Kafes Tabanı için Kum ve Granülün Zararları

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
23,663
Çözümler
122
Yaş
32
Konum
Ankara
Kafes Tabanı için Kum ve Granülün Zararları
Doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi de kafes tabanında son 5-10 yıldır sıklıkla rastladığımız mısır koçanı granülü ve zeolitlerin kullanılmasıdır. İşin aslı tembel üreticilerin kirliliği örten ve koku önlemesine yardımcı olan malzemelerdir. Fakat bunların zararlı olabileceği aklınıza geldi mi hiç?

Özellikle ızgarasız kafes tabanlarında risk daha büyük (taban malzemesi kullanılmıyorsa -gazete harici- ciddi zararlar neredeyse gözlemlenmez). Sizlere bu konu yardımıyla kafes taban malzemelerinin zararlarından bahsedeceğim.

  1. Bu mısır koçanı granülleri nemi çok iyi bir şekilde absorbe ediyor. Kuş dışkılamasından meydana gelen kokuyu önlemesi konusunda marifetine diyecek yok. Fakat, diğer taraftan bu absorbe ettiği nem birçok bakterinin ve küf mantarının (aspergillus gibi) üremesini kolaylaştırıyor. Kuşlar doğada ağaç dallarında gezinen hayvanlar olduğu için bağışıklık sistemleri de ona göre evrimleşmiş. Yani bağışıklık sistemleri pek güçlü hayvanlar değiller. Örneğin bu mısır koçanı granüllerinde oluşacak bir aspergillus küfü kuşunuzun solunum yollarında ölümle sonuçlanabilecek enfeksiyonlara yol açabilir. Bu malzeme kullanılıyorsa düzenli temizliğine özen gösterilmeli ve ortam havalandırması için özel ekipmanlar bulunmalıdır.
  2. Kuşlarda dışkının incelenmesi önemli bir mevzudur. Mısır koçanı granülleri dışkıyı kolayca absorbe ettiğinden, basit bir ishal tablosunun atlanıp kuşu telef edinceye kadar anlaşılamamasına yol açabilir.
  3. Eğer ızgara kullanılmıyorsa, kuşunuz bu granülleri yemese bile didikleme girişiminde bulunacaktır. Basit bir gazete kağıdı (ki gazete mürekkebi kuşlar için toksik sayılmıyor tam anlamıyla) , kağıt havlu vs. dışında kullanılan bu tip materyaller uzun aralıklarla değiştirileceğinden (ki toplum olarak genelde böyle yapıyoruz maalesef) kuşunuzun ne kadar bakteri ve küf ile temasta olacağını eminim tahmin edebiliyorsunuzdur.
Matbaada işlenmiş mürekkepli kağıtlar yerine 2.tip sarı kağıtlar kullanmanız kuşlarınız için daha doğru olacaktır. Ayrıca Haftada 2 kez temizlenmesi gereklidir. Lütfen geç olmadan önleminizi alın.

Mısır koçanı
ve taban kumu olarak satılan zeolit
misirgranulu.JPGkokugidericii.jpg
 
Son düzenleme:
Üst