Kızımın Forpus çifti Maviş ile Duman eşleşti.

TÜRK İYE

Yeni Üye
15 yaşındaki kızımın arkadaşlarında görerek yoğun ve duygu sömürülerine kadar giden ısrarları karşısında evimize papağan almaya karar verdik.Daha önce kanarya , muhabbet kuşu beslemiş ve yetiştirmiş biri olarak ,evimizde bizi ve komşularımızı rahatsız etmeyecek ama bakımı ve üretimi ile bize ilginç gelebilecek ve renk katacak bir tür seçtim.Forpus papağanları bu iş için ideal.Öncelikle mutasyonları inceledim ve sonunda 1 yaşında albino gen taşıyan mavi bir dişi ve 15 aylık güzel muave bir erkek aldım.20 eylül 2023 de evimize geldiler isimleri hemen Maviş ve Duman olarak verildi. Birbirlerine alışma sürecinde tedirgin olsakta oldukça uyumlu olmaları 1.5 ay sürdü ve 8 kasımda ilk yumurtamız geldi.Bu konuda sırasıyla haftalık olarak Maviş ve Dumanın kuluçka maceralarını ve gelişimlerini paylaşacağım.

Merhaba aramıza hoşgeldiniz 🙂 gelişmelerden haberdar ediniz kuşlarınızi görmek isteriz benim forpuslarim da kuluçkada 🥰 sürecin sağlıklı geçmesi dileğiyle folluk temizliği konusunda zorlanabilirsiniz zorlandığıniz bir durum olursa sorabilirsiniz seve seve yardımcı olurum

Ve 17 aralık itibarı ile son durum.Gelen yavrulardan yaptığım eşleme ve ino faktörün ne kadar yerinde denk geldiği gözüküyor :)1.jpg

Maşallah Süphanallah 🧿 hepsi çok güzel 6 yumurtadan 4 tanesi çıkmış sanırım sağlıkla yeme düşsünler ☺️

6 yumurtadan 5 i çıktı.Son yavru sanırım ezildi. Her hafta cumartesileri düzenli açıp kontrol ediyor ve vitamin,mineral takviyesi yapıyoruz kızım ile,birazda mıncıklıyoruz.10 aralıkta açtığımızda 1 yavru ölüydü.2 albino,2 normal yavru gelişimleri oldukça iyi.

6 yumurtadan 5 i çıktı.Son yavru sanırım ezildi. Her hafta cumartesileri düzenli açıp kontrol ediyor ve vitamin,mineral takviyesi yapıyoruz kızım ile,birazda mıncıklıyoruz.10 aralıkta açtığımızda 1 yavru ölüydü.2 albino,2 normal yavru gelişimleri oldukça iyi.
Maşallah sürecin geri kalanının iyi geçmesi dileğiyle ☺️