Kedi saldırısına uğramış muhabbet kuşu

Somurtkan Şirin

Yeni Üye
Merhaba ben dişi muhabbet kuşu buldum iki kedi tarafından hırpalanmış ve çok korkmuş, sürekli ısırıyor odaya saldığımda karanlık yerlere kaçıyor 20 günü geçti ama hâlâ alışmadı. kafese yaklaşınca bile çırpınıyor. Yanına erkek eş aldık biraz ötmeye başladı ama bizden korkuyor hâlâ ne yapabiliriz alıştırmak için?

nelliki bu kadar korkan bir canlı kendinden büyük gördügü herşeyden korkması çok normal kafesi yüksek biryere bırakmanız ve bir süre yaklaşmamanız gerekiyor yem su dışında tabi oldukça Şok yaşamış canlı alışması zor yetişkin olmasından kaynaklı kızışmasıda varsa tabi

Oyla 0
Şanslıymış kuşunuz ki size rastlamış. :)
Maalesef kuşlar böyle durumlarda yoğun stres ve travma yaşıyorlar. Bir süre daha ortama alışmasını beklemelisiniz. Kolay kolay unutmayacaktır bu durumu bu nedenle çok yabani olacaktır. Unutturmak için şu aşamada pek bir şey yapabileceğinizi düşünmüyorum. Yanına arkadaş alarak doğru karar vermişsiniz. Birbirlerini dindireceklerdir.

Oyla 0
Şanslıymış kuşunuz ki size rastlamış. :)
Maalesef kuşlar böyle durumlarda yoğun stres ve travma yaşıyorlar. Bir süre daha ortama alışmasını beklemelisiniz. Kolay kolay unutmayacaktır bu durumu bu nedenle çok yabani olacaktır. Unutturmak için şu aşamada pek bir şey yapabileceğinizi düşünmüyorum. Yanına arkadaş alarak doğru karar vermişsiniz. Birbirlerini dindireceklerdir.

Evet adını da Şanslı koyduk aslında kafese elimi sokunca kendini biraz sevdiriyor ama parmağıma gelmiyor. Bulut'la da baya iyi anlaşıyorlar iki gündür çok güzel konuşuyorlar birbiriyle

Oyla 0
nelliki bu kadar korkan bir canlı kendinden büyük gördügü herşeyden korkması çok normal kafesi yüksek biryere bırakmanız ve bir süre yaklaşmamanız gerekiyor yem su dışında tabi oldukça Şok yaşamış canlı alışması zor yetişkin olmasından kaynaklı kızışmasıda varsa tabi

Teşekkür ederim. Odanın bir köşesine koyduk hep uzaktan izliyoruz ama alıştırmak için salıyorum biraz uçup kendileri gidiyor kafese. Birbirleriyle iyi anlaştılar konuşuyorlar ama henüz öyle bir durum yok daha.

Oyla 0
Merhaba ben dişi muhabbet kuşu buldum iki kedi tarafından hırpalanmış ve çok korkmuş, sürekli ısırıyor odaya saldığımda karanlık yerlere kaçıyor 20 günü geçti ama hâlâ alışmadı. kafese yaklaşınca bile çırpınıyor. Yanına erkek eş aldık biraz ötmeye başladı ama bizden korkuyor hâlâ ne yapabiliriz alıştırmak için?
Kuşların sizlerden dolayı strese ve korkuya kapıldıkları durumları bilmeli ve bu davranışları yeni ortamların da daha az stressiz olmaları durumuna değin yapmamalısınız. Biraz kendi hallerin de bırakın. Tabi bu süreçte sizi tanımaları ve zararsız olduğunuza kanaat getirmeleri için kendinizi göstermeniz gereklidir. İlk aşama da onlarla ilgilenmeden bulundukları oda da rutin işlemlerinizi yapabilirsiniz. Ya da birşeylerle meşkale yaratabilirsiniz. Diğer arkadaşların söyledikleri gibi, yaşadığı korku travmatik bir durum almış olabilir.

Bu durum da süreç biraz zorlu olabilir. Fakat alışma durumu gerçekleşecektir. Belki elinize gelmeyebilir fakat eski korkulu tavırlarından arınmış olacaktır.

Belli bir süre geçtikten sonra, yani korkusunu atlattığını deneyimledikten sonra altta verdiğim linklerde ki durumları uygulamaya koyabilirsiniz. En azından denemiş olacaksınız (y)

Thread 'Muhabbet Kuşu Eğitimi: Güven Kazanımı' Muhabbet Kuşu Eğitimi: Güven Kazanımı

Thread 'Muhabbet Kuşu Eğitimi: Ele Alıştırmak' Muhabbet Kuşu Eğitimi: Ele Alıştırmak

Thread 'Muhabbet Kuşu Eğitimi: İleri Aşama El Terbiyesi verme' Muhabbet Kuşu Eğitimi: İleri Aşama El Terbiyesi verme

Oyla 0