ve mineralin mg'larını yazıcaksın ;)
Dikkat edeceğim, detaylı araştırırım. Sen iste yeter ki. Tatmin ederim ben seni merak etme. Bu zaten daha taslak. Çok geliştirilecek.

Son düzenleme:

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Bir not düşeyim: Konuyu daha tamamlamadım. Bütün tohumları ve çekirdekleri teker teker inceleyeceğim. Bu tohum konusunu ben aldım. Benim yazdığım şeylerin aynısını 2-3 kelime değiştirerek tekrar yazmayın. Herkes özgün olsun lütfen.
=)) Kusura bakma, yarışma kurallarına aykırı bir uyarı, diskalifiye olabilirsin @Doğanay Y. Beyyy=)))

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Bundan tatmin olur musun hocam? @Ümit T.

Olmadım kaancım keten tohumunda b vitaminleride oldukça fazladır. Benim tatmin olmam için her vitaminin + her makro ve mikro mineralin + her aminoasitin + artı içeriğinde başka ne varsa onların ayrıntılı listesini bulman lazım. Ve günlük değerlerinide yazmayı unutma :) E yabancı dilinde varmış çevirmen olduğuna göre bulursun bence ;)

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
Olmadım kaancım keten tohumunda b vitaminleride oldukça fazladır. Benim tatmin olmam için her vitaminin + her makro ve mikro mineralin + her aminoasitin + artı içeriğinde başka ne varsa onların ayrıntılı listesini bulman lazım. Ve günlük değerlerinide yazmayı unutma :) E yabancı dilinde varmış çevirmen olduğuna göre bulursun bence ;)
Valla yabancı dil var da besin değerleri yok arkadaş! O kadar yabancı sitelerde geziyorum senin istediğin gibi besin değeri yok!

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Valla yabancı dil var da besin değerleri yok arkadaş! O kadar yabancı sitelerde geziyorum senin istediğin gibi besin değeri yok!

Yemin etme bari sahtekar :D Benim yabancı dilim olmamasına rağmen çeviri ile ak darının besin değerlerini buldum mesela, hemde ilk sayfada, hemde 2 dakikada :) Al sana akdarının besin değerleri ;) Hem yarışma için konu hazırlıyacaksın, hem kazanmak isteyeceksin, hemde emek harcamıyacaksın :) Yok öyle 3 liraya 5 köfte :) Eğer besin değerlerini yazmazsan benden oy alamazsın ona göre ;)

Screenshot_3.png

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
Yemin etme bari sahtekar :D Benim yabancı dilim olmamasına rağmen çeviri ile ak darının besin değerlerini buldum mesela, hemde ilk sayfada, hemde 2 dakikada :) Al sana akdarının besin değerleri ;) Hem yarışma için konu hazırlıyacaksın, hem kazanmak isteyeceksin, hemde emek harcamıyacaksın :) Yok öyle 3 liraya 5 köfte :) Eğer besin değerlerini yazmazsan benden oy alamazsın ona göre ;)

Ekli dosyayı görüntüle 7666
Ak darının var ama sarı darının yok. Attığın kaynaklarda genel olarak Darı’nın besin değerleri verilmiş ama her darının besin değeri farklı ki. Kızıl darıyla ak darı aynı mı mesela? Attığın kaynaklardan yararlanıyorum zaten.

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
Ozaman sarı darı hariç hepsinin ayrıntılı listesini bul konuna ekle. Sarı darıyıda ben bulucam sana ;)
Tamam eklerim ulan, eklerim hepsini eklerim. Artık ne işimize yarayacaksa. Sarı darının besin değeri var, ama senin istediğin gibi hiçbir yerde yok. Neymiş sarı darıyı bulurmuş da muşmuş. Anca bulursun.

Son düzenleme:

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Tamam eklerim ulan, eklerim hepsini eklerim. Artık ne işimize yarayacaksa. Sarı darının besin değeri var, ama senin istediğin gibi hiçbir yerde yok.

Yaramaz olurmu hiç. Hepsinin besin değerlerini ve oranlarını birleştiricem. Ve kuşun günlük beslenme ihtiyacını karşılıyormu karşılamıyormu onu anlamaya çalışıcam. Ona görede gerekiyorsa ekleme çıkarma yapıcam :)