Kanaryam çok hasta :((

oldsword

iyikus.com Üyesi
Sevgili arkadaşlar. Kanaryam yaklaşık iki haftadır çok hasta. Önce ishal oldu, sonra denge problemi yaşamaya başladı. Şu an tüneğine asla çıkamıyor. Bırakın tüneği normal yerde bile yürüyemiyor. Hemen devriliyor. Çoğu zaman yerde yan veya sırt üstü yatıyor. Bu arada gözlerinde sanırsam çapaklanma var ve çok az görüyor veya görmüyor. Mama kabını zor buluyor. Buldumu yiyor. Su kabını bulamıyor, buldumu içiyor. Biraz önce şırınga ile su içirdim. Hayvancağız yanmış susuzluktan. İlk başlarda tüneğine çıkıyordu ama bir süre sonra devriliyordu. Şimdi hiç çıkamıyor. İshali için veteriner bir antibiyotik verdi, o geçirdi. Ama denge problemi artarak devam ediyor diye tekrar veterinere götürdük. Bu sefer başka bir antibiyotik verdi ama baktım ki dışkısı gene beyaz ve sulu olmaya başladı. Birde sanki zor nefes alıyormuş gibi. Hep nefes nefese sanki. Ne yapacağımızı şaşırdık. Şu an B vitamini dahil iki tane vitamin içiyor. Biri karışık kompleks vitamin. Ayrıca Genta göz damlası verdi. Ama kuşumda hiç bir iyileşme yok. Sanki her gün kötüye gidiyor. Lütfen yardım edermisiniz. Teşekkürler.

Anlattıklarınıza göre kuşun fazla vakti kalmamış gibi görünüyor. Siz yinede dışkı görselleri ve kuşun kısa bir videosunu yükleyin bakalım...

Oyla 0
Anlattıklarınıza göre kuşun fazla vakti kalmamış gibi görünüyor. Siz yinede dışkı görselleri ve kuşun kısa bir videosunu yükleyin bakalım...

Şu an mesela normal olarak yem yiyebiliyor. Bir bakıyoz biraz iyiye gidiyor diyoruz, bir bakıyoruz daha kötüleşiyor. :((

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-02-10 at 16.09.09.jpeg
    WhatsApp Image 2021-02-10 at 16.09.09.jpeg
    95.2 KB · Görüntüleme: 12
Oyla 0

Şu an mesela normal olarak yem yiyebiliyor. Bir bakıyoz biraz iyiye gidiyor diyoruz, bir bakıyoruz daha kötüleşiyor. :((

Dışkısının daha net fotoları lazım. Birde veteriner hangi ilaçları verdi isimleri nedir ve hangi dozajda kullanıyorsunuz? Ve hangi vitaminleri kullanıyorsunuz? Bir diğer sorumda antibiyotikten önce denge kaybı varmıydı yoksa antibiyotiklerden sonra mı başladı? Kuşun durumu ağır görünüyor herşeye hazırlıklı olun...

Oyla 0
Dışkısının daha net fotoları lazım. Birde veteriner hangi ilaçları verdi isimleri nedir ve hangi dozajda kullanıyorsunuz? Ve hangi vitaminleri kullanıyorsunuz? Bir diğer sorumda antibiyotikten önce denge kaybı varmıydı yoksa antibiyotiklerden sonra mı başladı? Kuşun durumu ağır görünüyor herşeye hazırlıklı olun...
resim.jpeg

En net bu şekilde çekebiliyorum. Şu an halen mama yiyor. O yüzden daha net çekemiyorum. İlaçların adını bilmiyorum. Kendisi az miktarda verdi. Ama ilk antibiyotik için, çok kuvvetlidir, 1 ton suya 1 gram kullanılır demişti. Suya katınca turuncu oluyordu su. Tırnak ucu kadar az kullanıyoruz. İkinci şu an verilen antibiyotik daha iri taneli. Suda renk vermiyor. Onu da aynı şekilde veriyoruz. Sabah akşam. Vitaminin biri B vitamini, diğeri mix vitamin dedi. İsimlerini bilmiyorum. Denge kaybı antibiyotikten önce başladı. Gözlerinin etrafında çapak var. Genta ya başlayınca biraz açılmaya başladı gözleri ama sanki görme kaybı var gibime geliyor.

Oyla 0
Ekli dosyayı görüntüle 12753

En net bu şekilde çekebiliyorum. Şu an halen mama yiyor. O yüzden daha net çekemiyorum. İlaçların adını bilmiyorum. Kendisi az miktarda verdi. Ama ilk antibiyotik için, çok kuvvetlidir, 1 ton suya 1 gram kullanılır demişti. Suya katınca turuncu oluyordu su. Tırnak ucu kadar az kullanıyoruz. İkinci şu an verilen antibiyotik daha iri taneli. Suda renk vermiyor. Onu da aynı şekilde veriyoruz. Sabah akşam. Vitaminin biri B vitamini, diğeri mix vitamin dedi. İsimlerini bilmiyorum. Denge kaybı antibiyotikten önce başladı. Gözlerinin etrafında çapak var. Genta ya başlayınca biraz açılmaya başladı gözleri ama sanki görme kaybı var gibime geliyor.
Veterinerinizle konuşup hem mix karışımın içerisinde hangi etken maddelerin olduğunu hem de diğer ilaçların ismini öğrenmeniz iyi olacaktır..

Gentagut göz damlası biraz hafif vakalarda Stafine biraz daha ağırlarda kullanılıyor.Bilginiz olsun.

Oyla 0
Veterinerinizle konuşup hem mix karışımın içerisinde hangi etken maddelerin olduğunu hem de diğer ilaçların ismini öğrenmeniz iyi olacaktır..

Gentagut göz damlası biraz hafif vakalarda Stafine biraz daha ağırlarda kullanılıyor.Bilginiz olsun.
Teramisin ve a b c d e vitaminleri ve aminoasit vermiş.

Oyla 0
Malesef oldukça kötü bir tablo. Çok geçmiş olsun. Genelde bu duruma gelmiş kuşların ömrü ne yazık ki pek olmuyor, umarım siz bu durumu yaşamazsınız.

Özellikle bu tip ilerlemiş vakalarda tanı olmadan tedavi şans işine dönüyor. Testler ile durumun netleştirilmesi gerekli.

Bu konuda alakalı bölümden önerilere bakıp, telefonla durum hakkında bilgi edinmeyi ve buna göre gidip gitmemeyi değerlendirebilirsiniz.

Oyla 0
@oldsword kuşun yüzünü çekermisin gözlerine falan bakalım. Çapak dediğin mantar olabilir. İkinci tavsiyemde kuşa antibiyotik vermeyi kesin bence sadece vitamin takviyesine devam edin...

Oyla 0

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-02-11 at 13.20.15.jpeg
    WhatsApp Image 2021-02-11 at 13.20.15.jpeg
    181.1 KB · Görüntüleme: 7
  • WhatsApp Image 2021-02-11 at 13.20.16.jpeg
    WhatsApp Image 2021-02-11 at 13.20.16.jpeg
    202.6 KB · Görüntüleme: 8
Oyla 0
Mantarada benziyor enfeksiyonada benziyor. Göz damlasına devam et bakalım. Bir kaç güne düzelmezse başka birşeyler düşünelim.

kuşun durumu bugün nasıl hala aynımı?

Oyla 0
Mantarada benziyor enfeksiyonada benziyor. Göz damlasına devam et bakalım. Bir kaç güne düzelmezse başka birşeyler düşünelim.

kuşun durumu bugün nasıl hala aynımı?
Malesef aynı. Hatta sanki daha kötü. Yemek yiyor, suyu şırınga ile biz veriyoruz içiyor. Ama yürüyemiyor ve ayakta duramıyor hemen devriliyor.

Oyla 0
Malesef aynı. Hatta sanki daha kötü. Yemek yiyor, suyu şırınga ile biz veriyoruz içiyor. Ama yürüyemiyor ve ayakta duramıyor hemen devriliyor.

Dediğim gibi antibiyotikleri kesin artık faydası olsaydı olurdu çoktan. Sadece vitaminlere devam edin inşaallah toparlar...

Oyla 0
Bakteriyel bir hastalık olabileceği gibi vitamin mineral eksikliğinden de olabilir. Birde antibiyotikler ağır geldiği zaman olur...
İlk antibiyotiğe başlamadan önce azda olsa denge kaybı başlamıştı. Ama sadece kafası öne gidiyordu. Antibiyotiğe başlayınca daha da kötüleşti. Birde bir şey sormak istiyorum, sarımsak verin dediler ve suyuna az sirke. Sizce faydası olurmu?

Oyla 0
İlk antibiyotiğe başlamadan önce azda olsa denge kaybı başlamıştı. Ama sadece kafası öne gidiyordu. Antibiyotiğe başlayınca daha da kötüleşti. Birde bir şey sormak istiyorum, sarımsak verin dediler ve suyuna az sirke. Sizce faydası olurmu?

Sirkeye gerek yok..

Oyla 0

Sirkeye gerek yok..
Bu yazıda ayda bir kullanın diyor sarımsaklı suyu. Peki ben bu durumda ne kadar süre kullanayım? Kendisi su içemediği için ben şırınga ile veriyorum suyu. Bu şekilde 2 veya 3 saatte bir su veriyorum. Aynı şekilde sarımsaklı suyu da vereyimmi yoksa hangi ölçüde, ne kadar süre devam edelim? İlginize çok teşekkür ederim.

Oyla 0
Kuşum gene aynı ama dünden beri sarımsak suyunu vermeye başladığımızdan beri sanki bir tık daha iyi gibi. Gene dengesiz, gene devriliyor ama maşallah bir tık daha iyi gibi. İnşallah daha iyi olur :m10:

Oyla 0
Sirke önerilmez. Sirke vermeyin zarar veriyormus bir veteriner söylemişti .

Oyla 0