Kanlı Tüy?

Beyzagül G.

Çevirmen
Merhaba, yine ben. Mubişim uzun sayılabilecek bir süredir -1 hafta sanırım- aşırı tüy döküyor. Tüy dökme dönemi değil, ara tüy dökme desem normal dönemde bile bu kadar dökülmüyordu tüyleri. Bir gündür kendisi yolduğunu düşünmeye başladım.
Sağlık durumundan bahsedeyim; dışkısında sindirilmemiş yem vardı, yeni yeme geçtiğimizden olduğunu varsaydım. Sorun uzun sürdüğü için tekrar eski yem markamıza geçtik. Bir kaç saattir yemli dışkısını görmedim. Yine bakteriyel bir hastalığı var gibiydi o yüzden Avidiare verdim dün gün başında, dışkısının etrafındaki yeşillik gitti sayılır 15 dışkıdan ikisinde görüyorum ama bu sefer kahverengi dışkı gördüm... yine de değişimleri gözlemleyeceğim. Stres yapmasını gerektiren bir sorunu yok etrafında, günlük hayatı 8 aydır aynı devam ediyor. 4 gündür fazla oyuncu oldu, bir gece uyanık yakaladım ama odası değiştiğinden olduğunu varsaydım eski odasına geçirdim.
Demin kafesinde ikimiz için ilginç bir pozisyonda yakaladım; normalde gece boyunca salıncağında uyurdu ama kafesinin hiç gitmediği bir köşesinde bir ayağı tünekte diğeri demirlerde yakaladım. Tutmakta hala acemiyim ama cesaret edip incelediğimde göğsünde henüz pembe olan ama normal tüpçüklerden uzun olan bir şey fark ettim. Sertti ve benim bildiğim göğüslerine tüy tüpçüğü olmuyor? Fotoğrafını çekemedim ama buna -tüy tüpçüğü değil bence- benziyordu. Ne yapmam gerek? Kopartayım mı? Bedenin diğer noktalarını da kontrol edeyim mi? Veya kanayacak mı diye bekleyeyim mi? Tüy dökmesini ya da yolmasını nasıl önleyebilirim? Hiç kellik yok bir bölgesinde ama endişeleniyorum artık. Mevcut dışkıları resimlerde; WhatsApp Image 2020-01-16 at 02.36.57 (1).jpegWhatsApp Image 2020-01-16 at 02.36.57.jpeg

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba tüy tüpleri ya da benzer dediğiniz kapsüllere ellemeyin. Göğüs bölgesi de daha koyu renkte bir kapsülle çıkabiliyor. Dışkılar biraz toparlamış ama tam manasıyla iyi diyemeyeceğim. Daha etkili bir bakteri ilacı kullanmanızı öneririm. Kuş kumu kullanıyor musunuz? Eğer yok ise gerekli olabilir. Birde yem karışımını iyi dengelemek gerekiyor. Tavsiyem %50 ak darı %35 aspur ve diğer karışıkları ekleyerek bir yem elde edin. Yemin tozsuz ve taze olmasına özen gösterin.

Sulphamazethine kullanabilirsiniz iç parazitler için. Birde kuşlar için satılan probiyotiklerden ve elektrolit vererek sindirimin kolaylaşmasını sağlayabilirsiniz.

Oyla 0

Beyzagül G.

Çevirmen
Sulphamazethine temin edeceğim, tavsiye ettiğinizi çok gördüm. Ak darıyı pek sindiremiyor gibi ama aldığım yeme sevdiği için aspur ve yulaf da ekliyorum, yemini taze tutuyorum. Teşekkür ederim ilgilendiğin için. Bir şey daha danışabilir miyim? Kendisine arkadaş almak son zamanlarda gündemimizde ama üreme istemiyorum, mubişim istese de... Sizce arkadaşının cinsiyeti ne olmalı, dişi alsak bile yavrulamalarından kaçınabilir miyiz? Benimki erkek.

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Ekstra yulaf veriyorsan bu kadar tüy dökmesi normal. Yulafın fazlası tüye sokar bu bir. İkincisi dışkılarıda iyi değil. Tahminim mantar var. Yani antibakteriyel ilaçlar fayda yerine mantarı daha çok azdırır. Tabiki en doğru teşhis dışkı tahlili yapılınca ortaya çıkar. Sana tavsiyem dışkı tahlili yapan bir veterinere götür kuşu.

Sindirim sorunuyla ilgili de kaliteli bir probiyotik kullanırsan kısa zamanda düzelir. Birde eş alıyımmı diye sormuşsun. En doğrusu zaten çift beslemektir. Yavrusunun olmasını istemiyorsan yuvalık takma ve gün içinde bol bol uçur enerjilerini atsınlar. Yavru almak zaten o kadar kolay bir iş değil.

Oyla 0

GüzelKuş

Veteran
Merhaba, yine ben. Mubişim uzun sayılabilecek bir süredir -1 hafta sanırım- aşırı tüy döküyor. Tüy dökme dönemi değil, ara tüy dökme desem normal dönemde bile bu kadar dökülmüyordu tüyleri. Bir gündür kendisi yolduğunu düşünmeye başladım.
Sağlık durumundan bahsedeyim; dışkısında sindirilmemiş yem vardı, yeni yeme geçtiğimizden olduğunu varsaydım. Sorun uzun sürdüğü için tekrar eski yem markamıza geçtik. Bir kaç saattir yemli dışkısını görmedim. Yine bakteriyel bir hastalığı var gibiydi o yüzden Avidiare verdim dün gün başında, dışkısının etrafındaki yeşillik gitti sayılır 15 dışkıdan ikisinde görüyorum ama bu sefer kahverengi dışkı gördüm... yine de değişimleri gözlemleyeceğim. Stres yapmasını gerektiren bir sorunu yok etrafında, günlük hayatı 8 aydır aynı devam ediyor. 4 gündür fazla oyuncu oldu, bir gece uyanık yakaladım ama odası değiştiğinden olduğunu varsaydım eski odasına geçirdim.
Demin kafesinde ikimiz için ilginç bir pozisyonda yakaladım; normalde gece boyunca salıncağında uyurdu ama kafesinin hiç gitmediği bir köşesinde bir ayağı tünekte diğeri demirlerde yakaladım. Tutmakta hala acemiyim ama cesaret edip incelediğimde göğsünde henüz pembe olan ama normal tüpçüklerden uzun olan bir şey fark ettim. Sertti ve benim bildiğim göğüslerine tüy tüpçüğü olmuyor? Fotoğrafını çekemedim ama buna -tüy tüpçüğü değil bence- benziyordu. Ne yapmam gerek? Kopartayım mı? Bedenin diğer noktalarını da kontrol edeyim mi? Veya kanayacak mı diye bekleyeyim mi? Tüy dökmesini ya da yolmasını nasıl önleyebilirim? Hiç kellik yok bir bölgesinde ama endişeleniyorum artık. Mevcut dışkıları resimlerde; Ekli dosyayı görüntüle 4729Ekli dosyayı görüntüle 4730
Merhaba. Ümit beye katılıyorum. Dışkının bakteriyel bir durumla uzaktan yakından alakası yok. Genelde mantar durumlarında oluyor. Mümkünse ve anlıyorsa öncelik veteriner olsun. Ben genede tavsiyemi ileteyim.

Kum vermiyorsanız verin sindirim açısından sağlıklı kuşlarda aman aman bir önemi yoktu ama bu durumda dışkı bir tık toparlar. SulpHamezathine antibakteriyal ve antikoksidiyal ilaç grubundan geniş spektrumlu bir antibateriyaldir ama sizin durumunuzda çokta etkili olmayacaktır. Bu tür ilaçlarda Dışkıyı toparladığınızda rahatsızlık geçti sanabilirsiniz ancak öyle olmuyor.

Benim tavsiyem Eğer kusma gibi bir refleksi varsa kabarmaya başlamışsa dışkıda tek de olsa yem görüyorsanız beşeri ilaçlardan nistatin etken maddeli ilacı temin edin. Hem mantar için hem antienfektif özelliğinden daha iyi sağaltım sağlayacağı kanaatindeyim. Geçmiş olsun.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Sindirim sistemini etkileyen birçok bakteriyel ve viral hastalık yanında başta koksidiyoz olmak üzere birçok paraziter hastalığın öğütülmemiş yem atma sendromunun gelişmesinde etkili olduğunu biliyoruz. Çok yönlü bir durum aslında bu nedenle tedavi edilmesi gerekir. Parazit, bakteri ne derseniz diyin. Her bakteri durumunda dışkı yeşil boyama yapmıyor.
İç parazitli vakalarda dışkılar sindirilemiyor. Bakteriden kastım eğer benim için dendiyse bunu demek istemiştim. Öncelikle sitemizin genel prensibi ilaç önerisinde bulunmak değil bunu belirtmek isterim. Sadece olası durumları ön görüyoruz ve nihai sonucu veterinerlerde bulmalısınız.
Nistatin, sitraks, sulphamazethine bunları genelde kullanma amaçlarımız benzerdir. Ufak farklılıklarla değişen etken maddeleri mevcut ama iyi tanımlanması lazım. Sulphamazethine hayvanlar için üretilmiş bir çözelti olduğundan dolayı bakteri diyeceğim yine (iç parazit dediğimde başka şeyler algılanabiliyor) doğru dozajda kullandığınızda zararı olmayacağı kanaatindeyim. Birde kuş ecza dolabında olması gereken bir ürün bence. Bu nedenle yinede temin edin. İleri aşamada yemli dışkılar pankreas sorununa sebep olduğundan dolayı mutlaka tedavi edilmelidir. Bu nedenle önerilen bütün ürünler yardımcı olabileceğini düşünüyorum ama durum başka olabilir. Antibiyotikler kuşları çok yoruyor ve işlevsiz bir ürün daha kötü bir hale sokabilir kuşunuzu.

Son düzenleme:
Oyla 0

GüzelKuş

Veteran
iç parazitli vakalarda dışkılar sindirilemiyor. Bakteriden kastım eğer benim için dendiyse bu. :D
Nistatin, sitraks, sulphamazethine bunları genelde kullanma amaçlarımız benzer. Bu nedenle her biri iş görecektir ama elbette önce veterinere danışın.
Yanlış anlaşılmasın lütfen Doğanay bey. Ben buna benzer durumlar için ilaçları denememden dolayı öneride bulundum. Sulphamezathine, sitraks, tetramezathine, terramycin vs. Bakteriyel enfeksiyonlarda iyi çalışıyor doğru. Sindirim sistemini düzenliyor. Eğer sindirim sistemindeki rahatsızlık bakteriyel ise tabi. Daha çok mantari durumdan geldi hatırlarsınız 2 ay kadar önce bir denememde olmuştu nistatinle alakalı ona istinaden söyledim. Sizin yorumunuzla bir alakası yok kesinlikle. :) kaldı ki benden çok daha iyi bilirsiniz :)

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yanlış anlaşılmasın lütfen Doğanay bey. Ben buna benzer durumlar için ilaçları denememden dolayı öneride bulundum. Sulphamezathine, sitraks, tetramezathine, terramycin vs. Bakteriyel enfeksiyonlarda iyi çalışıyor doğru. Sindirim sistemini düzenliyor. Eğer sindirim sistemindeki rahatsızlık bakteriyel ise tabi. Daha çok mantari durumdan geldi hatırlarsınız 2 ay kadar önce bir denememde olmuştu nistatinle alakalı ona istinaden söyledim. Sizin yorumunuzla bir alakası yok kesinlikle. :) kaldı ki benden çok daha iyi bilirsiniz :)
Est. o ne demek. Herkesin deneyimleri, kullandığı ürün, kuşun sağlık durumu ve seviyesi vs vs değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzden tek doğru mu var allah aşkına?
Neler neler çıkar aslında yazılacak olsa. Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Oyla 0

Beyzagül G.

Çevirmen
Ekstra yulaf veriyorsan bu kadar tüy dökmesi normal. Yulafın fazlası tüye sokar bu bir. İkincisi dışkılarıda iyi değil. Tahminim mantar var. Yani antibakteriyel ilaçlar fayda yerine mantarı daha çok azdırır. Tabiki en doğru teşhis dışkı tahlili yapılınca ortaya çıkar. Sana tavsiyem dışkı tahlili yapan bir veterinere götür kuşu.

Sindirim sorunuyla ilgili de kaliteli bir probiyotik kullanırsan kısa zamanda düzelir. Birde eş alıyımmı diye sormuşsun. En doğrusu zaten çift beslemektir. Yavrusunun olmasını istemiyorsan yuvalık takma ve gün içinde bol bol uçur enerjilerini atsınlar. Yavru almak zaten o kadar kolay bir iş değil.
Yemindeki yulaf miktarını düzeltiyorum o zaman. Teşekkür ederim. Alırken maalesef sürü kuşu olduklarını bilmiyordum, o yüzden hatamı şimdi telafi etmeye çalışıyorum. Mubiş bakmayı yeni öğreniyorum. Dediğiniz gibi sorunumuz mantar galiba. Avidiare sindirim sorunumuzu giderdi ama dışkıdaki yeşillik düzelmedi çünkü. Faruk Bey etken madde önermiş mantar için sağ olsun ama bulduğum ilaçlar insanlar için üretildiklerinden bilinçsizce kullanmaya cesaret edemeyeceğim. Dediğiniz gibi ilk müsait anımda bir veterinere danışacağım. Mubişim evde bol bol uçup yoruyor zaten kendini o konuda bir sıkıntımız yok :)

Oyla 0

Beyzagül G.

Çevirmen
Merhaba. Ümit beye katılıyorum. Dışkının bakteriyel bir durumla uzaktan yakından alakası yok. Genelde mantar durumlarında oluyor. Mümkünse ve anlıyorsa öncelik veteriner olsun. Ben genede tavsiyemi ileteyim.

Kum vermiyorsanız verin sindirim açısından sağlıklı kuşlarda aman aman bir önemi yoktu ama bu durumda dışkı bir tık toparlar. SulpHamezathine antibakteriyal ve antikoksidiyal ilaç grubundan geniş spektrumlu bir antibateriyaldir ama sizin durumunuzda çokta etkili olmayacaktır. Bu tür ilaçlarda Dışkıyı toparladığınızda rahatsızlık geçti sanabilirsiniz ancak öyle olmuyor.

Benim tavsiyem Eğer kusma gibi bir refleksi varsa kabarmaya başlamışsa dışkıda tek de olsa yem görüyorsanız beşeri ilaçlardan nistatin etken maddeli ilacı temin edin. Hem mantar için hem antienfektif özelliğinden daha iyi sağaltım sağlayacağı kanaatindeyim. Geçmiş olsun.
Dediğiniz gibi sorunumuz mantar galiba ama ben direkt cesaret edemeyeceğim ilaç kullanmaya. Müsait bir vaktimde veterinerle görüşeceğim, yine de teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için. Kumu da var mubişimin kafeste, Avidiare sayesinde de sindirim sorunumuz düzeldi çok şükür. Geriye bir mantar kaldı.

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Yemindeki yulaf miktarını düzeltiyorum o zaman. Teşekkür ederim. Alırken maalesef sürü kuşu olduklarını bilmiyordum, o yüzden hatamı şimdi telafi etmeye çalışıyorum. Mubiş bakmayı yeni öğreniyorum. Dediğiniz gibi sorunumuz mantar galiba. Avidiare sindirim sorunumuzu giderdi ama dışkıdaki yeşillik düzelmedi çünkü. Faruk Bey etken madde önermiş mantar için sağ olsun ama bulduğum ilaçlar insanlar için üretildiklerinden bilinçsizce kullanmaya cesaret edemeyeceğim. Dediğiniz gibi ilk müsait anımda bir veterinere danışacağım. Mubişim evde bol bol uçup yoruyor zaten kendini o konuda bir sıkıntımız yok :)

Kuşlar için üretilen bir mantar ilacı yok zaten :) en azından Türkiye'de yok. Veterinerlerde mantar için eczane ilaçlarını öneriyorlar çünkü başka alternatif yok.

Veterinere götürüceksen dışkı analizi yapabilmesi ve kanatlı hayvan veterineri olması önemli ;)

Oyla 0