Kan kaybı! Halsizlik

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Mertİ.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Mertİ.

iyikus.com Üyesi
Merhabalar
2-3 aylık muhabbet kuşum 7-8 aylık dişi kuşum tarafından kafesin üstüne konduğunda ayağından ısırıldı. Önce kanamayı durdurdum ancak kuşumun pıhtıyı ağzıyla sökmesi sonucu tekrar başladı. Veterinere gittik mavi sprey sıktı ve pıhtılaştırıcı ilaç döküp sardı ancak bu işlemler sırasında da çok fazla kan kaybı oldu ‘vitaform’ ilacını 5 gün kullanın dedi. Yedek sargı bezi ve pıhtılaştırıcı vererek bizi yolladı. Kuşun gece 12’ye kadar uyumamasını ağzına arada vitaformlu sudan vermemizi söyledi. Kuşum halsiz. Su veriyorum. Sürekli ayağındaki sargıyı çıkartmaya uğraşıyor arada uyukluyor uyandırıyorum. Kan kaybını telafi için yapılabilecek bir şey var mı?

Ekli dosyalar

Merhaba, vitaform içeriğinde az oranda antibiyotik olduğundan gün içinde 1, en fazla 2 kez vermek yeterli olacaktır.
Sarımsaklı ürün takviyelerinden uzak durmak gerekiyor bu evrede. Lizin, metiyonin içeren bir aminoasit katkısı işlevsel çalışıyor kan oluşumunda.
Pekmez içerikli bir elektrolit hazırlanabilir.
Ispanak gibi besinler de seviyorsa eğer sağlıklı olacaktır.

Merhaba, vitaform içeriğinde az oranda antibiyotik olduğundan gün içinde 1, en fazla 2 kez vermek yeterli olacaktır.
Sarımsaklı ürün takviyelerinden uzak durmak gerekiyor bu evrede. Lizin, metiyonin içeren bir aminoasit katkısı işlevsel çalışıyor kan oluşumunda.
Pekmez içerikli bir elektrolit hazırlanabilir.
Ispanak gibi besinler de seviyorsa eğer sağlıklı olacaktır.
İlaçlı değil de normal su mu vermeliyim yani?
Elimdeki ilaçların fotoğrafını atayım. Bileşeninde var mıdır

ayrıca harnup ve pancar pekmezi var elimde suya karıştırıp vereyim mi?

aminosol şu aşamada yeterli olur. harnup ve pancar pekmezi denemedim daha önce bu nedenle kullanmasanız daha iyi olur. Araştırmak gerekiyor. Pancar zararlı değil kuşlar için, ona biraz daha ılımlıyım. Suyuna çok az oranda eklenip karıştırılabilir (ortalama yarım çay kaşığından biraz daha az).
Vitaform ağızdan 1 damla ya da suyuna 8 damla civarı eklenmeli.

Vitaform toz halinde tarımlık suluğuba 3 mercimek civarı koydum veterinerin yönlendirmesiyle. Gagasının kenarına damlattım içmiştir diye umuyorum. Aminosollu su yapıp ondan da vereyim mi?