Kafes İçin Doğal Tünek Yapımı

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Melike Gül

Yönetici
Moderatör
Merhaba arkadaşlar. Herkese iyi akşamlar. Bugün doğal ağaç dallarını kuşlarımız için nasıl tüneğe dönüştürürüz onu anlatacağım. Bu tünekleri yaklaşık iki sene önce yapmaya başladım ve artık bırakamıyorum. Her sene kötü olmuş tünekleri yenilerim, bu konu uzun zamandır aklımdaydı ama yazmak bugüne kısmet oldu. O zaman hemen konumuza giriş yapıyorum. İyi okumalar:coffee:
1665241831604.png
Muhabbet kuşları doğal ortamlarında yakınlarındaki ağaçlara tünerler, yuva kurarlar, uyurlar ve bol bol kemirirler:) Fakat evcil muhabbet kuşlarımızın çoğu bu imkana sahip olamıyorlar. Bir çoğu petshoptan alınmış dandik ve yarardan çok zarara yol açan plastik tüneklerde hayatlarını sürdürüyor. İlk önce bu plastik tüneklerin zararlarından bahsetmek istiyorum.
1665242078288.png1665242227973.png
Bu tünekleri hepiniz biliyorsunuzdur. Genelde kuşunuz için kafes aldığınızda içinde hediye olarak bulunan tünekler. Peki bu tünekler yararlı mı? Tabiki hayır. Hemen hemen her petshopta bulunan bu tüneklerden almanızı kesinlikle tavsiye etmem. Özellikle içlerinde bulundurdukları boşluk, bakteriler için mükemmel bir üreme ve barınma noktası. Ayrıca bir çoğu, muhabbet kuşlarının ayak sağlığına bile uygun olmayan ürünler. mesela bu tünekleri kullanıyorsanız ve kuşunuzun tırnaklarının hızlı uzamasından şikayetçiyseniz sorununuz tam da bu tüneklerden kaynaklı olabilir. Çünkü plastik birşey nasıl sürtünme etkisi yaratıp kuşunuzun tırnaklarını törpüleyebilsin ki. Hem bu minik dostlarımızın ayak sağlığı için hem de bakterilere tam bir yuva görevi görmesi bakımından, nereden baksanız zararları olan bu tünekleri kullanmanızı önermem.

Peki bu plastik tüneklerin hiç mi yararı yok? Aslına bakarsanız bir anlamda yararları dokunabiliyor bizlere. Mesela kuşunuz çok hastaysa ve kafesini günlük, baştan aşağı temizleme gibi bir durumunuz varsa o zaman bu tünekler imdadınıza koşabilir. Çok çabuk yıkayıp kurulayabildiğiniz için temizlik açısından daha pratik oluyorlar. Tabi bu tünekler yukarıdaki içinde boşluk olan tünekler değil.
1665243257063.png
Bu şekilde tahta tünek gibi hiç boşluk olmayan tırtıklı tünekler mevcut. Eğer böyle bir durumunuz varsa bu tüneklerden alabilirsiniz. Diğerleri gibi boşluk olmadığı için kuşlar açısından daha sağlıklılar.

Plastik tüneklerden bahsetmişken o zaman ahşap tüneklerden de bahsedelim.
Banada ilk muhabbet kuşumu aldığımda plastik tünek vermişlerdi ve uzun bir süre bu plastik tüneği kullanmıştım. Bana verilen tünek yukarıdaki içinde boşluk olmayan beyaz tünek olduğu için çok bir sorun yaşamamıştım ama bu tüneklerin zararlarını okuyunca ahşap tüneğe geçiş yapmıştım.
1665244277321.png
Aslında ahşap tünekler hakkında çok bahsedebileceğim birşey yok. Plastik tüneklere göre hem ayak sağlığı için hemde içlerinde boşluk bulundurmayan yapıları sayesinde çok daha sağlıklıdırlar. Eğer kuşunuz için doğal tünek yapma imkanınız yoksa durağınız ahşap tünekler olmalı :m5:

Doğal Tünek:m25:
Veee asıl konumuza gelelim. Kuşlarımız için nasıl doğal tünek yapabiliriz? Bunun için öncelikle etrafımızda bu minik dostlarımıza uygun bir ağaç türü bulmakla başlamalıyız. Forumumuzda tüm yararlı ve zararlı ağaç türlerininin bulunduğu güzel bir konu mevcuttu. Onuda aşağıya ekliyorum hemen. Bu konuyu inceleyip çevrenizde kuşunuz için zararlı olmayan bir ağaç bulduğunuzda hazırız demektir:giggle:
Benim en çok kullandığım ağaç türleri genellikle; Dut, söğüt, iğde, kavak ve incir oluyor. Özellikle söğüdün esnek ve tam kemirmelik yapısı yüzünden çok severek kullandığım bir ağaç türü. Dut ve İğdeninde tırtıklı yapıları çok hoşuma gidiyor. Bu 5 ağaç türünü gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Benim çevremde bu ağaç türleri olduğu için bu 5 ağacı da severek kullanıyorum.
A2756C9D-6648-4F12-835C-03F6724D0ED1.jpeg
Eğer sizde bir ağaç türü seçtiyseniz o zaman tünek yapmaya başlayabiliriz. İlk önce kafesinizin uzunluğunu belirlemeniz lazım. Kafesinizin uzunluğunu belirleyip yanınıza kesici bir alet alıp ağacımızın yanına gidiyoruz. Ve kendinize en uygun dal parçasını aramaya koyuluyorsunuz. En uygun dal parçası demişken kalınlığı hakkında da bilgi vermek istiyorum. Dallarımız çok kalın olmamalı! Yoksa kuş tutunmakta zorluk çeker. Aynı zamanda dallarımız çok ince de olmamalı! Eğer çok ince olursa kuşumuzun tırnakları tutuncam derken derisine de batar ve rahatsız olur.
Muhabbet kuşları için en uygun tünek kalınlığı: 0,8-1,5cm aralığı,
Sultan papağanları için en uygun tünek kalınlığı: 1-1,7cm aralığı arasındadır.
Ben muhabbet kuşuma ve sultan papağanıma doğal tünek yapacağım zaman bu aralıklarda yapıyorum. Deneme yanılma yoluyla en sonunda en doğru kalınlığa ulaşmıştım. Sizde doğal tüneğiniz için yukarıda yazdığım kalınlıkta ve size gereken uzunlukta ağacımızdan dal parçası kestikten sonra ikinci aşamaya geçebiliriz :)
A9EF4E20-8FFB-4DE3-86D6-88981C4B93BD.jpeg
2. Aşamada da ağaç dalımızı güzelcene temizliyoruz. Bu temizleme işlerine ben çok önem veriyorum. Çünkü doğadaki kuşlar bu ağaçlarda hayatlarını sürdürüyor ve hasta olabiliyorlar yada bu ağaç dallarına pisleyebiliyorlar. Bu yüzden ben ilk önce tüm dalların çıkıntılarını kesip dalları pürüzsüzleştirdikten sonra sirkeli bir su hazırlarım. Ve tüm tünek adayı ağaç dallarını o suyla güzelcene yıkarım. ve sirkeli şekilde 5-10 dakika bekletirim. Sakın burda ağaç dallarını sirkeli suda bekletmeyin 😃 Çünkü ben öyle bir hata yapmıştım ve özellikle dut içine hep sirkeli su çekmişti, kurusa bile birdaha aynı olmamıştı ve çöpe atmak zorunda kalmıştım. Onları sirkeli suyla yıkadıktan sonra üstlerinde kalan sirkeyle bekletmeniz yeterlidir. Sonra tüneklerimizi suyla güzelcene sirke kalıntısı kalmayacak şekilde yıkıyoruz. Sonra birde hala bakteri-kir olma durumuna karşı kuru sabunu güzelcene köpürtüp dalları birde sabunla yıkayıp kalıntı kalmayacak şekilde duruluyoruz. Zaten sizde farkedeceksiniz ki bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra elinizdeki dalların rengi açılmış. Ben özellikle dut ağacında bu renk açılmasını çok farkediyorum. Dutu genelde kestiğimde açık kahverengi bir rengi oluyor. ama iyicene yıkadıktan sonra dal sapsarı oluveriyor. Zaten sizde anlıyorsunuz ağaç dalını tertemiz görünce işte şimdi oldu diyorsunuz:) Ben genelde sabunla yıkayıp iyice duruladıktan sonra bir peçeteyle fazla suyu alıp genelde balkonumda en fazla güneş alan yere tünekleri koyup iki gün bekletiyorum vee en sonunda tüneklerimiz hazır oluyor. Bu aşamaya geldiğiniz vakit Artık gönül rahatlığıyla tüneklerinizi kafesinize takabilirsiniz.✨ Ben bu sene farklı olarak tekrar tünek yaptığımda internette bir yazı okumuştum. Ne kadar doğru bilmiyorum ama dışardan bir ağaç dalını tünek olarak kafes içine koyduğunuz zaman bakterilerin tamamen ölmesi için belli bir sıcaklıkta fırınlanması gerek diye. Tabi bende bunu okuyunca dalları iyice temizledikten sonra birde fırına atmıştım. ama biraz yaktım dalları :,) Bence güneş ışığı gayet yetiyor ama ekstra olarak fırınlamakta isterseniz siz bilirsiniz.
Tüneklerimizi de dejenfekte ettikten sonraa artık kafese takabilirsiniz. dalları kestiğim zaman bilerek birkaç cm uzun kesiyorum sonra kafes tellerinden geçiriyorum. tam kafes telleriyle dalın keşistiği alan kısa geliyorsa 1-2 kat elektrik bandıyla o kısmın üstünden geçiyorum ve bu sayede kafes içinde hiç oynama olmuyor. Eğer sizin de tünekleriniz kafes tellerinden geçtiğinde kuşunuz üzerine çıktığında oynama yapıyorsa bu yöntemi deneyebilirsiniz. Çok pratik ve çok kolay ✨

Eğer imkanınız varsa kesinlikle tavsiye ederim doğal tünek kullanmanızı. Çünkü hem ayak sağlıkları için iyi hem kemirmeleri için uygun hemde güzel hafif tırtıklı bir dal parçası bulursanız tırnaklarını törpülemeleri içinde birebir :m5:
Ayrıca kafese ayrı bir hava katıyor. Siz bile hissedebilirsiniz kuşunuzun o anki mutluluğunu. Mesela benim arkadaşımın kuşu bu doğal dalları kemirmeyi aşırı severdi. Herşeyin en iyisi en doğal olanıdır :m25: Aşağıya da kendi yaptığım tünekleri ekliyorum fikir olması açısından;
0BB981AC-0DB0-49FE-B24E-B5771FCC483B.jpeg
7D2966F1-7E2D-4DC1-998E-10394DB29A37.jpeg
1554E85C-F9FF-4AB4-BA70-AD2B9530A8FF.jpeg
BE331479-8812-4E73-862D-32D394F3ED82.jpeg

Ekli dosyalar

• 773437F3-C949-401E-90A9-A4DFE73F62A7.jpeg
    773437F3-C949-401E-90A9-A4DFE73F62A7.jpeg
    441.5 KB · Görüntüleme: 7
  • 44E6629F-DDA9-4C97-9846-B8503EF12BF5.jpeg
    44E6629F-DDA9-4C97-9846-B8503EF12BF5.jpeg
    531.9 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
Emeğine sağlık 🙏
Çok merak edilen konulardan biri
Benim bulunduğum sitede incir ve dut var mutlaka denemek istiyorum🙂
Ve konunun altında resimini eklerim
Hazır tahta tünek için şunu eklemek istiyorum. Plastik başlıklı olan tahta tünek için dikkatli olmakta fayda var parazit ve haşereler genelde plastik başlığın içinde yuva yapıyor
Kuşların üzerine sprey ile şu sıkıp yıkanmasını sağlayan hobicilerin dikkat etmesi gereken bir konu

Ekli dosyalar

• IMG_20221008_224117.jpg
    IMG_20221008_224117.jpg
    183.7 KB · Görüntüleme: 9
Emeğine sağlık 🙏
Çok merak edilen konulardan biri
Benim bulunduğum sitede incir ve dut var mutlaka denemek istiyorum🙂
Bence kesinlikle denemelisiniz. Özellikle incirin kendine has bir kokusu var çok hoşuma gidiyor o koku. Dutta hafif tırtıklı yapıya sahip olduğu için kafesinde bir tane bulunduruyorum tırnağını törpülemesi için. İkisi de mükemmel bir seçim :)
Ve konunun altında resimini eklerim

Hazır tahta tünek için şunu eklemek istiyorum. Plastik başlıklı olan tahta tünek için dikkatli olmakta fayda var parazit ve haşereler genelde plastik başlığın içinde yuva yapıyor
Kuşların üzerine sprey ile şu sıkıp yıkanmasını sağlayan hobicilerin dikkat etmesi gereken bir konu
Çok doğru bir noktaya değinmişsiniz. Gerçekten de dikkat edilmesi gereken bir konu, dikkat edilmezse dediğiniz gibi sonuçları kötü olabiliyor🙁Sırf bu yüzden bu aparatlar yerine direk telle temas noktasındaki tüneği bir iki tur elektrik bandıyla sarıp öyle takıyorum. İster ahşap olsun ister doğal tünek ikisindede Hem kayma olmuyor hemde aparatsız pratik bir çözüm oluyor

Bence kesinlikle denemelisiniz. Özellikle incirin kendine has bir kokusu var çok hoşuma gidiyor o koku. Dutta hafif tırtıklı yapıya sahip olduğu için kafesinde bir tane bulunduruyorum tırnağını törpülemesi için. İkisi de mükemmel bir seçim :)

Çok doğru bir noktaya değinmişsiniz. Gerçekten de dikkat edilmesi gereken bir konu, dikkat edilmezse dediğiniz gibi sonuçları kötü olabiliyor🙁Sırf bu yüzden bu aparatlar yerine direk telle temas noktasındaki tüneği bir iki tur elektrik bandıyla sarıp öyle takıyorum. İster ahşap olsun ister doğal tünek ikisindede Hem kayma olmuyor hemde aparatsız pratik bir çözüm oluyor
Tel olarak etrafı plastik ile sarılmış tel mi kullanıyorsun resim eklersen sevirinim bana da fikir olur.☺️
Şuan yedekte tahta tunegim var ama yağmurlar başlamadan önce denemek istiyorum .

Tel olarak etrafı plastik ile sarılmış tel mi kullanıyorsun resim eklersen sevirinim bana da fikir olur.☺️
Şuan yedekte tahta tunegim var ama yağmurlar başlamadan önce denemek istiyorum .
Tam olarak şu şekilde kullanıyorum;
5F88D6D7-1A5D-41D9-BD5C-212CCFD906CB.jpeg
DE9DBA32-FE17-434F-A101-A562369FB0B5.jpeg

Bu kısmı tam oturmamıştı iğde dalının. Telle keşistiği yere 2-3 kat elektrik bandıyla sarıp tekrar yerleştirdim. Bu sayede tam oturuyor ve oynama da yapmıyor ✨
C5043A94-16E6-4C7E-9434-05CF92F5357F.jpeg
Bunu da dut dalını taktığım yere sarmıştım. Gerçekten işe yarıyor:) Bu sayede plastik aparatlarla uğraşmak zorunda kalmamış oluyorum

Ekli dosyalar

• FC421AEA-1CCF-4606-8F8C-3FDBD88E5B2B.jpeg
    FC421AEA-1CCF-4606-8F8C-3FDBD88E5B2B.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 14
Tam tünek yapma zamanı. Ağaçların uykuya geçtiği bu dönemde, bolca tünek çıkabilir :)
Güzel konu olmuş

Bende bir ara dut dalından çatallı bir tünek yapmıştım.. Dut dalının yapısı özellikle bu iş için çok uygun. Kayın, meşe, söğütte güzel.. Söğüt dalı özellikle kemirilince ağrı kesici özelliği var.. Petshoplarda satılan tahta tüneklerde genelde kayından üretiliyor...

Arka bahçede kocaman iki tane incir ağacı var bir göz atayım bakalım dedim
Ağaçları budamislar çok güzel tünek için uygun dallar vardı bende hemen işe koyuldum ☺️
İlk doğal tünek hizmete açılmıştır 😂
Dişi önce hiç haz etmedi şimdi nasıl da güzel kemiriyor ☺️
Ben bir daha tünek alirmiyim 😁

Ekli dosyalar

• IMG_20221019_141504.jpg
    IMG_20221019_141504.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 15
  • IMG_20221019_141510.jpg
    IMG_20221019_141510.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20221019_141520.jpg
    IMG_20221019_141520.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 14
Aslında tam olarak dalları uygun şartlarda kullanmıyoruz. O dalın kuşlar için kurumasını beklemek ve iyi dezenfekte etmek gerekiyor. İncir kuşlar için oldukça uygun bir ağaçtır ama amaları var. Çok zor görebileceğimiz parazitler saklanmış olabiliyor. Bir de yaşken reçine salgılamaya devam etmesi kuşlar için zehirleyici olabilir. Güzel görünüyorlar ama bu nedenle güvenli olur mu bilemedim incir. :(

Dipnot: Sadece belirtmek istedim. Kendimde kuşlar için güvenli başka ağaçların yaş dallarını bolca kullandım ve sonrası sorun yaşamadım

Aslında tam olarak dalları uygun şartlarda kullanmıyoruz. O dalın kuşlar için kurumasını beklemek ve iyi dezenfekte etmek gerekiyor. İncir kuşlar için oldukça uygun bir ağaçtır ama amaları var. Çok zor görebileceğimiz parazitler saklanmış olabiliyor. Bir de yaşken reçine salgılamaya devam etmesi kuşlar için zehirleyici olabilir. Güzel görünüyorlar ama bu nedenle güvenli olur mu bilemedim incir. :(

Dipnot: Sadece belirtmek istedim. Kendimde kuşlar için güvenli başka ağaçların yaş dallarını bolca kullandım ve sonrası sorun yaşamadım
Hocam ne yapayım şimdi çıkarayım mi dişi kuş kemiriyor kabuğunu bile soydu biraz

Bu seferlik kalsın ancak bundan sonraki dalları kurutmanı öneririm. En azından kesildikten sonra bir süre yaşını çekmeli. İncir kabuğuyla da ünlü meyvesi kadar. Kemirme eğilimini ve az yediği için sorun olmayacaktır diye düşünüyorum. Sadece belirtmek istedim.

Bu seferlik kalsın ancak bundan sonraki dalları kurutmanı öneririm. En azından kesildikten sonra bir süre yaşını çekmeli. İncir kabuğuyla da ünlü meyvesi kadar. Kemirme eğilimini ve az yediği için sorun olmayacaktır diye düşünüyorum. Sadece belirtmek istedim.
Hocam dalından koparır koparmaz tünek yapmadım 4 gün önce kurumuş dallardan aldım ve 4 gündür de açık havada beklettim

Arka bahçede kocaman iki tane incir ağacı var bir göz atayım bakalım dedim
Ağaçları budamislar çok güzel tünek için uygun dallar vardı bende hemen işe koyuldum ☺️
İlk doğal tünek hizmete açılmıştır 😂
Dişi önce hiç haz etmedi şimdi nasıl da güzel kemiriyor ☺️
Ben bir daha tünek alirmiyim 😁

Güzel olmuş eline sağlık.. Dut dalından da T tünek yaparsın ;)