Karnında Şişlik ve Dışkıda Yem

brutalize

iyikus.com Üyesi
Merhaba herkese
1-2 aydır muhabbet kuşumuzun karnında popoya yakın kısmında şişlik oluşmaya başlamıştı. Bu sorun onda kafes dışında oynayınca zor nefes almaya neden oldu. Az uçabiliyordu. Yere düşüyordu.
Zamanla bu şişlik inmedi ve kuşumuz artık hiç uçamıyor. Sebebini yağlanma olarak düşündük ve kafesin içindeki yemliği çıkardık. Ara ara yem verdik. Çünkü diğer kuş yem yeyince o da kıskanıp yiyordu.
Bugün dışkısında yem olduğunu gördüm. Hemen kuş kumu alıp koyduk.
Neticesinde önerilerinizi bekliyoruz arkadaşlar ne yapmalıyız. Yaşadığımız yerde kanatlılardan anlayan veteriner hekim yok.
Karnındaki bu şişlik nedir. Neden dışkısında yem oluyor.

F4466978-6ADC-4236-9FF0-E6A01C19AEBDbbcbf3cf03ba517b.jpg

Oyla 0
Merhaba, diyetini düzenlemek için yemi alıp verme yerine 2 çorba kaşığı koymak yeterli olacaktır. Her kuş 2 corba kaşıgı civarı yem tüketiyor günlük. Yağlanma sorunları için hareket etmesi ve az yağlı gıdalar tüketmesi gerekiyor. Eritmesi hiçte kolay değildir. Parmağınıza alarak yavaşça aşağı yukarı hareketlerle onun uçar gibi yapacağını göreceksinizdir. Bu şekilde düzenli antremanlar ve büyük salma kafese alınması uygun görülür.
Birde riskli olabileceğinden veterinere danışmalısınız.

Oyla 0
Dışkısında yem olma nedeni nedir
Kum olmadığında sindirimleri zorlaşıyor dışkıda o nedenle yem var.Kum koyunca geçecektir diye düşünüyorum.O şişlik içinde suyuna elma sirkesi veya limon damlatın.Uçma antremanları yaptırın.Uçamıyorsa parmağınızda kanat çırpmasını sağlasanız yeter.Şuan için sadece aspur verin yem olarak.sabah kalkınca 2yemek kaşığı yem verin.Bir de akşam yatarken aynı miktarda yem.Onun dışında vermeyin.Zamanla geçer inşallah

Oyla 0
Dışkıda yem aslında iyi değil. Bakteri temellide olabilirken bazen sadece sindirimi tamamıyla gerçekleştiremediğinden de kaynaklanabiliyor. Byle durumlarda öncelikle veterinere gidilmelidir çünkü dışkıda yem kalıntısı iyi değil ne yazık ki.

Oyla 0
Yağlanma olduğunda sert olmayan yumuşak krem renkli bir doku oluyor. Bu şekilde ise onunla hiç alakası yok.

Oyla 0
Kendi temizliğini yaparken ayağıyla orayı kaşıyor. O bölgedeki tüyleri azaldı

Foto çekebildim

329950EA-BF84-440D-A8C0-F3B456C3B6EFb018969c707bda5c.png

Oyla 0
Yumurtlama ya da çiftleşme evresinde bölge tüylerini yoluyorlar. O seyrelme durumuna benziyor. Dışkıdan fotoğrafta atabilir misiniz? Bu şekilde şişliği çok tanımlayamadım.

Oyla 0
Dışkıda ciddi bir problem yok ama hafif bakteriyel bir durum var gibi. Sulphamazethine temin edebilirseniz kullanılabilir.

Oyla 0
Yağ bezesi gibi görünüyor ve epey büyümüş. Mutlaka veteriner kontrolüne götürülmesi gerekir. Oluştuğu bölge riskli.

Oyla 0
Suyuna elma sirkesi damlatın bir hafta bıyunca.4-5 damla ve uçurun amakesin çözümolmayabilir.Aspur ve beyaz darı hariç birşey yedirmeyin.

Oyla 0
Kuşunuz genel olarak çok yağlanmış. Düzenli uçurmak, antreman yaptırmak ve yemesini düzenlemek lazım. Daha az yağlı gıdalar tüketmeli.

Oyla 0