Klasik Yemliklere Ufak Bir Dokunuş

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
Herkese merhaba, arkadaşlar. Bugün yemliklerime uzun zamandır yaptığım ufak bir dokunuştan bahsetmek istiyorum. Belki işinize yarar ve sizde yapmak istersiniz.
A230E759-A082-4789-9627-53E21CD17DA7.jpeg
İlk olarak klasik yemliklerde sevmediğim şeylerden bahsetmek istiyorum.
  • Birincisi hazneleri çok büyük ve kuşların rahat yem yemesi için belli bir yere kadar yemle doldurmamız gerekiyor, hatta ben yemliğe ağzına kadar yem dolduranlardanım, kuşumun öyle daha kolay yediğini düşündüğüm için en altta en üste kadar yemle dolduruyordum.
  • Fakat şöyle bir sorun vardı. Kuşum hep en üstteki tohumları yiyordu ve bende kabukları üfledikten sonra hep üstüne ekleme yapıyordum, hatta belki birçoğumuzda öyle yapıyordur. Fakat unuttuğumuz birşey varki en alttaki tohumları çoğu zaman hiç ellemiyoruz. Kuşumuz üstteki tohumları yiyor, biz onun yediği kabukları üflüyoruz ve en aşağıda kalan, yemediği tohumların üstüne yeni yem koyuyoruz.
  • Bu kısa süre için sorun yaratmaz ama uzun vadede alttaki yem artık bayatlamaya daha da kötüsü güvelenmeye başlıyor. Hatta bizzat kendi gözümle gördüm. Birgün yine kuşumun yemini üfledikten sonra yeni yem doldurmak için içeriye geçmiştimki tohumların kıpırdadığını gördüm. Yanlış gördüğümü düşünmüştüm ama gerçekmiş. Tohumların arasından minik bir kurtçuk çıkmıştı.
  • O zamandan sonra ne yapabilirim diye düşündüm. Eğer yemliğe günlük yiyeceği miktarda 1-2 kaşık yem koyarsam yem çok aşağıda kalıyor ve kuşumun rahat yiyemediğini düşünüyordum. Hem yem yukarda kalmalıydı hem aşağıda boşta tohum kalmamalıydı hem de sadece günlük yiyeceği miktarda yem koyabilmeliydim. Sonra aklıma bir fikir geldi ve neden böyle birşey yapmıyorum ki düşündüm, sonra çalışmalara başladım. Biraz vaktin sonunda yemlik hazırdı. Sizinlede yemlik 2.0'ı tanıtmak istiyorum.😃

YEMLİK 2.0
1803F796-7489-44FA-94AD-36D4AF5E2A4B.jpeg
5DA672FF-AD6C-4476-9C32-63CCB747DD4A.jpeg
495441A8-3F05-45DB-A00F-67C0AB7A35B6.jpeg
E0294BAC-48F2-4A36-AB6B-BDD3CF6D89CB.jpeg
CD91E2AA-24B4-4FF2-ACBB-F1887B813B25.jpeg
Eğer sizde denemek isterseniz kesinlikle tavsiye ederim. Hem yem bayatlamıyor hem haznesi küçük hemde yemler kuşun çok rahat tüketeceği şekilde üstte duruyor. Bunu birkez yaptıktan sonra birdaha normal olarak kullanmadım. Hep streç sarıp kullandım. Tabi kullandığınız streç eskiyince yenisini takmalısınız ama zaten oda çok zamanınızı almıyor.
Bu şekilde kullanmak benim çok hoşuma gidiyor. Günlük değiştiriyorum ve tohum üfleme gibi dertte olmuyor. Direk kabukları döküp yeni yemden ekliyorum. Haznesi küçük olduğu için zaten gün sonunda çoğunlukla tüm tohumları yemiş oluyor. Eğer akıllı yemlik kullanıyorsanız zaten böyle bir derdiniz olduğunu düşünmüyorum ama klasik yemlik kullanıyorsanız bence bi deneyebilirsiniz 🙂 Belki bazılarınız belli aralıklarla altta kalan yemi full döküyorlardır, bende ilk başta öyle yapıyordum ama bu yol daha pratik bence. Zaten yapmak çok basit, sadece iki malzemeye ihtiyacınız var; Streç film ve Küçük bant. Bu ikisiyle yemliğinizde kuşunuza uygun bir derinlik yaratabilirsiniz. Sonrada kuşunuzun günlük yiyeceği miktarda yem koyarsanız gün sonunda da ne yeminiz bayatlar nede israf olur. Ben 1 yıldır bu şekilde kullanıyorum ve bi aksilik yaşamadım ayrıca yapacak olanlara da tavsiye ederim:m5::m25:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
İlginç. Yapılabilir aslında :) Bence en sağlıklısı kapaksız yem kutuları. Doğrudan asılanları tercih ediyorum ve az koyuyorum yemi. Zaten 1 en fazla 2. gün yemi tazelemek gerekiyor.

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
İlginç. Yapılabilir aslında :) Bence en sağlıklısı kapaksız yem kutuları. Doğrudan asılanları tercih ediyorum ve az koyuyorum yemi. Zaten 1 en fazla 2. gün yemi tazelemek gerekiyor.
Evet, onlarda çok mantıklı.Ben genelde mama yada çekirdek vs koymak için kullanıyorum onun dışında kafesten çıkarıyorum. Çünkü benim kafesin alanı zaten çok büyük değil daha da daraltıyormuş gibi hissediyorum. Kafes içinde uygun bir köşe varsa bence gayet kullanışlılar ve onda da yem birikme gibi bir dert olmuyor

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
Gerçekten harika bir fikir. Ama benim yaramazlar bu poşeti de deler kafalarını sokarlar oraya 😁.
Cok guzel bir fikir cok begendim yalniz kafama takilan bir sey var. Kus yem yemeye calisirken gagasiyla streci delmiyor mu? En azindan benimki deler 🤭
Gerçekten küçücükler ama çok haylazlar😅 Benimki de bir ara delmişti. Aslında delinmiyor ama sırf kendi kendine oyun çıkarmak için ısırıp ısırıp delik açmıştı. O deldikten sonra tüm streci çıkarıp nasıl yapsam diye düşünmüştüm. Sonra altında streci tutacak küçük bir katman olursa delemez diye düşündüm ve bu sefer tekrar yaparken sadece strecin altına 1 parça peçete koydum😃 Gerçekten de bir daha streci delmedi. Mesela bu yemliği 3 ay önce streçlemiştim ama hala tek bir delik yok.
A0E5D880-8EB3-4DA7-88A8-14BE2AFEC2CD.jpeg
581EFC39-D033-4362-A7E4-67C3FED6D886.jpeg
458A2ADD-EE31-41E0-853C-6A2B332A87F6.jpeg
Eğer yapmayı düşünürseniz altına peçete gibi ek bir katman koyabilirsiniz. O zaman bir sorun olmuyor. İlk başlarda streci geçirirken o oranı tutturmak biraz zor oluyor ama eliniz alıştıktan sonra direk 5 dakikada yapıp koyuyorsunuz😊

maviş-boncuk

iyikus.com Üyesi
Gerçekten küçücükler ama çok haylazlar😅 Benimki de bir ara delmişti. Aslında delinmiyor ama sırf kendi kendine oyun çıkarmak için ısırıp ısırıp delik açmıştı. O deldikten sonra tüm streci çıkarıp nasıl yapsam diye düşünmüştüm. Sonra altında streci tutacak küçük bir katman olursa delemez diye düşündüm ve bu sefer tekrar yaparken sadece strecin altına 1 parça peçete koydum😃 Gerçekten de bir daha streci delmedi. Mesela bu yemliği 3 ay önce streçlemiştim ama hala tek bir delik yok.
Ekli dosyayı görüntüle 28142
Ekli dosyayı görüntüle 28143
Ekli dosyayı görüntüle 28144
Eğer yapmayı düşünürseniz altına peçete gibi ek bir katman koyabilirsiniz. O zaman bir sorun olmuyor. İlk başlarda streci geçirirken o oranı tutturmak biraz zor oluyor ama eliniz alıştıktan sonra direk 5 dakikada yapıp koyuyorsunuz😊
Gercekten boyutlarına göre çok yaramazlar. Pecete güzel fikirmis.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Streç film işi de çok zahmetli ama ya :( Mecbur kalsam böyle bir durumda sanırım silikon kalıp dökerdim içine :D

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
Streç film işi de çok zahmetli ama ya :( Mecbur kalsam böyle bir durumda sanırım silikon kalıp dökerdim içine :D
Hocam aslında oda çok mantıklı 😃 Benim aklıma ilk olarak bu gelmişti ama bence silikonda iyi bir fikir.😁 Benim tek tereddütüm temizliği yönünde olurdu sanırım. Bunların üstü kirlendiği zaman direk tak çıkar yapıyorum ama silikon kalıpta böyle bir şey yapamam sanırım. Ama eğer denersem onunda bir konusunu açarım yapmak isteyenlere çeşitlilikte olur
Gerçekten dediğiniz gibi stres film çok uğraştırıcı, ilk yaptığım da yarım saat uğraşmıştım ama şuan elim alıştığı için direk 5-10 dakikada streçleyip yeniliyorum.

ruyaC.

iyikus.com Üyesi
Ekli dosyayı görüntüle 28142
Ekli dosyayı görüntüle 28143
Ekli dosyayı görüntüle 28144
Cok mantikli bende kusuma deneyecegim. Benimki gagasiyla savurup cok dagitiyor yemlerini ona cozum bulamadim bi

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
Cok mantikli bende kusuma deneyecegim. Benimki gagasiyla savurup cok dagitiyor yemlerini ona cozum bulamadim bi
Bazenleri sevdikleri tohumu bulmak için bazenleri oyun olsun diye bazenleri de huy edindikleri için bu davranışı çok yapıyorlar :(Bir ara benim sultan papağanımda yemleri dağıtıyordu. Meğersem istediği tohumu bulmak için bir sağa bir sola savuruyormuş :,) Şuan günlük yiyebileceği miktarda yem olduğu için çok dağıtmıyor yada dağıtmaya çalışsada çok sorun olmuyor. İnşallah sizinki de bu huyunu unutur. Bazenleri gerçekten bu davranışları çok sinir bozucu olabiliyor🙁

ruyaC.

iyikus.com Üyesi
Bazenleri sevdikleri tohumu bulmak için bazenleri oyun olsun diye bazenleri de huy edindikleri için bu davranışı çok yapıyorlar :(Bir ara benim sultan papağanımda yemleri dağıtıyordu. Meğersem istediği tohumu bulmak için bir sağa bir sola savuruyormuş :,) Şuan günlük yiyebileceği miktarda yem olduğu için çok dağıtmıyor yada dağıtmaya çalışsada çok sorun olmuyor. İnşallah sizinki de bu huyunu unutur. Bazenleri gerçekten bu davranışları çok sinir bozucu olabiliyor🙁
Haklisiniz benim bicirik yeni yeme dustu ve icinden aspur ayikliyor. O yuzden saga sola savuruyor yemleri 🙈 umarim asariz bu sorunu bir an once 🤭

ruyaC.

iyikus.com Üyesi
Yine de bu çok derin olmayan mamalıkları tercih etmek daha zahmetsiz ve hoş bir görünüm sağlayabilir melike hocam.
Ekli dosyayı görüntüle 28151
Günlük yem ihtiyacından fazlasını almaz
Bu yemligin tele takilis yerinden dolayi takarken sorun olmuyor mu? Sulugu bile takarken zor girdigi icin takinca tik ediyo ve biraz su dokuluyo kafese. Bunda da yem dokulmez mi hocam takarken?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Hayır hocam dökülmüyor. Kap kısmı çıkıyor oradan. Önce tele takıyorum beyaz kısmı, sonra mama ya da ürün koyup kabı yerleştirince sorun olmuyor.

ruyaC.

iyikus.com Üyesi
Hayır hocam dökülmüyor. Kap kısmı çıkıyor oradan. Önce tele takıyorum beyaz kısmı, sonra mama ya da ürün koyup kabı yerleştirince sorun olmuyor.
Hmmm simdi anladim hocam supermis o zaman. Temin edebilecegim bir internet adresi var midir? Petshoplarda boyle bulamiyorum klasik yemlikler oluyor.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Ben hep petshoptan aldım. Bazen bunun basma yeri olmayan versiyonlarını yolluyorlar. Alınacaksa öncesinde bir satıcıya sorunuz, görseldekinin aynısını talep ediniz.
4 tl idi geçen aylar şimdi iki katı olmuş :)
bu daha uygun

ruyaC.

iyikus.com Üyesi
Ben hep petshoptan aldım. Bazen bunun basma yeri olmayan versiyonlarını yolluyorlar. Alınacaksa öncesinde bir satıcıya sorunuz, görseldekinin aynısını talep ediniz.
4 tl idi geçen aylar şimdi iki katı olmuş :)
bu daha uygun
Tesekkurler hocam 🙏

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
Yine de bu çok derin olmayan mamalıkları tercih etmek daha zahmetsiz ve hoş bir görünüm sağlayabilir melike hocam.
Ekli dosyayı görüntüle 28151
Günlük yem ihtiyacından fazlasını almaz
Zaten bunlardan da kullanıyorum hocam. Mama, çekirdek vs koyuyorum. Ama benim kafesin alanı çok geniş olmadığı için takabileceğim bir yer var ve oraya takınca da alanını daraltmış gibi hissediyorum. Yoksa bende hiç bunlarla uğraşmam. Kafes düzeni nedeniyle sadece en üste yapabileceğim yer var. Bir ara denemiştim ama orada hep yem olunca orayı ve etrafını çok dağıtıyor :/

Ekli dosyalar

• C31C1FA4-5D3F-43BA-9A90-4F35D9D6D24F.jpeg
    C31C1FA4-5D3F-43BA-9A90-4F35D9D6D24F.jpeg
    140.2 KB · Görüntüleme: 7