Kabarıklık, dışkıda bozulma

Kuş Anasıı

Yönetici
Moderatör
Birkaç gündür kafes dibinde anormal dışkılar görüyordum ama hepsi aynı kafeste olduklarından bir türlü çözemedim sorun hangisinde. dünden beri Bulut kabarmaya başladı, sabah ayrı kafese aldım. Ne yapmamı önerirsiniz, üstünü örtüyorum üşüyor titriyor. Suyuna da elektrolit kattım 🥺 5 yaşında, jumbo kırması

Ekli dosyalar

• 1116E553-9BEE-40E5-A962-A0D7E04038CD.jpeg
    1116E553-9BEE-40E5-A962-A0D7E04038CD.jpeg
    123.7 KB · Görüntüleme: 17
  • 869FDA41-138B-458E-A851-4C56B2CF87E5.jpeg
    869FDA41-138B-458E-A851-4C56B2CF87E5.jpeg
    249 KB · Görüntüleme: 17
  • 1370B151-70AA-41F0-AE71-662F7F964827.jpeg
    1370B151-70AA-41F0-AE71-662F7F964827.jpeg
    324.7 KB · Görüntüleme: 17
Pek yemiyor, kafes değişmesininde etkisi var yüksek ihtimalle. Ama enerjisi çok düşük değil. Sabah birini temin edip başlarım hemen. 1 hafta suyuna 5-6 damla yeterli olur mu

Sanki kursagi şişik. Kum varsa çıkartınız hocam. 3 günlük ilaç kullanim sonrasi bir tekrar göz atalım.

Sanki kursagi şişik. Kum varsa çıkartınız hocam. 3 günlük ilaç kullanim sonrasi bir tekrar göz atalım.
Hocam tam tersi kursak kısmı diğer kuşlarınkiyle kıyaslayınca içeri gömülüyor gibi, bayağı boş. Dünden beri sadece elma yedi zaten. Kum yok kafeste, diğer kafeste toprak vardı onu çok tüketiyordu

Hocam tam tersi kursak kısmı diğer kuşlarınkiyle kıyaslayınca içeri gömülüyor gibi, bayağı boş. Dünden beri sadece elma yedi zaten. Kum yok kafeste, diğer kafeste toprak vardı onu çok tüketiyordu
belki ilginç gelebilir ama benzer bir durumu yakın zamanda yaşadım. Bende de kum tüketimi arttığında (başta bunu kaçırmıştım) kusma sıklığını arttırdığını fark ettim. Kumu önünden çektiğimde ise kusması durma seviyesine geldi :D Hemen kum yenileme kararı aldım ve bir süre kafese kum takmadım. İlk başta kursak enfeksiyonu olduğunu zannediyordum ancak bu yönde bir ilaç tek başına yeterli gelmedi. Mix yaparak sulpha + miko kullandım. Şuan şükür iyi gibi görünüyor

belki ilginç gelebilir ama benzer bir durumu yakın zamanda yaşadım. Bende de kum tüketimi arttığında (başta bunu kaçırmıştım) kusma sıklığını arttırdığını fark ettim. Kumu önünden çektiğimde ise kusması durma seviyesine geldi :D Hemen kum yenileme kararı aldım ve bir süre kafese kum takmadım. İlk başta kursak enfeksiyonu olduğunu zannediyordum ancak bu yönde bir ilaç tek başına yeterli gelmedi. Mix yaparak sulpha + miko kullandım. Şuan şükür iyi gibi görünüyor
Çok şükür 🙏🏻 bakalım bizimkinde ilaç işe yarar inşallah. Diğerlerine bulaştırmış olmasından korkuyorum ama şimdilik sorun yok gibi onlarda

Pazartesi akşam başlamıştık ama ben su tükettiğini sanmıyorum, içiyorsa bile çok az. Suluk doldurduğum gibi duruyor genelde. Dün daha iyiydi bugün yine bu halde

Ekli dosyalar

• 01F8074E-8665-4E39-BC76-92483FFE472B.jpeg
    01F8074E-8665-4E39-BC76-92483FFE472B.jpeg
    386.8 KB · Görüntüleme: 21
  • B75FF0BC-B4B8-47B9-8038-FEFDF956B50A.jpeg
    B75FF0BC-B4B8-47B9-8038-FEFDF956B50A.jpeg
    482.1 KB · Görüntüleme: 20
Eyvah eyvah. Kabarması hiç iyi görünmüyor. Hala dışkı kötü görünüyor :( Yeterli gelmemiş ilaç veya iyi beslenmiyor kuş. Kursak için bir ilaç kullandınız mı hocam bu süreçte?

Eyvah eyvah. Kabarması hiç iyi görünmüyor. Hala dışkı kötü görünüyor :( Yeterli gelmemiş ilaç veya iyi beslenmiyor kuş. Kursak için bir ilaç kullandınız mı hocam bu süreçte?
Hocam bence ilacı içmiyor sorun bu, gerçekten su içtiğini hiç görmedim ve sulukta su azalmıyor. Yem yerken çok görüyorum, zaten her gün yemi yeniliyorum yiyor yani. Enerjisi de var, kabarık ama halsiz değil. Kursak ilacı kullanmadık hayır. Dün akşam ilacı sulandırdıktan sonra şırıngaya çekip ilaçlı su içirdim zorla, birkaç gün böyle devam edeyim dedim. Ama zayıf, göğüs kemiği elime geliyor. Kurumadan falan şüphelenmeye başladım

Hocam bence ilacı içmiyor sorun bu, gerçekten su içtiğini hiç görmedim ve sulukta su azalmıyor. Yem yerken çok görüyorum, zaten her gün yemi yeniliyorum yiyor yani. Enerjisi de var, kabarık ama halsiz değil. Kursak ilacı kullanmadık hayır. Dün akşam ilacı sulandırdıktan sonra şırıngaya çekip ilaçlı su içirdim zorla, birkaç gün böyle devam edeyim dedim. Ama zayıf, göğüs kemiği elime geliyor. Kurumadan falan şüphelenmeye başladım
Anladım hocam. Olabilir dediğiniz gibi. Bir iki gün ilaç ağızdan verin madem. Umarım toparlar bir miktar. Kuruma durumu da varsa ve biraz toparlama gösterirse onun için de süreci yavaş yavaş başlatırsınız hocam :(
Umarım gerek kalmaz bu duruma

Anladım hocam. Olabilir dediğiniz gibi. Bir iki gün ilaç ağızdan verin madem. Umarım toparlar bir miktar. Kuruma durumu da varsa ve biraz toparlama gösterirse onun için de süreci yavaş yavaş başlatırsınız hocam :(
Umarım gerek kalmaz bu duruma
İnşallah gerek kalmaz 🥺 yaşı da küçük değil 5.5 yaşında, o yüzden de müdahale ederken korkuyorum. Son zamanlarda 2 kuş kaybettim bunu da kaybedersem gerçekten vicdan azabı çekeceğim

Hala kabarıyor ama güncel dışkı durumu böyle. Ama geçen gün ki kadar kabarık değil. Neşesi de yerinde

Ekli dosyalar

• B17EC78C-F0D7-4EC7-98B7-023671920C75.jpeg
    B17EC78C-F0D7-4EC7-98B7-023671920C75.jpeg
    498 KB · Görüntüleme: 12