Kırılan, Çatlayan Yumurtaları Mumlama

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi

Kırılan yumurtaya müdahale
Çatlayan yumurtalardan yavru çıkar mı?

Kuluçka süreci pürüzsüz giderken bazen ufak tefek aksilikler olabilir. Kuşlar bilinçli ya da bilinçsiz yumurtalarını çatlatabilir ya da kırılmasına sebep olabilir. Hafif çatlayan yumurtaları kurtarmanız için bazı yöntemler var. Bu uygulama sonrası eğer yumurta ciddi hasar almamışsa, gelişimine devam edecektir. Bu yöntemle 3 bebeğin hayatını kurtardım.
Bir konumuzda alt mesaj olarak paylaştığım için bir konu haline getirmek istedim. Bu şekilde daha erişilebilir olacaktır.

Görseller Serkan Erkan'a aittir.
Bu işlem yaparken doğrudan mumu yüzeye damlatmıyorsunuz. Eriyen mumu bir yüzeye damlatıp hafif ılıdığında (2-3 sn) yumurta yüzeyine sürüyorsunuz. Çatlağı kapattığınızdan emin olduktan sonra kuşun altına koyabilirsiniz. Bazen kuşlar bu yüzeyle uğraşabiliyor. Bunu en aza indirmek için sürülen mumu katmanlı yapmamak gerekiyor. Çok ince sürüp bırakmalısınız.
+ 2. yöntem ise oje sürenler var. Oda işe yaramaktadır.
oje1.jpg
oje2.jpg
Buda Serkan Beyin yaşamış olduğu:
Yaklaşık 2 hafta önce Orhan Baskın ile hobi istişaresi yaparken :) kuşlardan falan konuşuyorduk laf lafı açtı ve kuşlarda yumurta kırılması oldugunda üzerini mum ile kapatarak o canlıyı kurtarma şansımızın olduğunu soylemisti. Daha önce hic duymamıştım. 6 yıllık hobi hayatımda 1 kez talihsizlik olmuştu onda da uzulerek yumurtayı atmıştım. Geçen hafta genel temizlik esnasında yuvalık içindeki follugu cıkardıgımda yumurtalardan 1 tanesi elimde düştü ve gercekten o günüm perişan oldu cok üzüldüm kendimi yıprattım. Yumurta baya bir kırılmıştı ve birazda icinden kan cıkmıştı. Aklıma Orhan arkadasımın soyledigi geldi ve hemen eşimden mum istedim ve kırılan alanı tamamen mum ile kapatarak orayı bir sekilde hava almasını engelledim. Aslında dogrusunu soylemek gerekirse hic umudum yoktu ve öldü gözüyle baktım ve morelim alt üst oldu hatam büyüktü. Aradan 2 gün gecti kontrol edeyim dedim damarlar halen mevcuttu ama gün saymadığım icin halen cikma zamaninda sorun olacagını dusunerek ilerliyordum. Bugün eve geldigimde o yumurtadan yavru ciktigini gorunce dunyalar benim oldu. Hic bu kadar mutlu olmamistim yavru gordugumde :) Biraz uzun oldu ama belki benim gibi bilmeyen daha once başına gelmeyen ama boyle seylerle karsilastiginda onlem amacli bilgisi olması adına konu acmak istedim. Mutlaka bilen ustalarim abilerim kardeslerim vardir ama bilmeyen arkadaslarimiza da destek olabilirsem ne mutlu bana.

Umarim kimsenin başına boyle bir durum gelmez.

Herkese Keyifli Hobiler.

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik

Kırılan yumurtaya müdahale
Çatlayan yumurtalardan yavru çıkar mı?

Kuluçka süreci pürüzsüz giderken bazen ufak tefek aksilikler olabilir. Kuşlar bilinçli ya da bilinçsiz yumurtalarını çatlatabilir ya da kırılmasına sebep olabilir. Hafif çatlayan yumurtaları kurtarmanız için bazı yöntemler var. Bu uygulama sonrası eğer yumurta ciddi hasar almamışsa, gelişimine devam edecektir. Bu yöntemle 3 bebeğin hayatını kurtardım.
Bir konumuzda alt mesaj olarak paylaştığım için bir konu haline getirmek istedim. Bu şekilde daha erişilebilir olacaktır.

Görseller Serkan Erkan'a aittir.
Bu işlem yaparken doğrudan mumu yüzeye damlatmıyorsunuz. Eriyen mumu bir yüzeye damlatıp hafif ılıdığında (2-3 sn) yumurta yüzeyine sürüyorsunuz. Çatlağı kapattığınızdan emin olduktan sonra kuşun altına koyabilirsiniz. Bazen kuşlar bu yüzeyle uğraşabiliyor. Bunu en aza indirmek için sürülen mumu katmanlı yapmamak gerekiyor. Çok ince sürüp bırakmalısınız.
+ 2. yöntem ise oje sürenler var. Oda işe yaramaktadır.
Ekli dosyayı görüntüle 7960
Ekli dosyayı görüntüle 7961
Buda Serkan Beyin yaşamış olduğu:
Çok güzel bir yöntem, mantıklıca. Konu için teşekkür ederiz.