Kızım çok hırçın , hormon tedavisi gereklimi?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Canan S.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Canan S.

iyikus.com Üyesi
Benim kizim 1 yaslarinda ve tek kus olarak bakimini surduruyorum, yaklasik 2 ay once idrar renginde sikinti gordugum icin veterinere goturdum, tetkikler sonucunda 3-4 ptoblrmi cikti ve ilac kullanimi yaptik , su anki tek problemi asiri asabi ve kizisma doneminde sanirim, ceresi kahverengi , enerjisi gayet iyi , pelet yeme alistirma surecindeyiz halen , tohum agirlikli , yaninda biraz pelet yem yiyor, veteriner yumurtaliginda buyume var , gerekirse hormon tedavisi yapabiliriz dedi ancak ben bi daha kontrol icin veterinere goturemedim, kizisma donemini atlatmak icin ne yapmaliyim, kusumun yanina su an bi kus almam mumkun degil, cunku yumurtlama vs hic bildigim surecler degil , zaten veterinerde yanina es almayin tavsiyesinde bulunmustu,hafta da bir rahatlamasi icin banyo yaptiriyorum ancak atlatmis degiliz, surekli kafesini kemirme egiliminde☹️Veteriner yakinda ayna, parlak yuzlu cisimler, trlefon vs uaklastitin demisti hepsine ozellikle dikkat efiyorum ve bu kizisma surecini atlatamiuoruz , yaklasik 3 haftadir boyle, sizce hormon tedavisi icin veterinere goturmrlimiyim @Doğanay Y. Yorumlamanızı rica ederim

Evet, yoğun kemirme ihtiyacı, bir şeylere saldırma ve agresif tutumların %90'ı kızıştığından kaynaklı oluyor. %10 da cinsiyetiyle alakalı gözlemlenen davranışlar. Bu ihtiyacını gidermek adına kafes tabanını düzenli temizliyorsanız eğer kemirebileceği çayır otu (tavşanlara verilen), yumuşak güvenli ahşap parçaları, zaman zaman bir bütün olarak kafese takılmış havuç ile süreci biraz dengede tutabilirsiniz. Devamlı oyun oynamak veya oyun alanı kurup zaman geçirmesi de bu yönünü biraz baskılayacaktır. Yumurtalıklarında ki büyüme sürecinden kaynaklı olabilir.
bir inceler misiniz?
Bir temel sorun var ki muhabbet kuşları bir yılın içinde devamlı üreme eğilimi gösterebilir. Bu da davranışlarını devamlı olarak bu şekilde sergilemesine neden olabilir. Çoğu zaman mekan değişimi, kafes değişimi geçici olsa da bu durumu biraz geciktirebiliyor.

Evet, yoğun kemirme ihtiyacı, bir şeylere saldırma ve agresif tutumların %90'ı kızıştığından kaynaklı oluyor. %10 da cinsiyetiyle alakalı gözlemlenen davranışlar. Bu ihtiyacını gidermek adına kafes tabanını düzenli temizliyorsanız eğer kemirebileceği çayır otu (tavşanlara verilen), yumuşak güvenli ahşap parçaları, zaman zaman bir bütün olarak kafese takılmış havuç ile süreci biraz dengede tutabilirsiniz. Devamlı oyun oynamak veya oyun alanı kurup zaman geçirmesi de bu yönünü biraz baskılayacaktır. Yumurtalıklarında ki büyüme sürecinden kaynaklı olabilir.
bir inceler misiniz?
Bir temel sorun var ki muhabbet kuşları bir yılın içinde devamlı üreme eğilimi gösterebilir. Bu da davranışlarını devamlı olarak bu şekilde sergilemesine neden olabilir. Çoğu zaman mekan değişimi, kafes değişimi geçici olsa da bu durumu biraz geciktirebiliyor.
doğru ahşap parçalarının ne olduğunu bilmediğimden risk alamadım ancak hergün kafesine havuç koymaktayım ancak o halen çok ciddi bir şekilde kafesini kemirmekte. akşam iş dönüşü 2-3 saatimi onu eğlendirmek için harcıyorum ancak yine de vazgeçmiyor,(Hagen vision s01 kalitesi bile bu darbeye dayanamıyor :) ) ne yapmalıyım hocam bu hali beni çok üzüyor:(, yaklaşık 3 aydır bu eylemde, kuşumu bu huyundan nasıl vazgçirebilirim? beslenmedeki değişiklikte buna sebebiyet verir mi? örneğin gündüz hiç tohum vermiyorum, gündüz sadece pelet yem sunuyorum, akşamları mutlu olsun diye çay kaşığı ile tohum sunmaktayım.Pelet yemden memnun olmadığını biliyorum ama sağlığı için kararlı olmalıyım

doğru yorumlamanız için size bir detay daha vermek istiyorum, örneğin her sabah pelet yemini değiştiriyorum çünkü taze olunca daha bi yeme eğiliminde oluyor.sabah yem değişkiliği için yanına gititğimde kafesi kemirme eğiliminde bulunmuştu.Henüz hava bile aydınlanmamıştı.Kemirme videosunu da sizinle paylaşmaktayım.

şimdiden yorumlarınız için teşekkür ediyorum @Doğanay Y. hocam.

Streamable Video

Isırma çok nedenli olabilir, davranış bozukluğu da olabilir. Genelde güven sorunlarında şiddeti artıyor

Isırma çok nedenli olabilir, davranış bozukluğu da olabilir. Genelde güven sorunlarında şiddeti artıyor

benim kızım gibi kahverengi ceresi olan çok az kuş görüyorum, hep açık renk uysal dişiler görüyorum sosyal medyada , bu da ben nerde yanlış yapıyorum sorunu doğuruyor,:( yanına bir eş alsam bu asabiyet durumu hafifler mi hocam?

Aslında süreciniz çok normal. Dişi kuşlarda genel gözlemlediğimiz olaylar tam olarak. Cere rengini de sorun etmeyiniz.
Eş alımı evet bir miktar kızgınlığını azaltacaktır.

Aslında süreciniz çok normal. Dişi kuşlarda genel gözlemlediğimiz olaylar tam olarak. Cere rengini de sorun etmeyiniz.
Eş alımı evet bir miktar kızgınlığını azaltacaktır.
Hocam bu konuyla ilşkin son sorumu sormak isterim izninizle , bı ısırma eğiliminin kursak mantarı vs ile ilgisi yok değilmi bu videodahttps://streamable.com/egz1m5
öyle bi halkayı ısıyorki sanki ağzının içi kaşınıyor o da rahatlamsk için bu hareketi uzun süre sürdürüyor gibi, o yüzden bu cere rengini ve kafesi yada plastik halkayı ısırmasını kafaya takıyorum , sizce bu alışkanlığı için veterinere gitmelimiyim? Bu süreç gitmeyecek gibi😌çok üzülüyorum hocam bu durumuna , sanırım bi canlı beslemek bana göre değilmiş, bu hassasiyetim nedeniyle durum keyfe değil birazcık psikolojik savaşa dönüştü☹️🙁 bu videodaki durum ni hastalık değil dimi

Hocam bu konuyla ilşkin son sorumu sormak isterim izninizle , bı ısırma eğiliminin kursak mantarı vs ile ilgisi yok değilmi bu videodahttps://streamable.com/egz1m5
öyle bi halkayı ısıyorki sanki ağzının içi kaşınıyor o da rahatlamsk için bu hareketi uzun süre sürdürüyor gibi, o yüzden bu cere rengini ve kafesi yada plastik halkayı ısırmasını kafaya takıyorum , sizce bu alışkanlığı için veterinere gitmelimiyim? Bu süreç gitmeyecek gibi😌çok üzülüyorum hocam bu durumuna , sanırım bi canlı beslemek bana göre değilmiş, bu hassasiyetim nedeniyle durum keyfe değil birazcık psikolojik savaşa dönüştü☹️🙁 bu videodaki durum ni hastalık değil dimi
Bence hastalıktan değil,durumundan dolayı yapıyor.Cere rengindende belli zaten.Benim ilk kuşum bu şekildeydi.Çantalarımın içine girer oraları kemirip delerdi.Bunlar çok sorun değil merak etmeyin.Kızgınlık yumurtasına dönmesin bu süreç yeter ki.Uzun sürsede zamanla geçiyor.

Son düzenleme:
Bence hastalıktan değil,durumundan dolayı yapıyor.Cere rengindende belli zaten.Benim ilk kuşum bu şekildeydi.Çantalarımın içine girer oraları kemirip delerdi.Bunlar çok sorun değil merak etmeyin.Kızgınlık yumurtasına dönmesin bu süreç yeter ki.Uzun sürsede zamanla geçiyor.
İçimi o kadar rahatlartınız ki kalpten teşekkür ediyorum🙏 Kızgınlık yumurtasına dönmemesi için özellikle yapmam gereken birşey yada tedbir almam gereken bir durum var mı ? Artı olarakta sizin geçmişte pelet yemle ilgili paylaşımlarınızı okudum ancak sizin kadar bu konuda şanslı değilim maalesef inatla yemediğini görüyorum, aslında bazen iki üç tane yiyor gibi ama devamı gelmiyor, en son geçen hafta sabatan akşama kadar sadece pelet yem sundum ancak akşam eve gittiğimde pek tüketmediğini gördüm o yüzden akşam tekrar tohum sunmaya zorunda kaldım, bu aşamayı atlatmak için ne yapmalıyım sizce😌☺️

İçimi o kadar rahatlartınız ki kalpten teşekkür ediyorum🙏 Kızgınlık yumurtasına dönmemesi için özellikle yapmam gereken birşey yada tedbir almam gereken bir durum var mı ? Artı olarakta sizin geçmişte pelet yemle ilgili paylaşımlarınızı okudum ancak sizin kadar bu konuda şanslı değilim maalesef inatla yemediğini görüyorum, aslında bazen iki üç tane yiyor gibi ama devamı gelmiyor, en son geçen hafta sabatan akşama kadar sadece pelet yem sundum ancak akşam eve gittiğimde pek tüketmediğini gördüm o yüzden akşam tekrar tohum sunmaya zorunda kaldım, bu aşamayı atlatmak için ne yapmalıyım sizce😌☺️
Rica ederim ne demek 🙏 yumurta yapmasına ne kadar müdahale edilebilir bilemiyorum açıkçası.Ben sizin de bahsettiğiniz çoğu şeyi kısıtladım ama bizimki kroniğe dönüştü maalesef.Arkadaşımın papağanı 2 tane yaptı ve devamı gelmedi mesela.Aldığınız önlemlere ek olarak karanlık,kuytu yerlere girmesini falan engelleyin.Fazla dokunarak sevmeyin.Stresini atabileceği oyun parkı vb bir alan oluşturulabilir belki.

Pelet konusu hayvanına göre değişse de,genelde zorluyor.Çok uzun bir süreçten sonra geçiş yapabilmiştik biz.Önünde sonunda alışır diye düşünüyorum.Şu an baktığım yavru da tam tersi çıktı mesela.Alışsın şimdiden diye koymuştum ümitsizce.Bugün baktım yemeye çalışıyor.Daha peleti pek çözemedi,biraz ezip elimle veriyorum.Hiç reddetmeden yedi,çok şaşkınım 😌

İlk aşamada iyi bir multivamin, mineral ve aminoasit desteği almalısınız. Tollyamin veya bt amin forte, multivit içinde gervit-w tercih edilebilir. Genelde bu denli yoğun yalama davranışlarını mineral eksikliklerinde yapıyorlar. Mineraller içinse kuş kumu ve ek olarak mutlaka almanızı düşündüğüm himelaya tuz kayası/bloğu/sabunu alınız aktardan.
Bu sabunu ortadan ikiye bölüp kafes tabanının temiz bir bölgesine yerleştiriniz. İhtiyacı doğrultusunda tüketecektir. Ayrıca banyoluk takmanız da stresini, kızgınlığını azaltacaktır.

İlk aşamada iyi bir multivamin, mineral ve aminoasit desteği almalısınız. Tollyamin veya bt amin forte, multivit içinde gervit-w tercih edilebilir. Genelde bu denli yoğun yalama davranışlarını mineral eksikliklerinde yapıyorlar. Mineraller içinse kuş kumu ve ek olarak mutlaka almanızı düşündüğüm himelaya tuz kayası/bloğu/sabunu alınız aktardan.
Bu sabunu ortadan ikiye bölüp kafes tabanının temiz bir bölgesine yerleştiriniz. İhtiyacı doğrultusunda tüketecektir. Ayrıca banyoluk takmanız da stresini, kızgınlığını azaltacaktır.
Hocam merhaba, himalaya tuzunun aşırı tüketim riski olması sebebiyle böyle askılı bi parça aldım, eger kuşun buna ihtiyacı yoksa ve çok tüketirse diye korktum , aşırı kafes eylem ısırma videolarını veteerinere gösterdiğimde tuz eksiği vs değil cinsel aktivite yanıtını aldım o nedenle tuz kullanımı konusunda kararsız kaldım, eskiye göre sanki bi tık daha kızgınlığı geçmiş gibi tam değil ama tabiki, uvb ışığını sadece haftasonları gözetimimde olduğu için kullanıyorum o nedenle ondanda tam randıman aldığımı söyleyemem, kuş imuylu ve sağlıklı olsun diye elimden geleni yapıyorum ama ne tam snlamıyla pelet yeme geçiş yaptık nede sebze ve meyve tuketimi yapıyor, sanırım ben dünyanın en inatçı kışuna denk geldim, hergün sebze sunuyorum yok yemiyor bi tek brokoli ve muz seviyor, bu döngüyü kıramıyorum, sizce yinede bu tuzu asayım mı kafesine bi risk var mı sizce? Beslenme ve tuz konusunda değerli yorumlarınızı tica edetim

Merhaba, kızgınlığının etkisi var elbette. Mineral eksikliğini gidermesi için bu tuzu kullanacak. Aşırı tüketim yapmıyorlar, yıllardır kullanıyorum

Merhaba, kızgınlığının etkisi var elbette. Mineral eksikliğini gidermesi için bu tuzu kullanacak. Aşırı tüketim yapmıyorlar, yıllardır kullanıyorum
Şu an kafeste mineral blok, kalamar kemiği var bir de şimdi bu tuzu asıcam , üçünün aynı anda kafeste bulunması sıkıntı değil demi?
Bir de kısa sorularım olucak ?
1-doğal kalsiyum olması açısından haşladığım yumurta ile birlikte kabuğunu da sunuyorum (fırınlanmamış kabuk) bu şekilde kafeste en fazla kabuk kaç saat kalmalı, bakteri açısından süre önemli diye biliyorum.
2- Kuşlar kışın kaç günde bir banyo yapmalı?
3- veteriner probiyetiği sebzeler üzerine serpmemi istemişti, ancak benim kuşum çok denemrme rağmen sebze yemiyor, alternatif olarak bi mercimek tanesi kadarın üzerine 3-5 damla su ekleyip karıştırırak verebileceğimi söyledi? Bu kaç günde olmalı?
4- meyvelerden sadece çok az muz yiyor? Kaç günde bir vermeliyim? Ve meyve yemeyen bir kuşa örneğin elma suyunu içirsem sorun olur mu?
5- buharda haşlanan brokoli en fazla kaç saat kafeste kalabilir?
Değerli vaktinizi ayırdığınız için şimdiden çok teşekkür eder , sağlıklı günler dilerim

üçünün olması sıkıntı oluşturmaz.
1. Yumurta kabukları verilebilir doğru şekilde hazırlanırsa.
Genelde mama iyi hazırlanmış ve kuşlar severek tüketiyorsa 1-2 saat sonunda kaldırılması iyi olur. Ancak ağır tüketen bir kuşa sahipseniz bu süreyi biraz daha uzatabilirsiniz. 5-6 saat gibi.
2. Mevsim fark etmeksizin haftada en az1 kez banyo yapmaları iyi olacaktır.
3. Suluğuna da eklenebilir probiyotik ve gün içinde tazelenmesi gerekir. Ürünün adı nedir kullandığınız? yarım gram civarı tam dolu suluğa koyulabilir.
4. Kuşlar meyve pek aramıyorlar. Haftada 1 kez oldukça yeterli. Elma suyu (paket ürün olmamalı, sıkma mümkünse) 3/1 oranda suluğuna eklenebilir, sorun olmaz.
5. Brokoli gibi sebzeler veriliyorsa yarım gün durabilir, sorun olmayacaktır.