Kıskançlık mı başka bir şey mi

gizemm1234

iyikus.com Üyesi
Arkadaşlar yaklaşık 2 buçuk hafta önce kuşumun yanına üretimhaneden eş aldım çünkü işe başladığım için gün içerisinde sürekli yalnız kalıyordu üreticiye sorduğumda %100 erkek dedi ben de bir dişi aldım yanına başlarda her şey güzeldi yeni gelen kuşa ilgiyle yaklaştı kur yapmalar kafasını kaşımaya çalışmalar ağzından beslemeye çalışmalar falan bu arada kuşlar henüz yavru 2 3 aylıklar fakat son zamanlarda erkek kuş dişiye asla rahat vermiyor özellikle ben kafese yaklaştığım da tünek ten kovalıyor ayaklarını ısırıyor kanatlarını kuyruğunu çekiştiriyor ben uzaktan izlerken bu problemler çok yaşanmıyor ayrıca haftada 1 kez mama yapıyorum onlara iki ayrı mamalığa koyuyorum kavga etmesinler diye ama erkek sürekli dişinin yediği yerden yemeğe çalışıyor kovalıyor onu normal yem yerken de başında duruyor sürekli rahat vermiyor ne yapmam gerek sizce neden böyle yapıyor dişiye kendini kaşıttırıyor besliyorlar birbirlerini anlaşıyor gibiler ama kavga da ediyorlar Bi tavsiyeniz var mı

Erkek kuş 2-3 aydan büyük olabilir mi?
Kimi zaman bulunduğu kafesi paylaşmak istemiyor maalesef bazı kuşlar. Özellikle kafes boyutu yetersizse kavgalar ve alan sahiplenmeler çok oluyor. İlk olarak örneğin 2 tünek varsa ikisini de aynı hizada olduğuna emin olmak gerekiyor. Diğer ürünlerden de 2 adet olabilir ama onun yerine unutturmak adına farklı yemlik ve suluklar alınıyor. Buda kimi zaman işe yarıyor.

Ayak ısırma durumu kuşu istemediğinde ya da eşleşmek istediğin bir belirtisi olabiliyor. 3 aylıksa bu durumun olması mümkün değil bu nedenle 2. bir kafes alıp kuşları ayırmak düşünülebilir.

Oyla 0
Erkeği başka üretimhaneden almıştım yeme yeni düştüğünü söylemişti kafa çizgileri hala silinmedi gagası da tam mavi rengini almadı bazen anlaşıyorlar ama kavga etmeden de duramıyorlar bu arada dişi kuşun sürekli kuyruğu aşağı yukarı hareket ediyor ama yeme içme de hiç bir sorun yok gayet neşeli kendini kabartıp durmuyor sürekli nefes alırken takip ettim her hangi Bi sıkıntı yok gibi ses çıkmıyor gagasından nefes almıyor sadece kuyruk aşağı yukarı hareket ediyor o neden olabilir

Oyla 0
Kuyruk atması normal zamanlarda da olabiliyor. Bence rahatsızlığı yok eğer gün içinde modu iyiyse. Erkeği aldığınızda nasıl bir kafeste duruyordu. Eğer sizin kafese göre büyük bir kafesse stres altına hissediyor olabilir kendini ve bu nedenle agresif görünebilir.

Oyla 0
Ortalama benim kafesin boyutlarındaydı hatta biraz daha küçüktü ve yanında 1 kuş daha vardı yeni kuş geldiğinden beri daha hiç salmadım önceden her gün salıyordum acaba o yüzden de yapıyor olabilir mi (aldığım kuşçu bir süre salma birbirlerine iyice alışsın lar dedi ama yanlış mı yapıyorum)

Oyla 0
Şimdi anladım. Dişi kuş dediğiniz gibi 2-3 aylık bir kuş değil. Tahminen 6 ay üstü gibi görünüyor. İki kuşta dişi olduğundan kavgalar sık ne yazık ki :(

Oyla 0
Gerçekten mi yavru kafesinde olduğu için bunu aldım kafasında ki çizgiler de belirgindi daha yakından fotoğraf paylaşayım sizinle erkek olan için dişi diyen de çok oldu erkek diyen de en son üretici erkek diyince dişi aldım yanına ama değiştireyim o zaman bir an önce

Oyla 0
az evvel attığınız fotoğrafta büyük bir dişi gibi görünüyordu. Dediğiniz gibi çok büyük değilmiş. Kesin olarak ikisi de dişidir.

Oyla 0
Çok teşekkürler o zaman yeşili en kısa zamanda değiştiririm zaten erkek sandığım tek bakarken de çok hırçındı ve çok fazla ısırıyor du şüphelerim doğru çıktı

Oyla 0
%100 dişi. Açılacak o morluğu ve yeşil dişide olduğu gibi olacak.

Oyla 0