Kızgınlık yumurtası sonrası halsizlik

mizumono

iyikus.com Üyesi
Merhaba herkese.
Bundan yaklaşık yirmi gün önce şöyle bir konu açmıştım buradan Kuşum hasta mı? Dışkısı normal mi?
Tavsiyeniz üzerine sulphamezathine almıştım ama henüz kullanmamıştım çünkü yumurtala döneminde olumsuz etkiliyormuş dediğiniz üzere @Doğanay Y.
Ben de beklemeye karar verdim ve bu süreç içerisinde kuşum üç tane daha yumurta yaptı. Kendisinin eşi yok, diğer dişi kuşlarımla beraber kalıyordu.
Son yumurtalarını arka arkaya iki günde yaptı. Sıkışma falan olmadı çok şükür ama çok yorgun düştü bebeğim. İki gündür halsiz. Tekrar yumurtlama olasılığından şüphelendim ama şu an görünürde bir şey yok kontrol edebiliyorum elimle. Yemek yiyor ama eskisi kadar iştahı yok maalesef. Gün içinde çok keyifsiz. Bir de sürekli kafese tırmanıp demirleri kemirmeye çalışıyor. Mineral blok ve kalamar kemiği de var kafeste ama pek bakmıyor onlara.
Ben bir kuşumu hipokalsemiden kaybetmiştim -veterinerimizin teşhisi oydu- şu anda da çok endişeliyim. Bu normal bir durum mu yani iki gün oldu en son yumurtlayalı ama bu halsizlik ne zamana kadar sürer, başka bir sorunu olabilir mi? Bu süreçte veteriner nasıl yardımcı olur böyle bir duruma tam emin olamadan gitmek istemiyorum, havalar soğuk ve avian veteriner uzağımda bayağı...
Çok uzattım ama umarım derdimi anlatabildim. Kuşumun son dışkısını ve fotoğrafını ekliyorum.

tempImagejpnPPA.jpgtempImage1Wug53.jpgtempImageTjb4qC.jpg

Yetişkin kuşlar a21 tükettiğinde ishal oluyorlar. Bu nedenle gerekmedikçe kullanmamak en iyisi. Biraz mama yiyorsa ne güzel, ek olarak buğday çimlendirmeyi de çok seviyorlar. Deneyebilirsiniz.
Hocam versele laga’nın çimlendirme tohumu var onu kullanabilir miyim

@İpek.s hocam kuşum tekrardan yumuşak bir yumurta yaptı sizin dediğiniz şekilde sert bi şekilde kabuklaşmamıştı yani. bu durumun normal kızgınlık yumurtasından farkı nedir? kuşum çok yıprandı bu süreçte, veteriner öneriniz var mı -istanbuldayım- nasıl yardımcı olurlar bu dönemi atlatması için? Çünkü evde ek takviye yapsam bile kısa vadede sonuç vermiyor günden güne zayıflıyor gibi çok üzülüyorum ve korkuyorum 🥺

Son düzenleme:
@İpek.s hocam kuşum tekrardan yumuşak bir yumurta yaptı sizin dediğiniz şekilde sert bi şekilde kabuklaşmamıştı yani. bu durumun normal kızgınlık yumurtasından farkı nedir? kuşum çok yıprandı bu süreçte, veteriner öneriniz var mı -istanbuldayım- nasıl yardımcı olurlar bu dönemi atlatması için? Çünkü evde ek takviye yapsam bile kısa vadede sonuç vermiyor günden güne zayıflıyor gibi çok üzülüyorum ve korkuyorum 🥺
@İpek.s

Bu tip olgunlaşmayan yumurtalar çok riskli. Yenilmediğine eminseniz üreme yollarında bir problemin işareti olabileceği gibi vücudunda gerekli takviyeleri iyi depolayamadığının da göstergesidir. Çok nadir gözlemlenir bu durum :(

Bu tip olgunlaşmayan yumurtalar çok riskli. Yenilmediğine eminseniz üreme yollarında bir problemin işareti olabileceği gibi vücudunda gerekli takviyeleri iyi depolayamadığının da göstergesidir. Çok nadir gözlemlenir bu durum :(
Çok üzgünüm hocam 🥺🥺 Elim kolum bağlı ne yapılır böyle bir durumda bilmiyorum, yumurtlama döneminden çıkması için beslenmeye diyetini değiştirmeye çalıştım ama bu sefer ağzını hiç sürmüyor, ileride belki zorlarım ama bu süreçte zaten bitkin olduğu için o şekilde devam etmek istemiyorum:(((

Çok üzgünüm hocam 🥺🥺 Elim kolum bağlı ne yapılır böyle bir durumda bilmiyorum, yumurtlama döneminden çıkması için beslenmeye diyetini değiştirmeye çalıştım ama bu sefer ağzını hiç sürmüyor, ileride belki zorlarım ama bu süreçte zaten bitkin olduğu için o şekilde devam etmek istemiyorum:(((
bu konuyu inceleyip önerilen ürünlerden temin etmeye çalışınız. Her yol denenmeli

bu konuyu inceleyip önerilen ürünlerden temin etmeye çalışınız. Her yol denenmeli
Hocam Greenvet Micro bütçemi aşıyor, bölünmüş şekilde nereden temin edebilirim?