Kanaryam Sürekli Ses Çıkarıyor

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Hectoor
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Hectoor

iyikus.com Üyesi
Herkese merhabalar,
Kanaryam yaklaşık 15-20 gündür özellikle akşamları daha çok olmak üzere sürekli ses çıkarıyor. Uçmasında, yemesinde, içmesinde hiçbir sorun yok. Dışkısı da normal görünüyor ama sürekli böyle ses çıkarıyor.
Veterinere götürdüm solunum yolları ile ilgili bir ilaç verdi, onu kullanıyoruz ama bir faydası olmadı. Hasta gibi de değil aslında.
Sizce neden olabilir? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Videosunu çektim, bu linkten bakabilirsiniz.
2. Video

Verdiği ilacın adını ve kullanma talimatlarını yazar mısınız? Ve kaçıncı gününüzdesiniz

Mantar kaynaklı problemlerde bu tür neticeler doğurabilir.

Oyla 0
Verdiği ilacın adını ve kullanma talimatlarını yazar mısınız? Ve kaçıncı gününüzdesiniz

Mantar kaynaklı problemlerde bu tür neticeler doğurabilir.
Hocam cevabınız için çok teşekkürler. Almanya'da olduğum için ilaç sanırım Türkiye ile aynı değil "RodiCare Pulmo" diye bir ilaç. Solunum yolları fizyolojik savunmasını desteklemek için kullanılan bir ilaçmış.
İlacı 1 haftadır kullanıyoruz bir fayda etmedi henüz. Evde doğal bir çözüm bulabilir miyiz acaba?

Oyla 0
Göz çevresi ve gagasının net görülebilmesi için fotoğrafını da koyuyorum. Normal gözüküyor. Acaba psikolojik bir sorun olabilir mi diye düşünüyorum

Oyla 0
Verdiği ilaç değil. Bitki özlü destek ürünü.

Veterinerinize "triflucan" tarzı antifungal ilacını kullanıp kullanamayacağınızı danışabilirsiniz.

Bu tür durumların kaynağı birçok sebep olabilir, anlık korku vb. durumlardan sonra gerçekleşebilir lakin kısa sürelidir.

Uzun süreli bu tür durumlar normal değildir. Fizyolojik olur temeli genelde.

Bu sebeple, astım gibi solunumla alakalı problem olabileceği gibi, hava kesesi, mantar gibi porblemlerde bu tür durumlara yol açabilmektedir. Veterinerinizle durumu istişare ediniz.

Doksisiklin etken maddeli ilaç kullanımı ya da benzer nitelikte olan ilaçlarıda sorabilirsiniz. Bunun için mix ilaçlarda mevcut, durumun derecesine göre yönlendirme sağlanabilir.

Örn; care4birds mixleri.

Veteriner muayene ve test teşhisi mühim.

Arama kısmında solunumla alakalı birçok konuyı araştırabilirsiniz ayrıca.

Diğer arkadaşlarda destek verecektir konuya?

Oyla 0

Veterinerinize "triflucan" tarzı antifungal ilacını kullanıp kullanamayacağınızı danışabilirsiniz.

Bu tür durumların kaynağı birçok sebep olabilir, anlık korku vb. durumlardan sonra gerçekleşebilir lakin kısa sürelidir.

Bu sebeple, astım gibi solunumla alakalı problem olabileceği gibi, hava kesesi, mantar gibi porblemlerde bu tür durumlara yol açabilmektedir. Veterinerinizle durumu istişare ediniz.

Doksisiklin etken maddeli ilaç kullanımı ya da benzer nitelikte olan ilaçlarıda sorabilirsiniz. Bunun için mix ilaçlarda mevcut, durumun derecesine göre yönlendirme sağlanabilir.

Örn; care4birds mixleri.

çok teşekkürler hocam. en iyisi yarın veterinere götürmek olacak sanırım. Veteriner sonucunu ayrıca yazacağım. Almanya'da insanlara da hayvanlara da ilaç değil de bitkisel takviye kullanımı çok daha yaygın. Korona tedavisinde bile hiçbir ilaç verilmiyor vitamin dışında. Ancak tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.

Oyla 0

Örn; care4birds mixleri.

Hocam merhabalar tekrardan,

Sabah veterinere gittik. Kuşun hava keselerinin boş ancak ciğerlerinin dolu olduğunu söyledi. "Baytril 2,5%" diye bir ilaç verdi ancak ilaçtan çok az kullanmak gerekiyormuş. Su kabına 0,1ml koyun her gün dedi. Bunun dışında sıcak ve çok nemli bir ortam yaratmamızı söyledi. 3-4 gün yoğun bakım uygulayacağız, eğer ses çıkarması azalmazsa tekrar gelin dedi.

Malum forumlar bilgi paylaşımı için olduğundan sizlerle de süreci paylaşmak istedim.
Her şey için çok teşekkürler.

Oyla 0
Hocam merhabalar tekrardan,

Sabah veterinere gittik. Kuşun hava keselerinin boş ancak ciğerlerinin dolu olduğunu söyledi. "Baytril 2,5%" diye bir ilaç verdi ancak ilaçtan çok az kullanmak gerekiyormuş. Su kabına 0,1ml koyun her gün dedi. Bunun dışında sıcak ve çok nemli bir ortam yaratmamızı söyledi. 3-4 gün yoğun bakım uygulayacağız, eğer ses çıkarması azalmazsa tekrar gelin dedi.

Malum forumlar bilgi paylaşımı için olduğundan sizlerle de süreci paylaşmak istedim.
Her şey için çok teşekkürler.
Teşekkür ederiz paylaşım için. Baytril kuvvetli bir ilaçtır evet. Dediği gibi uygulayabilirsiniz.

Oyla 0
Teşekkür ederiz paylaşım için. Baytril kuvvetli bir ilaçtır evet. Dediği gibi uygulayabilirsiniz.
Hocam tekrardan merhabalar, Baytril kullanımına devam ediyoruz 4 gündür.
Ses çıkarması kesildi ancak sanki ancak bu sefer de sesi kısık gibi sanki.

Baytril kullanımımız şu şekilde suyuna günde 3 damla şeklinde veriyoruz. Ayrı bir odada yaklaşık 27-28 derece sıcaklık ve %75-80 nemli tropikal orman gibi bir ortam yarattık orada duruyor sadece.

Ne yazık ki bir türlü eski haline geri getiremedik.

Videoyu aşağıdaki linke ekliyorum.
Sebebi ne olabilir acaba? Fikirleriniz bizim için çok önemli.
Streamable Video

Oyla 0
Kuşumuz sonunda iyileşti. İlk 1 hafta Baytril kullanımı işe yaramayınca tekrar veterinere götürdük ve bu sefer tedaviye Amphomoronal de ekledi ve 1 hafta daha baytril kullanımına devam etti.

Amphomoronal, Mantar tedavisi içinmiş. Ayrıca bu sefer suyuna ilave etmek yerine günde sabah akşam her iki ilaçtan da 3 er damla olacak şekilde buhar makinesinin içine koydurdu. Her gün kafesin üzerini battaniye ile komple örterek 20dk boyunca buğu yaptık.

Bu şekilde 1 haftalık yoğun tedavinin ardından kuşumuz iyileşti çok şükür. Benzer sorunları yaşayanlar için yol gösterici olur inşallah.

Oyla 0
Çok geçmiş olsun. Buhar yöntemi sık kullanilan bir yöntem değil. Sonuç aldığınız için süreci ayrıntılı bir konu şeklinde hazirlarsaniz mutlu olurum

Oyla 0
Çok geçmiş olsun. Buhar yöntemi sık kullanilan bir yöntem değil. Sonuç aldığınız için süreci ayrıntılı bir konu şeklinde hazirlarsaniz mutlu olurum
Şöyle anlatayım süreci.
1 haftalık Baytril kullanımı sonrası sonuç alamayınca veterinere Doksisiklin kullanımını sordum. Almanya'da bu ilacı kullanmaktan kaçındıklarını, bu maddenin kuşun bağışıklık sistemine ciddi zararlar verdiğini söyledi, bu sebeple Amphomoronal tedavisini ekledi. Ancak bu sefer hem Baytril hem de Amphomoronal'i buğu olarak vermemizi, suyuna koyarsak çok etkili olmayacağını söyledi. Direk oral yoldan kullanımında da kuşa dozun çok ağır geleceğini, yan etki ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Buğu kullanımı da şu şekilde. Evlerde normal olarak odayı nemlendirmek için kullandığımız sıcak buhar veren makinelerde vardı bizde. Ama olmayanlar için tencerede suyu çok yavaş şekilde kaynatıp buharinı kuşa solutmak da bir çözüm olabilir tabi. Biz de her sabah ve akşam her iki ilaçtan 3er damla ekleyerek 20şer dk buhar tedavisi uyguladık. Uygularken makineyi çalıştırıp, kafesi komple kalın bir battaniye ile kapatıp makineyi de bu battaniyenin içine koyduk. Haliyle kafes direk buhara maruz kaldı. Çok sıcak ve yoğun ne olduğu için, o 20dk da kuş ağzından da nefes alıp kendini ferahlatmaya çalıştıkça daha çok ilaçlı buhara maruz kaldı. Bu şekilde 1 hafta boyunca da buhar makinesini en yüksek ayarda kullanarak sabit 27 derece ve en az %80 nemli bir ortam yarattık. Günden güne hırıltısı kesildi. Enerjisi yerine geldi. Bu şekilde iyileşme sağlamış olduk. Buhar uygularken sanırım kendim de maruz kaldığım için gözümde çıkmış olan arpacık da iyileşti :)

Umarım faydalı olmuştur.

Oyla 0
Şöyle anlatayım süreci.
1 haftalık Baytril kullanımı sonrası sonuç alamayınca veterinere Doksisiklin kullanımını sordum. Almanya'da bu ilacı kullanmaktan kaçındıklarını, bu maddenin kuşun bağışıklık sistemine ciddi zararlar verdiğini söyledi, bu sebeple Amphomoronal tedavisini ekledi. Ancak bu sefer hem Baytril hem de Amphomoronal'i buğu olarak vermemizi, suyuna koyarsak çok etkili olmayacağını söyledi. Direk oral yoldan kullanımında da kuşa dozun çok ağır geleceğini, yan etki ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Buğu kullanımı da şu şekilde. Evlerde normal olarak odayı nemlendirmek için kullandığımız sıcak buhar veren makinelerde vardı bizde. Ama olmayanlar için tencerede suyu çok yavaş şekilde kaynatıp buharinı kuşa solutmak da bir çözüm olabilir tabi. Biz de her sabah ve akşam her iki ilaçtan 3er damla ekleyerek 20şer dk buhar tedavisi uyguladık. Uygularken makineyi çalıştırıp, kafesi komple kalın bir battaniye ile kapatıp makineyi de bu battaniyenin içine koyduk. Haliyle kafes direk buhara maruz kaldı. Çok sıcak ve yoğun ne olduğu için, o 20dk da kuş ağzından da nefes alıp kendini ferahlatmaya çalıştıkça daha çok ilaçlı buhara maruz kaldı. Bu şekilde 1 hafta boyunca da buhar makinesini en yüksek ayarda kullanarak sabit 27 derece ve en az %80 nemli bir ortam yarattık. Günden güne hırıltısı kesildi. Enerjisi yerine geldi. Bu şekilde iyileşme sağlamış olduk. Buhar uygularken sanırım kendim de maruz kaldığım için gözümde çıkmış olan arpacık da iyileşti :)

Umarım faydalı olmuştur.
Yeni bir konuda güzel bir içerik olabilir. Gittiğiniz veterinerden de bahsetmenizi isterim. Bu yorum zamanla kaybolur ama konunuz kalici olacaktır

Oyla 0