Kafesleri Kolalamayı Tartışalım

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Evet yanlış okumadınız :D Bir makalede (içeriği farklı olduğundan sadece bu konuya değindiği kısmı alıntılıyorum) şöyle diyor:
*IN THE OLD DAYS:

Most experienced budgie people will know that fresh zinc, a heavy metal, is highly poisonous to budgies. In the old days we had to oxidise the zinc. It needs to age such that the outer coating becomes oxidised. After which the zinc is safe for birds. We often used to wash down zinc plated or galvanised steel with detergent to remove the oily coating, then coat it with an etching acid or even Coca Cola, which contains Phosphoric acid. Then rinse the zinc off after 10 minutes or so. This oxidises the surface, rendering it safe. You can also use diluted toilet bowl cleaner and wash that off after 10 minutes for a one process job.

THESE OLDER PROCESSES ARE NOWHERE NEAR AS GOOD AS PASSIVATION.
Translate çevirisiyle
*ESKİ ZAMANLARDA:

Deneyimli muhabbet kuşlarının çoğu, ağır bir metal olan taze çinkonun muhabbet kuşları için oldukça zehirli olduğunu bilir. Eski günlerde çinkoyu oksitlemek zorundaydık. Dış kaplamanın oksitlenmesi için yaşlanması gerekir. Bundan sonra çinko kuşlar için güvenlidir. Yağlı kaplamayı çıkarmak için genellikle çinko kaplı veya galvanizli çeliği deterjanla yıkar, ardından bir aşındırma asidi veya hatta Fosforik asit içeren Coca Cola ile kaplardık. Ardından çinkoyu 10 dakika kadar sonra durulayın. Bu, yüzeyi oksitleyerek güvenli hale getirir. Seyreltilmiş klozet temizleyicisi de kullanabilir ve tek işlemli bir iş için 10 dakika sonra yıkayabilirsiniz.

BU ESKİ SÜREÇLER HİÇ BİR YERDE PASİVASYON KADAR İYİ DEĞİLDİR.

Bu yöntem için fikirlerinizi merak ettim. Belki de uygulayanımız vardır

Ya arkadaş üstündeki kaplamayı aşındırdıktan sonra o kaplamanın ne anlamı kalıcak. Bu seferde alttaki demir ortaya çıkıcak.. O demirde paslanmaya başlıyacak.. Kaplamanın yada boyamanın amacı zaten bunu önlemek.. Evet çinko kaplamalı kafesler zararlı ama paslı demirde zararlı yani :D Hep diyorum normal boyalı kafes en sağlıklısı bana göre...

Geri