Kanaryalar Kanarya Üreticileri için Temel Bilgiler

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kanarya Üreticileri için Temel Bilgiler
kanaryaci.jpg

Güzel kanarya yetiştirmenin yolu tüy kalitesini iyi anlamaktan geçer. Günümüzde ben bu işi iyi biliyorum diyen ve isimleri büyük üreticiler arasında anılan niceleri bile bu konuda yeterli bilgiye sahip değildir. Hala iki üstün vasıflı damızlığı birleştirip altından mükemmel yavru çıkmasını beklemeye yıllardır devam eden ve bu işe ömrünü vermiş üreticiler olduğu gibi ,bu işe başlar başlamaz , her ustadan işe yarar şeyler öğrenerek kısa sürede iyi yerlere gelen amatörler de vardır. Üretim mevsimine girerken bu işi iyi bilen, en az iki profesyonel üreticiden yardım almak uygun olur ama en son kararı kuşları en iyi tanıyan ve nasıl bir şecereden geldiğini en yakın gözleyen siz , yani kendinizin vermesi şayanı tercih olacaktır. Tüy yapısının oluşumunda % 60 genetik etkenlerin, % 40 çevresel etkenlerin payı vardır. Hastalıklara yakalanmadan , iyi bir beslenme rejimi uygulanarak geçirilmiş olan bir gelişme ve olgunlaşma sezonunun ödülü; Kusursuz dizilmiş parlak tüyleri olan, sağlıklı ve kondüsyonu mükemmel yeni bireylerdir.

Üretimde kullanılacak olan kuşların temin edildiği üretici iyi seçilmelidir, bu seçim yapılırken tercih etmiş olduğunuz üreticinin elde ettiği kanın üzerinde uzun süre çalışılmış olup olmadığına ve ırk saflığının oluşup oluşmadığına bakılmalıdır,bunun belirtisi de aynı görünüm ve tüy kalitesindeki anne babalardan elde edilmiş olan yavruların % 75-80'inin anne - baba kalitesinde olması ile anlaşılır. Bu türlü kuş üreten yetiştiricilerden kuş alındığında sağlıklı ve üstün vasıflı kuş yetiştirme amacımızın temelleri doğru atılmış olur.
Örneğin Kısa bir süre önce kaliteli yetiştiricilerden temin edilerek üretimine başlanan ve kuş alışverişinde iyi bir yardımlaşma sergilenilerek üzerinde uğraşılan Norwich ırkında Ülkemiz, dünya standartlarına göre oldukça iyi yerlere gelmiş ve yabancı hakemlerin takdirine mazhar olmuştur.
kanaryaci1.jpg
Üretime başlarken ilk olarak alınacak damızlıkların ayaklarındaki markaların kontrolü yapılarak kaç yaşında olduğu tespit edilmelidir. Dişi olan damızlıklarda (1) yaşındaki kuşların üretimde kullanılması en uygun olanıdır ama mümkün değil ise, aldığımız yetiştirici güvenilir birisi olduğu taktirde 2 veya 3 yaşındaki kuşlar da, eğer sağlıklı iseler üretimde kullanılabilirler, 2 veya 3 yaşında dişi kullanmanın avantajı yavru alındı ise verdiği yavru kalitesi görülebilir, dezavantajı ise birinci yaşında fazla yumurta sağılmış olması ve verdiği yavru kalitesinin düşük olması ihtimalidir. İkinci aşamada damızlık olacak kuşların sağlıklı olup olmadığının gözle muayenesi yapılır. Bu da ilk olarak tüylerinin parlaklığının kontrolü ile olur. Tüyler yeknesak, üst üste, bir ahenk halinde, tamamı aynı parlaklık veya güçte mi, yoksa bazı bölgelerde mat bazı bölgelerde parlak mı diye bakılır ki böyle olduğunda olgunlaşma evrelerinin herhangi bir döneminde bir hastalığın araya girmesi ile tüy değişiminin duraklamış olduğu tespit edilmiş olur (renk maması ile boyanan kuşlarda bunu anlamak çok kolaydır çünkü duraklamanın kanıtı boyasız tüylerdir). Tüy değişiminde duraklama olmuş olan bu çeşit kuşları ya damızlık olarak almamalı yada eğer alınmış ise de o sene kullanmayarak bir sonraki sene değerlendirmelidir. Tüy değişimi kanaryalarda ve bütün diğer kuşlarda olduğu gibi, aynı akünün şarj olması gibi bir şeydir, iyi tüyler güçlülüğün ve üretkenliğin işaretidir. Tavus kuşunun dişisi, çiftleşeceği erkeğin kuyruğundaki beneklere niye tek tek bakar ve sayar çünkü sağlıklı bir yavrunun genlerinin sağlıklı bir babadan alınması gerektiğini bilir.

İyi bir üretici bir çift damızlıktan çok sayıda yavru almaya çalışmalı ve o çiftten elde edilebilecek, tüm renk ve tüy kalitesi yelpazesini görüp, gerekli değerlendirebilmeyi yapabilmelidir. Bazı üreticiler birden fazla sayıda ırk yetiştirmeyi severler ama en uygun yetiştirme şekli tek ırk üzerinde çalışıp, mümkün olan en asgari sayıda damızlık kullanarak, en iyi değerlendirmeleri elde etmeye çalışmaktır, böyle bir çalışmada da damızlıkların hepsi bir çok kuş içerisinden elenerek ayrılmış en üstün vasıfta olan kuşlar olmalıdır. İki ağız yumurta alındıktan sonra üçüncü ağızda, bir sefer de olsa altlarına dolu yumurta sürülüp, bir veya iki yavru beslemesine izin verilerek yavru özlemleri giderilen damızlıklardan, daha fazla verim elde edilebilir.
Bir çift damızlıktan sağlık durumuna göre yumurta alma sayısı optimum üç (3) ağız, zayıf dişilerde iki (2), çok güçlülerde de dört (4) ağızı geçmemesi tavsiye edilmektedir.
kanaryaci2.jpg
Şekil kuşu yetiştiren üreticiler, aynı zamanda iyi vasıflı, kaliteli bakıcı kuş temini yapmalı ve bu kuşları da şecerelerini takip ederek üretmelidirler. Her yıl üretim sezonu sonunda bu kuşlar içinde, gerekli elemeleri yaparak en iyi yavru bakan anne kuşları ve bunların kendilerinden elde edilen en sağlıklı yavruları ayırmaya çalışmak, en az yetiştirdikleri ırk kuşlarının kalitesi kadar önemlidir, bir bakıcı dişi en az iki sezon duruma göre üç sezon çalıştırılabilir, daha uzun kullanımlarda verim düşecektir. Bir kuşun altına yumurta sürülürken çıkacak olan yavrunun rengi genelde anne- baba kuşun rengi ile uyumlu olması sağlanmalıdır,bazen iki yeşil kuşun altından kendi yavrusu olmasına rağmen düz sarı renk çıkan bir yavru anne baba tarafından kabul görmeyip terk edilebilmektedir. Bakıcıların altına sürülecek yumurtaların çıkış günleri de kendisinin ilk yumurtayı yapmasından sonra geçen on iki (12) günlük süreyi doldurduktan sonra çıkacak şekilde ayarlanmalıdır

Paramedic

Forum Sakini
Kisa bir sure arkadasimin kanaryasina bakmistim seneler evvel muhabbet kuslarinin aksine mükemmel otuyorlar sabah o sesle uyanmak bunlara gore çok daha tercih edilesi acikcasi. Her kanarya irki öter mi? Ve çiftleşmede seçicilik mi baskin?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Erkek kanaryalar dişilere nazaran daha nameli ve iyi öterler. Benim bildiğim tüm ırklar ötüyor fakat ötümü iyi olan ırklarda var. Muhabbet kuşlarından biraz daha rahatlar. Çok seçmiyorlar. Finchler gibi.

ZEYRAKIL 1935

iyikus.com Üyesi
ben yeni bi çift kanarya almıştım bugun yuvada bir yumurta gördüm normalde gün boyu kafesleri açık olurdu gezerlerdi şimdi açmayayım mı