Kafes telleri kuşlarınızın sağlığını bozabilir!

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Beatrice

iyikus.com Üyesi
Kullanılan malzemelerin hepsi demir. Bütün kafesçiler demir kullanıyor. Arada fark yok yani. Sadece kaplama ve boya farkı var. Kaplaması veya boyası kalitesiz olabiliyor...
Paslanmaz çelik kullanılsa daha iyi değil mi. Onlarca kafes alacağımıza bir tane alırız. Yurt dışında ne kullanılıyor. Neye göre paslanmiyor ki bunlar. Hiç anlamıyorum bu işlerden. İmalatçınin insafına kaldık yani.

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Paslanmaz çelik kullanılsa daha iyi değil mi. Onlarca kafes alacağımıza bir tane alırız. Yurt dışında ne kullanılıyor. Neye göre paslanmiyor ki bunlar. Hiç anlamıyorum bu işlerden. İmalatçınin insafına kaldık yani.

Yurt dışındaki kafesler buradakilere kıyasla daha kalitelidir tabiki ama paslanmaz çelik kullanılıyormudur emin değilim. Kullanılsa tabi daha sağlıklı olucağı kesin.

VBZE433 

Uzman Yetiştirici
Ben üretici değilim ancak hagenin kapı ve yem şekli benim mubislere hitap etmiyor. Naturbird in kendi sitesinden mi aldınız? Bir de paslanma olayı oluyor mu?

İki yıldır kullanıyorum ve yaşadığım yer nemli olmadığı için paslanma olmadı. Olmayacağının garantisi yok tabii ki. 55 ve 60*45*35 modellerini almıştım. Şimdilik memnunum.

Beatrice

iyikus.com Üyesi
Yaklaşık bir 10 kişiyle görüştum. Kimi sadece toptan diyor. Söyle adam akıllı bir imalatçı bulamadım.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
İnternet üzerine benim bahsettiğim kafes için 'büyük kapılı Üretim Kafesi 60 x 40 x 35 cm' aratmasını yaparsanız n11, hepsiburada gibi sitelerde satılıyor. Fakat bu bahsettiğim kafes 50-55 TL arası bir fiyatı var facebook üzerinden aratırsanız (Blu Kafesten aldım ben). Bir çok aynı model kafes satılıyor. Her hangi bir markada olabilir diye düşünüyorum (alt yemlik takma kısımları bu kafeste olmuyor. Taban yemliklier ya da tele asmalı kullanmak lazım ki daha sağlıklı bence bunlar).

Bozulma sonrası tadilat işi içinde iletişime geçebilirsiniz kafes üreticisiyle yardımcı olabilirlerse yapacaklardır. İstanbul da bildiğim bir yer yok şuan için.
Birde kafes ömrü bana göre 3 yıldan fazla değil. Yenilenmesi daha uygun olacaktır.

Son düzenleme:

GülşahM.

Forum Sakini
@Doğanay Y. Çok güzel bir konuya değinmişsin. Bende bir kaç bişey yazmak istiyorum. Öncelikle 3. örnek yani galvaniz dediğimiz şey fırın boyası değil. Galvanizde tıpkı 2. örnekte olduğu gibi kaplamadır. Pirinç kaplamalı kafes neyse galvaniz kaplamalı kafeste odur. Ancak birde bu pirinç yada galvaniz kaplama renginde boyalar vardır. Bu boyalarda kaplama gibi görünür ancak normal boyadır. Ve normal renkli (beyaz, sarı, kırmızı, mavi vs. boyalı) kafeslere göre içerisinde daha fazla kimyasal vardır. Boyaya o parlak kaplama rengini vermek için çeşitli kimyasallar kullanılmaktadır.

Mesleğim aksesuar üzerine olduğu için bu kaplama işinden iyi anlarım. Bu pirinç krom galvaniz kaplamaları bir süre sonra aşınmaya başlar ve aşındıkça kimyasal maddeler açığa çıkar. Ve kuşlarda bildiğimiz gibi gagalarıyla tellere tutunurlar yalarlar vs. kuşlar tellere temas ettikçe o kimyasalları vücutlarına alırlar. Buda sağlıkları için oldukça tehlikelidir. Kaplamanın aşındığını renginin solmasından kolayca anlayabilirsiniz. Birde bu kaplamalın atması olayı vardır yani kaplamanın kalkması dökülmesi, kaplamalar bir süre sonra atmaya başlar ve altındaki demir ortaya çıkar. Demir açıkta kalınca kolayca paslanır.

Boyalı kafeslerde ise, kaplama kafeslerde olduğu gibi aşınma yoktur. Kuş kemirmediği sürece boyaya uzun süre birşey olmaz. Kaplamalı kafeslerden çok daha dayanıklıdır. He birde fırın boya olayı dediğimiz şey boyanın daha hızlı kuruması için fırınlama işlemidir, yani bir esprisi yok. Birde fırın toz boya vardır onuda kafeslerde kullanmıyorlar zaten çok yeni birşey.

Kafeslerle ilgili bir çok araştırma yaptım. Bu piyasadaki bütün kafesler normal demir kafestir. Demir kafesi ya boyarlar yada kaplama yaptırırlar. Hangisi daha sağlıklı derseniz bence boyalı kafesler daha sağlıklı, tabi kaplamalı kafeslere göre daha sağlıklı :)

Aslında bu kafesleri orjinal paslanmaz çelik tellerden yapıcaklarki tam manasıyla sağlıklı olsun ama nerdeeee...

@Doğanay Y. birde senden ricam yabancı forumlardan bir araştırırmısın. Bakalım onlar ne düşünüyorlar bu konuda. İngilizcem olsa ben güzel bir araştırma yapardım ama müsait olduğunda bir araştırırsan sevinirim, önemli bir konu çünkü.
Hocam çok eski bir konu ama size sormak istedim şimdi bildiğimiz normal her yerde satılan boyalı kafesler galvaniz kafeslerden daha mı sağlıklı doğru mu anladım

Murat S.

iyikus.com Üyesi
Ben facebook üzerinden, kafes yapanlardan sipariş etmiştim. 2 yıldır kullanıyorum ve çok az bozulmalar var ister istemez. Paslanmalar oldukça götürüp galvanizletmek gerekiyor. Öneririm.
60*40*35
Ekli dosyayı görüntüle 6316
Hocam bende eurogold pirinç kafes var,kafesi temizlerken komple yıkıyorum,kafesin eklem yerlerinde beyazlama var bugün kuşumu dilini oraya sürterken gördüm,acaba karaciğer hastalığının sebebi bumu ?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Hocam bende eurogold pirinç kafes var,kafesi temizlerken komple yıkıyorum,kafesin eklem yerlerinde beyazlama var bugün kuşumu dilini oraya sürterken gördüm,acaba karaciğer hastalığının sebebi bumu ?
mineral eksikliklerinden oluyor bu. Kafes tabanına koymak için himalaya tuz kayası alıp bırakın.

Hobici

Forum Sakini
merhaba,

seba kafeslere baktim ama hepsi yatay. Sultan papaganim icin ne kadar iyi olabilir? Gercekten kafam cok karisik. Cok arastirdim, ne alacagim ne edecegim kafam doldu artik.
Herkes farkli seyler diyor 🥺 biri link atsin bunu al desin ve alacagim.. artik o noktaya geldim
Bütçe sıkıntınız yoksa papağan kafesleri bakın derim. Sur kafeside bir inceleyin.