Kanarya Seçimi ve Bakımıyla İlgili...

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,433
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kanarya Seçimi ve Bakımıyla İlgili...
Kanarya kuşunun bakımı kolay olduğu kadar bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken temel kurallar aksatıldığı takdirde işin içinden çıkılmaz aksiliklerle karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır. Doğru bilinen yanlışlar ise ne yazık ki hobiye ilk adımlarını atan bir kanaryaseveri hobiden soğutmak için tuz biber olmaktadır. Bu nedenle, yazımızdaki nihai amacımız sizlere bilimsel bir temel üzerinde kanarya bakımının kurallarını anlatmaya çalışmak olacaktır. Ayrıntılar, ayrı ayrı makaleler şeklinde verilmeye çalışılacaktır.

kanaryacesitleri-2.jpg
Kural 1: Kanarya sahibi olmadan önce bu hobiye ne kadar zaman ayırabileceğinizi, kanarya veya kanaryalarınıza ayıracak uygun bir yerinizin olup olmadığını, siz olmadığınızda kanaryalarınıza kimin bakacağını, sağlıklı bir kanarya sahibi olmak için ne gibi ortam şartlarının gerektiğini bilerek bu hobiye başlayın. Daracık kafeslerde onlarca kanarya bulundurmanın bir hobiden ziyade hayvanlara eziyet olduğunu unutmadan hobiye adımlarınızı atın.
Kural 2: Yeni bir kanarya edinirken mutlaka edineceğiniz kanaryanın ırk, ötüm ve/veya renk kanaryası ise renk özellikleri hakkında araştırma yapın. İlgilendiğiniz kanarya ırkının en iyi örneklerini Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu’nun her yıl düzenlediği yarışmalarda görebilir, derece almış kuşlar üzerinde teorik bilgilerinizi pekiştirebilir, hakemlerle ve profesyonel yetiştiricilerle iletişim kurarak ırkın özellikleri ve ihtiyaçları konusunda istişarede bulunabilirsiniz. Böylelikle, besleyeceğiniz ırka daha net karar verip kandırılma olasılığını minimuma indirgerek hobiye bir adım önde başlayabilirsiniz.
Kural 3: Alacağınız kanaryanın vasıfları ne olursa olsun sağlıklı olduğuna kanaat getirmeden kesinlikle kanarya almayın. Sağlıklı bir kanaryanın gözleri parlaktır, tüyleri eğer kıvırcık kanarya vs. değilse vücuduna sıkı bir şekilde yapışıktır, küçük bir çocuk gibi sürekli hareket halindedir. Tüneğinde uyuklayan, tüylerini kabartmış, dışkıları sümüğümsü ve yeşil, cansız bakan bir kanaryayı vasfı ne olursa olsun almayın. Sağlıklı olduğuna kanaat getirdiğiniz kanaryanın karın tüylerini üfleyin eğer mosmor bir görüntü arzediyor ve/veya göğüs kemiği bıçak sırtı gibi elinize geliyorsa kronik bir hastalığı olabilir.
Kural 4: Alacağınız kanaryanın üreticisi hakkında mümkünse fikir sahibi olmaya çalışın. Eğer amatör iseniz mutlaka yanınızda bildiğiniz ve güvendiğiniz bir kanarya yetiştiricisi olsun. Tanınmayan ve/veya sadece kuş tüccarlığı ile ilgilenen insanlardan genellikle kötü sürprizler gelmektedir.
Kural 5: Her ne kadar bileziksiz kanarya almanızı önermesek dahi kanaryanın ayaklarından genç veya yaşlı olduğu konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Genç kanaryalarda bacak ve ayaklar neredeyse saydam gibi pürüzsüzdür. Zamanla ayaklarda pütürlenmeler olur. Yaşlı bir kanaryanın ayağı ağaç gövdesi gibi pütür pütürdür. Üretimde ilk birkaç seneden sonra kanaryaların (özellikle dişilerin) üreme kabiliyetleri düşmeye başlar.
Kural 5: Eğer başka kanaryalarınız varsa yeni aldığınız kuşu mümkün mertebe karantinaya alın. Fransızca’dan gelen karantina kelimesi 40 günü ifade eder. Karantinanın kuşlar için bilimsel sınırı bir ay ve üzeridir. Karantina süresince yapılacak en ideal şey kuşu mümkünse başka bir odaya almak, suluk, yemlik, tünek vs. gibi tüm kafes aksesuarlarını diğer kuşlardan ayrı tutmak, bu kafesle yapılan işlemden sonra ellerimizi güzelce yıkamak ve sonra diğer kafeslerle ilgilenmeye başlamak olmalıdır.
Kural 6: Kanaryanızın ihtiyacına göre seçeceğiniz yemi mümkünse bilinen bir yerden ve bilinen bir markadan kapalı olarak temin ediniz. Açık satılan yemler çok ciddi enfeksiyon kaynağı olabilirler. Yem seçimi ve oranlaması yapmadan mümkün mertebe kanaryanın temel metabolizması ve ırkının ihtiyaçları ile ilgili fikir sahibi olunmalıdır. Örneğin, birçok yem karışımında bulunan şalgam tohumu beyaz tabanlı kuşların lipokrom renklenmesini olumsuz etkiler bu nedenle şalgamsız tohum karışımları kullanılır. Fakat, bunun aksine harz roller, malinua gibi ötüm kanaryalarında ötümlerini yumuşatmak adına yüksek oranda şalgam tohumu kullanılır.
Kural 7: Kanaryalar fotosensitif yani ışığa duyarlı kuşlardır. Mevsimlerin değişimini ışığın artış ve azalışına göre anlarlar ve metabolizmalarını buna göre ayarlarlar. Ayrıca, ani ısı değişimi ve hava cereyanından da olumsuz etkilenirler. Metabolizmaları çok hızlı olduğundan sularının donmaması şartıyla ciddi soğuklara bile dayanırlar. Eğer, sürekli lambanın açılıp kapandığı, televizyonun açık olduğu bir ortamda ise mutlaka akşam üzeri kafesin üzerini ışık geçirmeyen ince bir bez ile örtünüz. Yerini sürekli değiştirmeyiniz. Hava cereyanından mutlaka koruyunuz.
Kural 8: Aslında buna kural 1 desek daha iyi olur. Temizlik ve hijyen konusunda tembellik etmeyiniz. Yeterince temizliğini yapamayacağınız kadar kuş beslemeyiniz. Mümkün mertebe alt ızgaralı kafeslerden kullanıp en fazla birkaç gün aralıklar ile kafes altını temizleyiniz. Belli aralıklarla tünekleri, yemlikleri, sulukları ve diğer kafes aksesuarlarını bir ölçüye on ölçü şeklinde hazırlayacağınız çamaşır suyu çözeltisinde öncesinde katı pisliklerini iyice yıkadıktan sonra dezenfekte ediniz. Kanaryaların koku, duman ve çamaşır suyu gibi klor gazı açığa çıkaran maddelerden uzak durmaları gerektiğini unutmayınız. Her tarafı güzelce çamaşır suyu ile sileyim derken kanarya katili olmayınız.
Kural 9: Kendizin içmediği suyu kanaryanıza içirmeyiniz. İstisnasız her gün taze su sağlayınız. Su kanaryanızın içine taşıdığı yem ve mama artıklarıyla kontamine olur ve hastalık yapıcı mikroplar için zengin bir ortam sunar. Bu nedenle suluklarınızı sık sık içini fırça veya süngerle ovarak yıkayınız.
Kural 10: Kanaryalar kenevir, nijer gibi yağlı tohumları seçerek tüketmeye çalışırlar. Bu nedenle, dengeli bir beslenmenin sağlanabilmesi ve kanaryanızın yağlanmaması için kanaryanıza ortalama 1 çorba kaşığına denk gelecek miktarda yem verip her gün değiştirebilir veya akıllı yemlik denilen tipteki yemliklerden kullanabilirsiniz. Ayrıca, kanarya yemleri çok döküp saçan tipte bir kuş olmadığından yemliğin üstünde biriken kabuklar uzaktan bakıldığında yem gibi görünebilir. Aldanmamak için üzerini üfleyerek yem takviyesinde bulunabilirsiniz. Alttaki yemleri göremediği için kanaryanız açlıktan ölebilir.

red-factor-canary-3153848_960_720.jpg
Kural 11: Kanaryanıza haftalık oranını kademeli olarak artırmak koşuluyla yeşillik ve meyve verebilirsiniz. Brokoli, kara lahana, karnıbahar, havuç, taze bezelyenin pişmiş şekli, elma, armut vs. hem besleyicilik açısından hem de sindirim sistemlerine çok fazla dokunmamaları açısından favorilerdendir. Dönüşümlü olarak verilmeleri kanaryanızın vitamin ihtiyacını büyük oranda karşılar. Ek olarak dönemsel ihtiyaçlarına göre kuşlar için özel bir çok markanın kombine vitaminlerden kullanabilirsiniz.
Kural 12: Her ne koşulda olursa olsun kanaryanıza insanlar için hazırlanmış vitamin veya ilaç vermeyiniz. Nedenini anlamadan kafanıza göre antibiyotik kullanmayınız. Kanaryanıza faydadan çok zararınız olur.
Kural 13: Hasta gibi gözüken kanarya varsa onu bir an önce ayrı bir kafese, mümkünse hasta kafesine alınız.
Kural 14: Kanaryalar bölgeci kuşlardır. Bu nedenle, dişiler erkeklere nazaran daha az agresif olduklarından üreme dönemine kadar bir arada tutulabilirler fakat, erkekleri ayrı ayrı kafeslerde tek olarak tutunuz.
Kural 15: Kanaryalar güvercin ve tavuklar gibi aslında taşa ihtiyaç duymazlar çünkü gagalarıyla yemin kabuğunu temizleyebilir ve sindirim sistemlerinden büyük ölçüde yedikleri yemden faydalanabilirler. Ancak, ek olarak mineral kaynağı olması bakımından küçük kuşlar için özel tipteki grit, kum karışımlarından kullanabilirsiniz.
Kural 16: Eğer üretim düşünmüyorsanız özellikle tüy dökümü döneminde kanaryanıza kanaryalar için özel olarak üretlimiş mamalardan vermeyi unutmayınız. Tüy keratin adı verilen bir proteinden oluşur ve yaz aylarının ikinci yarısından itibaren her sene tüylerini yenileyen kanaryanızın ekstra proteine ihtiyacı vardır. Bunun harici dönemlerde ırkın özelliklerine göre haftada bir veya iki defa kanarya başına bir tatlı kaşığı kadar sunabilirsiniz.Yaz aylarında veya ısıtıcı kullanılan ortamlarda kanarya maması ve meyveler çabuk bozulabilir. Gün içerisinde birkaç kez yenilemeniz en idealidir.
Kural 17: Kanaryalarınızın kalsiyum ihtiyacını biraz olsun karşılamak için eğer ticari ürünler kullacak durumunuz yoksa kafeslerinde mürekkep balığı kemiği bulundurmayı, mama verirken mürekkep balığı kemiğini kaşıkla kazıyarak tozunu eklemeyi alışkanlık haline getirin. En ideali suda eriyebilen şekildeki kalsiyum ürünleridir.
Kural 18: Kanaryalarınıza kışın hava ne kadar soğuk olursa olsun haftada en az bir defa, yazın ve özellikle tüy döneminde her gün banyo vermeyi ve banyo suyunu hemen değiştirmeyi unutmayın. Yıkandığınız suyu içip hasta olmak istemiyorsanız, kuşlarınız için de aynı şey geçerli.
Kural 19: Eğer üretim düşünüyorsanız kaplumbağa ve tavşan arasında geçen hikayeyi aklınızdan çıkarmayın. Acele edip kuşlarınızı erkenden eşe atarsanız boş yumurtalar, kalsiyumu tükenen dişiler, verimsiz bir sezon ile karşı karşıya gelmeniz kaçınılmaz olacaktır.
Kural 20: Kanarya yetiştiriciliğinin bir hobi, yarışmaların hobiyi desteklemek adına bir köprü olduğunu, dernek ve kulüplerin hobiyi geliştirmek için bir yol olduğunu ve tek temelin hayvan sevgisi ve insanlar arasındaki dostluk olduğunu unutmayın.
 

Mehmet yavuz

iyikus.com Üyesi
Katılım
6 Mar 2019
Mesajlar
57
Puanları
23
Yaş
25
Konum
Gaziantep
2 tane ötüş kuşu aldım adam 2,3 aya kadar öter tüydeler falan dedi sonra ötmesini istiyorsan erkeği ayır dedi öyle bişey varmı bide cinsi ve ırkaları ne37033704
Ben kırmızıyı erke diye aldım doğrumu
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,433
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Maşallah. Kırmızı faktörlü kanarya diye geçiyor, kimi zaman turuncu kanarya diyenlerde var. Özel bir adı varsa da bilmiyorum çünkü kanarya mutasyonları hakkında geniş bilgi sahibi değilim maalesef. Erkek olup olmadığını fi bölgesine bakarak anlamanız lazım. Bunun için sitemizde bir konu bulunmaktadır.

Kanarya Cinsiyet Öğrenme
 

Mehmet yavuz

iyikus.com Üyesi
Katılım
6 Mar 2019
Mesajlar
57
Puanları
23
Yaş
25
Konum
Gaziantep
Maşallah. Kırmızı faktörlü kanarya diye geçiyor, kimi zaman turuncu kanarya diyenlerde var. Özel bir adı varsa da bilmiyorum çünkü kanarya mutasyonları hakkında geniş bilgi sahibi değilim maalesef. Erkek olup olmadığını fi bölgesine bakarak anlamanız lazım. Bunun için sitemizde bir konu bulunmaktadır.

Kanarya Cinsiyet Öğrenme
Ötüş hakında bilgi verebilirmisiniz adam 2 ,3ay dedi sizce ne zaman öterler
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,433
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Ötüşleri için net bir şey söyleyemeyiz ama zamanla bekleyip görmek gerek. Bu sürede onun için güzel ötüşler dinletilebilir
 
Üst