Kafese yumurtluyor

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Afatsumi
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Afatsumi

Forum Sakini
Merhabalar, dişi kuşum ele alisik 3 4 yil tek başına yaşamiş bir kuş erkeği ise 1 yaşında. Çiftlesmislerdi ve ilk yumurtayi kafes dibine yapmiş çatlamişti yuvaliga koymuştum ertesi gün yumurtayı yemislerdi, erkek kuşun bu konuda suçlu olduğu belliydi çünkü kafa tüyleri sari sarı olmuştu 😅 yaklaşık bir ay sonra bugün yine kafes dibinde yumurta gördüm bu sefer kirilmamis yine aldım yuvaliga koydum, sorum şu dişi kuş zamanin çoğunu yuvalikta gecirmesine rağmen neden hep kafese yumurtluyor, dişi yaşli ama ilk kez yumurtluyor ilk kirilan yumurtasi bu nedenle kanlı idi. (Yuvaliktaki plastik follugu dişi kemirdigi icin cikariyordum follukla koyuyorum yumurtayi) kafeste Ayhan hocanin mermer tozundan yaptığı blok var, yanlis ya da eksik olan ne olabilir, teşekkürler

Merhabalar, dişi kuşum ele alisik 3 4 yil tek başına yaşamiş bir kuş erkeği ise 1 yaşında. Çiftlesmislerdi ve ilk yumurtayi kafes dibine yapmiş çatlamişti yuvaliga koymuştum ertesi gün yumurtayı yemislerdi, erkek kuşun bu konuda suçlu olduğu belliydi çünkü kafa tüyleri sari sarı olmuştu 😅 yaklaşık bir ay sonra bugün yine kafes dibinde yumurta gördüm bu sefer kirilmamis yine aldım yuvaliga koydum, sorum şu dişi kuş zamanin çoğunu yuvalikta gecirmesine rağmen neden hep kafese yumurtluyor, dişi yaşli ama ilk kez yumurtluyor ilk kirilan yumurtasi bu nedenle kanlı idi. (Yuvaliktaki plastik follugu dişi kemirdigi icin cikariyordum follukla koyuyorum yumurtayi) kafeste Ayhan hocanin mermer tozundan yaptığı blok var, yanlis ya da eksik olan ne olabilir, teşekkürler
Dişi yaşını alsada o bir acemi ☺️
Şöyle söyleyeyim kafes düzeni ve konumu çok önemli bu durumda kendini huzurlu hissetmediği için yuvalıkta yapmıyor olabilir
Follugu kemiriyor olması sorun yaratmaz benimki kusumda yaptı.
yuvaliga ne koydunuz
Malzeme yi sevmemiş olabilir mermer tozu dediğiniz nedir görebilir miyim?

Dişi yaşını alsada o bir acemi ☺️
Şöyle söyleyeyim kafes düzeni ve konumu çok önemli bu durumda kendini huzurlu hissetmediği için yuvalıkta yapmıyor olabilir
Follugu kemiriyor olması sorun yaratmaz benimki kusumda yaptı.
yuvaliga ne koydunuz
Malzeme yi sevmemiş olabilir mermer tozu dediğiniz nedir görebilir miyim?
Screenshot_20221023_220405.jpg
Yumurta olduktan sonra koyarim düşüncesiyle henüz malzeme koymadim, kuşlar oturduğumuz odada kaliyorlar, yumurtadan once gun icinde yuvalikta çok kaliyordu ama ışığı kapattigimizda disari çıkıyor geceyi dışarda geçiriyordu, şu an yumurta üstünde yatiyor erkek kuş dışarı çıkması için çok ilgili ve meraklı davraniyor ama asil sorun yumurta varken de ışığı kapattigimizda yuvaliktan çıkar mi bir de öyle bir sorun var😌

Merhaba, hocam hoş geldiniz tekrardan. Yumurtasını tabana yapmasının nedeni orayı benimsemiş olabilir. Yuvayla ilgili hoşnut olmadığı ya da düzeninin bozulmasından kaynaklı oraya yöneliyor olabilir. Bazen de tutamıyorlar yumurtayı, fark etmiyor pıt bırakıyor :( Sonra o köşeye çekiyor ya da oraya yatıyor. Gaga taşından bir sorun olmayacaktır. Yuvada folluk daima kalsın. Gerekirse bitirsin kemirerek sorun olmaz. Bazen de yuva konumunu değiştirmek yeterli gelebiliyor.

Merhaba, hocam hoş geldiniz tekrardan. Yumurtasını tabana yapmasının nedeni orayı benimsemiş olabilir. Yuvayla ilgili hoşnut olmadığı ya da düzeninin bozulmasından kaynaklı oraya yöneliyor olabilir. Bazen de tutamıyorlar yumurtayı, fark etmiyor pıt bırakıyor :( Sonra o köşeye çekiyor ya da oraya yatıyor. Gaga taşından bir sorun olmayacaktır. Yuvada folluk daima kalsın. Gerekirse bitirsin kemirerek sorun olmaz. Bazen de yuva konumunu değiştirmek yeterli gelebiliyor.
Hoşbuldum Doğanay hocam, bizimki pıt diye yapiyor dediginiz gibi farkinda olmuyor sanirim, gün içinde hep yuvalikta kalıyordu sanki altinda yumurta varmis gibi yatiyordu hep ama gece ışıkları kapattigimizda geceyi disarda geciriyordu acaba yumurta olunca yine cikar mi disari bi gece lambasi taksam çözüm olur mu acaba

Oturduğunuz odada olması
Sorun olabilir.
Sessiz sakin yerde olması iyi olacaktır ama bu süreçte yer değişikliği ne kadar sağlıklı olur bilemedim
Yumurta ya yatma durumu için şunu söyleyebilirim
Genelde kuşlar 3. Yumurtadan sonra tamamen yatmaya baslarlar
Şimdilik sorun olarak göremeyiz
Hem yumurtaların kızgınlık yumurtasi olma ihtimali de yüksek beklemekte fayda var

Bazen de tutamıyorlar yumurtayı, fark etmiyor pıt bırakıyor :(
:D

Yuvalığı beğenmiyor olabilir belki.. Büyük boy rahat edebileceği bir yuvalık takabilirsin... Yuvalığın içine talaş, mısır granülü vs. koydunuzmu?

:D

Yuvalığı beğenmiyor olabilir belki.. Büyük boy rahat edebileceği bir yuvalık takabilirsin... Yuvalığın içine talaş, mısır granülü vs. koydunuzmu?
Plastik folluğu bayağı bir kemirdigi icin cikarmistim, yumurtlayinca tekrar follukla birlikte yumurtayi koydum, şu an elimde yuvalik malzemesi olmadigindan yem kabugu ekledim biraz, yuvalik geniş dar değil, şu anda da yuvalik içinden kemirme sesleri geliyor takur tukur bu gidişle folluk diye birsey birakmayacak😅 acaba kendince yuvaliğa malzeme mi cikarmaya çalışıyor, bir de yumurtayi kafes dibine yapmaya devam ederse yumurtalari biriktirip hepsini bir mi yuvaliga koysam

Plastik folluğu bayağı bir kemirdigi icin cikarmistim, yumurtlayinca tekrar follukla birlikte yumurtayi koydum, şu an elimde yuvalik malzemesi olmadigindan yem kabugu ekledim biraz, yuvalik geniş dar değil, şu anda da yuvalik içinden kemirme sesleri geliyor takur tukur bu gidişle folluk diye birsey birakmayacak😅 acaba kendince yuvaliğa malzeme mi cikarmaya çalışıyor, bir de yumurtayi kafes dibine yapmaya devam ederse yumurtalari biriktirip hepsini bir mi yuvaliga koysam

Olabilir iç güdüsel olarak yuva malzemesi yapıyor belkide :) Bence sürece fazla müdahale etmeyin.. Akışına bırakın acemiliğini atsın...

Folluga kemiriyorsa hiç ellemeyin. acmemiligine gelmiş olabilir .
Umarım güzel sonuçlar alırsınız

Bizim dişinin bugün 4. Yumurtasi geldi artık yuvaliğa yumurtluyor ve çok güzel yatiyor gözü gibi bakıyor yumurtalara çok koruyucu😄 eskiden en ufak seste hemen dışarı çıkardı şimdi bana misin demiyor, şunu anladim ki kuşlar yetiştiği ortama her şekilde uyum sağlıyorlar yeter ki alıştıkları ortam olsun, yani sessiz bir yerde olup olmamalari o kadar da önemli bir kriter değil bence. Yalnız ilk iki yumurta boş geçtiğimiz pazar ilk yumurtayi yapmıştı, digerleri de boş çıkarsa dişi yaşından dolayi kısır olma ihtimali var mıdır (çiftleşiyorlar)

Bizim dişinin bugün 4. Yumurtasi geldi artık yuvaliğa yumurtluyor ve çok güzel yatiyor gözü gibi bakıyor yumurtalara çok koruyucu😄 eskiden en ufak seste hemen dışarı çıkardı şimdi bana misin demiyor, şunu anladim ki kuşlar yetiştiği ortama her şekilde uyum sağlıyorlar yeter ki alıştıkları ortam olsun, yani sessiz bir yerde olup olmamalari o kadar da önemli bir kriter değil bence. Yalnız ilk iki yumurta boş geçtiğimiz pazar ilk yumurtayi yapmıştı, digerleri de boş çıkarsa dişi yaşından dolayi kısır olma ihtimali var mıdır (çiftleşiyorlar)
Maşallah maşallah 🧿☺️
Umarım güzel geçer ben tam olarak sessiz olmasada çok fazla tercih edilmeyen bir ortamda olmaları dahaa verimli olmasını sağlayacaktır
Kısır demek bu durumda doğru olmaz. Bunu söylemek için en az 3 kuluçkada da yumurtaların
Boş çıkması gerekiyor

İlk kuluçkada hepsi boş çıksada ikinci kuluçkada hepsi dolu çıkabilir.. Bunun birçok örneğini gördük.. Siz gerekli takviyeleri yapın gerisini akışına bırakın...

İlk kuluçkada hepsi

İlk kuluçkada hepsi boş çıksada ikinci kuluçkada hepsi dolu çıkabilir.. Bunun birçok örneğini gördük.. Siz gerekli takviyeleri yapın gerisini akışına bırakın...
Screenshot_20221030_145257.jpgScreenshot_20221030_145346.jpg
Dün baktığımda ikinci yumurtanin dolu olduğunu gördüm 🤗 destek olarak vitamin probiyotik ve bıldırcın yumurtasi veriyorum kendilerine, inşallah yumurtadan çıktıklarını da görürüz ☺️

Maşallah 🧿 inşallah sorunsuz bir süreç geçirirsiniz
Bıldırcın yumurtası ağır gelebilir
Yumurta manasına ne ilave ediyorsunuz
Pelet yem ve bıldırcın yumurtasının kabuğunu ezip veriyorum bazen havuçta katiyorum, üç dört günde bir veriyorum, dişi çok zayıfladı, bir de yavrular çıkmaya başladığında kedi kumu kullansam olur mu, daha önce hamster talaşı kullanmıştım

Pelet yem ve bıldırcın yumurtasının kabuğunu ezip veriyorum bazen havuçta katiyorum, üç dört günde bir veriyorum, dişi çok zayıfladı, bir de yavrular çıkmaya başladığında kedi kumu kullansam olur mu, daha önce hamster talaşı kullanmıştım
Havuç kullanmayın
Kızıştırici özelliği var yumurtaları bırakıp ciflesmek isteye bilirler
Kabuğun içindeki zarı alıyormusunuz.
Bu süre içinde iyi haşlanmış yumurta beyazı çok olacak şekilde
Bir tatlı kaşığı aspur
Bir çimdik tarçın ile güzel bir mama yapıp verebilirsiniz

Yumurta evresinde aslında kuvvetli besinler vermemelisiniz. Umulmadık kızışma ve yumurta kırma durumlarına + kavgaların gözlemlenmesine neden olabilir. Mamayı haftada 1 güne çekiniz

Teşekkür ederim bilgiler icin, evet yumurtanın zarını soyuyorum, kedi kumu kullanilabilir mi yavru cikmaya basladiginda?
Cips talaşı
Teşekkür ederim bilgiler icin, evet yumurtanın zarını soyuyorum, kedi kumu kullanilabilir mi yavru cikmaya basladiginda?
Master cips talaşı kullanılabilir
Hazırda kokusuz kedi kumu varsa kullanın bu kuluçka bu şekilde geçsin ama dişinin durumunu gözlemlemek te fayda var