Kardeşler arası eşleşme, üreme

Muratsani

Yönetici
Moderatör
Bilinçli yahut bilinçsiz, kardeş eşleşmesi tecrübesi şahsen yaşayan var mı?

Birçok yerde başkalarının deneyimleri yönün de sakat olabilme vb. durumlardan sözedilip önerilmemiş...

Birçok canlı da sıkıntı çıkarabilecek bir durum...

Eğer doğal yaşamların da böyle bir döngü var ise sıkıntı yok, fakat muhabbet kuşları ile alakalı bilgiler biraz kısıtlı. Profesyonel üreticilerin deneyimleri vardır elbet, şahsen yaşayan yoksa bu konu da bilgisi olan var mı?

Bilimsel bir dayanağa erişemedim malesef. Bu nedenle üreticilerin bu konuda ki tecrübeleri mühim hale geliyor...

Birçok yerde başkalarının deneyimleri yönün de sakat olabilme vb. durumlardan sözedilip önerilmemiş...

Eğer doğal yaşamların da böyle bir döngü var ise sıkıntı yok, fakat muhabbet kuşları ile alakalı bilgiler biraz kısıtlı. Profesyonel üreticilerin deneyimleri vardır elbet, şahsen yaşayan yoksa bu konu da bilgisi olan var mı?

Bilimsel bir dayanağa erişemedim malesef. Bu nedenle üreticilerin bu konuda ki tecrübeleri mühim hale geliyor...
Hocam kendi tecrübem malesef yok. Ancak üreticilerin sayfalarında gördüğüm kadarıyla aynı kuluckadaki kardeşlere sakıncalı gözüyle bakıyorlar. Ama farklı kuluckadaki kardeşlerden herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını söylüyorlar.

Oyla 0

Akraba evliliği insanlarda sakıncalı olduğu gibi muhabbetlerde de sakıncalıdır herhalde diye düşünüyorum. Tam bilgim yok sadece tahmin yürütüyorum. İnsanlardan yola çıkarsak eğer sülalede hastalıklı ya da taşıyıcı biri varsa çekinik (resesif) hastalık geni taşıyan genlerin bir araya gelme ihtimali var. Bildiğiniz üzere kalıtsal hastalıklar çekinik genlerde taşınıyor. Ya şimdi bu demek değil ki her akraba evliliğinden doğanlar sakat doğar. Hepsi hastalıklıdır demek doğru olmaz. Doğacak birey eğer “aa” yani homozigot çekinik gene sahipse ve gelen bir tane çekinik gende hastalık varsa bireyde hastalık görülür. Eğer “Aa” yani melez döle sahipse ve küçük “a” hastalıklı gen ise birey taşıyıcı olur ama hastalık göstermez. Eğer başka bir taşıyıcıyla çaprazlanırsa hasta yani “aa” birey doğma ihtimali vardır... diye gider bu. 2 sayfa anlatırım bunu da gerek yok. Çoğu kişi bunu biliyordur herhalde. Muhabbetlerde de aynı durum var bence. Sonuçta çaprazlama mantığı her canlıda geçerli. İnsan, bitki, hayvan farketmez. Sonuç olarak her türlü akraba evliliği sakıncalıdır ve bundan kaçınılmalıdır diyorum ben.

Oyla 0

Başıma gelmişliği var. İhtimal dahilinde sakat, yanık, tüysüz vs. Yavrular çıkması ama %100 çıkar kimse diyemiyor. Burada üzerinde durulması gereken kan uyumu veya uyuşmalığı. İnsanlar gibi düşündüğümüzde doğru ama hayvanlar pek aile kavramına sahip canlılar değiller en azından kuşlarda bu yok. Yetişkin bir kuş için baba veya anne veya konudaki kardeş ideal bir eş gibi görünebilir. Çiftleşmede olur bende sakat yavru doğmadı. Tanıdığım birkaç kişide de olmadı. Olmaz mı dersiniz olur... keza olmuş ki böyle bir şey ortaya çıkıyor diye düşünüyorum. Diğer taraftan hala kardeş eşlemesi yapılıyor. Bunuda şöyle anlatayım; diyelim kaliteli bir kuşunuz var ve anaçları kaybettiniz. Aynı kanı sürdürmek için ya başka bir erkek ile (yada dişi) elinizdeki kuşu eşlemek zorundasınız. Ancak burada bir sorun var oda ekstra bir farklı renk, taşıyıcılık vs. Sahip bir eş... burada iki seçenekten birini tercih ediyorsunuz ya sonuçları göze alıp deniyorsunuz yada elinizdeki mutasyonu vb. Özelliği saflığından uzaklaştırmak üzere eşliyorsunuz. Genelde 1. Seçenek tercih ediliyor.

Oyla 0
Düşündüğüm gibi. Evet, ihtimaller gözardı edilmemeli fakat bilimsel bir dayanak yahut kayda değer bir üretim deneme metodu işlenmediği takdirde kesin şekilde "sakat doğar" durumu sağlıklı değil. Bu ensest olmayan kuşlarda da görülebilir. Fakat ensest olan da görüldüğü zaman istatistiklere geçiyor. Bu ensenle dikkat çekici hale geliyor birçok konu gibi.

Oyla 0
Başıma gelmişliği var. İhtimal dahilinde sakat, yanık, tüysüz vs. Yavrular çıkması ama %100 çıkar kimse diyemiyor. Burada üzerinde durulması gereken kan uyumu veya uyuşmalığı. İnsanlar gibi düşündüğümüzde doğru ama hayvanlar pek aile kavramına sahip canlılar değiller en azından kuşlarda bu yok. Yetişkin bir kuş için baba veya anne veya konudaki kardeş ideal bir eş gibi görünebilir. Çiftleşmede olur bende sakat yavru doğmadı. Tanıdığım birkaç kişide de olmadı. Olmaz mı dersiniz olur... keza olmuş ki böyle bir şey ortaya çıkıyor diye düşünüyorum. Diğer taraftan hala kardeş eşlemesi yapılıyor. Bunuda şöyle anlatayım; diyelim kaliteli bir kuşunuz var ve anaçları kaybettiniz. Aynı kanı sürdürmek için ya başka bir erkek ile (yada dişi) elinizdeki kuşu eşlemek zorundasınız. Ancak burada bir sorun var oda ekstra bir farklı renk, taşıyıcılık vs. Sahip bir eş... burada iki seçenekten birini tercih ediyorsunuz ya sonuçları göze alıp deniyorsunuz yada elinizdeki mutasyonu vb. Özelliği saflığından uzaklaştırmak üzere eşliyorsunuz. Genelde 1. Seçenek tercih ediliyor.
Ya zaten bütün akraba evliliklerinde sakat doğacak diye bir şey yok. Eğer sülalede hastalıklı ya da taşıyıcı biri varsa hasta birey doğma olasılığı vardır. Eğer sülalede hastalık geni yoksa isterse anasıyla çiftleşsin ister kardeşiyle çiftleşsin hiç bir sorun olmaz. Hastalık geni varsa sıkıntı o zaman var demektir. Kuşumuz akrabası olmayan biriyle çiftleşince de eğer kendinde ya da eşinde hastalık geni varsa yine hastalıklı ya da taşıyıcı birey doğabilir. Bunun garantisini veremeyiz zaten. Ama akraba çiftleşmesinde bu oran daha yüksek. Risk almamak lazım. Kan bozulmasın diye akraba eşlemesi yapanlara da lanet olsun. Bile isteye o risk alınır mı? Ayıptır, yazıktır.

Oyla 0
Düşündüğüm gibi. Evet, ihtimaller gözardı edilmemeli fakat bilimsel bir dayanak yahut kayda değer bir üretim deneme metodu işlenmediği takdirde kesin şekilde "sakat doğar" durumu sağlıklı değil. Bu ensest olmayan kuşlarda da görülebilir. Fakat ensest olan da görüldüğü zaman istatistiklere geçiyor. Bu ensenle dikkat çekici hale geliyor birçok konu gibi.
İnsanlardaki mantıkla aynı abi. Ekstra bir çalışmaya gerek yok. Çaprazlama mantığı aynı sonuçta. İnsanlarda da %100 sakat doğar diye bir şey yok zaten. O tamamen yanlış bir bilgi.

Oyla 0
Benimde başıma geldi bu durum. Bilinçli olarak eşlememiştim ama seçimlerini kendileri yaptı. Doğal seçilimlere önem vermeye çalışıyorum bazen.
Eğer kanın problemsiz olduğundan eminseniz -yani daha önce tüy sorunlu, hastalıklı varyeteler vermemişse- sorun olmuyor. Nadiren üstte belirtilenler olabiliyor. Yine de ben önermem çünkü kaybolacağı düşünülen bir mutasyon ya da nadir bir özellik taşımıyorsa, böyle bir riske girmek yersiz.

Oyla 0
Bana yıllar önce aynı ağızdan kardeşleri değil de arada iki ağız olan kardeşleri çok mecbur kalırsan eşe düşünebilirsin denmişti. Hiç denemedim. Riskleri yok değil. Sakatlık olmasa bile deneyen bazı arkadaşlarım boyutların ve vasıf kalitesinin düştüğünü söylemişlerdi.

Oyla 0

Murat bunlar dogal ortaminda sence nasıl ? Ya bu sehir efsolarini gecelim kardes eslemesinde bir sey cikmiyor deneye bilirsin

Oyla 0
Deneme durumuna gelmedim hiç malesef:) Kuşlar durmuyor ki?

Ya böyle detay bilgiler malesef ki belgesel niteliğinde bulunmuyor. Deneyimsel söylemler...

Elbette deneyim ve mantık yoluyla elde ki bişhilerle fikir yürütme durumu düşüyor bizlere de.

Bazı türler bu konuda zıt olabiliyor. Bizimkisi zorla sunulmuş bir yaşam. Doğal yaşamlarında ki hürriyet ile buna yönelim ne derece onu bilmek mühim.

Oyla 0
ingiliz show kuşlarda bu tip akraba eşlemeler çok sık yapılır ama hep gözden kaçırılan bir nokta var. Eşlenen ortak kan kuşlarda süregelen bir sorun varsa devamlı kuvvetlenerek büyüyor ve kırması güçleşiyor. Özellikle tüy sorunları, kalıtsal hastalıklara yatkınlıklar, körlük, feader duster (özellikle son zamanlarda en çok rastladığım) gibi gibi...

Sorun yokmuş gibi görünür ancak devamlı bu tip çaprazlamalar ileride patlak verecektir. Soy kasılıyorsa eğer dikkat etmenizi öneririm.

Oyla 0
ingiliz show kuşlarda bu tip akraba eşlemeler çok sık yapılır ama hep gözden kaçırılan bir nokta var. Eşlenen ortak kan kuşlarda süregelen bir sorun varsa devamlı kuvvetlenerek büyüyor ve kırması güçleşiyor. Özellikle tüy sorunları, kalıtsal hastalıklara yatkınlıklar, körlük, feader duster (özellikle son zamanlarda en çok rastladığım) gibi gibi...

Sorun yokmuş gibi görünür ancak devamlı bu tip çaprazlamalar ileride patlak verecektir. Soy kasılıyorsa eğer dikkat etmenizi öneririm.
İnsanlardada bu olay gecerli kronik rahatsızlık anne yada baba da var ise illa ki geciyor cocuklara ve kuslarda dedigin gibi egerki bi rahatsızlık var ise ve esleme yapılır ise bu rahatszlk daha da güclene bilio dediginiz dogru ama diger türlü bir hastalik sorun yok ise kan dahada gücleniyor

Oyla 0
bu konuda türkçe kaynak pek yok, en pratik açıklama biyolog tamer kılıç kardeşimize ait. İlaveten internette "inbreeding birds" yazılırsa İngilizce çok sayıda bilimsel veriye ulaşılabiliyor

Oyla 0