Kanlı Tüyler ve Tedavi Süreci

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kanlı Tüyler ve Tedavi Süreci
Kanlanmış tüyler evcil kuşlarımızda sıklıkla rastlanan sorunlardan bir tanesidir. Özellikle tüy değişim sürecinde dikkatle incelendiğinde bu tüyleri görmemiz muhtemeldir. Bu nedenle ara ara kuşlarınızı incelemek için temas halinde olmalısınız.
3533
Bazen bir kan tüyü müdahale etmeden biraz kanayabilir. Bu ufak kanamalar duracaktır kendiliğinden. Bununla birlikte kuşunuz hasar görmüş ya da tüyü koptuğunda küçük çaplı kanamalar gözlemlenir. Hasar gören tüylerin çekilmesi önerilir çünkü kuşlar tüylerini düzeltmek için devamlı düzensiz olanı kurcalamaya yönelirler. Buda etrafındaki diğer tüylerin şeklini bozabilirler. Birde kanlı bir kök kuşlarda karın ağrısı gibidir. O bölgeyle oynamalarına sebep olur ve bunu yaparken kendi imkanıyla koparmayı dener ya da kanatabilir. Bunlara engel olmak için hafifçe siz çekebilirsiniz ve gelen az miktarda kanı temizlemelisiniz. Tüy kısa sürede uzayacaktır. Dilerseniz bu işlemi veteriner eşliğinde de yapabilirsiniz lakin zor bir durum değildir.

Kuşların fazla kan kaybından öldüğünü biliyoruz. Bu nedenle yoğun kanamalı durumlarda acil müdahaleler gerekebilir.

Kanlı Tüy Nasıl Çekilir?
Önce kuşu havluyla temizleyin ve sonra kırılan tüye dokunmamaya çalışarak kanadı inceleyin. Eğer kanama var ise tüyün kanayan kısmını yani açık kısmın ucunu mısır nişastası veya un gibi bir şeyle mühürleyiniz. (Styptic tozu tavsiye edilmez. Tırnaklar için iyidir ancak canlı dokular için değildir). Ayrıca bir kaynakta doku tutkalı veya hatta Krazy Glue deneyebilirsiniz denmiş ama bilemedim.
3532
Eğer bu sorun kanat tüylerinden birinde ise tüy başlangıcına hafif baskı uygulayın, kırmadan dikkatli bir şekilde cımbız, H pense ve benzeri bir ürünle çekebilirsiniz.
Kuşlar bu süreçte hafif hareketli olduğu için dikkat etmelisiniz ve iyi tuttuğunuzdan emin olmalısınız. Sağlam, pürüzsüz ve hızlı bir şekilde çekin. Sarsıntı ya da kıpır kıpır kıpır cilde daha yakın başka bir kırılmaya neden olabilir. Çıkardıktan sonra az bir oranda kanama olacaktır. Bunu azaltmak içince mısır nişastası kullanabilirsiniz yine.

Özellikle eşleşme dönemlerinde kuyruk tüylerinde böyle bir çıkmayan, kanlanan tüy varsa (gelişmeyen) çekilmesi önerilir.

Örnek bir uygulama videosu:

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
styptic tozu kedi ve köpekler için kullanılıyor.Kuşlar içinde tırnak kanamalarında kullanılabilir mi

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Elbette kullanılabilir ancak öncelikli olarak önerilmiyor

jbduru

Yeni Üye
Kiki excellent se-e ve c vitamini ile apex b vitaminini tüy kırığı yaşayan sultan papağanları için önerir misiniz ?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kiki yerine elinizde varsa herhangi bir multivitamin de olur. Örneğin gerwit v gibi. Kuşlar için C vitamini ara sıra verilse genelde yeterlidir. B vitamini ise apex çok yetersiz kalıyor. Tollyamin forte veya bt amin forte gibi bir ürün alınız elinizde ki ürün bitince.

jbduru

Yeni Üye
Avit-k getirdiler, önerdiğiniz vitaminlerden olmadığı için tereddüt ettim, tüylerini döküp yeniden çıkarması için olduğunu ve bir litreye bir çay kaşığı dökmem gerektiğini söylediler. Sultan papağanım için kullanmam doğru olur mu?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Ürünü bilmiyorum ancak verilebilir gibi görünüyor. Bahsedilen oran yeterli gelecektir

jbduru

Yeni Üye
IMG_20230729_111955.jpgKuşumun kanadı böyle görünüyor, kanlı tüy mü değil mi emin olamadığım için sormak istedim, iki tane tüyü bu şekilde ve derisi yaralı gibi. Ne yapmalıyım, tüyleri çekmeli miyim?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Sağ kısımdakinden mi bahsediyorsunuz? Öndeki iki tanesi de kanlı tüy gibi göründü bana ama boş yere tüy çekmek de istemedim.
Öndeki iki tüy kanlı değil. Ortada şişkin bir tüy çıkma yeri var deri kısımda. O tüyün uzadığı yerin içi dolu mu, boş mu?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bir kısmı boş kalmış gibi görünüyor.
orada kırılmış bir görüntü varsa onları çekiniz. Temiz ise müdahale etmeye gerek yok hocam