Kafesi Doğru Yere Konumlandırma.. (Önemli)

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Umit.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Umit.

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar forumda son zamanlarda üşütme vakaları çok arttı. Yaz günü kuşlar üşütürmü derseniz evet cereyanda kalırlarsa üşütüyorlar. Ardından hapşırma, tıksırma, hırıltı, ishal vs. sorunları baş gösteriyor..

Bunun önüne geçebilmemiz için herşeyden önce kafesinizi doğru şekilde konumlandırmanız gerekiyor. Yaz günü camları kapatamıyacağımıza göre, kafesi hava akımından en uzak bölgeye koymalıyız..

Aşağıda sizler için bir görsel hazırladım umarım anlaşılır olmuştur :)

kafes konumu.png

Tabi bunun dışında, eğer klima yada vantilatör kullanıyorsanız, kesinlikle doğrudan kuşların üzerine gelmesin!..

Ben daima sol üst yerlestiririm. Pencere pervazi rüzgarı dogrudan kırıyor ve bir miktar belirli saatlerde gün ışığı almalarini sağlıyor. Ancak her evin pencere öncesi geniş bir derinliği yok. Dogrudan pencere dibi uygun olmaz o model evlere

Ben daima sol üst yerlestiririm. Pencere pervazi rüzgarı dogrudan kırıyor ve bir miktar belirli saatlerde gün ışığı almalarini sağlıyor. Ancak her evin pencere öncesi geniş bir derinliği yok. Dogrudan pencere dibi uygun olmaz o model evlere

Gün ışığı açısından bir fark olucağını sanmıyorum ama cereyan konusunda ciddi fark oluyor. Acemilik zamanımda pencere yakınına koymuştum bende ve sık sık üşütüyordu kuşlar. Kafesi bu şekilde konumlandırdığımdan beri bir sorun yaşamadım..

Birde şöyle birşey var yazın hadi neysede kışın pencere yanı çok sıkıntılı. Her halukarda soğuk geliyor. Birde sabahları evi havalandırmak için 5 dakika bile camları açsak kuşlar hastalanıyor. Açmasak evi havalandıramıyoruz vs..

Ben o kadar hassas canlilar olduklarini düşünmüyorum. Neye alistirilirlarsa öyle yapmak lazım. 5 yildir hep dediğim gibi konumdalar. Yılda her kuşta olduğu gibi 2,3 kez üşütme durumum oluyor benim. Bir de kuşlar kolay kolay usumezler. Ani değişimler kötü etkiliyor. Tüy hazirliklarini ona göre yapiyorlar ya ondan ?

Cereyan konusuna denecek söz yok ama yukarıdaki videoyu gördükten sonra gerçekten bakış açım değişti. Bilmiyorum kuşa bir şey oldu mu ama eğer olmadıysa gerçekten o kadar da hassas değiller..
Valla yolda bu şekilde giden ve hasta olan çok insan gördüm. Rüzgar çarpıyor.

Merhabalar ?
Fikrimi söylemek istedim. Doğada kuşlar rüzgardan rahatsız olunca kaçabilme yeteneğine sahipler. Vücut ısıları düştüğü zaman arttırmak için yer değiştirirler. Ama kafesteki bir kuş bunu yapamaz, rüzgardan kaçabileceği bir yer olmadığı için ısısını arttıramaz. Belki doğaları gereği çok hassas değillerdir fakat biz onları cereyana mecbur bıraktıkça ve kaçmalarına izin vermedikçe pek de memnun kalacaklarını düşünmüyorum.

Son düzenleme:
Bu konu beni de çok endişelendiren bir konu. Evim konumu itibariyle çok fazla rüzgar alan bir yerde. Ama tüm camları açsam bile karşılıklı rüzgar yapacak bir yer yok. Tek taraftan rüzgar alıyor. Bende kafesi odanın camdan uzak kuytu köşesinde tutuyorum. Çok yakın arkadaşımın kuşu klimalı odada duruyor ve klima gece gündüz açık ev buz gibi. Kuş sürekli dışarda kah klimanın altındaki avizede kah karşısındaki koltukta, tüm yaz böyleydi kuşun da maşallahı var. Ne vitamini var ne probiyotiği ne ek gıdası. Sadece yem. Benimki 10 dk dursa orda ertesi gün hasta olur öyle hassas ??‍♀️

Son düzenleme: