Kafes Tellerini Silmenin Önemi..

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar uzun süredir gözlemlediğim bir konudan bahsedicem biraz. Biliyorsunuz kafes temizliğinin kuşların sağlığı için büyük önemi var. Ama birçok kişinin atladığı bir konuda kafes tellerinin temizliğidir..

Kuşlar sık sık ağızlarıyla tutunarak kafes tellerinde gezerler. Ve tellere her temas ettiklerinde ağızdaki sıvılarda tellere bulaşır. Ve bu kalıntılar zamanla bakteri, mantar, mikrop haline dönüşür..

Eğer biz belli aralıklarla kafes tellerini temizlemezsek kuşlarda hastalık oluşmasına sebebiyet verebiliriz. Uzun süredir gözlemlediğim şey ise şu; kafes tellerini her temizlediğimde ertesi gün kuşların dışkıları daha bir düzgün ve kuşlarda daha bir enerjik oluyor..

Bu gözlemimden de basit gibi görünen kafes tellerinin temizliğinin aslında ne kadar önemli bir konu olduğunu anladım. Telleri sildiğimde ishal olan kuşun ishalinin düzeldiğine birçok defa şahit oldum..

Peki kafes tellerini nasıl ve neyle temizliyorum?

Ufak bir kaba su doldurup içine bir tatlı kaşığı kadar karbonat ekliyorum. Evet bildiğimiz karbonat.. Daha önce açtığım bir konuda karbonatın antiseptik özelliğinden bol bol bahsetmiştim. O konunun linkinide en alta bırakıcam.. Karbonatlı suya temiz bir bezi batırıp güzelce ıslattıktan sonra fazla suyunu sıkıyorum. Bu bezle kafes tellerini içten ve dıştan olmak üzere çok bastırmadan ama yeteri kadar ovalayarak siliyorum..

Bu işlemi 2-3 haftada bir kere yapıyorum. Her hafta yapılırsa çok daha güzel olur. Normalde 2-3 ayda bir kerede kafesi komple sabunla süngerle yıkıyordum. Ama buna ilaveten de 2-3 haftada bir kafes tellerini silmeye başlayınca dediğim gibi ishal kuşun ishalinin düzeldiğini ve kuşların daha canlı olduğunu farkettim. Herkese şiddetle tavsiye ederim..

Not: Bu işlemi sirkeli suyla kesinlikle yapmayın. Hiç bir faydası olmadığı gibi sirkenin asidik özelliği yüzünden kafes telleri aşınabiliyor...

VBZE433 

Uzman Yetiştirici
Virkon S çözeltili su ile yapıyorum genelde. Fırınlanmış teller olduğu için temizliği bana daha kolay geliyor. Karbonat da iyi fikir.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretim sezonunda bu kadar genel bir temizlik zor olsa da yüzeysel yapilabilir. Tellerin yapısı gereği girintili, çıkıntılı bolgeleri olduğundan küçük sert bir fircayla temizliyorum bende.