iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

Kanaryalar Kanarya Bakımıyla ilgili Kısa bir yazı

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
13,776
Çözümler
73
Puanları
268
Yaş
30
Konum
Ankara
Kanarya Bakımıyla ilgili Kısa bir yazı
Kanaryalar ve diğer tüm kuş türleri için ilk sırada doğal ortamlarında hissetmelerini sağlayacak bir düzen oluşturmak önemlidir. Şimdi diyeceksiniz ki bunu kafeslerle nasıl yaparız ya da mümkün mü bu ne saçmalıyorsun?
kanaryabakimi.jpg
- Evet mümkün. İlk dikkat edilmesi gereken gün ışığı alan bir köşede(kuşlara az değecek şekilde ayarlanmalı) ve rahat uçabileceği genişlikte, dal tünekler ya da ahşap tüneklerin bulunduğu( farklı yüksekliklerde), en sevdiği tohumların ve diğer ek besinlerin verildiği, uygun sıcaklıkta ve nemde bir ortam oluşturmalısınız. Böyle bir ortama sahip olduktan sonra kuşlar kendini stressiz bir ortamda hissedecektir ve kendilerini oraya ait bulacaklardır.

Kafeslerin içine özel çim ve ağaç dalları konursa kendilerini doğal ortamda yaşıyor gibi düşünebilirler.
 1. İdeal olan kafes boyutları 100x50x80 cm'dir. Büyük boy kafeslerde kanaryalar çok daha mutlu yaşarlar. Kafesi ev içinde koyacağınız yeri iyi seçmelisiniz. Kafesin yerini sık sık değiştirmemelisiniz.
  kanaryakafes.jpg
 2. Kafesi camın önüne direk güneş ışığını gören yerlere, soğuk hava akımının olduğu yerlere koymamaya özen göstermelisiniz.
 3. Kafes içinde üç kaba ihtiyaç vardır. Bir yem kabı, bir meyve ve sebze kabı birde su kabı.
 4. Kanaryalar 10 derece sıcaklık altında yaşayamazlar. Sıcaklığa dikkat etmelisiniz.
 5. Ayrıca kafes içine kalsiyum ihtiyacını karşılayacak kalamar, mineral bloklar ve buna benzer ürünler koymalısınız.

  Kafesin ve kapların temizliği için aşağıda da görebileceğiniz gibi işlemler yapmanız, kanaryanızın sağlığı bakımından önemlidir.
 6. Günlük olarak; yiyecek ve su kaplarının ılık su ile yıkanmalı ve kurulanmalıdır. Boşalan kapları yarısına kadar doldurmanız gereklidir. Kafesin tabanında duran kağıt ya da diğer ürünleri her gün olmasada haftada en az 2 kez değiştirmeniz gereklidir. Yiyecek ve su kaplarının sağlamlığı kontrol edilmelidir. Yenmemiş yemek artıkları kafesten alınmalıdır. Su kabına her gün temiz ve taze su konmalıdır.
Haftalık olarak; Kafes telleri ve kafes içindeki aksesuarlar ılık su ile yıkanmalı ve kurulanmalıdır.
Aylık olarak; Tüm kafes ve kafes içi aksesuarlar özel kimyasallarla dezenfekte edilmelidir.
3 ayda bir; Kafes telleri ve aralıkları kontrol edilmelidir, herhangi bir zararlıya rastlanırsa uygun dezenfektanlarla müdahale edilmelidir.

İlkbahar ve yaz aylarında eğer eviniz müsaitse temiz hava aldırmak için kafesi balkona koyabilirsiniz. Kışın ise sıcaklık 18-20 dereceyi geçmeyen sıcaklıklarda pencere açılarak belli bir süre kanaryanızın temiz hava ile temas etmesi sağlanır.

Kanaryanızı evde beslediğiniz kedi ve köpek dostlarınızla yalnız bırakmamanızı tavsiye ederiz.
 • Kanaryalar günlük olarak banyo yapmak isterler ve bundan çok hoşlanırlar. Onların bu ihtiyaçlarını evde bulundurduğunuz temiz su doldurulmuş sprey kaplarından sıkarak giderebileceğiniz gibi, kanaryanızın boyutlarına uygun boy ve derinlikte bir çukur kabın içine maksimum 2cm kadar su koyunuz. Bu kabı kafesin kapısını açarak görebileceği düz bir yüzeye koyunuz ya da banyoluğunu takınız. Bir zaman sonra bu kabın içine girerek banyo keyfini yapacaktır. Bu keyifli özellikle sabah saatlerinde yapması daha uygundur. Islanan tüyler akşamüstüne kadar kurur ve kanaryanızın gece üşümemesi sağlanmış olur. Suyuna birkaç damla elma sirkesi damlatılabilir.
 
Üst Alt