Kanaryam ile ilgili kimsenin bir türlü tespit yapamadığı sorun!!! İshal mi kabız mı ikisi de mi değil?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan canarien
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

canarien

Yeni Üye
Merhaba Kanaryamda yaklaşık iki haftadır devam eden ve günden güne değişiklik gösteren bir sorun var. İlk olarak birkaç gün sıvı dışkılamaya başladı. Ama sıvıdan kastım yalnızca sıvı! Yani sadece şeffaf idrar kısmını yapabiliyor gibi geldi, renkli dışkı kısmından cıvık veya sıvı da olsa eser yoktu. Dışkı kuruduktan sonra ortada beyaz ürat kısmı kalıyor ya da hafif kremsi bir renk bırakıyordu. Ben ishal olduğunu düşünüp buna yönelik tedavi uygulamaya çalıştım. Bir kaç gün sonra gece aşırı uzun, kalın, koyu renkli dışkıladı. Bunu yaparken çok zorlandı ve kendini, kuyruğunu yukarı aşağı sallayarak ağzından gık gık gibi sesler çıkarararak yaptı. Demek ki kabızmış dedim. Derken ertesi gün yeniden sadece sıvı atmaya başladı başa döndü. İki üç gün bu şekilde geçti ve sonrasında yine zorla büyük kalın koyu renkli dışkılar. Bu kez bir gün boyunca normale daha yakın şekilde dışkılamaya devam etti. Ama idrar kısmı koyu sarı lekeli idi. Bir gün sonra ise yine sıvı atmaya döndü. Bu kez kabız tedavisi yapıp parafin likit, meyve sebze vs uyguladım ama sonuç değişmedi ve sıvı atmaya devam etti. Kabız tedavisini kesip normal diyet uygulamayı denedim yine aynı şekilde sürdü. Bu arada kuş sabahları güne nispeten iyi başlayıp yem yiyip su içip devam ederken, bir kaç saat sonra durgunlaşmaya başlayıp sonrasında kafes tabanına inerek günü uyuklayarak geçiriyor. Gece tekrar yukarı çıkıp uyuyor. Tabana inip rahatsız olmaya başladıktan sonra daha az yem yiyebiliyor. Bu durum bi süre giderek artarak devam ettikten sonra yine bir anda zorla uzun sert kalın koyu renkli dışkılıyor ve rahatlaıp yemlere saldırıyor.
Durum çok karışık olduğu için umarım anlatabilmişimdir ama özetle basit bir ishal ve kabız durumu değil, bir sindirim problemi var gibi. Dışkıyı hızlı bir şekilde üretemiyor veya dışarı atamıyor. Yedikçe bir süre sonra rahatsız olup tabanda çöküp uyuklamaya başlıyor. Bu arada beslenme rejimi hep aynı, kumu var, kalsiyumu var, probiyotik kullanımı belli bir düzeyde var. Bu arada şubat mart ayında üşütmeden dolayı yakın aralıklar ile antibiyotik ve mantar ilaçları kullanması gerekmişti ve bunların da iç organlarına zarar vermiş olabileceğini düşünüyorum. İlaç kullanımına da pek toleransı kaldığını düşünmüyorum. Nasıl bir yol izleyeceğimi şaşırmış durumdayım.

çok geçmiş olsun. Bu kullandıklarınız dışında elektrolit kullandınız mı? Böbrek sorunları genelde su gibi dışkılamaya neden. Bir de yetersiz beslenme.
Bunun haricinde sindirim kaynaklı bir sorun olsa toparlamış olurdu diye düşünüyorum.

Oyla 0